Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 114

Θέμα: Honda GTR 150 vs SYM VF 185

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Συνεχίζω από δω την κουβέντα που είχαμε σε άλλο τοπικ για τις δύο αυτές πάπιες... Έχω επικεντρωθεί σε αυτά τα δύο και κρατάω μια πισινή για την πρόταση της Γιάμαχα που είναι στα σκαριά να ρθει στη χώρα μας...

    Πριν από λίγο πήγα και έκανα μισάωρο τεστ το χοντα..

    Παίδες το μηχανάκι πετάει πραγματικά..Εγω που είχα να οδηγήσω παπί 20 χρόνια σχεδόν έπαθα ένα κατιτίς.. Μπαίνει παντού, συμπλέκτη πούπουλο, σέλα ναι μεν σκληρή και κάπως κατηφορική αλλά ως εντουρας ο είναι συνηθισμένος ο κωλος μου και σε πολύ χειρότερα..

    Τα φρένα μιλάμε δεν πίστευα ότι φοράει παπί τέτοια φρένα μέχρι που τα τσαρουχωσα από 70 και απλά ένα τακ-τακ στο ποδοφρενο και καρφώθηκε κάτω το μηχανάκι χωρίς ίχνος σπινιας ή πέταγματος μούτρο και κωλου.. Τα λάστιχα ναι δεν είναι της προκοπής και η αίσθηση μου δόθηκε από τα πρώτα μέτρα αλλά αυτό διορθώνεται αμέσως.. Το οργανακια του μια χαρά και ευδιάκριτο αν και προσωπικά έπρεπε να σκύβω λίγο το κεφάλι μου για να έχω εικόνα συνεχώς.. (ξέρω ξέρω έχω συνηθίσει από τις μηχανές που τα έχω φάτσα κάρτα τόσα χρόνια)... Το μηχανάκι της δοκιμής είχε 450χλμ στο κοντέρ... Με χάλασε λίγο που όταν έσκυψα να το περιεργαστω διέκρινα κλασμένη τσιμουχα στο ένα καλάμι (είχε εμφανή διαρροή)

    Καταλαβαίνω ότι τα κανιβαλιζουν (σούζες κτλ) αλλά είναι πολύ λίγα τα χλμ για να κλασει η τσιμουχα.. Επίσης ο σταυρος των καλάμιων είναι βαμμένος κάπως άσχημα σαν να είναι με μαύρο βερνίκι νυχιών, δεν μου άρεσε το φινίρισμα του έδειχνε φτηνιάρικος...
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 27/02/2020 στις 19:59.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Συνεχίζω..

    Ο λεβιές ταχυτήτων που πίστευα ότι θα με χαλάσει επειδή είναι παπισιος δεν με χάλασε καθόλου τελικά, αλλάζα κανονικά με το παπούτσι μόνο στη μπροστά θέση όπως και στις μηχανές, μάλιστα μου είπαν στο κατάστημα ότι κάποιοι που το πήραν πάνε και κόβουν το πισω κομμάτι γιατί δεν το χρησιμοποιούν.. Όχι κακή ιδέα..

    Το κοστούμι του δείχνει αρκετά ποιοτικό και έχει καλή συναρμογή δεν άκουσα κάποιο τρίξιμο παρόλο που από φανάρι σε φανάρι του τα σκαγα από 2α 3η κτλ..

    Μ άρεσε ο ήχος που ερχόταν από το φιλτροκουτι ένα μπάσο βαθύ μουγκρητό που μόνο σε παπί δεν περίμενα να ακούσω.. Δεν το κράτησα πολύ ώρα ώστε να μπορέσω να ανεβάσω δεύτερο άτομο να δω συμπεριφορά καθώς ότι πάρω κάθε μέρα διπλός θα μαι από και προς δουλειά...

    Χρώμα εννοείται το ματ ολομαυρο με τα κόκκινα αυτοκολλητα και τρώνε σουτ μπανάνα με το καλημέρα αυτά τα πίσω πλαϊνά που γράφουν one Hurt από τη μια και σατου μάτι ξέρω γω από την αλλη..
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 27/02/2020 στις 20:02.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Συνεχίζω..

    Ο λεβιές ταχυτήτων που πίστευα ότι θα με χαλάσει επειδή είναι παπισιος δεν με χάλασε καθόλου τελικά, αλλάζα κανονικά με το παπούτσι μόνο στη μπροστά θέση όπως και στις μηχανές, μάλιστα μου είπαν στο κατάστημα ότι κάποιοι που το πήραν πάνε και κόβουν το πισω κομμάτι γιατί δεν το χρησιμοποιούν.. Όχι κακή ιδέα..

    Το κοστούμι του δείχνει αρκετά ποιοτικό και έχει καλή συναρμογή δεν άκουσα κάποιο τρίξιμο παρόλο που από φανάρι σε φανάρι του τα σκαγα από 2α 3η κτλ..

    Μ άρεσε ο ήχος που ερχόταν από το φιλτροκουτι ένα μπάσο βαθύ μουγκρητό που μόνο σε παπί δεν περίμενα να ακούσω.. Δεν το κράτησα πολύ ώρα ώστε να μπορέσω να ανεβάσω δεύτερο άτομο να δω συμπεριφορά καθώς ότι πάρω κάθε μέρα διπλός θα μαι από και προς δουλειά...

    Χρώμα εννοείται το ματ ολομαυρο με τα κόκκινα αυτοκολλητα και τρώνε σουτ μπανάνα με το καλημέρα αυτά τα πίσω πλαϊνά που γράφουν one Hurt από τη μια και σατου μάτι ξέρω γω από την αλλη..
    Το ματ ολομαυρο καλύτερα να το ξανασκεφτείς.
    Θα λερώνετε με την σκέψη. Προσεκτικό πλύσιμο με ειδικο απορρυπαντικό για ματ επιφάνειες, ειδικό πανί για ματ επιφάνειες. Μια απλή γρατζουνιά να θέλεις να σβήσεις θέλεις μάστορα(δεν σβήνει με γυαλόχαρτο νερού και αλοιφές γιατί θα φαίνεται).
    Στην πρώτη βροχή γίνεται χάλι μαυρο.
    Γενικά τα ματ χρώματα έχουν πολλα μειονεκτήματα.
    Θα σου πρότεινα να διαλέξεις χρώμα με γυαλιστερή επιφάνεια.
    Όλα αυτά στα γράφω παντα καλοπροαίρετα απλά να τα γνωρίζεις πριν το αγοράσεις.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    Το πρώτο μου δίπλωμα το πήρα με ένα Yamaha Y125ZR , το δίχρονο για όσους θυμούνται που είναι συγκρισιμο απο πλευράς επιδόσεων με αυτά που αναφέρουμε, μπορεί και λίγο καλύτερο
    αφού ήταν πούπουλο.
    Όποιος δεν έχει καβαλήσει τέτοιο παπί, καλό θα είναι να το κάνει, είναι διασκεδαστικά πρωτίστως (χαμηλό βάρος, εύκολα στην οδήγηση και σβέλτα).
    Έχουν επίσης μικρή σχέση με κλασικά παπιά , πολύ μεγαλύτερη σχέση με "κανονικές" μοτοσυκλέτες.

    Προφανώς αν κάποιος έχει τα έξτρα χρήματα, καλό θα είναι να τα δώσει για το Honda.

    Ειδάλλως, παίρνει το SYM και έχει καναδυό χρόνια να λύσει τα οποιαδήποτε teething problems και συν αυτώ , ένα μακρύ κατάλογο αξεσουάρ απο
    Μαλαισία-Ινδονησία μεριά που κυκλοφορεί τα τελευταία χρόνια ως VF3i

    Επίσης, ένα παλικάρι εδώ ή σε παραδίπλα φόρουμ, μηχανικός-μάστορας, έχει ένα τέτοιο και το περιποιήθηκε εκεί που πονούσε
    (π.χ έβαλε πλάκα για την μπροστά ανάρτηση, έπαιξε με ψυγείο , δούλεψε με διαφορετικά λάδια) και δείχνει να ξέρει τι κάνει και πως
    να λύσει θέματα.

    ΥΓ δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν είναι ορθολογική αγορά, αρκεί να ξέρεις οτι το παίρνεις πρωτίστως για βόλτα-διασκέδαση , για 2ο , για commuting ίσως.
    Αν αναλογίζεσαι "να πάρω μηχανή καλύτερα?" , άσε την αγορά ενός υπερ-παπιού , σημαίνει οτι δεν θα το διασκεδάσεις.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Όπως τα λες φίλε.. Από μηχανή δεν ξεμενουμε φυσικά... Καλά να μαστε... Αλλά αφού θα πάω σε παπί για μέσα στην πόλη ναι θέλω και τη διασκέδαση... Και αυτά τα δύο είμαι σίγουρος ότι την προσφέρουν απλόχερα..
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Kick πες μου τι θέλεις να σε κατατοπίσω!
    Αυτή τη στιγμή που μιλάμε είμαι συνεργείο για το service των 6 χιλιάδων χιλιομέτρων
    The only easy day was yesterday.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    6000 ε;

    Αρα έχει περπατήσει..

    Θέλω να μου πεις αν σου έχει εμφανίσει κάποιο πρόβλημα το αμορτισέρ μπροστα τίποτα κλασμενες τσιμούχες ή στίγματα σκουριάς στο σταυρό που ενώνει τα καλάμια αυτό το μαύρο κακοβαμμενο πράμα που έχουν βάλει εκεί.. Είναι το σημείο που με χάλασε οπτικά γι αυτό ρωτάω.. Στο μηχανάκι δοκιμής με 450 χλμ τα καλάμια είχαν λαδιλες επάνω από διαρροή στις τσιμουχες.. Λάστιχα άλλαξες; κι αν ναι σταμάτησε η περίεργη αίσθηση που μου έδωσαν τα μαμά ένα πράμα δλδ σα να πηγαίνει να φύγει δεξιά αριστερά όταν έχει ανωμαλίες ο δρόμος..

    Αυτο το αυτοκόλλητο που γράφει abs δίπλα από το λαμπάκι του συστήματος εκεί ψηλά στα όργανα αντέχει στο ήλιο ή έχει αλλάξει χρώμα γιατί στο μάτι μου χτύπησε λίγο ψευτέ..

    Από τρίξιμο τα πλαστικά είναι εντάξει μετά από τα χλμ που έχεις;

    Στη σέλα πόση ώρα σερί βγάζεις πάνω της χωρίς να πονέσουν τα μαλάκα μόρια; (νταξ αυτό είναι και ψιλό διαφορετικό στον καθένα ανάλογα με την σωματοδομη)

    Αν βάζεις δεύτερο άτομο γλιστρά προς τα πάνω σου στα φρενάρισματα;

    Τα φώτα τη νύχτα είναι ικανοποιητικα; ρωτώ γιατί εγώ το πήρα λίγο πριν σουρπωσει και δεν έβγαλα καλό συμπέρασμα..
    Πόσα χλμ σου βγάζει μέσα στην πόλη από γεμάτο..;

    Το ματ έχεις; αν ναι πως είναι μετά από τη χρήση τα πλυσίματα κτλ... Αντέχει ή έχει γεμίσει αράχνες και στίγματα;

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και ότι θυμηθείς που σε χάλασε όσο καιρό το έχεις πες μου..
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    και στην μανιβελα δεν εχει λαστιχακι....να τα λεμε και αυτα!
    By the way....Το SYM ..ποτε θα το βολταρεις ??

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Μάλλον Τρίτη... το βρίσκω μονο Γέρακα στον Παπανικολακη τα ξέρω τα παιδιά λόγω καβασακι χώμα κτλ, μου πέφτουν όμως κάπως μακριά, αλλά να σου πω δεν έχω ρωτήσει αλλου.. Δεν ξέρω πετσας βυνιος κτλ το δίνουν για βόλτα;
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    6000 ε;

    Αρα έχει περπατήσει..

    Θέλω να μου πεις αν σου έχει εμφανίσει κάποιο πρόβλημα το αμορτισέρ μπροστα τίποτα κλασμενες τσιμούχες ή στίγματα σκουριάς στο σταυρό που ενώνει τα καλάμια αυτό το μαύρο κακοβαμμενο πράμα που έχουν βάλει εκεί.. Είναι το σημείο που με χάλασε οπτικά γι αυτό ρωτάω.. Στο μηχανάκι δοκιμής με 450 χλμ τα καλάμια είχαν λαδιλες επάνω από διαρροή στις τσιμουχες.. Λάστιχα άλλαξες; κι αν ναι σταμάτησε η περίεργη αίσθηση που μου έδωσαν τα μαμά ένα πράμα δλδ σα να πηγαίνει να φύγει δεξιά αριστερά όταν έχει ανωμαλίες ο δρόμος..

    Αυτο το αυτοκόλλητο που γράφει abs δίπλα από το λαμπάκι του συστήματος εκεί ψηλά στα όργανα αντέχει στο ήλιο ή έχει αλλάξει χρώμα γιατί στο μάτι μου χτύπησε λίγο ψευτέ..

    Από τρίξιμο τα πλαστικά είναι εντάξει μετά από τα χλμ που έχεις;

    Στη σέλα πόση ώρα σερί βγάζεις πάνω της χωρίς να πονέσουν τα μαλάκα μόρια; (νταξ αυτό είναι και ψιλό διαφορετικό στον καθένα ανάλογα με την σωματοδομη)

    Αν βάζεις δεύτερο άτομο γλιστρά προς τα πάνω σου στα φρενάρισματα;

    Τα φώτα τη νύχτα είναι ικανοποιητικα; ρωτώ γιατί εγώ το πήρα λίγο πριν σουρπωσει και δεν έβγαλα καλό συμπέρασμα..
    Πόσα χλμ σου βγάζει μέσα στην πόλη από γεμάτο..;

    Το ματ έχεις; αν ναι πως είναι μετά από τη χρήση τα πλυσίματα κτλ... Αντέχει ή έχει γεμίσει αράχνες και στίγματα;

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και ότι θυμηθείς που σε χάλασε όσο καιρό το έχεις πες μου..
    Ας τα πάρουμε ένα ένα.

    Τα καλάμια δεν έχουν ίχνος διαρροής,και κάνω και σουζιτσες από τα 1500 χιλιόμετρα..
    Μακράν το πιο στιβαρό μπροστινό που έχω δει σε παπί.
    Ο σταυρός είναι μια χαρά καταμαυρος με μόνη παρατήρηση μια ελαφρια "ψώρα" που παρατήρησα μέσα στον άξονα του πιρουνιού.Πραγματικα δεν πάει το μάτι σου..Το καθάρισα απλά με wd40,έβαλα λιγο γρασσο και τέλος.

    Τα λάστιχα απλά καλά σε στεγνο.Αν πατήσουν βρεγμένο ξέχνα την πρόσφυση.. Παρόλαυτα καμια ασάφεια.
    Μετά το καλοκαίρι πέταμα πάντως.

    Το αυτοκολλητακι του abs το κολλάνε εδώ στον Σαρακάκη, όποτε καταλαβαίνεις ...καμία φθορά πάντως. Περισσότερο θα σε προβληματίσουν τα αυτοκόλλητα που γράφουν abs στο φτερό(υπάρχουν ανάγλυφα κορυφαίας ποιότητας σε χαμηλή τιμή)

    Τριξιματα ΜΗΔΕΝ και έχω αλλάξει και όλες τις βίδες με ergal φαντάσου.

    Από άνεση είναι καθαρά πόσο σιδερόκωλος είσαι.
    Μέχρι Λαύριο και πίσω ήμουν ΟΚ,αλλά δεν είναι για παραπάνω αν δεν κάνεις στάση.
    Η θέση οδήγησης αρχικά,μετά από 11 χρόνια πάνω σε crypton x μου φάνηκε λιγο ψηλή.Αφου συμφιλιωθηκα δεν έχω κανένα πρόβλημα και είμαι 1.82.
    Συνοδηγό βάζω μόνο την γυναίκα μου που είναι 50 κιλά.Δεν είναι για πολλά πολλα...Σαφως πιο SS σελάκι από οποιαδήποτε παπί.

    Τα φώτα μου φαίνονται πάρα πολύ καλά,ειδικά για τις ταχύτητες που αναπτύσσει.Σε ορεινή διαδρομή χωρίς καθόλου φώτα δεν είχα κανένα πρόβλημα.Μεσα στην πόλη ελάχιστα καταλαβαίνεις.

    Κατανάλωση από 2,5 έως 3 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα.

    Το ματ εχω.Το λεγόμενο αραχνιασμα παρουσιάζεται σε γυαλιστερό βερνίκι.Αντιθετως το ματ γυαλίζει αν το τριψεις,και φαίνονται και κάποια στιγματακια.
    Η ποιότητα των βαμμένων πλαστικών πάντως είναι πάρα πολύ καλή!
    Εγώ το πλένω μόνος μου με ένα καλό σαμπουάν με κερί και δεν έχω κανένα προβλημα.Τα άβαφα πλαστικά που δεν έχουν το carbon look θέλουν λίγο προσοχή γιατί γρατζουνιούνται πανευκολα.Η λύση είναι λίγο λάδι σιλικόνης με ένα πινελακι για ενυδάτωση και προστασία.

    Και στο σημαντικότερο ζήτημα,ζημιές...
    Απολύτως τίποτα.Ουτε καμμένη λάμπα.

    Σε συζήτηση που έκανα σήμερα με το μάστορα μου ,που εμπορεύεται και hondaκαι Sym,μου είπε χαρακτηριστικά την γνωστή φράση..
    Συγκρίνεις την .... με τη βούρτσα.....
    The only easy day was yesterday.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    ...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC_1762_copy_1849x1043.jpg‎  
    The only easy day was yesterday.

  12. #27
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Τέτοια γράφετε και αρχίζω σιγά-σιγά να το σκέφτομαι. Αν και περισσότερο μου περνάει από το μυαλό 300άρι scooter.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Ευχαριστώ red πολύ χρήσιμα όλα, βοηθάς πολύ φίλε.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    O χιωτης με το καναλι στο you tube με το VF...να του εστελνες κανα μνμ ??

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Drakonet παρακολουθώ τα βιντεακια και τις συζητήσεις στα σχόλια από κάτω στο YouTube σε έχω δει που τα λέτε εκεί.. Επίσης και αυτά εκεί με βοηθάνε να σχηματίσω μια άποψη.. Την Τρίτη θα πάω από Γκοργκολη να οδηγήσω το sym.. Πιστεύω να μου το αφήσει κάποια ώρα να το κάνω μια καλή γύρα..
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda PCX 150 ή SYM Symphony 200i
    από 7mitskits στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2020, 16:26
  2. piaggo medley vs honda sh 150 2017
    από iGiwrgos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2017, 15:25
  3. honda c 100 vs alla 100ria 400 metra
    από gialig στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 16:24
  4. Honda CBF-250 vs Cagiva Planet 125
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 22:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF