Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Honda Hornet 600 (2005): Ηλεκτρολογικό πρόβλημα ή κάτι άλλο;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2019
    Μηνύματα
    5

    Honda Hornet 600 (2005): Ηλεκτρολογικό πρόβλημα ή κάτι άλλο;

    Καλησπέρα παιδιά, έχω το δίκυκλο του τίτλου, και τις τελευταίες ημέρες, με αποκορύφωμα τη χθεσινή, μου κάνει το εξής πρόβλημα:
    Αρχικά, να προσθέσω ότι το μηχανάκι θα πάει συνεργείο έτσι κι αλλιώς, και ο λόγος που στέλνω εδώ, είναι για να έχω κάποιες ακόμη γνώμες απο εσάς, καθότι προτιμώ να έχω ακόμη κάποια γνώμη, όσο κι αν εμπιστεύομαι τον μηχανικό.

    Εδώ και μια εβδομάδα περίπου, όταν πήγαινα να τη βάλω μπροστά, κατά το ζέσταμά της, τα μπροστινά φώτα ανάβανε σε χαμηλότερη ένταση απο το συνηθισμένο σταθερό τους, και κατά τη διάρκεια του ζεστάματος και μετά απο ούτε 1 λεπτό μέχρι να ζεσταθεί και πριν ξεκινήσω ακόμα (με τραβηγμένο το τσοκ του αέρα όλα αυτά), τα φώτα επανέρχονταν στη φυσιολογική τους ένταση.
    Αυτό, μου το έκανε 2-3 φορές τη περασμένη εβδομάδα, και μετά όλα κυλούσαν φυσιολογικά κατά την οδήγηση, και γενικά χωρίς άλλο πρόβλημα.

    Χθες, ήρθε το τέλος, (με ακινητοποίηση): Καθώς οδηγούσα, αρχικά σε δύο φανάρια μου σβήνει, στο ρελαντί.
    Παίρνει αμέσως μπροστά με ηλεκτρονική.
    Λίγα μέτρα μετά, πάω να ανάψω τη μεγάλη σκάλα στα φώτα (βράδυ γαρ), και τα μεγάλα φώτα δεν ανάβουν, και φυσικά δεν ανάβει ούτε η φωτεινή ένδειξη στο ταμπλό των μεγάλων φωτών.
    Στο σημείο αυτό να πω, ότι τις 2 φορές που μου έσβησε, πήρε αμέσως μπροστά, δίχως να ζορίζεται η μίζα κλπ.

    Φτάνω στον προορισμό μου, σβήνω για 10 λεπτά το μηχανάκι.
    Πάω να ξεκινήσω, παίρνει αμέσως μπροστά χωρίς να δείχνει ψόφιο απο μπαταρία, και μετά απο 5-10 δευτερόλεπτα η μηχανή σβήνει.

    Έκανα πάνω από 5 προσπάθειες, πάντα έπαιρνε αμέσως μπροστά, και μετά απο λίγα δευτερόλεπτα εσβηνε.
    Επίσης, με το που έπαιρνε μπροστά, δοκίμαζα τον διακόπτη των μεγάλων φωτών, τα οποία ανάβανε κανονικά, και μετά απο λίγα δευτερόλεπτα έσβηναν τα μεγάλα φώτα και μένανε στη μικρή σκάλα, και έσβησε και μαζί η μηχανή.

    Ξεκινάω με τις πολλές προσπάθειες τελικά, και 1 χιλιόμετρο παρακάτω, σβήνει εν κινήσει η μηχανή (ήμουν κινούμενος με λίγα χιλιόμετρα), ανάβει στο ταμπλό κόκκινη ένδειξη, και έφυγα με οδική.
    Πάντως, η μηχανή δεν έχει πρόβλημα μπαταρίας, γιατί παιρνει αμέσως/ζωντανά μπροστά δίχως να ψοφάνε και οι ηλεκτρονικές ενδείξεις στο ταμπλό.
    Τέλος, μέσα σε όλο αυτό, κάτι άλλο περίεργο που μου κάνει, είναι ότι όταν θέλω να το ζεστάνω, τραβάω το τσοκ του αέρα, και παρουσιάζει υπερστροφή φτάνοντας μέχρι τις 4χιλ.σαλ.

    Στο μηχανάκι πριν 4-5 χρόνια, του είχα αλλάξει ανορθωτή.
    Ακόμα και τώρα να πάω να το δοκιμάσω, θα πάρει αμέσως μπροστά.

    Τι να είναι όλο αυτό;
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία τροποποίηση από Vasileios87; 29/10/2019 στις 17:31.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Ποια κόκκινη ένδειξη ανάβει?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2019
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ποια κόκκινη ένδειξη ανάβει?
    Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντησή σου, 1 κόκκινη ένδειξη έχει όλη κι όλη το ταμπλό, δίχως να έχει άλλη σηματοδοσία αυτή η κόκκινη ένδειξη, δηλαδή το για ποιους λόγους είναι αναμενη, άλλωστε κι άλλες φορές (πχ από μπαταρία που έχω μείνει) δε μου έχει ανάψει για βλάβη, επομένως δε ξέρω σε ποιες βλαβες ακριβώς θα ανάψει. Αυτή η κόκκινη λυχνία πχ μου ανάβει όταν πάω να ξεκινήσω και έχω το σταντ κάτω.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Κόκκινη ένδειξη έχει για την πίεση λαδιού θερμοκρασία ψυκτικου εκτός μέγιστου επιτρεπόμενου ορίου και σε κάποιες μοτο όταν δεν φορτίζει η μπαταρία. Αν απλά σου ανάβει ένα κόκκινο φως αλλά δεν έχει ένδειξη τι είναι ακριβώς τοτε έχεις θέμα κατά πάσα πιθανότητα με πίεση λαδιού ή υπερβολική θερμοκρασία. Ανέβασε μια φωτο από το καντράν σου Και το κόκκινο φως . Μπορείς?
    Πρέπει να έχει ξεθωριάσει η ένδειξη πάνω στο καντραν....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Πριν 4_5 χρόνια που άλλαξες ανορθωτή τι συμπτώματα είχες και γιατί τον άλλαξες;

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2019
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ποια κόκκινη ένδειξη ανάβει?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Κόκκινη ένδειξη έχει για την πίεση λαδιού θερμοκρασία ψυκτικου εκτός μέγιστου επιτρεπόμενου ορίου και σε κάποιες μοτο όταν δεν φορτίζει η μπαταρία. Αν απλά σου ανάβει ένα κόκκινο φως αλλά δεν έχει ένδειξη τι είναι ακριβώς τοτε έχεις θέμα κατά πάσα πιθανότητα με πίεση λαδιού ή υπερβολική θερμοκρασία. Ανέβασε μια φωτο από το καντράν σου Και το κόκκινο φως . Μπορείς?
    Πρέπει να έχει ξεθωριάσει η ένδειξη πάνω στο καντραν....
    Το πήρα το μηχανάκι 2ο χέρι με μόνο 6,000 χλμ, και απο τότε δεν είχε κάποια ένδειξη επάνω παρότι το πήρα σχεδόν καινούργιο, τώρα εάν είχε ενδειξη απο ακόμα πιο πριν το πάρω από τον πρώτο κάτοχο, δε το γνωρίζω.

    Πάντως τώρα που αναφέρεις για θερμοκρασίες, χθες ξεκίνησε να μου τα κάνει όλα αυτά στο δρόμο μετά απο τις υψηλές θερμοκρασίες που είχε ~105-106c καθότι ήμουν για ώρα κολλημένος στη κίνηση, δε γνωρίζω εάν έχει σχέση με το πρόβλημα στο αρχικό μου post, απλά το αναφέρω.

    Όσο αφορά τις φωτογραφίες της λυχνίας , αυτό πιθανόν αύριο να μπορέσω να την ανεβάσω. Εάν ανάψει βέβαια, όταν ήρθε η οδική αλλά και όταν ήμουν εν κινήσει που μου έσβησε άναψε, τώρα δε γνωρίζω. Θα προσπαθήσω να τη στείλω πάντως.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2019
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Πριν 4_5 χρόνια που άλλαξες ανορθωτή τι συμπτώματα είχες και γιατί τον άλλαξες;
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τότε πήγα μια ωραία πρωία να φύγω απο το σπίτι μου, και δεν πήρε ποτέ καθόλου μπροστά. Δηλαδή εντελώς διαφορετική συμπεριφορά στη βλάβη με το τώρα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasileios87 Προβολή μηνύματος
    Το πήρα το μηχανάκι 2ο χέρι με μόνο 6,000 χλμ, και απο τότε δεν είχε κάποια ένδειξη επάνω παρότι το πήρα σχεδόν καινούργιο, τώρα εάν είχε ενδειξη απο ακόμα πιο πριν το πάρω από τον πρώτο κάτοχο, δε το γνωρίζω.

    Πάντως τώρα που αναφέρεις για θερμοκρασίες, χθες ξεκίνησε να μου τα κάνει όλα αυτά στο δρόμο μετά απο τις υψηλές θερμοκρασίες που είχε ~105-106c καθότι ήμουν για ώρα κολλημένος στη κίνηση, δε γνωρίζω εάν έχει σχέση με το πρόβλημα στο αρχικό μου post, απλά το αναφέρω.

    Όσο αφορά τις φωτογραφίες της λυχνίας , αυτό πιθανόν αύριο να μπορέσω να την ανεβάσω. Εάν ανάψει βέβαια, όταν ήρθε η οδική αλλά και όταν ήμουν εν κινήσει που μου έσβησε άναψε, τώρα δε γνωρίζω. Θα προσπαθήσω να τη στείλω πάντως.
    Το βεντιλατερ δούλεψε? Δουλεύει?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2019
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Το βεντιλατερ δούλεψε? Δουλεύει?
    Ναι δούλεψε, αλλά μου έκανε κάτι εντύπωση, επειδή μετά απο τόσα χρόνια που έχω το μηχανάκι, γνωρίζω πολύ καλά τη συμπεριφορά του (έτσι νομίζω τουλάχιστον), ότι παρόλο που άναψε το βεντιλατέρ, άργησε να πέσει η θερμοκρασία. Δηλαδή για να γίνω πιο κατανοητός, κρατούσε για περισσότερη ώρα τη θερμοκρασία σε υψηλά επίπεδα (+10 βαθμούς Κελσίου ) παραπάνω, κάτι που το συγκρίνω με τις ίδιες συνθήκες καιρικών συνθηκών και οδηγικής συμπεριφοράς που αντιμετωπίζω στην ίδια διαδρομή που κάνω.
    Εάν ακόμη δεν έγινα κατανοητός, θα το πω με ένα απλό παράδειγμα, ότι αντί μετά το μέγιστο των 106c να πέσει στους 90β. μετά απο 10 λεπτά (με ενεργοποιημένο το βεντιλατέρ φυσικά), αυτό κρατούσε εχθές που το είδα 101β. στον ίδιο χρόνο (~10').
    Και το αναφέρω με μια σχετική ασφάλεια αυτό, γιατί κάνω την ίδια διαδρομή, με την ίδια κίνηση στο περίπου, και στην ίδια ώρα (μόνο βράδυ).

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasileios87 Προβολή μηνύματος
    Ναι δούλεψε, αλλά μου έκανε κάτι εντύπωση, επειδή μετά απο τόσα χρόνια που έχω το μηχανάκι, γνωρίζω πολύ καλά τη συμπεριφορά του (έτσι νομίζω τουλάχιστον), ότι παρόλο που άναψε το βεντιλατέρ, άργησε να πέσει η θερμοκρασία. Δηλαδή για να γίνω πιο κατανοητός, κρατούσε για περισσότερη ώρα τη θερμοκρασία σε υψηλά επίπεδα (+10 βαθμούς Κελσίου ) παραπάνω, κάτι που το συγκρίνω με τις ίδιες συνθήκες καιρικών συνθηκών και οδηγικής συμπεριφοράς που αντιμετωπίζω στην ίδια διαδρομή που κάνω.
    Εάν ακόμη δεν έγινα κατανοητός, θα το πω με ένα απλό παράδειγμα, ότι αντί μετά το μέγιστο των 106c να πέσει στους 90β. μετά απο 10 λεπτά (με ενεργοποιημένο το βεντιλατέρ φυσικά), αυτό κρατούσε εχθές που το είδα 101β. στον ίδιο χρόνο (~10').
    Και το αναφέρω με μια σχετική ασφάλεια αυτό, γιατί κάνω την ίδια διαδρομή, με την ίδια κίνηση στο περίπου, και στην ίδια ώρα (μόνο βράδυ).

    Οχι δεν το καταλαβάινω πως έχεις το βεντιλατέρ συνεχώς για 10 λεπτά ανοιχτό. Από 106 σε 101 ,ή από 101 σε 95 96, είναι φυσιολογική πτώση με το βενιτλατερ 2 3 λεπτά ανοιχτό. Εφόσον στο κάνει και στο ζέσταμα με τα φώτα μάλλον πρόβλημα επαφής έχεις. Ηλεκτρολογικό.
    Που? Εντελώς στην τύχη ,θα έλεγα σταντ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Πήγαινε το σε μάστορα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Οχι δεν το καταλαβάινω πως έχεις το βεντιλατέρ συνεχώς για 10 λεπτά ανοιχτό. Από 106 σε 101 ,ή από 101 σε 95 96, είναι φυσιολογική πτώση με το βενιτλατερ 2 3 λεπτά ανοιχτό. Εφόσον στο κάνει και στο ζέσταμα με τα φώτα μάλλον πρόβλημα επαφής έχεις. Ηλεκτρολογικό.
    Που? Εντελώς στην τύχη ,θα έλεγα σταντ...
    Εξήγησε το λίγο να το καταλάβω, ζημιούλα στο διακόπτη του σταντ κάνει σώμα(; ) και έχουμε απώλεια ρεύματος; και παρόλα αυτά ψιλοδουλεύει;

    Όσον αφορά του φίλου δίνει την εντύπωση πως έχει παραπάνω από ένα πρόβλημα συντήρισης η μοτό.
    Κάτι τα υγρά, κάτι οι επαφές, πως γυρνάμε μετά απο κανα μήνα ελεύθερο κάμπινγκ; κάτι τετοιο

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εξήγησε το λίγο να το καταλάβω, ζημιούλα στο διακόπτη του σταντ κάνει σώμα(; ) και έχουμε απώλεια ρεύματος; και παρόλα αυτά ψιλοδουλεύει;

    Όσον αφορά του φίλου δίνει την εντύπωση πως έχει παραπάνω από ένα πρόβλημα συντήρισης η μοτό.
    Κάτι τα υγρά, κάτι οι επαφές, πως γυρνάμε μετά απο κανα μήνα ελεύθερο κάμπινγκ; κάτι τετοιο
    Θα στο εξηγήσω αν και δεν είναι δικό μου το μηχανάκι. Κόκκινα φωτάκια (δεν ξέρουμε τι είναι)ανάβουν στο καντράν, φώτα αναβοσβήνουν μόνα τους και παθαίνει ανακοπές μετά από 1 λεπτό ζέσταμα.Ή όλα αυτά μαζί! Τι είναι?
    Μην είναι το σταντ , μην είναι κάποιο άλλο ρελε , μην είναι η τρόμπα η τάπα και τα ψηλά βουνά?


    Να μην πω για το βεντιλατέρ που δουλεύει αδιάλειπτα για 10 λεπτά...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    ηλεκτρολογο αμεσα φίλε...

    βεντιλατερ να μπαινει και να δουλευει ασταματητα για δεκα λεπτα ουτε σε διαστημοπλοιο..

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF