Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Το σκουτερ γερνει...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2019
    Μηνύματα
    8

    Το σκουτερ γερνει...

    Καλησπερα. Ειμαι κατοχος καινουριου beverly police 300. Παρακαλω την βοηθεια καποιου αν εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα. Καθως μπαινω στις δεξια στροφες νιωθω πως θα πεσω προς τα δεξια. Αγησα χερια σε ευθεια και το μηχανακι γερνει - στριβει δεξια. Το βλεπω και απο το λερωμα του λαστιχου.. τι μπορω να τσεκαρω. Τα μαστορια λενε μην τρελενομαι αλλα εγω φοβαμαι και θελω μα ευχαριστηθω το μηχανακι

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Καθαρισε το λαστιχο ειναι απ τή βρώμα που εχει λερώθει και τραβάει..
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Το σημαντικό είναι να μη γέρνει ο ιδιοκτήτης.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Μετα αμα κανω εγω σχολιο για ολιγωρια των διευθυνοντων παιρνω βαθμους ποινης.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Το πήρες μεταχειρισμένο;
    Μπορεί να πήραν λίγο οι εμπρός μπουκάλες σε κανένα ζορισμα η χαζό πτώση, που διορθώνεται με λασχαρισμα μπροστινού συστήματος και σφηξιμο ξανά.
    Μπορεί σε καμία πιο σοβαρή πτώση να πήραν μπουκάλες, λαιμός, ρουρεμαν τιμονιού, συνδυασμός αυτών.
    Μπορεί να κόπηκαν τα συνεμπλοκ που έχει μεταξύ πλαισίου και κινητήρα ( πίσω ανάρτηση)
    Μπορεί να κάθεσαι εσύ στραβά.
    Δεν θυμάμαι αν το σκούτερ σου έχει πίσω δύο αμορτισέρ δεξιά και αριστερά, αν έχει ένα από την μια πλευρά λογικά έχει στραβωσει από αυτό.

  6. #6
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Πιθανά να είναι η ιδέα σου. Αν θες να το τσεκάρεις δωστο σε άλλον να το οδηγήσει και ακολούθησε εσύ σε κάποια απόσταση από πίσω του. Έτσι θα δεις αν ισορροπεί σωστά ή αν γέρνει. Για να δεις αν είναι στραβό (νοητή ευθεία των τροχών), βρέξει με μπόλικο νερό ένα σημείο του δρόμου, πέρνα από πάνω του και δες το ίχνος που αφήνει το μηχανάκι. Θα πρέπει να δεις μια γραμμή και όχι δύο. Αν δεις δύο είναι στραβό. Κάνε αυτά κι έλα να μας πεις τι βρήκες και αν το μηχανάκι το έχεις από καινούριο ή το πήρες μτχ.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2019
    Μηνύματα
    8
    Το μηχανακι ειναι κινουριο πρωτο χερι, αλλαξα λαστιχα και δεν βελτιωθηκε, εχει δυο μπουκαλες πισω και πιρουνι μενδθο μπουκαλες μπροστα. Ζητω συγγνωμη αν εγραψα σε φορουμ που δεν πρεπει. Δεν εχω πεσει δεν εχω τρακαρει. Ο τεχνικος διευθυντης της piaggio μου ειπε να τσεκαρω τους αποστατες αλλα δε ξερω πως. Απλα φοβαμαι για την ασφαλεια μου γιαυτο ρωτησα

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dvlaxos21 Προβολή μηνύματος
    Το μηχανακι ειναι κινουριο πρωτο χερι, αλλαξα λαστιχα και δεν βελτιωθηκε, εχει δυο μπουκαλες πισω και πιρουνι μενδθο μπουκαλες μπροστα. Ζητω συγγνωμη αν εγραψα σε φορουμ που δεν πρεπει. Δεν εχω πεσει δεν εχω τρακαρει. Ο τεχνικος διευθυντης της piaggio μου ειπε να τσεκαρω τους αποστατες αλλα δε ξερω πως. Απλα φοβαμαι για την ασφαλεια μου γιαυτο ρωτησα
    Δυστυχως, αν εχεις οντως θεμα, η piaggio ειναι ο τελευταιος που θα σε βοηθησει. κοινώς, την έκατσες. Αν βρεις καλο μαστορα (λέμε τωρα) και αν θέλει να ασχοληθει (αποκλείεται) μπορεί να το βρει.

  9. #9
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Να πεις του τεχνικού διευθυντή της πιατζιο να το τσεκάρει ο ίδιος. Αυτός και οι από κάτω του έχουν την τεχνογνωσία και τα μέσα να το κάνουν, εσύ όχι.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Έχεις κανένα φίλο να το δώσεις για μια βόλτα να δεις αν όντως είναι έτσι ή αν είναι η ιδέα σου; Έχεις προηγούμενη εμπειρία ή είναι το πρώτο σου μηχανάκι; Αφού είναι καινούργιο δώστο και στην αντιπροσωπεία να το οδηγήσει κάποιος να δεις τί θα σου πουν.

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μετα αμα κανω εγω σχολιο για ολιγωρια των διευθυνοντων παιρνω βαθμους ποινης.
    Να μας συγχωρεί η αφεντιά σου που δεν ειμαστε 24/7 πανω απο το μοτο.γρ.
    01:00 εγραψαν,01:05 άρχισες παλι τη γκρίνια.

    Το χιουμορ προφανώς και σου ειναι αγνωστη έννοια,αλλα δεν θα αλλάξουμε όλοι οι άλλοι για να γίνει το χατίρι το δικο σου.
    Λύσε μου όμως την απορία, αφου τοσα χρόνια γκρινιάζεις για το πόσο λάθος διοικείται το μαγαζι, και σε χαλαει τοσο που αλλη δουλειά απο το να γίνεσαι πικροχολος δεν κανεις,γιατί δεν ρίχνεις μια μαύρη πέτρα στο φορουμ να ησυχάσεις;
    Έχεις κουράσει, πολύ.Αυτό μόνο θα σου πω.ουτε κάρτες ούτε τιποτα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dvlaxos21 Προβολή μηνύματος
    Το μηχανακι ειναι κινουριο πρωτο χερι, αλλαξα λαστιχα και δεν βελτιωθηκε, εχει δυο μπουκαλες πισω και πιρουνι μενδθο μπουκαλες μπροστα. Ζητω συγγνωμη αν εγραψα σε φορουμ που δεν πρεπει. Δεν εχω πεσει δεν εχω τρακαρει. Ο τεχνικος διευθυντης της piaggio μου ειπε να τσεκαρω τους αποστατες αλλα δε ξερω πως. Απλα φοβαμαι για την ασφαλεια μου γιαυτο ρωτησα

    Καινούριο μηχανάκι και καποιος χαρτογιακας με τιτλο προσπαθεί να σε βγάλει τρελό;
    Άλλαξε τη στάση σου απέναντι τους.
    Γιατί ορισμένοι δεν καταλαβαίνουν αλλιώς.
    Τι θα πει σου ειπε να τσεκάρεις...;
    Και αυτοί εκει μέσα τι κανουν δηλαδή;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Εφόσον έχεις εγγύηση δεν νοείται συζήτηση. Πας και το παρατάς εκεί και τους λες "φτιαχτε το". Δημοκρατικά.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2019
    Μηνύματα
    8
    Παίδες πήγα σε αντιπροσωπεία και μου λέει ο μαστορας το καβάλησα δε κάνει τπτ. Του λέ πήδα πάνω, πάμε βόλτα και ως δια μαγείας με εμένα το έκανε!!! Ντρέπομαι να πηγαίνω συνέχεια και να μεβγάζουν τρελό.....

    Έγραψα στη piaggio και δε μπορώ να πως με πήρε τηλ ο άνθρωπος. Μου λέει έιναι φυγοκεντρική η κίνηση γιαυτό όταν αφήνει τα χέρια αδειάζει το μηχανάκι και γέρνει και στρίβει προς τα κει που έχει βάρος. Οκ λέω κι εγώ σας ευχαριστώ αλλά γιατί στις στροφές και δη δεξιά νιώθω πως θα πέσω? πως δεν έχω την ίδια φυγοκεντρική ασφάλεια? Πιο πριν οδηγούσα βέσπα και πήγαινε καρφί?!!! Τότε ου είπε για αποστάτες κλπ. Με λίγα λόγια την έκατσα και μόνο ένας φίλος που φτιάχνει μηχανές και έχει συνεγείο προτίθεται να με βοηθήσει. όμως έχω την εγγύηση και φοβάμαι... Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα παιδιά, λυπάμαι γτ έμπλεξα και δε φχαριστιέμαι το μηχανάκι....Μην αρχίζετε τα κακώς πήρες beverly κλπ ο καθένας στρέφεται εκεί που αρέσκεται.....θέλω απλά να πώ πως απογητεύομαι γτ δε βρίσκω κάποια τεχνική λύση.... Να μου πούν είναι αυτό και κάνει τόσο, αν πληρώσω δε ζητάω κάτι τσάμπα.....Λυπάμαι σας κούρασα με το πόνο μου ελπίζω αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει εάν έχει παρόμοια εμπειρία....Σασ ευχαριστώ όλους μόνο και που διβάσατε και απαντήσατε

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Μην απογοητεύεσαι, ότι είναι θα φτιαχτεί. Μήπως να το πήγαινες σε άλλο συνεργείο Piaggio να δεις τί θα σου πούνε; Κάνε τον κινέζο, μην πεις ότι οι άλλοι σου είπαν ότι δεν έχει τίποτα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κοντηνη βολτα αυριο με το σκουτερ κλαμπ.
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2006, 18:36
  2. Κοιτάξτε το καινούριο μου σκούτερ!
    από slacker στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2006, 09:32
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 10:07
  4. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF