Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: περί μεταχειρισμένων μηχανών για πόλη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2019
    Μηνύματα
    5

    περί μεταχειρισμένων μηχανών για πόλη

    γεια σας παιδια,

    ειμαι παντελως ασχετος με μηχανακια και λογω ρυθμων στην αθηνα χρειαζομαι αμεσα όχημα. για να ενημερωθω εχω λιωσει στο ιντερντετ για πληροφοριες, και θελω να σας πω τα συμπερασματα μου για περαιτερω συμβουλες.

    αρχικα το μπατζετ μου ειναι μαξ ενα χιλιαρικο ευρώ για το όχημα, οπότε εξαρχής οι περιορισμοί είναι μεγάλοι και παμε σε μεταχειρισμενο.

    οι αναγκες μου ειναι καθημερινες μετακινησεις κεντρο και περιξ. επίσης θα ειναι συχνα δικαβαλο για τπτ βολτες γυρω στην αθηνα, παραλια κλπ οποτε να μην τα φτυνει σε μια ανηφορα με 2 άτομα.


    τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

    1. ανεξαρτητα του κόστους συντηρησης/βενζινης, από οτι έχω καταλάβει ενα παπακι ειναι πιο αξιοπιστο και μικροτερου ρισκου να τα φτυσει σε σχεση με ένα σκουτερ ε; αρα να αποκλεισω εξαρχης ενδεχομενο αγορας σκουτερ; πρωτη προτεραιοτητα είναι να μην μου βγαζει βλαβη σε ενα χρονο και εχω να δίνω κανα 500αρικο ή να το πεταξω.

    *γενικα, θα προτιμουσα λογω ανεσης ένα σκουτερακι, και βλεπω καποια sym symphony δεκαετιας με αρκετα χιλιομετρα να παιζουν στα 800-1000€. θεωρείτε υπαρχει ελπιδα να βρω κατι αξιοπιστο σε σκουτερ σε αυτα τα λεφτα ή είναι στα τελευταια τους;


    2. αν κινηθω σε παπακι, από honda, yamaha κλπ, υπάρχει καποιο μοντελο που πρπ να αποφυγω γτ πχ βγαζει πολλά προβληματα. για honda innova εχω δει αρνητικα σχολια. γενικά ενα παπακι 100-125 κυβικα παιζει να αγχομαχα με 2 άτομα σε μια ανηφορα; (βαρος γυρω στα 130 κιλα τα 2 ατομα.)

    3. για την αγορα, αξιζει να κοιταξω σε συνεργεια, μαγαζια (τυπου βινιος) ή αποκλειστικα απο αγγελιες στο car και ελεγχο σε μηχανικο μου;


    αυτά προς το παρόν, ευχαριστω για κάθε βοήθεια.
    Τελευταία τροποποίηση από georgeww; 23/10/2019 στις 09:46.

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Με 1000ρικο το καλύτερο είναι ενα καλό παπί σαν το Crypton πχ.
    Kαλυτερα αγγελίες αν εχεις μηχανικο να το ελέγξει. Επίσης χρειάζεσαι κι ενα budget για κρανος μπουφαν γαντια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Αν δεν κάνεις σύχνες στάσεις και μικρές διαδρομές κοίτα και μοτοσυκλετάκια τύπου cbf cbr 125.
    Σε αυτά τα λεφτά με ψάξιμο και υπομονή θα βρείς ακόμα και παλιό cbf 250 που σε πάει παντού.
    Το σκούτερ αν θές να κινήσε και με βροχή κρύο είναι προτιμότερο αλλα να έχεις στο νου σου οτι μαλλον θα χρειαστείς ακριβό σέρβις σύντομα για τόσο παλιά μηχανάκια.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2019
    Μηνύματα
    5
    υπάρχει γενικά κάποιο όριο σε χιλιόμετρα για σκούτερ και για παπί πέρα από το οποίο να ναι πρόβλημα; ή όλα κρίνονται ανά περίπτωση;

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    όριο ποσοτικοποιημένο όπως ελπίζεις να σου πούμε,όχι.
    κατα περίπτωση πάει και πόση στοργή και προδέρμ έχει δεχθεί το κάθε όχημα.
    Απο εκεί κι έπειτα, μπαίνει και το πόσο "ζημιάρικο" ή μη, είναι το καθένα.
    στο μπάτζετ σου, μάλλον για ένα παπακι πας.
    Γιατί εκτός απο το κόστος αγοράς, είναι και το κόστος χρήσης όπου εκεί η πάπια δεν έχει αντίπαλο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2019
    Μηνύματα
    5
    αυτό που βλέπω παραδόξως στις αγγελίες είναι ότι ένα παπί Honda Yamaha, kawasaki κλπδεκαετίας πραγματικά ελάχιστα θα βρεις στα κάτω από 1000.. αντίθετα σε σκούτερ sym, kymko βλέπω ότι παίζουν αρκετά πολλές επιλογές στα 700-900, με πολλά χιλιόμετρα βέβαια, και σκέφτομαι αν αξίζει να κοιτάξω προς τέτοιο σκούτερ

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Σίγουρα έχουν ακουστεί πολλά για τα 1ης γενιάς innova,οπότε καλό θα ήταν να τα προσπεράσεις εκτός αν βρεις ΤΗΝ ευκαιρία.Από παπιά τα περισσότερα ιαπωνικά παλιά είναι πραγματικά αθάνατα,με highlights τα crypton r 105/110,τα kaze r(από όσα έχω διαβάσει αυτά καίνε λίγο παραπάνω απ'το κανονικό) και τα honda supra/grand.Βέβαια,δεν είναι λογικό να ζητάει κάποιος 1000 ευρώ για τέτοια παπιά κατά την άποψή μου,οπότε καλό θα ήταν να τα πάρεις εσύ γύρω στα 700 και να τα περιποιηθείς και λίγο κατόπιν της αγοράς.Στα σκούτερ τα 2 που έχω κοιτάξει εγώ ανά καιρούς είναι το τελευταίο typhoon και το liberty.Σίγουρα,αυξάνονται τα έξοδα εκεί,αλλά κερδίζεις άνεση.Αν σκέφτεσαι λίγο πιο σοβαρά την μοτοσυκλέτα θα μπορούσες να πάρεις και κάποιο cbf 125 ή 250,που παρά τις ζημιές που βγάζουν εγώ τα θεωρώ αξιόπιστα.Ό,τι άλλο θες ρωτάς.Ξεκαθάρισε όμως πρώτα στο μυαλό σου τι θέλεις και κάνε μια αναζήτηση στο forum να δεις πάνω κάτω τιμές αναλώσιμων σκούτερ vs παπί.

  8. #8
    xr rules Το avatar του/της thanosgp
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    111
    Από παπί στο μπατζετ σου,θα κοιτούσα και modenas -daytona που πλησιάζουν τα ιαπωνικά σε ποιότητα,αλλά με πιο λίγα χλμ στο κοντέρ!
    ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2019
    Μηνύματα
    5
    γεια σας και πάλι παιδιά.. έχω μαζέψει λίγο απόθεμα παραπάνω και ανεβάσα το μπατζετ στα 1500, μαξ 1600, για την αγορά.

    επίσης κατέληξα στην αγορά σκούτερ.. κάτι η άνεση, κάτι οι περισσότεροι χώροι, κάτι και η ξεγνοιασιά του μόνο γκάζι-φρένο.

    τωρα στο μπάτζετ αυτό, βασικές επιλογές μου είναι kymko - sym και τείνω προς κάποιο sym symphony. πρώτος στόχος είναι κάποιο sym symphony st 200, που μου φαίνεται ωραίο και στο μάτι, αν και βλέπω το car.gr ότι οι τιμές τους είναι κατά βάση στα 1800-2000, που υπερβαίνει το ρευστό μου :P. ελπίζω εν τέλει να μαι τυχερός και να μην το μετανιώσω.

    εκτός απο αγγελίες στο car.gr έχτε να μου προτείνετε κάπου αλλού προς αναζήτηση ; επίσης στην αθήνα έχει κανείς υπόψη κάποιο κατάστημα που να ναι αξιόπιστο για μεταχειρισμένο;

    θενκς

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Χαιρεται φιλε και καλη χρονια.
    Πριν λιγους μηνες ημουνα και εγω στο ψαξιμο.
    Οπου πας βλεπεις σκουτερ ,ακους για σκουτερ.
    Οποτε πιρι-πιρι πιρι-πιρι πηρα και εγω σκουτερ.
    Ενημερωτικα ,πηρα ενα μικρο,150 κυβικα.
    Ανεση μου λεγανε,οντως εβαζα το κρανος μεσα. Για το κοπανημα το ειχα ακουσει,αλλα τετοιο πραγμα δεν το περιμενα.Οποιαδιποτε ανωμαλια την ενιωθες αμεσα.
    Καλα για δευτερο ατομο πανω δεν μιλαω..Δυναμη ειχε μια χαρα,τραβαγε κομπλε. Μονο που ενιωθες οτι εσερνες αγκυρα με τοσο βαρος στο πισω μερος. Γι αυτο τα λαστιχα παιρνουν 22 μπροστα 36 πισω.

    Τελος για οδηγηση με βροχη,εγω και με κουβερτα βρεχομουνα καθως απο καπου,λιγο λιγο το νερο με εφτανε.Στα ποδια παντως κρυο δεν ενιωθες.

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgeww Προβολή μηνύματος
    .., κάτι και η ξεγνοιασιά του μόνο γκάζι-φρένο....
    [αγρυπνία αντιβίωσης mode on]
    Να σου δώσω ένα παράδειγμα διαφορετικής οπτικής - διαφώτισης να το έχεις υπόψιν

    Ήμουν 11; 12; δεν θυμάμαι, κοντά στο '89 γιατί είχα εικόνα μιας καινούριας γέφυρας1 που μου άρεσε.
    Είδα στον ύπνο μου πως καβαλούσα μια μοτό με πορτοκαλί τεπόζιτο και αυτοκόλλητα κοκκαλί λογότυπα
    με την μάρκα που έμοιαζε "φτηνό". Αρχικά ενθουσιασμένος άνοιξα το γκάζι και ρολάρισε! χωρίς να με τρομάξει, κάπως συγκρατημένα.
    Συνέχισα να ανοίγω το γκάζι και πάτησα συμπλέκτη αλλάζοντας ταχύτητα. Ρολάρισε περισσότερη ώρα χωρίς
    αλλαγή στην απόκριση. Συνέχισα και είδα πως ότι και αν εκανα με το συμπλέκτη και τις ταχύτητες δεν επηρέαζε
    το ομαλό και συγκρατημένο ρολάρισμα. Εκλεισα το γκαζι σταμάτησε, έστριψα στην γέφυρα1
    και ξύπνησα κάθιδρος και στεναχωρημένος σαν απο εφιάλτη.
    Δεν πλησίασα κάτι αντίστοιχο έκτοτε και δεν το μετάνιωσα ποτέ
    [αγρυπνία αντιβίωσης mode off]


    πάρε παπί

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgeww Προβολή μηνύματος
    γεια σας και πάλι παιδιά.. έχω μαζέψει λίγο απόθεμα παραπάνω και ανεβάσα το μπατζετ στα 1500, μαξ 1600, για την αγορά.

    επίσης κατέληξα στην αγορά σκούτερ.. κάτι η άνεση, κάτι οι περισσότεροι χώροι, κάτι και η ξεγνοιασιά του μόνο γκάζι-φρένο.

    τωρα στο μπάτζετ αυτό, βασικές επιλογές μου είναι kymko - sym και τείνω προς κάποιο sym symphony. πρώτος στόχος είναι κάποιο sym symphony st 200, που μου φαίνεται ωραίο και στο μάτι, αν και βλέπω το car.gr ότι οι τιμές τους είναι κατά βάση στα 1800-2000, που υπερβαίνει το ρευστό μου :P. ελπίζω εν τέλει να μαι τυχερός και να μην το μετανιώσω.
    Εδώ είσαι: https://www.car.gr/24635990-sym-jet-14-125i-a-c

    (όχι, δεν το γνωρίζω το κατάστημα, τυχαία αγγελία)
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Βρες καποιο 250αρι σαν αυτά που λέγαμε παλιά ψευτο-εντούρο σε καλή κατασταση. Φιλος πούλησε πολύ καλό Yamaha TTR Raid 1300 euro πριν από γιορτές. Κατι τετοιο ψαξε, τα σκούτερ δεν ειναι μοτοσυκλετες και ακόμα περισότερο δεν ειναι μοτοσυκλετιστες αυτοι που τα εχουν σε μεγάλο ποσοστό. Τα παπιά πολύ δυσκολα θα πάνε βόλτα εκτός κέντρου - όπως και τα σκούτερ στο μπατζετ σου. Ο συμπλέκτης σου δίνει κοντρόλ και τα 250 καρμπυρατεράτα κυβικά μεχρι την παραλία για μπάνιο θα σε πάνε και θα καβαλήσουν πεζοδρόμια, θα περάσουν από λακούβες κτλ. Κατα τα άλλα -αφού δεν θα σου αρέσουν μαλλον τα παραπάνω- πάρε ότι καλύτερο σε κατάσταση βρεις από ιδιώτη κατα προτίμηση. Μαζί με το σκούτερ πάρε και μια Samsonite αντί για σακκίδιο πλάτης και ανέβασε φωτό σε αυτό το Θρεντ.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2019
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Μαζί με το σκούτερ πάρε και μια Samsonite αντί για σακκίδιο πλάτης και ανέβασε φωτό σε αυτό το Θρεντ.:
    η ειρωνεία προς που αποσκοπεί;

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Όπως θα ξέρεις τα σκούτερ έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
    Θα σου μιλήσω για μένα.
    Η πρώτη μου μοτοσικλέτα ήταν το daytona Remix 125 τώρα έχω sym citycom 300.
    Χρόνια οδηγούσα πάπια και σκούτερ.
    Ωραίο και καλό το σκούτερ , δεν βρέχονται τα πόδια από τα νερά,έχει χώρους για πράγματα αλλά μέχρι εκεί.
    Το σκούτερ είναι απλά να σε πάει από το Α μέρος στο Β.
    Δεν υπάρχει ευχαρίστηση στην οδήγηση του.
    Μονότονο.
    Αν θέλεις το πιστεύεις το μοτοσικλετακι των 125 κυβικών ( αν εξαιρέσουμε το αδύναμο γκάζι) μου άρεσε περισσότερο.
    Γιατί;.
    Γιατί άσχετα που ήταν 125cc , ήταν μοτοσυκλέτα. Με τις υπέροχες αναρτήσεις, ζύγισμα,φρένα, ασφάλεια, συμπεριφορά σε στροφές, αίσθηση. Αν ήταν 250cc ακόμη αυτό θα είχα. Γι'αυτό τον Μάρτιο πάλι θα πάρω μοτοσικλέτα.
    Βάλτα κάτω και μέτρησε τις ανάγκες σου.
    Θέλεις απλά ένα μεταφορικό μέσο να σε πηγαίνει απλά στον προορισμό σου ή θέλεις να ευχαριστηθεις οδήγηση;.
    Αν θέλεις την γνώμη μου πάρε μοτοσικλέτα 250cc μεταχειρισμένη , όπως κάποιος είπε cbf 250,TTR.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μοτοσυκλέτας για πόλη και μικρές εξορμήσεις
    από drspiros στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2018, 15:20
  2. ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΠΟΛΗ
    από lio1991 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2015, 10:31
  3. Μηχανή για πόλη και ταξίδια - Cruiser???
    από athina στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2013, 01:03
  4. Αξιόπιστο Μεταφορικό για πόλη
    από BlackAdder στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2009, 05:40
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2008, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF