Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Πρόστιμο εκπροθεσμης κατάθεσης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2019
    Μηνύματα
    1

    Πρόστιμο εκπροθεσμης κατάθεσης

    Καλησπέρα σας,26 Ιουλίου πήγα στην εφορία,να πάρω πίσω τις πινακίδες της μηχανής μου,επειδή δεν την ήθελα μέχρι το τέλος του έτους, αποφάσισα να βγάλω πινακίδες για 3 μήνες, και πλήρωσα το ποσό τον 45€, λανθασμένα πίστεψα ότι εφόσον έβγαλα για 3 μήνες ,θα μπορώ να κυκλοφορώ την μηχανή για 90 ημέρες,χθες λοιπόν που πήγα να καταθέσω, πληροφορήθηκα ότι ο Ιούλιος πιάνετε κανονικά σαν μήνας,και ότι θα έπρεπε να έχω καταθέσει τις πινακίδες 30 του Σεπτέμβρη,δηλαδή στις 64 μέρες,το πρόστιμο για αυτή την περίπτωση είναι τα τέλη όλης της χρονιάς επι 2, δηλαδή 270€ , υπάρχει κάποιος τρόπος,να γλιτώσω αυτό το πρόστιμο;

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	250px-MolotovFarket.png 
Προβολές:	187 
Μέγεθος:	55,8 KB 
ID:	411700

    Πάντα υπάρχει τρόπος.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    E ??
    Μετά τις μολότοφ όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε κάνεις ρύθμιση χρέους στην εφορία. Δεν νομίζω να το γλυτώσεις. 12 δόσεις μου βγήκε για απλήρωτα τέλη. Κάντο γιατί σε λίγο καιρό φθάνουν και το επόμενα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SpirosMessiniss Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας,26 Ιουλίου πήγα στην εφορία,να πάρω πίσω τις πινακίδες της μηχανής μου,επειδή δεν την ήθελα μέχρι το τέλος του έτους, αποφάσισα να βγάλω πινακίδες για 3 μήνες, και πλήρωσα το ποσό τον 45€, λανθασμένα πίστεψα ότι εφόσον έβγαλα για 3 μήνες ,θα μπορώ να κυκλοφορώ την μηχανή για 90 ημέρες,χθες λοιπόν που πήγα να καταθέσω, πληροφορήθηκα ότι ο Ιούλιος πιάνετε κανονικά σαν μήνας,και ότι θα έπρεπε να έχω καταθέσει τις πινακίδες 30 του Σεπτέμβρη,δηλαδή στις 64 μέρες,το πρόστιμο για αυτή την περίπτωση είναι τα τέλη όλης της χρονιάς επι 2, δηλαδή 270€ , υπάρχει κάποιος τρόπος,να γλιτώσω αυτό το πρόστιμο;
    Οι υπάλληλοι, ΔΕΝ σου εξήγησαν ότι μετράνε τρείς ημερολογιακοί μήνες; Ότι και 30 του μήνα να κάνεις τρίμηνη άρση, ο μήνας μετριέται ολόκληρος; Ότι αν καθυστερήσεις να φέρεις πίσω άδεια πινακίδα στο παραπάνω τρίμηνο, τότε θεωρείσαι σαν να μην πλήρωσες τέλος κυκλοφορίας και πάει πρόστιμο;

    Έτσι είναι. Αν στα είπανε και δεν τα πρόσεξες, κακό δικό σου. Αν δεν στα είπανε και δεν ρώτησες να ξέρεις, πάλι κακό δικό σου. Προσέχουμε να είμαστε ακριβείς με το κράτος, και ΔΕΝ υποθέτουμε από μόνοι μας.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Προσέχουμε να είμαστε ακριβείς με το κράτος, και ΔΕΝ υποθέτουμε από μόνοι μας.
    όπου και πάλι οι εκάστοτε εγκύκλιοι μεταφράζονται / μεταφέρονται προς τον πολίτη ερμηνευόμενες υπό το πρίσμα του κάθε υπαλλήλου.




    το έχουμε βιώσει στις εφορίες πολλές φορές και στο τέλος καταλήγουμε στον προϊστάμενο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Παρόμοια θέματα

  1. Φόρμουλα Ενα: Πρόστιμο στην Τουρκία
    από road spirit στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 16:39
  2. Θορυβωδης τελικό και προστιμο ?
    από valam στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 09:39
  3. ΠΡΟΣΤΙΜΟ????
    από ZETARAS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2006, 14:40
  4. Προστιμο
    από PAYNE στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 21:33
  5. Νέο πρόστιμο από ραδιοτηλεοπτικό
    από Godfather στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 10:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF