Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 56

Θέμα: Βεντιλατερ..!! Πως γυριζει και γιατι γυριζει..?? (αν γυριζει)..

  1. #1
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078

    Βεντιλατερ..!! Πως γυριζει και γιατι γυριζει..?? (αν γυριζει)..

    Τώρα που αναφέρθηκε, το συζητάμε λίγο το βεντιλατέρ;
    Έλυσα πρόσφατα το δικό μου (πλήρης μοτό σε λειτουργία που ανακατασκευάζω)
    και είδα πως το βεντιλατέρ είναι συνδεδεμένο να φυσάει προς τα εμπρός που είναι το ψυγείο.

    1) έτσι λειτουργούν τα βεντιλατερ; γιατί όχι προς τα πίσω που έχει καλύτερη απόδοση (δεν κόβουν οι βάσεις του και δεν κοντράρει
    τον αέρα που δεχόμαστε αν ανοίξει ενώ κινείται η μοτο) και θα βοηθά στην ψύξη της κεφαλής;
    Το συνδέουν έτσι για να μην έχουν παράπονα πως μεταφέρεται ζέστη στον αναβάτη;

    2) Δεδομένου του κλίματος μας και του γεγονότος ότι έχω ακούσει παραπονάκια για την ψύξη της μοτοσυκλέτας
    σκέφτομαι να γυρίσω την σύνδεση να ρουφάει και να το ελέγξω από τον εγκέφαλο (αν ελέγχεται έτσι και αλλιώς)
    με σκοπό να του δώσω την δυνατότητα να ανοίγει λίγο πιο νωρίς. Φαντάζεστε πως θα αντιμετωπίσω κάποιο
    πρόβλημα εκτός του ζεστού αέρα που πιθανά θα έρχεται στα πόδια μου όταν είμαι σταματημένος;

    Για πείτε καμιά ιδέα, πρώτη δική μου μοτό με βράγχια είναι, να την περιποιηθώ

    Αν δούμε με τις νέες προδιαγραφές λειτουργίας πως χρειάζεται καλύτερη ψύξη, υπάρχει ήδη καλύτερο
    ψυγείο υπόψιν καθώς και διπλά βεντιλατέρ heavy duty και σχεδιάζω την ασπίδα θερμοκρασίας για αυτά
    έτσι ώστε να είναι ανεπηρέαστα από τις εξαγωγές.
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 31/10/2019 στις 14:30.

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    και είδα πως το βεντιλατέρ είναι συνδεδεμένο να φυσάει προς τα εμπρός που είναι το ψυγείο.

    1) έτσι λειτουργούν τα βεντιλατερ; γιατί όχι προς τα πίσω που έχει καλύτερη απόδοση (δεν κόβουν οι βάσεις του και δεν κοντράρει
    τον αέρα που δεχόμαστε αν ανοίξει ενώ κινείται η μοτο) και θα βοηθά στην ψύξη της κεφαλής;
    Το συνδέουν έτσι για να μην έχουν παράπονα πως μεταφέρεται ζέστη στον αναβάτη;

    2) Δεδομένου του κλίματος μας και του γεγονότος ότι έχω ακούσει παραπονάκια για την ψύξη της μοτοσυκλέτας
    σκέφτομαι να γυρίσω την σύνδεση να ρουφάει και να το ελέγξω από τον εγκέφαλο (αν ελέγχεται έτσι και αλλιώς)
    με σκοπό να του δώσω την δυνατότητα να ανοίγει λίγο πιο νωρίς. Φαντάζεστε πως θα αντιμετωπίσω κάποιο
    πρόβλημα εκτός του ζεστού αέρα που πιθανά θα έρχεται στα πόδια μου όταν είμαι σταματημένος;
    1) Ετσι λειτουργουν...!!!
    2) Μη το κάνεις...!!!

    Αμα θες να τα αναλυσουμε διεξοδικα, θέλε...!!!
    (αλλα κάτσε και σκεψου οτι το βεντιλατερ λειτουργει κατα βαση "βοηθητικά", οταν δεν υπαρχει επαρκης ψυξη απο την ελευθερη ροή του αέρα διαμεσου των κυψελιδων του ψυγειου - αυτο συμβαινει από τις πολυ χαμηλες ταχυτητες έως και τις μηδενικες.. Αν ανεβαίνει η θερμοκρασια με ψηλες ταχυτητες, κατι παει πολυ στραβα και δεν σε σωζει ουτε το βεντιλατερ ουτε η Παναγία η Τσαμπίκα..)

    2)plus: Αν παρ' ολα αυτα θελησεις να το κανεις, ασε ησυχο τον "εγκεφαλο" και παιξε με το θερμιστορ..
    Δεν ξερω αν ειναι ptc ή ntc, γι αυτό βγαλτο, μετρησε την αντισταση του σε θερμοκρασια περιβαλλοντος, βουτα το σε βραστο νερό και ξαναμετρησε την.. αφου βγαλεις ακρη, παρτο παραμασχαλα και τραβα να βρεις ενα αλλο με λιγο διαφορετικα χαρακτηριστικα..
    Εναλλακτικα, μπορείς να κανεις τα ακόλουθα:
    (αν, π.χ. είναι ptc, που σημαίνει οτι η αντισταση του αυξανεται με την θερμοκρασία, μπορεις να προσθεσεις σε σειρα μια αντισταση ωστε η συνολικη πτωση τασης που χρειαζεται να διαβασει ο εγκεφαλος για να ενεργοποπιήσει το βεντιλατερ να επιτυγχανεται σε χαμηλοτερη θερμοκρασία.. αν ειναι ntc, συνδεεις την εξτρα αντίσταση παραλληλα.. - και αν καταφερεις τπτ, να με χεσεις....)
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 30/10/2019 στις 12:47.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    1) Ετσι λειτουργουν...!!!
    2) Μη το κάνεις...!!!

    Αμα θες να τα αναλυσουμε διεξοδικα, θέλε...!!!
    (αλλα κάτσε και σκεψου οτι το βεντιλατερ λειτουργει κατα βαση "βοηθητικά", οταν δεν υπαρχει επαρκης ψυξη απο την ελευθερη ροή του αέρα διαμεσου των κυψελιδων του ψυγειου - αυτο συμβαινει από τις πολυ χαμηλες ταχυτητες έως και τις μηδενικες.. Αν ανεβαίνει η θερμοκρασια με ψηλες ταχυτητες, κατι παει πολυ στραβα και δεν σε σωζει ουτε το βεντιλατερ ουτε η Παναγία η Τσαμπίκα..)

    2)plus: Αν παρ' ολα αυτα θελησεις να το κανεις, ασε ησυχο τον "εγκεφαλο" και παιξε με το θερμιστορ..
    Δεν ξερω αν ειναι ptc ή ntc, γι αυτό βγαλτο, μετρησε την αντισταση του σε θερμοκρασια περιβαλλοντος, βουτα το σε βραστο νερό και ξαναμετρησε την.. αφου βγαλεις ακρη, παρτο παραμασχαλα και τραβα να βρεις ενα αλλο με λιγο διαφορετικα χαρακτηριστικα..
    Εναλλακτικα, μπορείς να κανεις τα ακόλουθα:
    (αν, π.χ. είναι ptc, που σημαίνει οτι η αντισταση του αυξανεται με την θερμοκρασία, μπορεις να προσθεσεις σε σειρα μια αντισταση ωστε η συνολικη πτωση τασης που χρειαζεται να διαβασει ο εγκεφαλος για να ενεργοποπιήσει το βεντιλατερ να επιτυγχανεται σε χαμηλοτερη θερμοκρασία.. αν ειναι ntc, συνδεεις την εξτρα αντίσταση παραλληλα.. - και αν καταφερεις τπτ, να με χεσεις....)
    Βάλε ένα διακόπτη και άνοιγε το βεντιλατερ ΚΒ
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    1) Ετσι λειτουργουν...!!!
    2) Μη το κάνεις...!!!

    Αμα θες να τα αναλυσουμε διεξοδικα, θέλε...!!!
    (αλλα κάτσε και σκεψου οτι το βεντιλατερ λειτουργει κατα βαση "βοηθητικά", οταν δεν υπαρχει επαρκης ψυξη απο την ελευθερη ροή του αέρα διαμεσου των κυψελιδων του ψυγειου - αυτο συμβαινει από τις πολυ χαμηλες ταχυτητες έως και τις μηδενικες.. Αν ανεβαίνει η θερμοκρασια με ψηλες ταχυτητες, κατι παει πολυ στραβα και δεν σε σωζει ουτε το βεντιλατερ ουτε η Παναγία η Τσαμπίκα..)

    2)plus: Αν παρ' ολα αυτα θελησεις να το κανεις, ασε ησυχο τον "εγκεφαλο" και παιξε με το θερμιστορ..
    Δεν ξερω αν ειναι ptc ή ntc, γι αυτό βγαλτο, μετρησε την αντισταση του σε θερμοκρασια περιβαλλοντος, βουτα το σε βραστο νερό και ξαναμετρησε την.. αφου βγαλεις ακρη, παρτο παραμασχαλα και τραβα να βρεις ενα αλλο με λιγο διαφορετικα χαρακτηριστικα..
    Εναλλακτικα, μπορείς να κανεις τα ακόλουθα:
    (αν, π.χ. είναι ptc, που σημαίνει οτι η αντισταση του αυξανεται με την θερμοκρασία, μπορεις να προσθεσεις σε σειρα μια αντισταση ωστε η συνολικη πτωση τασης που χρειαζεται να διαβασει ο εγκεφαλος για να ενεργοποπιήσει το βεντιλατερ να επιτυγχανεται σε χαμηλοτερη θερμοκρασία.. αν ειναι ntc, συνδεεις την εξτρα αντίσταση παραλληλα.. - και αν καταφερεις τπτ, να με χεσεις....)
    Ναι, ρε παιδί μου, βοηθητικά. Ανάποδα με την ροή του αέρα γιατί; ποια λογική εξυπηρετεί;
    Τα έχω ελέγξει αυτά που ρωτάω, το βεντιλατερ το λειτούργησα κανα 8ωρο εκτός μοτό "αναποδα", δεν έπαθε τίποτα
    δεν ζεστάθηκε, δεν τράβηξε περισσότερο ρέυμα κλπ. όλα οκ.
    Το δοκίμασα και σαν απόδοση (εμπειρικά) μιά προς τα εμπρός με το ψυγείο πανω του και μιά προς τα πίσω.
    Δεν ήταν ίδια η ποσότητα - δύναμη του αέρα σίγουρα. Θα έλεγα +20% στην προς τα πίσω κίνηση αλλά μην κολλήσουμε σε αυτό, έστω ίδια.
    Υπόψιν πως υπάρχει κάτι σαν κάλυμα που αποτρέπει τον αέρα του ψυγείου να πηγαίνει προς το φιλτροκούτι (κάτι που σκέφτομαι να αντιγράψω με αλουμίνιο για καλύτερη ποιότητα, όχι κάτι άλλο.).

    Όσον αφορά τον εγκέφαλο, αν έχει ρύθμιση που λέει "στους τόσους άναψε βεντιλατερ έως να γίνουν τόσοι" που είναι το πρόβλημα
    να του χαμηλώσω 5C για παράδειγμα; Αν δεν έχει θα κινηθώ προς την hardware ρύθμιση όπως περιγράφεις (και σε ευχαριστώ) αλλά
    πλέον τα περισσότερα "διαγνωστικά" έχουν πολύ απλό interface που σου κάνει τα πράγματα αρκετά εύκολα.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Βάλε ένα διακόπτη και άνοιγε το βεντιλατερ ΚΒ
    Το έχω υπόψιν αλλά ρε γμτ, 2019 έχουμε... αφενός υπάρχουν ψυγεία της προκοπής αν είναι μεγάλη η ανάγκη, αφετέρου προτιμώ
    να "του το πώ μια φορά" και να το κάνει μόνο του. Γιατί να ασχολούμαι εγώ με αυτό κάθε φορά που καβαλάω;
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 30/10/2019 στις 14:32.

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ναι, ρε παιδί μου, βοηθητικά. Ανάποδα με την ροή του αέρα γιατί; ποια λογική εξυπηρετεί;
    Μήπως να ψυχει και απο τις 2 πλευρες το ψυγειο..??
    (λεω εγω τωρα..)

    Μηπως επισης, επειδη ειναι απο πισω, δεν παρεμβαλεται εμποδιο στην μετωπικη ροή του αερα..??
    (ξαναλεω εγω τωρα..)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά τον εγκέφαλο, αν έχει ρύθμιση που λέει "στους τόσους άναψε βεντιλατερ έως να γίνουν τόσοι" που είναι το πρόβλημα
    να του χαμηλώσω 5C για παράδειγμα; πλέον τα περισσότερα "διαγνωστικά" έχουν πολύ απλό interface που σου κάνει τα πράγματα αρκετά εύκολα.
    Το να διαφωνουμε αν αυτο γινεται ή οχι, δεν εχει νοημα πλεον..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος



    1) έτσι λειτουργούν τα βεντιλατερ; γιατί όχι προς τα πίσω που έχει καλύτερη απόδοση (δεν κόβουν οι βάσεις του και δεν κοντράρει
    τον αέρα που δεχόμαστε αν ανοίξει ενώ κινείται η μοτο) και θα βοηθά στην ψύξη της κεφαλής;

    Αν δούμε με τις νέες προδιαγραφές λειτουργίας πως χρειάζεται καλύτερη ψύξη, υπάρχει ήδη καλύτερο
    ψυγείο υπόψιν καθώς και διπλά βεντιλατέρ heavy duty και σχεδιάζω την ασπίδα θερμοκρασίας για αυτά
    έτσι ώστε να είναι ανεπηρέαστα από τις εξαγωγές.
    Γιατί πρωτίστως θέλουμε να ψύξουμε το ψυκτικό στο αλουμίνιο που ψύχει το μοτέρ? Αλλιώς όλα θα είχαν τον ανεμιστήρα μπροστά και κατά προτίμηση χωρίς μοτεράκι ? Να μην σου πω ότι θα μου έβγαζε και ρεύμα αντί να τραβάει
    Το διπλό βεντιλατέρ πως θα μπει χωρίς να κόβεται η ροή του αέρα;

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Σας έχουν πρήξει τόσο που πλέον πάει ο νους σας ότι θα κάνω μλκια...

    Ποίος μίλησε να μετακινήσω απο πίσω εμπρός το βεντιλατερ;
    Να αντιστρέψω την λειτουργία του συζητάω, αντί να φυσάει να ρουφάει δηλαδή.
    Στην λύση που αναφέρω με διπλό βεντιλατερ σκέφτομαι, αν υπάρξει ανάγκη, να βάλω δύο παράλληλα από πίσω αντί του ενός που έχει
    τώρα.

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ποίος μίλησε να μετακινήσω απο πίσω εμπρός το βεντιλατερ;
    Να αντιστρέψω την λειτουργία του συζητάω, αντί να φυσάει να ρουφάει δηλαδή.
    Το οποίον θα υλοποιηθεί αλλαζοντας την πολικοτητα της τροφοδοσίας ή αλλαζοντας την κατευθυνση των πτερυγιων..??

    Υ.Γ.
    Πριν την πεταξεις παλι, διαβασε λιγο για αεροδυναμικη μορφη πτερυγιων και τι ακριβως εξυπηρετει αυτή..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Σας έχουν πρήξει τόσο που πλέον πάει ο νους σας ότι θα κάνω μλκια...

    Ποίος μίλησε να μετακινήσω απο πίσω εμπρός το βεντιλατερ;
    Να αντιστρέψω την λειτουργία του συζητάω, αντί να φυσάει να ρουφάει δηλαδή.
    Στην λύση που αναφέρω με διπλό βεντιλατερ σκέφτομαι, αν υπάρξει ανάγκη, να βάλω δύο παράλληλα από πίσω αντί του ενός που έχει
    τώρα.
    Θα ρουφάει από το καυτό αλουμίνιο.Και το δεύτερο με την ίδια κατεύθυνση?(έπρεπε να ρωτήσω ). Αέρα δεν βλέπω να περνάει εν κινήσει με τις 2 προπέλες(ιστιοπλοικός όρος ) στη σειρά

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Με αλλαγή της πολικότητας.
    Πιο πάνω γράφω ότι το λειτούργησα ανάποδα ...

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Θα ρουφάει από το καυτό αλουμίνιο.Και το δεύτερο με την ίδια κατεύθυνση?(έπρεπε να ρωτήσω ). Αέρα δεν βλέπω να περνάει εν κινήσει με τις 2 προπέλες(ιστιοπλοικός όρος ) στη σειρά
    Ναι απο το μέσω του καυτού αλουμινιου που έχει μερικά χιλιοστά απόσταση, όπως κάνει και χωρίς να λειτουργεί.
    Οι φτερωτές που έχω υπόψιν έχουν μικρότερη επιφάνεια στήριξης από την εργοστασιακή και όπως και αυτή
    κινούνται ελεύθερα.

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Με αλλαγή της πολικότητας.
    Πιο πάνω γράφω ότι το λειτούργησα ανάποδα ...
    Κι εγω πιο πανω σου ειπα οτι τα πτερυγια, απο πλευρας παροχης αέρα, δεν λειτουργουν το ιδιο και στις δυο κατευθύνσεις..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Κι εγω πιο πανω σου ειπα οτι τα πτερυγια, απο πλευρας παροχης αέρα, δεν λειτουργουν το ιδιο και στις δυο κατευθύνσεις..
    Αφού είπε ότι θα βάλει βράγχια καρχαρία που αναπνέουν κανονικά αλλά και πτερύγια ξιφία

    Δόκτωρ βάλε πειραματικά διακόπτη με 3 θέσεις . Μία προς τα έξω όταν είσαι σε στάση , μία προς τα μέσα όταν κινείσαι γρήγορα και μία off.

    H απαγωγή της θερμότητας απ΄όσο θυμάμαι γίνεται από το θερμότερο προς το ψυχρότερο σώμα. Δλδ προς τα έξω και όχι προς το μοτέρ όταν είσαι σε στάση. Δεν νομίζω ότι θα σε βοηθήσει κανένα πτερύγιο ξιφία σε αυτήν την περίπτωση. Το 2ο βεντιλατέρ εκτός του ότι έχει ελάχιστο χώρο τοποθέτησης πιστεύω ότι θα αλλάξει και όλη την ροή του αέρα και δεν θα κερδίσεις κάτι.

    Πιστεύω όμως ακράδαντα ότι με τον διακόπτη θα κερδίσεις και 2 βαθμούς Κελσίου μην σου πω.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 30/10/2019 στις 18:16.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Kαι όταν έχουν πέσει τα υγρα στο ψυγείο δεν ανάβει για ώρα το βεντιλατερ;

    Τώρα που αναφέρθηκε, το συζητάμε λίγο το βεντιλατέρ;
    Έλυσα πρόσφατα το δικό μου (πλήρης μοτό σε λειτουργία που ανακατασκευάζω)
    και είδα πως το βεντιλατέρ είναι συνδεδεμένο να φυσάει προς τα εμπρός που είναι το ψυγείο.

    1) έτσι λειτουργούν τα βεντιλατερ; γιατί όχι προς τα πίσω που έχει καλύτερη απόδοση (δεν κόβουν οι βάσεις του και δεν κοντράρει
    τον αέρα που δεχόμαστε αν ανοίξει ενώ κινείται η μοτο) και θα βοηθά στην ψύξη της κεφαλής;
    Το συνδέουν έτσι για να μην έχουν παράπονα πως μεταφέρεται ζέστη στον αναβάτη;

    2) Δεδομένου του κλίματος μας και του γεγονότος ότι έχω ακούσει παραπονάκια για την ψύξη της μοτοσυκλέτας
    σκέφτομαι να γυρίσω την σύνδεση να ρουφάει και να το ελέγξω από τον εγκέφαλο (αν ελέγχεται έτσι και αλλιώς)
    με σκοπό να του δώσω την δυνατότητα να ανοίγει λίγο πιο νωρίς. Φαντάζεστε πως θα αντιμετωπίσω κάποιο
    πρόβλημα εκτός του ζεστού αέρα που πιθανά θα έρχεται στα πόδια μου όταν είμαι σταματημένος;

    Για πείτε καμιά ιδέα, πρώτη δική μου μοτό με βράγχια είναι, να την περιποιηθώ

    Αν δούμε με τις νέες προδιαγραφές λειτουργίας πως χρειάζεται καλύτερη ψύξη, υπάρχει ήδη καλύτερο
    ψυγείο υπόψιν καθώς και διπλά βεντιλατέρ heavy duty και σχεδιάζω την ασπίδα θερμοκρασίας για αυτά
    έτσι ώστε να είναι ανεπηρέαστα από τις εξαγωγές.
    1) Όχι. Τα βεντιλατέρ δουλεύουν ΣΥΝΗΘΩΣ τραβώντας τον αέρα προς τα πίσω, με την ίδια φορά δλδ που περνάει και ο αέρας όταν η μοτοσυκλέτα τρέχει εμπρός.

    Λέω ''συνήθως'' γιατί έχουμε την ''ΥΠΕΡΛΑΜΠΡΗ'' ιδέα της Honda στα μοτό που έβγαζε με πλαινα ψυγεία (VFR800Fi, VFR800Vtec, VTR1000F, VTR1000SP1-2) να βάλει ίδια βεντιλατέρ με αυτά που θα έβαζε και αν το ψυγείο ήταν συμβατικά τοποθετημένο. Αποτέλεσμα, το βεντιλατέρ, όταν ενεργοποιείται, τραβάει αέρα με φορά ΑΠΟ το έξω της μηχανής, ΠΡΟΣ το κέντρο της μηχανής. Όταν κινείσαι με μικρές ταχύτητες, αυτό δουλεύει, αν όμως για κάποιο λόγο το βεντιλατέρ ενεργοποιηθεί και αρχίσεις να κινείσαι γρήγορα, ο αέρας που έρχεται λόγω κίνησης από μπροστά και θέλει από το κέντρο της μηχανής να βγει προς τα πλαινά, συγκρούεται με τον αέρα που τα βεντιλατέρ θέλουν να σπρώξουν από έξω προς τα μέσα. Αποτέλεσμα, πας με 140χλμ/ω και η θερμοκρασία με το βεντιλατέρ σε λειτουργία δεν πέφτει!!! Μόλις κόψεις ταχύτητα, η θερμοκρασία πέφτει.

    Πολλοί ερασιτέχνες ΦΥΣΙΚΑ και εγκαθιστούν διακοπτάκι χειροκίνητο, να σταματάει το βεντιλατέρ όταν....χρειάζεται. Κάποιοι βάζουν και διακόπτη που αντιστρέφει την κίνηση.

    2) Για τι μηχανή μιλάμε; Δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογική η κατάσταση που περιγράφεις, μάλλον έχει μπει χέρι από προκάτοχο και γυρνάει ανάποδα η ροή στο δικό σου. Δες τα πτερύγια στην φτερωτή. Θα δεις ότι τα πτερύγια έχουν την μια μεριά κοίλη και την άλλη πλευρά κυρτή. Η κανονική φορά, είναι η κοίλη μεριά, να ''σκάβει'' τον αέρα. Αν η δική σου γυρνάει με την κυρτή μεριά να σπρώχνει τον αέρα, τότε κάποιος έχει επέμβει και σου έχει αντιστρέψει τους πόλους.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    εγω πρωτη φορα ακουω βεντιλατερ να φυσαει αναποδα
    δλδ στο αμαξι που με το ac το βεντιλατερ δουλευει συνεχεια τι γινεται;

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Hook turn. Πως και γιατι
    από nikos/72 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2016, 23:50
  2. Τι ,πως και γιατι?
    από Xrated στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2010, 01:18
  3. Ποιά ss να αγορασω και γιατι
    από djchech στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 13:57
  4. Πως θα απαντούσες το τηλέφωνο αν δούλευες εκεί;
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 02:06
  5. Για γυναίκες και γιατι οχι ...και ανδρες
    από kapeos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 12:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF