Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 56

Θέμα: Βεντιλατερ..!! Πως γυριζει και γιατι γυριζει..?? (αν γυριζει)..

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Mε μπέρδεψες λίγο,
    κοίλες είναι και οι δύο με τις πίσω που θεωρητικά "σκάβουν" να είναι πιο ανοικτές - λιγότερο κοίλες και τις εμπρός λίγο πιο κλειστές με μεγαλύτερη επιφάνεια
    προς το ψυγείο. Σα να του δίνουν ανάστροφες (αδικούμαι το ξέρω..) αυξάνοντας την επιφάνεια και την πίεση στο ψυγείο.
    Νομίζω καλά το έχουν αν είναι για να φυσάει το ψυγείο.

    Είναι χαρακτηριστικά σχεδιασμένα εμπρός, ελάχιστα πιο κλειστά από την εφαπτόμενη που ορίζει το κέντρο των φτερών.
    Αν είναι πρόβλημα λιμάρεται ευκολα, εκεί θέλω να καταλήξω.

    Πάντως σε χύμα τεστάκι μέγγενης προς τα πίσω, δηλαδή με έξοδο τα πιο ανοικτά φτερά που ακολουθούν την εφαπτόμενη,
    μου έδωσε την εντύπωση ίδιου εφέ με την εμπρός στην χειρότερη.

    το μπροστά που φυσάει τώρα προς τα εμπρός
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_s-l500.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	15,4 KB 
ID:	412118

    το πίσω που ρουφάει
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_54239de74a3fa4b3518946cabc4c.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	32,5 KB 
ID:	412119

    υγ: χμ, κατάλαβα το κοίλο και το κυρτό, τις έβλεπα τομές και μπερδέυτηκα...
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 30/10/2019 στις 22:02.

  2. #17
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Αφού είπε ότι θα βάλει βράγχια καρχαρία που αναπνέουν κανονικά αλλά και πτερύγια ξιφία

    Δόκτωρ βάλε πειραματικά διακόπτη με 3 θέσεις . Μία προς τα έξω όταν είσαι σε στάση , μία προς τα μέσα όταν κινείσαι γρήγορα και μία off.

    H απαγωγή της θερμότητας απ΄όσο θυμάμαι γίνεται από το θερμότερο προς το ψυχρότερο σώμα. Δλδ προς τα έξω και όχι προς το μοτέρ όταν είσαι σε στάση. Δεν νομίζω ότι θα σε βοηθήσει κανένα πτερύγιο ξιφία σε αυτήν την περίπτωση. Το 2ο βεντιλατέρ εκτός του ότι έχει ελάχιστο χώρο τοποθέτησης πιστεύω ότι θα αλλάξει και όλη την ροή του αέρα και δεν θα κερδίσεις κάτι.

    Πιστεύω όμως ακράδαντα ότι με τον διακόπτη θα κερδίσεις και 2 βαθμούς Κελσίου μην σου πω.
    Ε, τώρα όλο διακόπτες, με 'χουνε πρίξει!
    να ανοίξω ρεύματα, να βάλω μπρός, τσεκ φώτα, να δω βεζίνη να γυρίσω χιλιομετρητη, να βγάλω φλας να φύγω να το μαζέψω, κόρνες - σινιάλα να ζεσταθεί να κλείσω ABS, να ανοίξω τα κομπρέσορ, σκανδάλη σινιάλα, σκανδάλη νίτρο και σ'όλα αυτά θα έχω και τρεις θέσεις ψυγείου;!
    Νισάφι ρε φίλε! είναι και ένα σκριπ που θέλει γύρισμα!

    Αμα είναι έτσι να πάρω ελικόπτερο να γουστάρω απο ψηλά.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Όλα τα βεντιλατερ τραβάνε τον αέρα. Διαφορετικά θα είχες το φαινόμενο της αντιθλιψης και ο αέρας θα εγκλωβίζονταν στις κυψέλες με αποτέλεσμα την μη ψύξη
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Mε μπέρδεψες λίγο,
    υγ: χμ, κατάλαβα το κοίλο και το κυρτό, τις έβλεπα τομές και μπερδέυτηκα...
    Βοηθάει;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P91031-100121(1).jpg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	90,7 KB 
ID:	412128

    Αν γυρνάει αντίθετα από το σχέδιο, είναι λάθος.

    Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος από τις εικόνες σου, αλλά φαίνεται αυτό που λες ''πισω'' στην δεύτερη φωτό σου με το μοτέρ να φαίνεται να είναι το κοίλο μέρος, ενώ στο ''μπροστά'' στην πρώτη φωτό σου, δείχνει να είναι το κυρτό. Συνεπώς, από την σχεδίαση των πτερύγων, το ψυγείο σου πρέπει να σπρώχνει τον αέρα στο πίσω μέρος του, αυτό της δεύτερής σου φωτό δλδ, με το μοτέρ να διακρίνεται.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Βοηθάει;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P91031-100121(1).jpg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	90,7 KB 
ID:	412128

    Αν γυρνάει αντίθετα από το σχέδιο, είναι λάθος.

    Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος από τις εικόνες σου, αλλά φαίνεται αυτό που λες ''πισω'' στην δεύτερη φωτό σου με το μοτέρ να φαίνεται να είναι το κοίλο μέρος, ενώ στο ''μπροστά'' στην πρώτη φωτό σου, δείχνει να είναι το κυρτό. Συνεπώς, από την σχεδίαση των πτερύγων, το ψυγείο σου πρέπει να σπρώχνει τον αέρα στο πίσω μέρος του, αυτό της δεύτερής σου φωτό δλδ, με το μοτέρ να διακρίνεται.
    Clockwise ή counter ,πες του γιατρού να καταλάβει .
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 31/10/2019 στις 13:31.

  6. #21
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Όλα τα βεντιλατερ τραβάνε τον αέρα. Διαφορετικά θα είχες το φαινόμενο της αντιθλιψης και ο αέρας θα εγκλωβίζονταν στις κυψέλες με αποτέλεσμα την μη ψύξη

    Γι'αυτό μου έκανε εντύπωση και ξεκίνησα να το ψάχνω.
    Δεν είναι δυνατόν να θεωρούν δεδομένο πως θα είσαι σταματημένος για να ανοίξει το βεντιλατερ.

    Με το σχήμα που βλέπουμε στις φωτό, αν κατάλαβα καλά αυτό που περιγράφει και ο telegonos
    το κοίλο σχήμα σκάβει - τραβά αέρα και το κυρτό τον σπρώχνει στο ψυγείο..
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 31/10/2019 στις 09:51.

  7. #22
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Βοηθάει;

    Αν γυρνάει αντίθετα από το σχέδιο, είναι λάθος.

    Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος από τις εικόνες σου, αλλά φαίνεται αυτό που λες ''πισω'' στην δεύτερη φωτό σου με το μοτέρ να φαίνεται να είναι το κοίλο μέρος, ενώ στο ''μπροστά'' στην πρώτη φωτό σου, δείχνει να είναι το κυρτό. Συνεπώς, από την σχεδίαση των πτερύγων, το ψυγείο σου πρέπει να σπρώχνει τον αέρα στο πίσω μέρος του, αυτό της δεύτερής σου φωτό δλδ, με το μοτέρ να διακρίνεται.
    Ευχαριστώ telegonos, πως το κατάφεραν δεν ξέρω γιατί οι φίσες είναι σε καλή κατάσταση και με ασφάλεια που βυσματώνουν μόνο από μια μεριά...

  8. #23
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    πες μου τι χρειάζεται να κάνω, δεν ψάχνω προβλήματα
    Να αφησεις την φορα περιστροφης των πτερυγιων ησυχη..!!!

    Στο ειπα πανω απο 3 φορες οτι τα πτερυγια των ανεμιστηρων που προορίζονται να λειτουργουν κατα ΜΙΑ συγκεκριμενη φορα ΔΕΝ ειναι "κατοπτρικα" σχεδιασμενα..!!!
    Σου προτεινα επισης να διαβασεις τα σχετικα με την αεροδυναμικη σχεδιαση πτερυγιων (γενικως) για να καταλαβεις οτι η μορφη τους ειναι συγκεκριμενη για την επιτευξη ασκησης πανω τους της μεγιστης αεροδυναμικης πιεσης (δυναμη/επιφανεια το λενε στο χωριο μου) ωστε να εχουν την μεγιστη παροχη ρευστου με την ελαχιστη επιφανεια πτερυγιων προς ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ..!!
    Σου ειπα(με) επισης τους λογους για τους οποιους η ροες του αερα (ελευθερη και εξηναγκασμενη) διαμεσου των κυψελιδων του ψυγειου πρεπει να εχουν συγκεκριμενη φορα..!!

    Για τους δικους σου, προσωπικους υποθετω, λογους μας εγραψες στα φρυδια σου τα καραμανλιδικα και συνεχιζεις τον χαβα σου..!!
    Βαλε λοιπον τον ανεμιστηρα σου να γυριζει οπως γουσταρεις και μην ξανακουσω ουτε κιχ επι του θεματος..!!!
    (τουλαχιστον μεχρι να διαχωρισω το σπαγγετι πουτανεσκα που εκανες εδω μεσα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #24
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    OF TOPIC ερωτηξη κυριοι γιατι ειμαι ασχετος, αυτο με τις ελικες του ρωσικου LADA αεροπλανου του TUPOLEV TU-95 BEAR που ειναι διπλες και γυρνανε αναποδα η μια με την αλλη πως δουλευει?
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

  10. #25
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από extisatokat Προβολή μηνύματος
    OF TOPIC ερωτηξη κυριοι γιατι ειμαι ασχετος, αυτο με τις ελικες του ρωσικου LADA αεροπλανου του TUPOLEV TU-95 BEAR που ειναι διπλες και γυρνανε αναποδα η μια με την αλλη πως δουλευει?
    https://en.wikipedia.org/wiki/Contra...ing_propellers
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #26
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Να αφησεις την φορα περιστροφης των πτερυγιων ησυχη..!!!

    Στο ειπα πανω απο 3 φορες οτι τα πτερυγια των ανεμιστηρων που προορίζονται να λειτουργουν κατα ΜΙΑ συγκεκριμενη φορα ΔΕΝ ειναι "κατοπτρικα" σχεδιασμενα..!!!
    Σου προτεινα επισης να διαβασεις τα σχετικα με την αεροδυναμικη σχεδιαση πτερυγιων (γενικως) για να καταλαβεις οτι η μορφη τους ειναι συγκεκριμενη για την επιτευξη ασκησης πανω τους της μεγιστης αεροδυναμικης πιεσης (δυναμη/επιφανεια το λενε στο χωριο μου) ωστε να εχουν την μεγιστη παροχη ρευστου με την ελαχιστη επιφανεια πτερυγιων προς ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ..!!
    Σου ειπα(με) επισης τους λογους για τους οποιους η ροες του αερα (ελευθερη και εξηναγκασμενη) διαμεσου των κυψελιδων του ψυγειου πρεπει να εχουν συγκεκριμενη φορα..!!

    Για τους δικους σου, προσωπικους υποθετω, λογους μας εγραψες στα φρυδια σου τα καραμανλιδικα και συνεχιζεις τον χαβα σου..!!
    Βαλε λοιπον τον ανεμιστηρα σου να γυριζει οπως γουσταρεις και μην ξανακουσω ουτε κιχ επι του θεματος..!!!
    (τουλαχιστον μεχρι να διαχωρισω το σπαγγετι πουτανεσκα που εκανες εδω μεσα..)
    Κοίτα τώρα θέλω να σου πω και εσύ εκνευρίζεσαι...

    Βρήκα το pdf του πανεπιστημίου Πατρών, γνωρίστηκα και με τον κ. Betz
    για τα βασικά, έλεγξα φτερωτές σε διάφορες εφαρμογές και βλέπω πως ο "κανόνας" είναι αυτό που περιγράφει ο telegonos.

    Ο αέρας βγαίνει από την πλευρά των κοίλων πτερυγίων και εισέρχεται από τα κυρτά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aid1374177-v4-728px-Install-a-Desktop-Computer-Fan-Step-14.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	42,7 KB 
ID:	412135

    Αν ισχύει αυτό σημαίνει πως όντως κάποιος έχει συνδέσει ανάποδα το βεντιλατερ μου.
    Δεν είμαι εγώ περίεργος που μου φάνηκε κάπως και είπα να ρωτήσω.

    Ελπίζω να μη σε εκνευρίζω και να είσαι σίγουρος πως δεν γράφω στα παπακια μου τον χρόνο κανενός.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    το βεντιλατερ ειναι το δικο του!!!! γιατη αν δεν ειναι το δικο του μπορει να δουλευε στο πλα'ι' και να σπρωχνει τον αερα προς τα εξω .ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ. αυτο το εκλεψα.

  13. #28
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FelixSittingDown.jpg 
Προβολές:	112 
Μέγεθος:	3,5 KB 
ID:	412153

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Όλα τα βεντιλατερ τραβάνε τον αέρα. Διαφορετικά θα είχες το φαινόμενο της αντιθλιψης και ο αέρας θα εγκλωβίζονταν στις κυψέλες με αποτέλεσμα την μη ψύξη
    Mήπως μιλάμε για τζετ ,διαστημόπλοια ή για τους λέβητες του Τιτανικού? Χωρίς να γγωρίζω το φαινόμενο πόσο πιο δυνατή θα ήταν η πίεση αν απέβαλε τον αέρα αντί να τον τραβάει ένα ψυγείο;Το μόνο που μπορώ να κατανοήσω είναι ότι απλά ακολουθούν την ροή του αέρα όταν η μηχανή βρίσκεται σε κίνηση. ¨
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 31/10/2019 στις 16:01.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Mήπως μιλάμε για τζετ ,διαστημόπλοια ή για τους λέβητες του Τιτανικού? Χωρίς να γγωρίζω το φαινόμενο πόσο πιο δυνατή θα ήταν η πίεση αν απέβαλε τον αέρα αντί να τον τραβάει ένα ψυγείο;Το μόνο που μπορώ να κατανοήσω είναι ότι απλά ακολουθούν την ροή του αέρα όταν η μηχανή βρίσκεται σε κίνηση. ¨
    Δεν μπορεί να έχεις 2 αντίθετες ροές. Η μια από την φυσική ροή έμπροσθεν του ψυγείου προς τα πίσω και μια από το φάν προς τα εμπρός. Αυτό εννοώ
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Hook turn. Πως και γιατι
    από nikos/72 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2016, 22:50
  2. Τι ,πως και γιατι?
    από Xrated στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2010, 00:18
  3. Ποιά ss να αγορασω και γιατι
    από djchech στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 12:57
  4. Πως θα απαντούσες το τηλέφωνο αν δούλευες εκεί;
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 01:06
  5. Για γυναίκες και γιατι οχι ...και ανδρες
    από kapeos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 11:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF