Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Μυρωδιά καμένου πλαστικού

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    202

    Μυρωδιά καμένου πλαστικού

    Καλησπέρα σας,
    Νέος στο forum και στον χώρο της μοτοσυκλέτας γενικότερα. Κάτοχος ενός kawasaki er6n εδώ και λίγους μήνες! Αγορά μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση εμφανισιακά και μηχανικά. Γενικά είμαι ευχαριστημένος και από την αγορά και από τη μηχανή!

    Στο θέμα μας τώρα.
    Έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρο κάθε φορά που ψιλό βρέχει και η μηχανή βρέχεται να μυρίζει καμένο πλαστικό από μπροστά, ψυγειο/λαιμους εξάτμισης.
    Πιθανόν να μυρίζει καμένο πλαστικο ακόμα και όταν δεν βρέχει απλά με την βροχή εξατμίζεται το νερό που πέφτει στα καυτά μέρη και μαζί με το βεντιλατερ που δουλεύει να κάνει την μυρωδιά πιο εντονη/αισθητή.

    Δεν βλέπω κάτι περίεργο σε εκείνα τα σημεία. Ούτε κάποια διαρροή έχω διακρίνει.
    Είχε κάποιος ποτέ αντίστοιχη εμπειρία?

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας,
    Νέος στο forum και στον χώρο της μοτοσυκλέτας γενικότερα. Κάτοχος ενός kawasaki er6n εδώ και λίγους μήνες! Αγορά μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση εμφανισιακά και μηχανικά. Γενικά είμαι ευχαριστημένος και από την αγορά και από τη μηχανή!

    Στο θέμα μας τώρα.
    Έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρο κάθε φορά που ψιλό βρέχει και η μηχανή βρέχεται να μυρίζει καμένο πλαστικό από μπροστά, ψυγειο/λαιμους εξάτμισης.
    Πιθανόν να μυρίζει καμένο πλαστικο ακόμα και όταν δεν βρέχει απλά με την βροχή εξατμίζεται το νερό που πέφτει στα καυτά μέρη και μαζί με το βεντιλατερ που δουλεύει να κάνει την μυρωδιά πιο εντονη/αισθητή.

    Δεν βλέπω κάτι περίεργο σε εκείνα τα σημεία. Ούτε κάποια διαρροή έχω διακρίνει.
    Είχε κάποιος ποτέ αντίστοιχη εμπειρία?

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας!
    Όταν δακρυζε το καπάκι του κινητήρα (χαρακτηριστικό πρόβλημα των φριγουιντ )κάποιες φορές έπεφτε καμιά σταγόνα στο λαιμό της εξάτμισης και μου ερχόταν παρόμοια μιροδια. Το πρόβλημα μεγαλονε με τη βροχή καθώς το νερό επερνε και λάδια μαζί του όπως κυλούσε και ολο αυτό καταληγε στο λαιμό της εξάτμισης.


    Προσωπική μου εμπειρία και δεν μπορούσα να μην την αναφέρω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    202
    Τι εννοείς δάκρυζε το καπάκι του κινητήρα? Ποια είναι τα φριγουιντ?? Πολλές άγνωστες λέξεις και ορολογίες!! Να με συμπαθάτε καινούριος στο χώρο!!

  4. #4
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας,
    Νέος στο forum και στον χώρο της μοτοσυκλέτας γενικότερα. Κάτοχος ενός kawasaki er6n εδώ και λίγους μήνες! Αγορά μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση εμφανισιακά και μηχανικά. Γενικά είμαι ευχαριστημένος και από την αγορά και από τη μηχανή!

    Στο θέμα μας τώρα.
    Έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρο κάθε φορά που ψιλό βρέχει και η μηχανή βρέχεται να μυρίζει καμένο πλαστικό από μπροστά, ψυγειο/λαιμους εξάτμισης.
    Πιθανόν να μυρίζει καμένο πλαστικο ακόμα και όταν δεν βρέχει απλά με την βροχή εξατμίζεται το νερό που πέφτει στα καυτά μέρη και μαζί με το βεντιλατερ που δουλεύει να κάνει την μυρωδιά πιο εντονη/αισθητή.

    Δεν βλέπω κάτι περίεργο σε εκείνα τα σημεία. Ούτε κάποια διαρροή έχω διακρίνει.
    Είχε κάποιος ποτέ αντίστοιχη εμπειρία?

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας!



    Και σε μιά άλλη ψυχή εδώ μέσα μύριζε καμμένο πλαστικό................

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145787
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #5
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς δάκρυζε το καπάκι του κινητήρα? Ποια είναι τα φριγουιντ?? Πολλές άγνωστες λέξεις και ορολογίες!! Να με συμπαθάτε καινούριος στο χώρο!!
    Καλώς ήρθες. Ο Παπασούζας αναφέρεται στο XF650 Freewind, αερόψυκτο μονοκύλινδρο της Suzuki. Είχε το χούι να χάνει λίγο λάδι (να "δακρύζει"), συνήθως από τη φλάντζα κεφαλής στον κινητήρα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες. Ο Παπασούζας αναφέρεται στο XF650 Freewind, αερόψυκτο μονοκύλινδρο της Suzuki. Είχε το χούι να χάνει λίγο λάδι (να "δακρύζει"), συνήθως από τη φλάντζα κεφαλής στον κινητήρα.
    Ακριβώς
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Κοίτα να το βρεις γιατί μπορεί να πάρεις καμιά γερή τζούρα τοξικών και...


    Είτε πλαστικό είναι είτε καμιά ψιλοδιαρροή ψυκτικού.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 21/10/2019 στις 22:19.

  8. #8
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    καλησπερα και καλως ηρθες... κι εγω ειχα και εχω το θεμα και στα 3 τελευταια μου μηχανακια... δεν ειναι τιποτα, τα βρωμονερα ειναι που σκανε στους λαιμους και την εξατμιση (που σε σενα ειναι απο κατω και οχι στο πλαι, γι αυτο σου ερχεται απο μπροστα η μυρωδια) σε εμενα πολλες φορες μυριζει και μια μερα μετα τη βροχη, αναλογα τη "λασπη" που εχει μαζεψει... αμα το παρατηρησεις, θα δεις πως η μυρωδια θα ειναι πιο εντονη αμα σε πιασει βροχη ενω το μηχανακι το εχεις αφησει απλυτο κανα μηνα..

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Κοίτα να το βρεις γιατί μπορεί να πάρεις καμιά γερή τζούρα τοξικών και...


    Είτε πλαστικό είναι είτε καμιά ψιλοδιαρροή ψυκτικού.
    Το παραφλου έχω σκεφτεί και εγώ. Μυρίζει σαν καμένο πλαστικό όταν καίγεται? Πάντως ούτε στην στάθμη του παραφλου στο δοχείο διαστολής έχω διακρίνει μείωση... Όταν βρω χρόνο θα το πάω σε κάνα συνεργείο...

  10. #10
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Το παραφλου έχω σκεφτεί και εγώ. Μυρίζει σαν καμένο πλαστικό όταν καίγεται? Πάντως ούτε στην στάθμη του παραφλου στο δοχείο διαστολής έχω διακρίνει μείωση... Όταν βρω χρόνο θα το πάω σε κάνα συνεργείο...
    αμα δε πεφτει η σταθμη σε κανενα απο τα υγρα σου δεν εχεις καμια διαρροη.. δες τι σου εγραψα 2 σχολια πιο πανω.. ειναι ξεκαθαρα τα λασπονερα που πεταει ο μπροστινος τροχος στους λαιμους και στην εξατμιση.. και για να σου προσομοιωσω καλυτερα τη μυρωδια, αναψε το γκαζακι στο σπιτι σου σε χαμηλη φλογα, και ριξε πανω στην κεφαλη του λιιιιγο στην ακρη του κουταλιου ελληνικο καφε, και θα εχεις τη μυρωδια σου.. (τουλαχιστον σε μενα ετσι περιπου μυριζει)

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Ο,τι ειπε ο mikes. "Ψηνονται" στον καυτο λαιμο/εξατμιση τα λασπονερα (που στους δρομους της πολης εχουν και μπολικα υγρα που σταζουν απο τα οχηματα). Οπως εξατμιζεται το νερο κουβαλαει μαζι του και τις μυρωδιες απο ο,τι υπαρχει στο δρομο.

  12. #12
    Ο PTC δεν μπορούσε να το γράψει καλύτερα. Ακριβώς αυτό.

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    202
    Μακάρι να είναι όντως έτσι! Σήμερα πάντως που ήταν στεγνό δεν μύριζε. Και με το που σταμάτησα έχωσα τη μουρη μου μέσα στο μοτέρ, δεν μυρισα καμένο πλαστικό! Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, να στε καλά!!

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Και με το που σταμάτησα έχωσα τη μουρη μου μέσα στο μοτέρ, δεν μυρισα καμένο πλαστικό!
    Είναι που μαλλον δεν φορουσες πλαστικα γυαλια ή σκουλαρίκια..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/02/2024
    Μηνύματα
    3
    Καλημέρα, αρχικά δεν ξέρω αν θα το δει κανείς 5 χρόνια μετά αλλά λέω να το γράψω εδώ, αλλιώς ίσως φτιάξω νέο θέμα. Αγόρασα μεταχειρισμένο μηχανάκι σχεδόν όμοιο του συντάκτη του θέματος, er6f εγώ. Όλα καλά όλα ωραία, το μηχανάκι σε καλή κατάσταση από τον προηγούμενο. Ωστόσο εδώ και κανένα μήνα μύριζα κάτι να μυρίζει σαν πλαστικό το οποίο δεν υπήρχε ούτε οταν το αγόρασα, ούτε μετά όταν το κινούσα. Έχει κάνει όλα τα σέρβις και μεγάλο. Ωστόσο σήμερα, που το παρατήρησα καλύτερα, είδα κοντά στην αριστερή καρίνα καπνό. Το έβλεπες καθαρά σε μορφή πχ τσιγάρου οταν ο καπνιστής το κρατάει το τσιγάρο στο χέρι και δημιουργεί αυτή τη μορφή ενός ''ρευστού''. Το οποίο μετά από λίγο σταμάτησε αλλά ακόμα μύριζε καμένο. Και ακόμα μυρίζει.
    Να αναφέρω ωστόσο ότι το μηχανάκι όντως έχει να το δει νερό αρκετός καιρός. Δεύτερον βάζω λιπαντικό αλυσίδας μόνος μου, motul c2 (όχι c2+), και παρατήρησα ότι κατά την κίνηση μου τα πετούσε μπροστά στη μηχανή, γιατί έβλεπα κάτι μαύρες σταγόνες κάτω, ωστόσο αυτό με τις σταγόνες έφευγε μετά από κάτι χιλιόμετρα. Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα να καθαρίσω αριστερή καρίνα. Γιατί το βλέπεις και στα overflow ότι έχουν παστώσει με γράσο αλυσίδας. Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας πάνω σε αυτό. Κάτι στην εξάτμιση δεν έχω δει, δε το έχω κοιτάξει με λεπτομέρεια. Ο καπνός δηλαδή ήταν κοντά στο καπάκι του βολάν (όχι οτι έβγαινε από εκεί, αλλά έβλεπα τον καπνό μπροστά από το βολάν, προς μπροστινό τροχό δηλαδή). Το μηχανάκι το έχει δει προφανώς βροχή και δε το έχω καθαρίσει ακόμα, ίσως έχει και μήνα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων με όποιον ασχοληθεί να το διαβάσει. Επίσης δεν έχω δει κάποια διαρροή. Επίσης η μυρωδιά είναι κάθε μέρα, δεν έχει να κάνει αν είναι στεγνό ή βρεγμένο (από τότε που το παρουσίασε).
    Τελευταία τροποποίηση από Propelas; 22/02/2024 στις 09:47.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λαδι, μπουζι(+εντονη μυρωδια)
    από bentouza στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2008, 17:58
  2. ΜΥΡΩΔΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ
    από sakisdani750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2006, 20:54
  3. η μυρωδια...
    από BAD BOY στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 23:29
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 15:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF