Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 114

Θέμα: Honda GTR 150 vs SYM VF 185

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τέτοια γράφετε και αρχίζω σιγά-σιγά να το σκέφτομαι. Αν και περισσότερο μου περνάει από το μυαλό 300άρι scooter.
    Αν θες το βολεμα σου μην σκέπτεσαι αυτά τα παπια.
    Ανυπαρκτος χώρος ,άβολες σέλες σε σχέση με ένα scooter και μηδενική προστασία από αερα-νερα.
    Εγώ για τις μικρομετακινησεις μου μπορώ να σου πω ότι βολεύομαι πολύ περισσότερο με ένα helmin...
    The only easy day was yesterday.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Drakonet παρακολουθώ τα βιντεακια και τις συζητήσεις στα σχόλια από κάτω στο YouTube σε έχω δει που τα λέτε εκεί.. Επίσης και αυτά εκεί με βοηθάνε να σχηματίσω μια άποψη.. Την Τρίτη θα πάω από Γκοργκολη να οδηγήσω το sym.. Πιστεύω να μου το αφήσει κάποια ώρα να το κάνω μια καλή γύρα..
    Αν βρεις χρόνο γράψε τις εντυπώσεις σου μετά το test ride. Με ενδιαφέρει κι εμένα αυτή η σύγκριση.
    Όλα είναι δρόμος

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Γιώργης Προβολή μηνύματος
    Αν βρεις χρόνο γράψε τις εντυπώσεις σου μετά το test ride. Με ενδιαφέρει κι εμένα αυτή η σύγκριση.
    εννοείται φίλε.

    τελικά το ραντεβού κλείστηκε αύριο το απόγευμα για το sym..ελπίζω να μην βρέχει και να το κάνω μια καλή βόλτα...αμέσως μετά θα πούμε περισσότερα.

    (+1 για το αβαταρ με τον Jax)
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200304_172339.jpg 
Προβολές:	262 
Μέγεθος:	76,6 KB 
ID:	415558

    περισσότερα σε λίγο...
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Συμβαίνει τώρα;;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    καλημέρα Πάνο...συνέβη εχθές το απόγευμα.

    πήγα λοιπόν φίλοι μου όπως είχαμε πει και καβάλησα για μισή ωρίτσα και τον υπερπάπιο της sym...

    περισσότερο μπερδεύτηκα παρά ξεκαθάρισα τα πράγματα στα μυαλό μου θα λεγα...

    ο ευγενέστατος ιδιοκτήτης του καταστήματος με παρακάλεσε να μην το πιέσω το μηχανάκι μιας και είναι στο στρώσιμο (600 κάτι χλμ στο ρολόι) οπότε σεβόμενος την επιθυμία του δεν το πήγα στα κόκκινα σε στροφές αλλά και ούτε πάνω από 90 χλμ την ώρα.

    οπότε ως προς τελικές και τέτοια αν και το έβγαλα σε μεγάλο δρόμο δεν έχω εικόνα.

    τα συμπεράσματα που έβγαλα για το παπί είναι θετικά...

    σε σχέση με το χοντα είναι σίγουρα και ασυζητητί πιο δυνατό..σε εκκινήσεις από φανάρι σε φανάρι απλώνει τη δύναμη του πολύ πιο γρήγορα ενώ το μεγαλύτερο βάρος του μου έδινε στις μικρές ταχύτητες μια καλύτερη αίσθηση στιβαρότητας και πατήματος στο δρόμο..(τα λάστιχα που φορούσε εντελώς για τον μπέο)..

    είναι σίγουρα πιο ψηλό και κάπως πιο ογκώδες και ελίσσεται μέσα στην πυκνή κίνηση όπως κάθε παπί δλδ ανετότατα...οι αναρτήσεις μου άρεσαν δεν αισθάνθηκα να με κοπανάνε και το έριξα στην ευθεία σε καπάκια φρεατίων επίτηδες για να δω αντιδράσεις...τα όργανα του κατά τη γνώμη μου πολύ όμορφα περισσότερο ευανάγνωστα σε σχέση με το gtr και έχουν ένα λευκό λεντ φωτισμό που σίγουρα θα κάνει καλύτερη δουλειά τη νύχτα από αυτό το κοκκινωπό του χοντα..το κιβώτιο και ο συμπλέκτης το ιδιο καλά όπως το gtr...βούτυρο συμπλέκτης δεν εχασα-μπέρδεψα καμία σχέση ενώ έβρισκα τη νεκρά χωρίς πρόβλημα σε όλες τις προσπάθειες.

    Η θέση οδήγησης πολύ καλή κάθεσαι κοτσονάτος κολοκωτρόνικα τα χέρια έρχονται ωραία στα γκρίπ χωρίς να σκύβεις ή να γέρνεις προς τα μπρος όπως συμβαίνει ελαφρά στο gtr (τουλάχιστον στο δικό μου ύψος 1.82) ενώ τα πόδια αγκαλιάζουν ωραία στην ποδιά αν λυγίσεις ελαφρώς τα γόνατα σου προς τα μέσα σε ένα σημείο που υπάρχουν αεραγωγοί που στέλνουν μια υποψία ζεστής από το μοτέρ προς το εσωτερικό των ποδιών πράγμα πιστεύω χρήσιμο τις χειμερινές ημέρες.

    Τα φρένα του παρόλο που αρχικά πριν το καβαλήσω δεν σας κρύβω ότι είχα μια διάθεση οτι δεν θα μου αρέσουν λόγω της απουσίας abs στον πίσω τροχό δεν σας κρύβω ότι δεν με προβλημάτισαν καθόλου...σε παρατεταμένο τσαρούχωμα σε παράπλευρη άδεια οδό μεγάλης λεωφόρου απο τα 60 περίπου χλμ την ώρα δεν αισθάνθηκα καποιο κίνδυνο πετάγματος κώλου ενώ το μπροστινό με ένα δυο τικ στη μανετα επιβράδυνε πολύ ομαλά το μηχανάκι φρενάροντας με ασφάλεια...δεν ξέρω σε μεγαλύτερες ταχύτητες τι μπορεί να γίνεται και πως συμπεριφέρεται το πίσω...αλλά ακόμα και υπό κλίση σε μεγάλη στροφή (χαμοστέρνας) πατώντας επίτηδες φρένο μέσα στη στροφή δεν διαπίστωσα κάτι ανησυχητικό...γενικό συμπέρασμα λοιπόν για τα φρένα θετικό και η απουσία abs πίσω δεν με χάλασε όσο περίμενα συγκριτικά πάντα με το gtr.

    ο ήχος που έρχεται από το μοτέρ μια χαρά αν και είχα διαβάσει δεξιά αριστερά ότι ειναι κάπως αδιάφορος και όχι το ίδιο καλός με gtr, εμένα μου φάνηκε το ίδιο και μάλιστα του sym λιγότερο τραχύς σα να δούλευε πιο ξεκούραστα αν και δεν πίεσα ψηλά όπως προείπα..πάντως σαν ήχος μια χαρά και το παπί ανεβάζοντας δεν σου έδινε την αίσθηση ότι πιέζεται ή ότι θα διαλυθεί..
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    στα αρνητικά και σε αυτά που με χάλασαν είναι σίγουρα η σέλα του...μιλάμε για μαρτύριο...από το πρώτο δεκάλεπτο μου προκάλεσε δυσφορία (κάτι που δεν το έπαθα με το χοντα ούτε στο μισάωρο)...ήθελα να ανασηκώνομαι λίγο, να πάω λίγο πίσω λίγο μπρος για να ηρεμήσω (ξέρετε την αίσθηση)...πολύ σκληρή και κάνει και μια μύτη προς τα μπρος βάζοντάς σε μέσα και αυτή η μύτη μου πίεζε τα ξέρετε πια με αποτέλεσμα στο έντονο φρενάρισμα να επιτείνεται το πρόβλημα άνεσης...η σέλα λοιπόν αν έπαιρνα αύριο αυτό το μηχανάκι είχε φύγει επιτόπου για ανακατασκευή...(κι άλλα λ7)

    οι διακόπτες του δεν είναι το ίδιο ποιοτικοί με το χοντα...να σας δώσω να καταλάβετε σε καινούργιο μηχανάκι να ανάβεις φλας και μετά να το πιέζεις στο κέντρο να σβήσει και ο διακόπτης και το κούμπωμα να σου δίνει μια αίσθηση ψευτιάς και τρέμουλου...κακής ποιότητας...ίσως ήταν στο συγκεκριμένο παπί δεν ξέρω αλλά αυτό είδα αυτό λέω..

    Τα πλαστικά του κακά δεν τα λες, είναι όμορφα κουμπωμένα δεν υπάρχει τρίξιμο πουθενά ακόμα και στις λακκούβες ή στο ανέβασμα σε πεζοδρόμιο..αλλά κακά τα ψέμματα το gtr υπερέχει ξεκάθαρα πιο χοντρά και με καλύτερο φινίρισμα..επίσης το βάψιμο του μοτέρ και των μεταλλικών μερών δεν μου άρεσε τόσο όσο στο χοντα...μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι είναι χάλια στο sym λέω σε σχέση με αυτό που είδα στο χοντα..

    το χρώμα μπλε μαύρο μου άρεσε καλύτερα σε σχέση με το χρυσάφι μαύρο ματ που έβλεπα εδώ και καιρό στα περιοδικά και το νετ.

    το πιρούνι μπροστά δεν μου έδωσε κακή αίσθηση αν και μικρότερης ελαφρώς διαμέτρου απο το gtr.

    ένα τρέμουλο κοντά στα 90 το είχα σαν δεξιά αριστερά κάπως...αφήνοντας τα χέρια από το τιμόνι ανέβαζε σε ένταση κιόλας (φαντάζομαι μετά τα 100 θα υπάρχει ένας χαμούλης)...αυτό πιστεύω σχετίζεται και με τα πολύ μούφα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης...(άλλο ένα έξοδο που ίσως κληθεί ο υποψήφιος αγοραστής να κάνει με το καλημέρα)

    τα φλας κάθε φορά που τα ανάβεις και μέχρι να τα σβήσεις βγάζουν έναν διακοπτόμενο ήχο τακ-τακ-τακ που δεν μου άρεσε μου θύμισε κινεζόπαπα και δεν θυμάμαι να το άκουσα στο gtr (μπορεί να κάνω λάθος δεν είμαι σίγουρος)...

    overall πολύ καλό μηχανάκι το sym σίγουρα αν καταλήξω στην αγορά παπιού παραμένει υποψήφιο...η τιμή του αυτή τη στιγμή είναι στα 2.800 παίζουν πολλά χρηματοδοτικά (πχ 36 άτοκες όλο το πόσο) και δεν τη λες και λίγη τη διαφορά σε σχέση με το μεγάλο αντίπαλο.

    θα δούμε...δεν βιαζόμαστε και λοξοκοιτάζω-παρακολουθώ διαρκώς τι θα κάνει η Γιαμάχα ή αλλε προτάσεις που πιθανόν έρθουν πχ https://youtu.be/JgLbmvk0b3A προτού καταλήξω.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 05/03/2020 στις 09:18.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Μην περιμενεις τιποτα αλλο απο τον ανταγωνισμο...οπως το βιντεο που εβαλες
    ουτε απο την yamaha...

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Για πες φίλε ντρακο.. Τι ξέρεις; δεν παίζει να φέρει η γιαμαχα το δικό της λόγω euro4;
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Για πες φίλε ντρακο.. Τι ξέρεις; δεν παίζει να φέρει η γιαμαχα το δικό της λόγω euro4;
    Aκριβως αυτο!
    Αλλωστε και να το εκανε αυτη την στιγμη που μιλαμε....απο 1-1-2021...μπαινει το euro 5 !
    Οποτε αλλα εξοδα για την εταιρια.
    Η honda τα παπια της τα κανει αναβαθμιση εδω στην ελλαδα απο καποιον αντιπροσωπο που μου διαφευγει αυτη την στιγμη.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Δε καταλαβαινω σε ποιους απευθυνονται αυτα τα 2 μηχανακια. Παιδακια που εχουν καυλες δε μπορουν να τα οδηγησουν λογω διπλωματος, επαγγελματιες δε θα τα παρουν λογω συμπλεκτη και ισως λογω τιμης.. Μεγαλυτεροι σε ηλικια θα προτιμησουν μηχανες/σκουτερ λογω περισσοτερης δυναμης στις μηχανες και λογω της ανεσης στα σκουτερ.. Αρα ποιος θα τα παρει; Το κριπτον ξ πουλησε επειδη δεν ειχε συμπλεκτη αλλα ειχε το γκαζι, τα προτιμησαν και επαγγελματιες επειδη ηταν σκυλια..αυτα ομως;

    Και το honda πανακριβο, με αυτα τα λεφτα εχει πολλες επιλογες και σε μεταχειρισμενες μηχανες αλλα και σε καινουργια σκουτερ.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Άκουσε με φίλε για να λυθεί η απορία σου.. Μηχανή δεν θέλω να πάρω έχω..

    Μέσα στην Αθήνα θέλω να κινηθώ παντού με γκάζι όταν χρειαστεί άνεση να κάνω προσπεράσεις σε ανοικτό δρόμο και παράλληλα τα φρένα μου να είναι της προκοπής και όχι Χάρος που μπλοκάρει στην παραμικρή υποψία απότομου φρενάρισματος... Επίσης θέλω οικονομία θέλω να το λύνω και να το δένω στο γκαράζ μου με τα εργαλεία μου για πλάκα το μηχανάκι.. Θέλω μικρό βάρος και αερατα περάσματα μέσα στο μποτιλιαρισμα.. Θέλω να πηγαίνω φέρνω τα παιδιά μου στα διάφορα γύρω_γυρω χωρίς να ταλαιπωρώ τη μηχανή.. Επίσης δεν μου αρέσουν τα σκούτερ.. Δεν μου κάνουν βρε αδερφέ.. Με κάνει να αισθάνομαι πιο γερός απ ότι είμαι αυτό το γκάζι φρένο όλη μέρα... Άσε που έχουν συντήρηση μοτοσυκλετας σε κόστος..
    Μ αρέσει κι ο συμπλέκτης το πα;

    Ειναι το φετίχ μου.. 21 χρόνια έλεγχος της μοτο με συμπλέκτη δεν κόβεται εύκολα ούτε ξαναγυρναω στην ντελιβεράδικη εφηβεία μου με το ένα χέρι στο τιμόνι.. Αυτά...

    Οπότε πέρα από τους πιτσιρικάδες που ψάχνονται για κόντρες φιγούρες κτλ είμαστε κι άλλοι που τα γουστάρουμε τα υπερπαπιά που έχουν πέσει στην αγορά και μακάρι να γίνουν κινήσεις κι από άλλες εταιρείες γιατί όντως ειδικά το χοντα που το έχω ερωτευτεί είναι πανάκριβο.. Αλλά αν το πάρει κάποιος για πάντα τα πράγματα αλλάζουν.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    περιγραφεις παπι εργαλειο κι αυτα δεν ειναι εργαλεια
    ειναι ακριβα παιχνιδια που κοντραρονται για την κορυφη της κατηγοριας
    τωρα αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να εχεις το ακριβοτερο για μουλαρι..........καλο για σενα

  14. #44
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Έτσι,ακριβό παιχνίδι
    Κάποιος θα πάρει SS 20+ ετών για την γκ@υλ@ του ,από απωθημένο ,άλλος τέτοιο παπί ,ότι μας κάνει να νιώθουμε καλά!
    Σίγουρα δεν είναι εργαλείο όπως λέει ο Parkakis,είναι για άλλους αγοραστές.Βλέπω ένα GTR εδώ στο χωριό ,το καβαλάει ένας τύπος σίγουρα 15 χρόνια μεγαλύτερος μου ,δηλαδή 55ρης αν όχι 60ρης.
    Του έχει βάλει πιο μακρύ ψαλίδι , εξάτμιση κάτι σε στυλ μαύρη racetech και βολτάρει (καλά κάνει φυσικά )
    porca miseria.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Άκουσε με φίλε για να λυθεί η απορία σου.. Μηχανή δεν θέλω να πάρω έχω..

    Μέσα στην Αθήνα θέλω να κινηθώ παντού με γκάζι όταν χρειαστεί άνεση να κάνω προσπεράσεις σε ανοικτό δρόμο και παράλληλα τα φρένα μου να είναι της προκοπής και όχι Χάρος που μπλοκάρει στην παραμικρή υποψία απότομου φρενάρισματος... Επίσης θέλω οικονομία θέλω να το λύνω και να το δένω στο γκαράζ μου με τα εργαλεία μου για πλάκα το μηχανάκι.. Θέλω μικρό βάρος και αερατα περάσματα μέσα στο μποτιλιαρισμα.. Θέλω να πηγαίνω φέρνω τα παιδιά μου στα διάφορα γύρω_γυρω χωρίς να ταλαιπωρώ τη μηχανή.. Επίσης δεν μου αρέσουν τα σκούτερ.. Δεν μου κάνουν βρε αδερφέ.. Με κάνει να αισθάνομαι πιο γερός απ ότι είμαι αυτό το γκάζι φρένο όλη μέρα... Άσε που έχουν συντήρηση μοτοσυκλετας σε κόστος..
    Μ αρέσει κι ο συμπλέκτης το πα;

    Ειναι το φετίχ μου.. 21 χρόνια έλεγχος της μοτο με συμπλέκτη δεν κόβεται εύκολα ούτε ξαναγυρναω στην ντελιβεράδικη εφηβεία μου με το ένα χέρι στο τιμόνι.. Αυτά...

    Οπότε πέρα από τους πιτσιρικάδες που ψάχνονται για κόντρες φιγούρες κτλ είμαστε κι άλλοι που τα γουστάρουμε τα υπερπαπιά που έχουν πέσει στην αγορά και μακάρι να γίνουν κινήσεις κι από άλλες εταιρείες γιατί όντως ειδικά το χοντα που το έχω ερωτευτεί είναι πανάκριβο.. Αλλά αν το πάρει κάποιος για πάντα τα πράγματα αλλάζουν.
    Δεκτο , απλα δεν υπαρχουν πολλοι σαν και εσενα και πιστευω δε θα πουλησουν στην ελληνικη αγορα για αυτο και αλλες εταιριες δεν ασχολουνται. Προσφατα ρωτησα στη γαμαχα που ειχα παει και μου ειπαν οτι δε σκοπευουν ακομη να φρρουν αλλο παπι περα απο το κριπτον Σ, το ξ και το Τ εχουν καταργηθει και για μεγαλο μοντελο δε ξερουν ακομα.

    Νομιζω αν φερουν αλλες εταιριες υπερπαπια θα ειναι χωρις το συμπλεκτη και θα πουλησουν για πλακα. Ακομη και τα παπακια της δικιας μου γενιας, z125, dynamik, fx 125 δε πουλησαν τοσο οσο αλλα παπακια της τοτε εποχης, και μιλαμε για εποχες χωρις κριση που η βενζινη εκανε 90 λεπτα και βαζαμε 2 ευρω στο καμπ να πηγαινουμε 1 βδομαδα σχολειο

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda PCX 150 ή SYM Symphony 200i
    από 7mitskits στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2020, 15:26
  2. piaggo medley vs honda sh 150 2017
    από iGiwrgos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2017, 14:25
  3. honda c 100 vs alla 100ria 400 metra
    από gialig στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 15:24
  4. Honda CBF-250 vs Cagiva Planet 125
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 21:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF