Σελίδα 11 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 211

Θέμα: CBR1000RR-R

  1. #151
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν εχει 600ρι, 1000ρι έχει.
    Θέλω όμως ένα 600 για Σέρρες σαν τρελός
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #152
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Θέλω όμως ένα 600 για Σέρρες σαν τρελός
    Ε ναι είναι οτι πρέπει το 600ρι.
    Και το GSXR1000K7 ενός φίλου που καβάλησα όμως πρόσφατα στις Σέρρες ήταν πάρα πολύ καλό κι η ευθεία δεν υπήρχε καν!
    Ηταν και τούμπανο με απ όλα τα καλούδια, εξατμιση, πρόγραμμα, αναρτήσεις μπρός πίσω, φρενάρες με δίσκους 330 monoblock brembo κλπ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #153
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Αν καταλαβαίνω καλά τον όρο "βάθος" :Δεν χρειάζεται να πας με *πολύ βάθος σε στροφές για τις οποίες χρειάζεται να φρενάρεις,λέω. Το ζητούμενο είναι να φτάσεις στην κορυφή της στροφής /απεξ/σημείο μέγιστης κλίσης /ελάχιστης ταχύτητας όσο πιο γρήγορα γίνεται δλδ με trail braking το οποίο(trail braking) δεν τα πάει καλά με το γρηγορο/αστραπιαίο turn-in.

    ....
    Aπαπαπα, μην τα λες αυτά.... μια χαρά τα πάνε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #154
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Αν καταλαβαίνω καλά τον όρο "βάθος" :Δεν χρειάζεται να πας με *πολύ βάθος σε στροφές για τις οποίες χρειάζεται να φρενάρεις,λέω. Το ζητούμενο είναι να φτάσεις στην κορυφή της στροφής /απεξ/σημείο μέγιστης κλίσης /ελάχιστης ταχύτητας όσο πιο γρήγορα γίνεται δλδ με trail braking το οποίο(trail braking) δεν τα πάει καλά με το γρηγορο/αστραπιαίο turn-in.

    Μπέρδεμα σου λέω, καλύτερα με Skype, να κάνουμε κι αναπαράσταση
    Για να καταλάβεις τι εννοώ. Θα έχεις δει το βίντεο του Σβαντζ στις Σέρρες. Έχεις παρατηρήσει πόσο βαθιά πάει συγκριτικά με τον τύπο που τραβάει? Εκεί που το ρίχνει δεν είναι δυνατόν να μη γίνει απότομο και δυνατό το turn in. Και εννοείται φυσικά ότι τα φρένα είναι πατημένα μέχρι εκεί που το ρίχνει.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Για να καταλάβεις τι εννοώ. Θα έχεις δει το βίντεο του Σβαντζ στις Σέρρες. Έχεις παρατηρήσει πόσο βαθιά πάει συγκριτικά με τον τύπο που τραβάει? Εκεί που το ρίχνει δεν είναι δυνατόν να μη γίνει απότομο και δυνατό το turn in. Και εννοείται φυσικά ότι τα φρένα είναι πατημένα μέχρι εκεί που το ρίχνει.
    Υπήρχε on board 3κάμερο του Caricasulo με R6 στις Σέρρες. Λήψεις από ντεπόζιτο, μανετα φρένου και κώλο. Σε κάθε στροφή για την οποία χρησιμοποιούσε φρένα, ο ρυθμός μεταβολής της κλίσης είναι ομαλός, σταδιακός, βούτυρο. Σε κανένα σημείο δεν έκανε καμία απότομη ενέργεια, ακομα και στην αργή 5. Στις εναλλαγές κλίσης πχ στροφή 2 προς 3, ήταν αστραπιαίος, σχεδόν βίαιος.
    Δυστυχώς δεν το βρίσκω πια στο youtube , το έκαναν private, αλλά το έχω αποθηκευμένο. Υπάρχουν όμως κι άλλα, όχι τόσο διάσημων αγωνιζόμενων που γίνεται ξεκάθαρο αυτό που αναφέρω. Και μιλάω για Σέρρες για να έχουμε μια τάξη μεγέθους, αφού την έχουμε "περπατήσει".

    Ο Schwantz όντως κρατάει φρένα ως ένα σημείο και μετά δίνει κλίση απότομα, τώρα που το λες, αλλά μάλλον είναι old school τρόπος. Τεσπα ότι δουλεύει καλύτερα για τον καθένα, I guess...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Υπήρχε on board 3κάμερο του Caricasulo με R6 στις Σέρρες. .
    Υπάρχει στο facebook

    Δεν τις λες και ...τεμπέλικες τις αλλαγές κλίσης. Έπειτα, όσο πιο γρήγορα πας τόσο περισσότερο χώρο χρειάζεσαι (και γρήγορες αντιδράσεις).
    Think faster than you ride

  7. #157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει στο facebook

    Δεν τις λες και ...τεμπέλικες τις αλλαγές κλίσης. Έπειτα, όσο πιο γρήγορα πας τόσο περισσότερο χώρο χρειάζεσαι (και γρήγορες αντιδράσεις).
    Ωραίος, το είχα ξεχάσει εντελώς το fb.

    Ακριβώς, τεμπέλικες σε καμία περίπτωση. Σε σχέση όμως με τις στροφές για τις οποίες δεν φρενάρει, πολύ πιο αργές και πολύ γραμμικές, σε κανένα σημείο δεν επιταχύνεται απότομα ο ρυθμός αύξησης της κλίσης
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #158
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Φρενάρει με όλα τα δάχτυλα στην μανετα???

  9. #159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Φρενάρει με όλα τα δάχτυλα στην μανετα???
    Οπως βολεύεται ο καθένας. Δες εδώ πχ
    https://youtu.be/N0Wf6T4dlcM
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #160
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Οπως βολεύεται ο καθένας. Δες εδώ πχ
    https://youtu.be/N0Wf6T4dlcM
    Έτσι ακριβώς φρενάρω κι εγώ. Αρχηγός. Γνώστης.
    Life begins at 45°.

  11. #161
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έτσι ακριβώς φρενάρω κι εγώ. Αρχηγός. Γνώστης.
    Μαζι κ ο Κρατσακουτσας...
    Ride(s) the wind of change...

  12. #162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έτσι ακριβώς φρενάρω κι εγώ. Αρχηγός. Γνώστης.
    Έβαλες μανετα στο Fiesta βρε σατανά?

    (πολύ Σπαμ έπεσε )
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #163
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Υπήρχε on board 3κάμερο του Caricasulo με R6 στις Σέρρες. Λήψεις από ντεπόζιτο, μανετα φρένου και κώλο. Σε κάθε στροφή για την οποία χρησιμοποιούσε φρένα, ο ρυθμός μεταβολής της κλίσης είναι ομαλός, σταδιακός, βούτυρο. Σε κανένα σημείο δεν έκανε καμία απότομη ενέργεια, ακομα και στην αργή 5. Στις εναλλαγές κλίσης πχ στροφή 2 προς 3, ήταν αστραπιαίος, σχεδόν βίαιος.
    Δυστυχώς δεν το βρίσκω πια στο youtube , το έκαναν private, αλλά το έχω αποθηκευμένο. Υπάρχουν όμως κι άλλα, όχι τόσο διάσημων αγωνιζόμενων που γίνεται ξεκάθαρο αυτό που αναφέρω. Και μιλάω για Σέρρες για να έχουμε μια τάξη μεγέθους, αφού την έχουμε "περπατήσει".

    Ο Schwantz όντως κρατάει φρένα ως ένα σημείο και μετά δίνει κλίση απότομα, τώρα που το λες, αλλά μάλλον είναι old school τρόπος. Τεσπα ότι δουλεύει καλύτερα για τον καθένα, I guess...

    H πρόταση ''κλειδί'' είναι αυτη που αναφέρει ο Bladerunner.Μην ξεχνάς οτι άλλο το onboard που μπορεί να σου φαίνεται πιο ομαλό και άλλο να το βλέπεις απο πίσω οπως πχ στο βίντεο του Σβαντζ.Το έχω δει live και έχω δικά μου βίντεο με Έλληνες αγωνιζόμενους όμως!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    H πρόταση ''κλειδί'' είναι αυτη που αναφέρει ο Bladerunner.Μην ξεχνάς οτι άλλο το onboard που μπορεί να σου φαίνεται πιο ομαλό και άλλο να το βλέπεις απο πίσω οπως πχ στο βίντεο του Σβαντζ.Το έχω δει live και έχω δικά μου βίντεο με Έλληνες αγωνιζόμενους όμως!
    Δες on board από όποιο πρωτάθλημα θες, πλάνα από εμπρός /πίσω αναβάτες άφθονα . Κατά κανόνα το turn-in rate είναι αργότερο σε όποια στροφή χρειάζεται να φρενάρουν. Στις υπόλοιπες είναι όσο πιο γρήγοροι αντέχουν (θυμάσαι την πτώση του Βινιάλες στην Ολλανδία πέρσι?)

    Στο θέμα μας
    WSB
    HRC HONDA WON’T BE QUICK IN WORLDSBK STRAIGHT AWAY – BRADL
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #165
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Δεν το λες κ φτηνό το απλό...
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 11 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Cbr1000rr Fireblade Over The Top
    από Tigas στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2005, 10:27
  2. Το CBR1000RR στο δυναμόμετρο
    από Wizard13 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2004, 11:35
  3. Ανεβασμα Κοφτη Σε Cbr1000rr
    από VFR781 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2004, 20:09
  4. Motorcycle για το CBR1000RR
    από Wizard13 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2004, 12:09
  5. Cbr1000rr , Gsx-r1000 , Zx-10
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 22:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF