Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 56

Θέμα: Βεντιλατερ..!! Πως γυριζει και γιατι γυριζει..?? (αν γυριζει)..

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Όλα τα βεντιλατερ τραβάνε τον αέρα προς τα έξω. Διαφορετικά θα είχες το φαινόμενο της αντιθλιψης και ο αέρας θα εγκλωβίζονταν στις κυψέλες με αποτέλεσμα την μη ψύξη
    φιξντ Νόμιζα ότι είπες αντίθετα.

  2. #32
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Κοίτα τώρα θέλω να σου πω και εσύ εκνευρίζεσαι...
    Κοιτα τωρα θελω να σου πω κι εγω πως εχεις κανει ηδη οτι ειναι ανθρωπινως δυνατον για να το πετυχεις..

    Υ.Γ.
    Βγαλαμε ακρη προς τα που γινεται το push-pull του αερα να περασουμε και σε κατι πιο κουσκουσιαρικο..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Κοίτα τώρα θέλω να σου πω και εσύ εκνευρίζεσαι...

    Βρήκα το pdf του πανεπιστημίου Πατρών, γνωρίστηκα και με τον κ. Betz
    για τα βασικά, έλεγξα φτερωτές σε διάφορες εφαρμογές και βλέπω πως ο "κανόνας" είναι αυτό που περιγράφει ο telegonos.

    Ο αέρας βγαίνει από την πλευρά των κοίλων πτερυγίων και εισέρχεται από τα κυρτά.

    Συνημμένο 412135

    Αν ισχύει αυτό σημαίνει πως όντως κάποιος έχει συνδέσει ανάποδα το βεντιλατερ μου.
    Δεν είμαι εγώ περίεργος που μου φάνηκε κάπως και είπα να ρωτήσω.

    Ελπίζω να μη σε εκνευρίζω και να είσαι σίγουρος πως δεν γράφω στα παπακια μου τον χρόνο κανενός.
    Πολλά μπορεί να έχουν συμβεί.

    Μπορεί κάποιος για κάποιο λόγο να έχει αλλάξει θέση στα pins στο φις σύνδεσης.
    Μπορεί να χάλασε το μοτέρ, και να το αλλάξανε με άλλο, το οποίο όμως δεν είναι το σωστό ανταλλακτικό και γυρνάει ανάποδα.
    Μπορεί να χάλασε το μοτέρ, να το λύσανε-αν και συνήθως τα μοτέρ αυτά ΔΕΝ λύνονται- , και να βάλανε κάτι ανάποδα π.χ. το ''βαρέλι'' με τον μαγνήτη, οπότε γυρνάει το καημένο ανάποδα.

    Η συνήθης, η φυσιολογική και η τεχνικά αποδοτική τεχνική, είναι όπως κινείται ο αέρας από εμπρος προς τα πίσω ως προς την μοτοσυκλέτα όταν η μοτοσυκλέτα τρέχει, ΕΤΣΙ να κινεί τον αέρα και το βεντιλατέρ. Αν εσένα σου στέλνει τον αέρα, από πίσω της μοτοσυκλέτας προς τα εμπρός, κάτι είναι ΛΑΘΟΣ και αλλαξέ το να γίνει σωστό.

    Νομίζω ότι ήταν να πούμε το είπαμε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #34
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι ήταν να πούμε το είπαμε.
    Μεγαλες προσδοκιες εχεις, αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #35
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω αν αντέχεις τον καυτό αέρα επάνω σου το καλοκαίρι σταματημένος σε φανάρι με καύσωνα. Αν αλλάξεις την φορά θα στέλνεις τον ζεστό αέρα στα πόδια σου, αυτό το σκέφτηκες;

  6. #36
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Απο την αρχή! και το ανέφερα στο πρώτο ποστ. Δε νομίζω πως θα με απασχολήσει ιδιαίτερα για πολλούς λόγους.
    Είναι μικρή, δεν έχει φέρινγκ, κλείνει τον αέρα προς τα πίσω, εχω συνηθίσει ή δεν το πρόσεχα σε μεγάλες μοτό, κλπ.

    Απλά εφόσον λύθηκε την ψιλομελετάω στα πλαίσια της ανακατασκευής της.
    Πολλοί παραπονιόνται για ψηλές θερμοκρασίες σε πορεία, θέλω να είναι σε καλή κατάσταση τα δικα της περιφερειακά
    έτσι ώστε να είναι ξεκάθαρο αν χρειάζομαι καλύτερο ψυγείο ή όχι.

    Θεωρώ πως καλύφθηκα με την λειτουργία του βεντιλατερ. Πλέον καταλαβαίνω λίγο περισσότερο τις φτερωτές,
    εμαθα και λίγο ιστορία, όλα καλά.

    Ευχαριστώ πολύ όλους!

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω αν αντέχεις τον καυτό αέρα επάνω σου το καλοκαίρι σταματημένος σε φανάρι με καύσωνα. Αν αλλάξεις την φορά θα στέλνεις τον ζεστό αέρα στα πόδια σου, αυτό το σκέφτηκες;
    μα ετσι δουλευου ρε φιλε, δεν μπορει να στελνει τον αερα μπροστα, γιατη μονο οταν θα ειναι σταματημενω θα κρυωνη, οταν κινειται θα αναβη φωτιες γιατη θα εγκλωβίζεται ο αερας. οσο για τον καυτο αερα το καλοκαιρι, ρωτα εμενα, με 1300 τη τραβαω το καλοκαιρι.

  9. #39
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    ....ρωτα εμενα, με 1300 τη τραβαω το καλοκαιρι.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_sany0205.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	44,4 KB 
ID:	412164


  10. #40
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Βοηθάει;

    Συνημμένο 412128

    Αν γυρνάει αντίθετα από το σχέδιο, είναι λάθος.

    Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος από τις εικόνες σου, αλλά φαίνεται αυτό που λες ''πισω'' στην δεύτερη φωτό σου με το μοτέρ να φαίνεται να είναι το κοίλο μέρος, ενώ στο ''μπροστά'' στην πρώτη φωτό σου, δείχνει να είναι το κυρτό. Συνεπώς, από την σχεδίαση των πτερύγων, το ψυγείο σου πρέπει να σπρώχνει τον αέρα στο πίσω μέρος του, αυτό της δεύτερής σου φωτό δλδ, με το μοτέρ να διακρίνεται.
    Πεθαίνω με την χαρτοπετσέτα. Αν ήταν και από ταβέρνα με λίγδες πάνω της θα ήταν ακόμα καλύτερη η εξήγηση.

  11. #41
    Στο cbr600f δουλευει ετσι οπως λεει ο oldman , κατι θα ξερει ο καθε κατασκευαστης περισοτερο απο εμας πιστευω.
    Δεν μπορω να αποδεχτο οτι ειναι λαθος της honda βρε telegonos , και να το ειχαν κανει απλα θα εκαναν μια ανακληση και θα αλλαζαν το fan.
    Και βασικα δεν εχω παρατηρησει πως δουλευε το fan σε ολα τα παλια μου μηχανακια που ειχαν ψυγειο
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  12. #42
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Είναι με φέρινγκ, διπλάσιο ψυγείο και αν δεις την θέση του βεντιλατέρ τέρμα στο πλάϊ.
    Δηλαδή, οδηγεί τον αέρα στα μπούτια, δεν έχει ανάγκη να ανοίξει εν κινήσει και αφήνει τα 2/3 του ψυγείου για την περίπτωση αυτή.

  13. #43
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Αυτα ειναι προβληματα!!! ενω παιρνεις το αεροψυκτο και αισθανεσαι ελευθερος απο τετοιους προβληματισμους... ( απο που φυσαει το βεντιλατερ, αν χανω παραφλου, κι αλλα ωραια)

    Ενταξει, περα απο την πλακα, οταν ειχα υδροψυκτα μηχανακια, σε ολα μα ολα το βεντιλατερ ουσιαστικα ρουφαγε τον αερα απο εμπρος μεσα απο το ψυγειο... Δηλαδη, οπως ειναι και η φορα του αερα οταν προχωρας....
    Αλλωστε αυτο ειναι το νοημα του βελτιλατερ... Να δημιουργει ροη οταν δεν εχεις την απαραιτητη ταχυτυτα... Αν εβγαζε αντιθετα τον αερα θα υπηρχε ενα μεγαλο ποσοστο αερα το οποιο θα συγκρουοταν με τη φυσικη ροη... που σημαινει οτι δε θα ειχες σωστη ψυξη...
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Στο cbr600f δουλευει ετσι οπως λεει ο oldman , κατι θα ξερει ο καθε κατασκευαστης περισοτερο απο εμας πιστευω.
    Δεν μπορω να αποδεχτο οτι ειναι λαθος της honda βρε telegonos , και να το ειχαν κανει απλα θα εκαναν μια ανακληση και θα αλλαζαν το fan.
    Και βασικα δεν εχω παρατηρησει πως δουλευε το fan σε ολα τα παλια μου μηχανακια που ειχαν ψυγειο
    Τι CBR600F έχεις; Στο δικό μου FY -φυσικά- και έστελνε τον αέρα προς τα πίσω.

    Όσο για το αν ξέρει ο κατασκευαστής, από τα πιο μεγάλα λάθη που έχει κάνει.

    Είναι γνωστό και χιλιογραμμένο το πρόβλημα, και μόνιμα τα παράπονα ιδιοκτητών VFRVTEC για την θερμοκρασία που δεν πέφτει όσο...τρέχεις...

    Όπως έγραψα, πολλοί βρήκαν λύση, βάζοντας διακόπτη να σταματάει τον ανεμιστήρα κατά βούληση.

    (κατάντια τώρα ε; Παλιά βάζαμε διακόπτες να ανάβει το βεντιλατέρ κατά βούληση, στην καταπληκτική ιδέα της Honda βάζουμε να σταματάει)
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #45
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Εγώ λέω να κάνουμε ένα γκάλοπ τεστάροντας όλοι τα μοτόρια μας προς τα που βγάζουν τον αέρα...

    Εμένα τον βγάζει στο πλάι από μέσα προς τα έξω, το καλοκαίρι όταν ανοίγει δεν έρχεται επάνω μου, τα ψυγεία είναι δύο, όπως και στο VTR ... μάλλον είμαι εκτός γκάλοπ.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Hook turn. Πως και γιατι
    από nikos/72 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2016, 22:50
  2. Τι ,πως και γιατι?
    από Xrated στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2010, 00:18
  3. Ποιά ss να αγορασω και γιατι
    από djchech στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 12:57
  4. Πως θα απαντούσες το τηλέφωνο αν δούλευες εκεί;
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 01:06
  5. Για γυναίκες και γιατι οχι ...και ανδρες
    από kapeos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 11:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF