Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Ηχος μοτερ-εξατμισης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2019
    Μηνύματα
    20

    Ηχος μοτερ-εξατμισης

    ειναι λογικο να αλλαζει ο ηχος του μοτερ (ή της εξατμισης) οσο οδηγιεται το μηχανακι; ας πουμε κατα το στρωσιμο της μηχανης, σιγα σιγα αρχιζει να αλλαζει ο ηχος ή πρεπει να μενει ιδιος;
    εχω καινουριο σκουτερ και σαν να ακουω λιγο διαφορετικο ηχο απο την πρωτη μερα που το εβαλα μπρος. μπορει και να ειναι απλα στο μυαλο μου, ομως θελω να σιγουρευτώ οτι δεν εχει κατι. εχω κανει 150 χλμ.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.112
    Σίγουρα, ολα ζεστένονται, παίρνουν σιγά σιγά τις ανοχές τους κλπ ακόμα και όταν βάζουμε καινούριο λάδι ακούγεται διαφορετικά η μοτό.
    Με ανησυχεί λίγο το ότι το παρατήρησες, συνήθως αυτές οι διαφορές γίνονται λίγο λιγό και τις συνηθίζουμε.

    Αν περνάς από τον μηχανικό σου, ζήτησε του να κάνει μια βόλτα μη τυχόν και έχει λασκάρει κατι επικίνδυνα.
    Αλλιώς αν δεν ακούγεται κάτι τελείως παράξενο, κάνε λίγη υπομονή, μεγαλούτσικες βόλτες να στρωθεί ωραία και το βλέπεις
    στο πρώτο τσεκ στα 500Km.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856

    Smile

    Εξαρτάται φίλε... Αν μιλάς για μικρή αλλαγή ναι είναι φυσιολογικό... Σιγά σιγά με τη χρήση τα μέταλλα αλλάζουν από τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται ενώ οι κραδασμοι και τα φορτια επηρεάζουν επίσης το όλο σύνολο... Οι αλλαγές αυτές είναι αμελετηες και πολλές φορές περνούν απαρατήρητες..αυτο που με προβληματίζει είναι ότι έχεις πολύ λίγα χιλιόμετρα για να παρατηρείς τέτοια πράγματα.. Τσέκαρε μια τα λάδια ότι είναι σωστά και έλεγξε περιμετρικά την εξάτμιση και το μοτέρ ότι όλες οι βίδες είναι σφιγμενες σωστά και δεν χάσκει καμία... Κάποιες φορές στη συναρμολογηση στο εργοστάσιο ή οταν φτάνουν εδώ και βγαίνουν από την κούτα τα μηχανάκια υπάρχουν και αστοχίες..

  4. #4
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panlaz Προβολή μηνύματος
    ειναι λογικο να αλλαζει ο ηχος του μοτερ (ή της εξατμισης) οσο οδηγιεται το μηχανακι; ας πουμε κατα το στρωσιμο της μηχανης, σιγα σιγα αρχιζει να αλλαζει ο ηχος ή πρεπει να μενει ιδιος;
    εχω καινουριο σκουτερ και σαν να ακουω λιγο διαφορετικο ηχο απο την πρωτη μερα που το εβαλα μπρος. μπορει και να ειναι απλα στο μυαλο μου, ομως θελω να σιγουρευτώ οτι δεν εχει κατι. εχω κανει 150 χλμ.
    τι μαρκα ειναι το σκουτερ αν επιτρεπεται?
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

Παρόμοια θέματα

  1. Παραξενος ηχος στο μοτερ!!
    από nikosT50 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2016, 23:12
  2. Zx6r 2005 παράξενος ήχος απο το μοτέρ
    από Gamasakias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2014, 00:51
  3. μεταλικος ήχος στο μοτερ
    από lio1991 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2014, 20:09
  4. περιεργος ηχος μοτερ.
    από 660 power στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:38
  5. Περίεργος ήχος από το μοτέρ; (CBF-600)
    από Pan_Londinium στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2007, 10:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF