Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 127

Θέμα: ευτυχώς εζησε ο μοτοσυκλετιστής - κόπηκε ο μπροστινός τροχός - video

  1. #76
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Για να το λες...

    Κάποιος άλλος ίσως το σκεφτεί αν βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση.

    Εσύ μην ασχολείσαι
    Δεν καταλαβάνω ποιο είναι αυτό που πρέπει να σκεφτεί;
    Δεν διαφωνώ πουθενά στο ότι πρέπει να προσέχουμε διαφωνώ στην κρίση με μια φωτογραφία ότι «α δεν πρόσεχε αρκετά»
    Η εξαντλητική ανάλυση ενός ατυχήματος είναι εξαιρετικά χρήσιμη από όλες τις πλευρές και για τη μαλακία που έκανε αυτός που έφταιγε και για τις όποιες προλήψεις θα μπορούσε να είχε πάρει αυτός που δεν έφταιγε.
    Αυτό όμως δεν γίνεται με μια φωτογραφία.

  2. #77
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.696
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβάνω ποιο είναι αυτό που πρέπει να σκεφτεί;
    Δεν διαφωνώ πουθενά στο ότι πρέπει να προσέχουμε διαφωνώ στην κρίση με μια φωτογραφία ότι «α δεν πρόσεχε αρκετά»
    Η εξαντλητική ανάλυση ενός ατυχήματος είναι εξαιρετικά χρήσιμη από όλες τις πλευρές και για τη μαλακία που έκανε αυτός που έφταιγε και για τις όποιες προλήψεις θα μπορούσε να είχε πάρει αυτός που δεν έφταιγε.
    Αυτό όμως δεν γίνεται με μια φωτογραφία.
    Προφανώς και δεν καταλαβαίνεις.

  3. #78
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Είχα κι εγώ ένα παρόμοιο, ευτυχώς όσο χρειαζότανε «λιγότερο παρόμοιο» για να μην υπάρξει τίποτα.
    Πριν δεκαπέντε χρόνια πνω κάτω στη βουλιαγμένης προς Αθήνα, δε θυμάμαι σημείο αλλά με τρεις λωρίδες, είμαι μεσαία και στην αριστερή τύπισα με jeep grand cherokee τα παλιά τα τετράγωνα (που είχε τύχει να έχω οδηγήσει μία και μόνη φορά και είχα εντυπωσιαστεί από την ορατότητα πίσω). Ε αποφάσισε να πάει απότομα και ξαφνικά από τέρμα αριστερά τέρμα δεξιά (και μάλιστα χωρίς κανένα σκοπό να βγει συνέχισε για πάνω από δύο χιλιόμετρα στα δεξιά στην ίδια ταχύτητα.)
    Οριακά δεν με πήρε μαζί της, έφυγα και γω προς τα δεξιά κι έκοψα για να βρεθώ πίσω της γιατί ούτε γκάζι είχα να φύγω ούτε θα είχα χώρο δεξιά της. Αυτά έγιναν με κάπου 65-70. Την κυνήγησε κάποιος άλλος με μηχανή να της τα χώσει εγώ είχα κάτσει πηγαίνοντας χαλαρά δεξιά για να ηρεμήσω. Έκοψε μετά λίγο και τον έφτασα και μου μίλησε, ήταν εντελώς σοκαρισμένος μόνο που το είδε. Φαντάσου τώρα να σου γίνει αυτό με συν 20-30 αλλά να τον δεις κάθετα μπροστά σου ξαφνικά.

  4. #79
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Προφανώς και δεν καταλαβαίνεις.
    Τότε εξήγησέ μου

  5. #80
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.696
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Τότε εξήγησέ μου
    δεν είμαι σε φάση να γράφω σεντόνια...

    διάβασε το παρακάτω, ο φίλος κατάλαβε, ίσως βοηθηθείς κι εσυ:

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3017634

  6. #81
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    δεν είμαι σε φάση να γράφω σεντόνια...

    διάβασε το παρακάτω, ο φίλος κατάλαβε, ίσως βοηθηθείς κι εσυ:

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3017634
    Ναι ένα ενδεχόμενο σενάριο αντίδρασης σε ένα ενδεχόμενο σενάριο του τι έγινε.
    Ένα από τα τουλάχιστον δέκα που μπορώ να σκεφτώ και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν τουλάχιστον άλλα τόσα που δε μου περνάνε καν από το μυαλό.
    Αν κάποιος θέλει να γράψει υποθέσεις που έχουν νόημα και βοηθούν τότε πρέπει να φτιάξει με βάση αυτό (ή άλλο ατύχημα) όλα (αν είναι δυνατό) τα σενάρια και όλες τις ενέργειες που μπορεί κάποιος να κάνει για να αποφύγει το ατύχημα ή να έχει το μικρότερο κακό αποτέλεσμα

  7. #82
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.696
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Ναι ένα ενδεχόμενο σενάριο αντίδρασης σε ένα ενδεχόμενο σενάριο του τι έγινε.
    Ένα από τα τουλάχιστον δέκα που μπορώ να σκεφτώ και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν τουλάχιστον άλλα τόσα που δε μου περνάνε καν από το μυαλό.
    Αν κάποιος θέλει να γράψει υποθέσεις που έχουν νόημα και βοηθούν τότε πρέπει να φτιάξει με βάση αυτό (ή άλλο ατύχημα) όλα (αν είναι δυνατό) τα σενάρια και όλες τις ενέργειες που μπορεί κάποιος να κάνει για να αποφύγει το ατύχημα ή να έχει το μικρότερο κακό αποτέλεσμα
    αν ενας ασχοληθεί και αρχίσει να κινείται ψυλλιασμένος, για εμένα κέρδος θα είναι.

    Αν κάτσουμε να ασχοληθούμε με το αν αυτό που έγραψα εγώ ή ο φίλος peterTHErider αντικατοπτρίζουν ακριβώς το τι έγινε μάλλον κάπου το χάνουμε.

    Δεν με απασχολεί τι έγινε ούτε να βγάλω συμπέρασμα πώς έγινε.

    Για να γίνει ένα ατύχημα σημαίνει ότι υπήρξε έκπληξη και δεν υπήρξε χρόνος για σωστή αντίδραση.

    Οπότε αντί να ασχολείστε με το αν τα γράφουμε σωστά για την συγκεκριμένη περίπτωση, προσπαθήστε την επόμενη φορά που θα βγείτε στο δρόμο να μη σκέφτεστε το θερμοσίφωνο και τη γκόμενα, άλλα να προσπαθείτε να προβλέψετε τη μαλακία που θα κάνει ο καθένας.

    Κάτι θα σώσετε.

    Αυτά απο εμένα
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 24/10/2019 στις 09:43.

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    προσπαθήστε την επόμενη φορά που θα βγείτε στο δρόμο να μη σκέφτεστε το θερμοσίφωνο και τη γκόμενα, άλλα να προσπαθείτε να προβλέψετε τη μαλακία που θα κάνει ο καθένας.

    Κάτι θα σώσετε.

    Αυτά απο εμένα
    ._

    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    να προσπαθείτε να προβλέψετε τη μαλακία που θα κάνει ο καθένας.

    ΑΥΤΟ!

    το πρωτο που πρεπει να διδασκουν ολες οι σχολες οδηγησης μοτο.

    αν και αυτό δεν διδασκεται, το μαθαινεις ζωντας και αντιμετωπιζοντας καθημερινα την μαλακια που δέρνει τον κοσμακη με τα κουτακια και το κινητο στο χερι.

  10. #85
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    ΑΥΤΟ!

    το πρωτο που πρεπει να διδασκουν ολες οι σχολες οδηγησης μοτο.

    αν και αυτό δεν διδασκεται, το μαθαινεις ζωντας και αντιμετωπιζοντας καθημερινα την μαλακια που δέρνει τον κοσμακη με τα κουτακια και το κινητο στο χερι.
    Και φυσικά μαθαίνεις ΑΝ βγεις αλώβητος από την μαλακια του άλλου....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #86
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Τότε εξήγησέ μου
    Ένας εξαιρετικά έμπειρος φίλος κάποτε μου είπε ότι όταν έχεις κάποιο ατύχημα, με οποιονδήποτε τρόπο και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, κάπως, κάπου, είχες σίγουρα ένα μερίδιο της ευθύνης και εσύ, όσο μικρό ή μεγάλο. Σκεφτείτε το.
    Life begins at 45°.

  12. #87
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.696
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ένας εξαιρετικά έμπειρος φίλος κάποτε μου είπε ότι όταν έχεις κάποιο ατύχημα, με οποιονδήποτε τρόπο και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, κάπως, κάπου, είχες σίγουρα ένα μερίδιο της ευθύνης και εσύ, όσο μικρό ή μεγάλο. Σκεφτείτε το.
    ισχύει πάντα.-

  13. #88
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εκτινασόμενο κάθισμα με μπουφάν με αλεξίπτωτο., δεν υπάρχει άλλη λύση
    αυτο ειχα στο μυαλο μου να γραψω, και το ειδα ποιο κατω που το εγραψες εσει. μονο αυτο θα μας σωση.

  14. #89
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ναι, το να χρησιμοποιησεις ενα ψηγμα αληθειας ειναι ενας καλος τροπος να κανεις μια παπατζα να φαινεται πως εχει λογικη...οτι ειπε και ο παγκαλος δηλαδη....μαζι τα φαγαμε, απλα οι πολιτικοι εφαγαν τον αστακο και οι υπολοιποι πηραν ενα ποτηρι νερο...

    εχεις μεριδιο ευθυνης αμα πεσει ενας μετεωρητης πανω σου επειδη ησουν εκει...αν δεν βρισκοσουν εκει δε θα παθαινες κατι οποτε εν μερει φταις
    οσοι ηταν στους διδυμους πυργους εφταιγαν σε ενα πολυ μικρο ποσοστο γιατι δεν ειχαν παρει sick leave εκεινη τη μερα

    ακομα ομως και με αυτη τη λογικη οταν γινεται ενα συμβαν, στο οποιο 99,999% φταιει ο ενας και 0,001% ο αλλος, καλο ειναι να αφιερωσεις και τον αντιστοιχο χρονο στην ''τεχνικη αναλυση'' του ατυχηματος

    το οτι υπο συνθηκες θα μπορουσες να το αποφυγεις αυτο δεν λεει απολυτως τιποτα...η οδικη παιδεια και σωστη συμπεριφορα ειναι ευθυνη του κρατους, το οποιο επιτρεπει σε τετοιους καραγκιοζηδες να κανουν οτι γουσταρουν στο δρομο....και φυσικα που επιτρεπει στους οδηγους να εχουν τετοιες κωλοπαιδαριστικες συμπεριφορες


    ο δρομος ειναι για να μεταφερομαστε να πηγαινουμε στη δουλεια μας και πισω, οχι για να κανουμε επιδειξη ικανοτητων, και να δοκιμαζομαστε στο ποσο καλοι ειμαστε σε απροβλεπτα φαινομενα λες και παιζουμε μαριο καρτ...

  15. #90
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ένας εξαιρετικά έμπειρος φίλος κάποτε μου είπε ότι όταν έχεις κάποιο ατύχημα, με οποιονδήποτε τρόπο και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, κάπως, κάπου, είχες σίγουρα ένα μερίδιο της ευθύνης και εσύ, όσο μικρό ή μεγάλο. Σκεφτείτε το.
    Δεν θυμάμαι να στο είπα.

    Γενικά, αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι έχουμε γεμίσει από ειδικούς, με άποψη, που δεν ξέρουν την τύφλα τους τη μαύρη, γ@μώ το ίντερνετ και το google.

    Μια απλή συμβουλή μου είναι να ανοίξετε μάτια και αυτιά για να μάθετε (όπως κάνουμε και πολλοί απο τους παλιότερους που έχουμε ασχοληθεί πέραν του δέοντος με το θέμα για πολλά χρόνια και χιλιόμετρα κι εξακολουθούμε να το κάνουμε, η γνώση δεν έχει τέλος), και να είστε και ασφαλείς αλλά και να χαρείτε αυτό που κάνετε (ό,τι κι αν είναι αυτό). Είτε φαίνεστε εδώ μέσα εξαιρετικοί και παγκόσμιοι, παντωγνώστες των πάντων, υπερασπιστές ή όχι του ΚΟΚ κλπ κλπ, λίγη σημασία θα έχει στο νοσοκομείο ή στον τάφο.

    Σκεφτείτε το και κάνετε ό,τι θέλετε.
    Τελευταία τροποποίηση από sniper; 24/10/2019 στις 12:10.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ducati 750 ss μπροστινος τροχος
    από nottingham στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 18:54
  2. μπροστινος τροχος 16,5 σε σε street
    από DUKASII στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2006, 11:07
  3. ατύχημα δικό μου με πεζό.... ευτυχώς αναίμακτο
    από Gandalf dr685sm στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 10:58
  4. Η πίτα κόπηκε
    από Nefeli στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 13:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF