Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Κινητήρας 125 για παπί

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2019
    Μηνύματα
    12

    Κινητήρας 125 για παπί

    Καλημέρα πρόσφατα πήρα μια βόλτα ένα παπί κινέζικο ενός ξαδέλφου δεν ξέρω μάρκα το είχε πάρει 50αρι με δισκόφρενο εμπρός πίσω, σχεδόν 2 χρόνια τώρα του έχει βάλει μοτέρ lifan 125 μαύρο
    Μου άρεσε η απόδοση του γενικά κινείται ποιο άνετα σε normal οδήγηση σε σχέση με το astrea που έχω

    Μπήκα στην ιδέα μήπως έπαιρνα ένα για το grand που έχω να πηγαίνει κάπως καλύτερα ποιο άνετα. Δεν θέλω να βάλω χέρι στο μοτέρ το honda έχει μονο 18 χιλιάδες χιλιόμετρα με πολύ mornal χρήση (ηλικιωμένος τα έχει κάνει) τέτοιο μοτέρ 20αετιάς σε αυτή την κατάσταση είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να βρεθεί τώρα

    Παλιά όταν είχαν κυκλοφορήσει οι είχα βάλει έναν 100cc μονοκαμπανο από ότι θυμάμαι σε super cup φίλου και έναν χρόνο μετά είχε κόψει στρόφαλο στο σπείρωμα της καμπάνας...
    Μετά από τόσα χρόνια έχουν βελτιωθεί καθόλου? ο 125 που είδα στο κινέζικο του ξαδέλφου καλός φάνηκε για τα χιλιόμετρα που εχει, κάνει αρκετά για παπί σίγουρα 40-50 κάθε μέρα το μόνο πρόβλημα που έχει είναι ότι πατινάρει στις αλλαγές ταχυτήτων και χρειάζεται αλλαγή δισκάκια

    Επίσης έχω δει και τον κινητήρα από DAYTONA SPRINTER 125 που είναι λίγο ποιο ακριβός
    Αξίζει κάποιος από τους 2?

    επίσης είδα και τους lifan στα 150-160 cc και αρχικά ψήθηκα αλλά είναι με συμπλέκτη και χωρίς μίζα δεν βγαίνουν ημιαυτόματα δεν θέλω να κάνω μόντες να βάζω μανέτες αλλά και και το σημαντικότερο πως θα αλλάζω ταχύτητες όταν κρατάω τον καφέ :P
    Τελευταία τροποποίηση από Theo_k; 23/10/2019 στις 13:33.

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Κρατα το μοτέρ του Astrea που είναι αθάνατο, τα Lifan κλπ κινεζικα καλά είναι για όσο αντέξουν, μετά τα πετας.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Εχω ένα φίλο που το 50άρι daytona το έκανε 110 . Tα άλλαξε σχεδόν όλα με honda αλλά κράτησε το καπάκι του κάρτερ που έχει τον αριθμό κινητήρα .Σε τυχών έλεγχο δεν θα έχει πρόβλημα όπως ο φίλος σου. Είδει και έπαθε να μαζέψει τα κάρτερ που πιτσικάραν όλες οι φλάντζες του μοτέρ .Δεν ξέρω για τον 125 αλλά ο 110 είναι για πέταμα. Κράτα τον γνήσιο και δώσε τα 250 ευρώ που έχει ο λιφάν 125 ,για μάζεμα Δεν πάμε από honda σε κινέζο

  4. #4
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Εφ'όσον σκοπεύει να αφήσει τον γνήσιο κινητήρα απείραχτο, εγώ λέω ότι δεν έχει να χάσει και πολλά, πέραν των χρημάτων. Παίρνεις έναν κινέζικο και τον αντιμετωπίζεις σαν αναλώσιμο: αν χαλάσει, βάζεις άλλον ή πάλι τον γνήσιο.

    Το βασικό ζήτημα είναι να διατηρηθεί σύννομο το παπί.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    125 lifan αμιζο. Ειναι οτι πιο "αξιολογο" σε κινεζικο και πιο οικονομικο απο τα υπολοιπα της σειρας. Το χρησιμοποιουν κατα κορον οι ντελιβεραδες (τουλαχιστο εδω στη Λαρισα που μενω).

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2019
    Μηνύματα
    12
    Ήταν σε πολύ καλή κατάσταση του άλλαξα μόνο πλαστικά και μερικά άλλα μικρόπράγματα και έχει γίνει σαν καινούριο

    Μου αρέσει το αstrea grand και γενικά τα ποιο παλιά γι'αυτό έχω 2
    Δεν ήθελα από τα ποιο καινούρια αν και μπήκα στον πειρασμό για το καινούριο gtr η για χ135 used
    Το ένα το πρώτο είναι κανιβαλισμενο δεν μαζεύεται για να γίνει σωστό αξιόπιστο παπί το δεύτερο ήταν ξεχασμένο σε ένα γκαράζ εκτός κυκλοφορίας για 10 με 15 χρόνια

    Είπα μήπως τα lifan τα είχαν βελτιώσει και δεν ήταν όπως τα θυμάμαι πρίν χρόνια... Η αλλά κινέζικα να ήταν ποιο αξιόπιστα
    Εννοείτε όχι σε αξιοπιστία επιπέδου Honda Yamaha με 200 και 300 ευρο δεν γίνεται αλλά καλύτερα από ότι ήταν παλιά

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    ειλικρινα τωρα...
    ποσο καλυτερα πηγαινε?
    αντε να βγαζει και 15 χλμ παραπανω..αντε 20....και?
    και τι εγινε ρε φιλαρακι?
    γιατι να μπεις σε τετοια μοντα?
    αστο οπως ειναι να το βλεπεις και να το βολταρεις να ευχαριστιεσαι !

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Μείνε μακριά.Εχω βάλει το συγκεκριμένο μοτέρ και στα 19.000km βάρεσε η 3η ταχύτητα.Τώρα έχω βάλει το ασημί μονοκάμπανο 110cc αλλά το μηχανάκι είναι μόνο για καβάτζα και δεν κάνει km.Σκουπίδια απο τα λίγα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2019
    Μηνύματα
    12
    Τα μιζατα 125 lifan έχουν καμία διαφορά το ασημί με το μαύρο έκτος από το χρώμα?
    Έχω ακούσει ότι το μαύρο είναι καλύτερο ισχύει κάτι τέτοιο?

    Αν τελικά το πάρω (δεν έχω αποφασίσει ακόμα) και δεν με ευχαριστεί θα το βάλω στο παλιό grand αν μείνει και ρημάξει θα γίνει δότης ανταλλακτικών για το πρώτο κυρίως τα κάρτερ που είναι πατέντα ξεχειλωμένα και δεν πατάει κανονικός κύλινδρος αλλά και ότι άλλο χρειαστεί και ταιριάζει

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Δεν πειθεσαι με τιποτα ετσι ?
    Τσαμπα εγραψες το ποστ...και κακως ρωτησες!
    Αφου θες να χαλασεις χρηματα να το παρεις...παρτο..και βαλτο..να μας πεις και εμας μετα εντυπωσεις !

  11. #11
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Δεν πειθεσαι με τιποτα ετσι ?
    Τσαμπα εγραψες το ποστ...και κακως ρωτησες!
    Αφου θες να χαλασεις χρηματα να το παρεις...παρτο..και βαλτο..να μας πεις και εμας μετα εντυπωσεις !
    Γιατι εχεις δει ποτε πιτσιρικά να πειθεται?
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Δεν πειθεσαι με τιποτα ετσι ?
    μια λύση θα ήταν τα μέλη του φόρουμ να αγνοούνε αυτά τα ποστ.
    έτσι, εβεντσουαλυ, θα ατονούσε το ενδιαφέρον του κάθε επίδοξου πιτσιρίκου να γράφει εδώ τον καημό του.
    τζαστ ε θοτ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2019
    Μηνύματα
    12
    Δεν ζήτησα από κάποιον να με πείσει η να μου αλλάξει γνώμη, επίσης πως θα χαλάσω τα χρήματα δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν έκανα μια ερώτηση για να γίνει συζήτηση να μάθω απόψεις και εμπειρίες

    @extisatokat
    Μακάρι να ήμουν πάλι πιτσιρικάς αλλά αυτά τα χρόνια έχουν περάσει προ πόλου, αν έχεις να γράψεις κάτι σχετικό ευχαρίστως να το διαβάσω.
    Μπήκες φέτα, δεν μας είπες τίποτα δεν βγήκες καν τζάμπα κόπος!

  14. #14
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Theo_k Προβολή μηνύματος
    Δεν ζήτησα από κάποιον να με πείσει η να μου αλλάξει γνώμη, επίσης πως θα χαλάσω τα χρήματα δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν έκανα μια ερώτηση για να γίνει συζήτηση να μάθω απόψεις και εμπειρίες

    @extisatokat
    Μακάρι να ήμουν πάλι πιτσιρικάς αλλά αυτά τα χρόνια έχουν περάσει προ πόλου, αν έχεις να γράψεις κάτι σχετικό ευχαρίστως να το διαβάσω.
    Μπήκες φέτα, δεν μας είπες τίποτα δεν βγήκες καν τζάμπα κόπος!
    Φιλε μου σου ζητω ταπεινα συγνωμη δεν ηθελα να σε θιξω,αλλα νομιζα πως εισαι πιτσιρικας,και θυμηθηκα τα νιατα μου.με νοσταλγια το ειπα,γιατι και γω οταν ημουν πιτσιρικος δεν ακουγα κανεναν.Τωρα στο προκειμενο μαλλον οτι σου ειπε καποιος πιο πανω για τους ντελιβεραδες στην λαρισσα.Αυτοι σαν επαγγελματιες κατι θα ξερουν.
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για SYM MAGIC 125 SR ΠΑΠΙ!!
    από Golidos7 στο forum SYM
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2016, 01:19
  2. Γνωμη για νεα μηχανη 125 (οχι παπι).
    από SteveuS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2014, 14:07
  3. Ζητήται Εξάτμιση Sebring για παπί
    από Petrucci στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 00:38
  4. συναγερμος για παπι;
    από ruyjin στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF