Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Μοτοσυκλετιστής με αυστηρά κριτήρια ψάχνει...

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2015
    Μηνύματα
    49

    Μοτοσυκλετιστής με αυστηρά κριτήρια ψάχνει...

    Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος μια bmw f650gs (πρώτα μοντέλα) και βρίσκομαι σε αναζήτηση μηχανής. Ψάχνομαι διότι πλέον δε με καλύπτει η δικιά μου, λόγω προβλημάτων που μου έβγαλε, λόγω bmw (ακριβή από φιλοσοφία) και λόγω κάποιων θεμάτων που δε μ’ αρέσουν καθόλου (μου φαίνεται πλέον χαμηλή, βγάζει τρομακτική ζέστη μπροστά, σκορτσάρει στις χαμηλές στροφές που την οδηγάω κλπ) Το θέμα είναι ότι έχω κάποια κριτήρια, και σε συνδυασμό με το χαμηλό μπάτζετ μου, οι επιλογές μου μειώνονται τρομερά. Τα βασικά που θέλω είναι τα εξής :

    1. ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ στα πάντα και κυρίως στη κατανάλωση. Αυτός είναι ο λόγος που πήρα τη f650, τουλάχιστον όσον αφορά τη κατανάλωση, ήμουν ικανοποιημένος. Δε θέλω να υπερβαίνω τα 5,5l/100km.Ιδανικά θα ήταν μια μέτρηση στα 4-5 l/100km. Παράλληλα, θέλω να είναι οικονομική και σε ανταλλακτικά-ζημιές, κάτι που δε πληρεί με τίποτα η συγκεκριμένη (μου χουν ζητήσει για επισκευή πλαϊνού σταντ 120+€, για ένα κομμάτι σίδερο).

    2. ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ, δηλαδή μια μηχανή σκυλί. Θέλω κάτι με τη φήμη ότι δε σπάει/χαλάει, γιατί έχω αποδειχθεί καταστροφέας οχημάτων. Να ξέρω ότι μπορεί να πέσει στάσιμη και να μη πάθει τίποτα(δεν εννοώ γρατζουνιές) και γενικά να εμφανίζομαι στο συνεργείο αραιά και που.

    3. ΑΣΦΑΛΕΙΑ κυρίως παθητική, δηλαδή ABS. Μου ‘χει χρειαστεί και δε θα ‘θελα να κάνω πισωγύρισμα και να πάω σε μηχανή χωρίς αυτό. Παράλληλα βέβαια θα ήθελα και ενεργητική, δηλαδή λίγο γκάζι για να προσπεράσω όταν χρειάζεται, αλλά μη τα θέλω και όλα δικά μου…

    Επιδόσεις δε θέλω, εμφανισιακά δε με νοιάζει καθόλου, ένα εργαλείο θέλω να κάνω τη δουλειά μου και να μην έχω σκοτούρες. Ιδανικά να μπορώ να πηγαίνω και με 120 σταθερά ώστε να κάνω και κανα ταξιδάκι όταν χρειαστεί (ξέρω ότι είναι λίγο, αλλά λόγω μπάτζετ πάλι…, άσε που δεν έχω και λεφτά για ταξίδια).
    Παπί δε θέλω (δε μπορώ να το φορτώνω, είναι πιο ανασφαλές κλπ), σκούτερ μέχρι τώρα δε κοίταξα ποτέ (δεν ήθελα, κι επίσης διάβαζα ότι είναι πιο ασύμφορα σε κατανάλωση/σέρβις σε σχέση με παπιά/μηχανές) αλλά αυτό μπορεί και ν’ αλλάξει, και ιδανική για την Ελλάδα θεωρώ την κατηγορία on/off μεσαίων κυβικών. Αν είχα λεφτά θα πήγαινα με κλειστά μάτια σε nc700, cb 500x, versys 650, αλλά απ αυτά το μόνο που θα μπορούσα να προσεγγίσω είναι κανα versys κι αυτό υπερβαίνει το μπάτζετ μου. Κι όταν μιλάω για μπάτζετ, εννοώ γύρω στα 2,000 €.
    Το τραγικό της κατάστασής μου είναι ότι από έρευνα που έχω κάνει, η μοναδική μηχανή που πληρεί τα κριτήρια μου είναι η δικιά μου! Είχα διαβάσει αρκετά όταν τη πήρα, αλλά μάλλον έπεσα στη περίπτωση και δεν δικαίωσε την αξιοπιστία που της πίστωναν διάφοροι χρήστες. Οπότε σαν επιλογές έχω τρεις :
    1.Να σουλουπώσω το μηχανάκι μου και να ΕΛΠΙΖΩ ότι θα σταματήσει τα προβλήματα.
    2. Να το δώσω και να πάρω το ίδιο, ίσως απ’τα επόμενα δίμπουζα μοντέλα (αλλά στη περίπτωση που δε μου βγει κι αυτό θα γελάει όλος ο ντουνιάς μαζί μου, και ‘γω θα κλαίω)
    3. Να βρεθεί μια άλλη λύσις, ίσως ακόμα και σκούτερ (που δεν ήμουν φαν και δε γνωρίζω τι κυκλοφορεί στην αγορά).
    Όποιος μπορεί, ας βοηθήσει...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    er6n,δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο που να πέφτει τόσο μέσα σε ό,τι ζητάς

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    XT ........

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    XLV 650 transalp

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    2.000 είναι μικρό μπάτζετ, ό,τι και να πάρεις με αυτό, κάτι θα σου βγάλει. Καλύτερα να φτιάξεις τη δική σου.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Freewind. Και ευχέλαιο

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    αν δεν εχει γραψει 3 εκατονταδες χιλιαδες χλμ και εχει ανοιξει το μοτερ πολλες φορες, μην το αλλαζεις επισκευάσε το, τι προβλήματα εχεις? Ισως να βρεις εναν καλο μαστορα εξειδικευμένο στο μοντελο να σου το κανει του κουτιού

  8. #8
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    Αν δεν ηθελες ΑΒS ,θα ειχες πολλες επιλογες αλλα αφου θες ΑΒS ή να παρεις το ιδιο ή να βαλεις χιλια -1000- ευρω παραπανω ,για κατι αλλο.Οπως λεει κι ο λαος ,δεν βαφεις αυγα με πορδες.

    παρε και οσα εχουν ABS απο 550-650 cc και απο -1500-2000 ευρω

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...50&features=50
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλησπέρα, νομίζω πως να φτιάξεις το BMW είναι μονόδρομος. Τι ζημιές έχει βγάλει; νομίζω ότι το κομπλερ της μίζας είναι η πιο ακριβή. Σε κάθε περίπτωση το μεταχειρισμένο είναι λαχείο, αβαριες, όλα μπορούν να σου βγάλουν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Μαζί με το abs που ζητάς θες και οικονομία.Τα όρια στενεύουν. Για οικονομία κοιτάς για μονοκυλινδρο. Από όλες τις απόψεις. Και σέρβις και ανταλλακτικά και καύσιμα. Πρέπει να υπολογίσεις Και τα έξοδα μεταβίβασης Και ασφάλεια. Οπότε το μπάτζετ πέφτει κιαλο.
    Σίγουρα δεν θες να φτιάξεις το δικό σου?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Κράτα τη δική σου για λίγο ακόμα, προσπάθησε να μαζέψεις κάποια χρήματα παραπάνω και δες μετά τι μπορείς να βρεις.

    Οι αγορές υπό πίεση είναι αποτυχημένες σε ποσοστό 100%.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    ήμουν στην ίδια φάση με εσένα πριν από ενάμιση χρόνο...

    είχα ένα δίμπουζο 650gs το οποίο το είχα πάρει 2.400 ευρώ του είχα ρίξει σε αναρτήσεις ρουλεμάν λαιμού (ιδιαιτέρως ακριβή εργασία σε όλα τα εξουσιοδοτημένα BMW) και διάφορα ψιλοκοκο γύρω στο χιλιάρικο...και τότε άρχισε να μου τρώει τις αντλίες νερού την μια μετά την άλλη...

    ε μια δυο τρεις πήρε πούλο..

    το έδωσα 2.400 (όσο το πήρα) παρόλο που όπως προείπα είχα ρίξει λεφτά απάνω του, και πήρα το μπαντιτ με 3.000 ευρώ...το μάζεψα με ένα πεντακοσάρικο επιπλέον και θέλω να πιστεύω ότι έχω μηχανή για όλη μου τη ζωή...με την οποία, εκτός ότι καθημερινά κινούμαι παντού μαζί της, άνετα γυρνάω όλη την Ευρώπη άμα βρω χρόνο.

    εκτός και με πιάσει καμιά ξαφνική καψούρα μέσης ηλικίας και το δώσω κι αυτό...γι άλλη...άλλα προς το παρόν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την επιλογή μου...

    στα λεφτά και τις απαιτήσεις που θέτεις όντως το bmw είναι η καλύτερη επιλογή στην πιάτσα...αλλά φίλε δυστυχώς είναι πολύ ξεχειλωμένα τα μεταχειρο και βγάζουν συνεχώς τα ίδια προβλήματα (κομπλερ μίζας, προβληματική λειτουργία αντλίας νερού με αποτέλεσμα να ξερνάει παραφλού να καίει φλάντζες να περνάνε νερά στα λάδια κτλ κτλ...) κι ας λένε οι κάτοχοι ότι δεν είναι όλα έτσι..

    ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΗΓΑΙΝΑ ΣΕ BMW 650..

    σκέψου να αφήσεις στην άκρη το abs και οι επιλογές σου θα αυξηθούν δραματικά..

    τρανσαλπ, xt και kle500 θα κοίταγα εγώ σε αυτό το σενάριο (το χωρίς abs)

  13. #13
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Έχω το ίδιο F650GS και η αλήθεια είναι πως εγώ το σκυλί αξιοπιστίας το επαληθεύω 100%. Αυτά που αναφέρεις περισσότερο σαν πρόβλημα του δικού σου μου ακούγονται παρά σαν πρόβλημα του μοντέλου γενικά, σκορτσάρισμα στις χαμηλές οκ μονοκύλινδρο είναι αλλά όχι τόσο τραγικό, θα κοίταζα TPS, βηματικό μοτέρ στον ψεκασμό και φίλτρο βενζίνης, ζέστη μπροστά το έχω κάθε μέρα μέσα στην Αθήνα και δεν μπορώ να πω πως το αντιλαμβάνομαι, όταν ανοίγει το βεντιλατέρ βγάζει αλλά και αυτό ανοίγει σε φυσιολογικά επίπεδα, δεν κοιτάς μην έχει κάψει καμιά φλάντζα κεφαλής;
    Το F650gs έχει κάποια θέματα που είναι ψιλοστάνταρ αλλά είναι και επιλύσιμα επίσης.
    Αυτό που ζητάς γενικά δεν υπάρχει, φθηνή συντήρηση γίνεται μόνο αν ασχολείσαι μόνος σου, οτιδήποτε άλλο αν σου βγάλει θέμα θα το πληρώσεις για να στο φτιάξει κάποιος άλλος. Επίσης το μηχανάκι για κάθε μέρα και να μην ζητάει την συντήρησή του δεν υπάρχει.

    Άρα με βάση τα κριτήριά σου πας 100% για κουβά, όχι γιατί θα φταίει το μηχανάκι που θα πάρεις αν το αλλάξεις τελικά αλλά γιατί αυτό που ζητάς δεν υπάρχει, σχετικά σύγχρονο-καθημερινή χρήση-αραιή συντήρηση-φθηνή συντήρηση.

    Είχα Yamaha SRX (κινητήρας XT που έχει την φήμη δεν σπάει δεν χαλάει) με άφησε μια φορά από δική μου μαλακία αλλά γύρισα όλη την Ελλάδα, σέρβις όμως κάθε 3000 χλμ με πλήρης ελέγχους όχι λάδια και ξεμάτιασμα. Αν δεν το έκανα μια χαρά θα μπορούσα να βρίζω για το μπουρδέλο που δεν δουλεύει αλλά για μένα είναι σκυλί αν το φροντίζεις ανάλογα.
    Επίσης το F650GS το πήρα σκουπίδι από άποψη συντήρησης, έκανα σέρβις προληπτικά όχι μόνο σε αυτά που είχε άμεση ανάγκη αλλά και σε αυτά που πιθανό να χρειαστεί λόγο χιλιομέτρων και με πολύ ξύλο δεν έχει βγάλει κάτι που δεν είναι φυσιολογικό. Να σου δώσω ένα παράδειγμα, έχει κλάσει η πίσω ανάρτηση και θέλει αντικατάσταση, αυτό δεν το θεωρώ πρόβλημα για μηχανάκι του 2002 με 115000 χλμ και φορτώματα σαν γαϊδούρι σε ότι χωματόδρομο μπορώ να βρω. Αν το πάθεις και το θεωρήσεις πρόβλημα τότε δεν φταίει το μηχανάκι.

    Για μένα βρες έναν καλό μηχανικό και μάζεψέ το ή ασχολήσου μόνος σου αν έχεις τις γνώσεις.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    67
    Με abs δύσκολα στα 2κ...Θα σου προτείνα να δεις το ninja 250 το παλιό μοντέλο με τα 33 άλογα αφού δεν σε νοιάζουν οι επιδόσεις...μικρότερα τέλη,φτηνά service,κατανάλωση γύρω στα 4 και ταξιδεύεις άνετα με 120 έχει τελική 160+ σκέψου...το έχει φίλος και είναι σκυλί
    Τελευταία τροποποίηση από Iaswnas1988; 05/11/2019 στις 01:59.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2015
    Μηνύματα
    49
    Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ξέρω ότι ζητάω δύσκολα, γι' αυτό άνοιξα το θέμα μήπως κάποιος έμπειρος μου πετάξει καμιά ιδέα, κι αλήθεια είναι ότι βοηθήσατε.

    Μου 'χει βγάλει προβλήματα όπως τρόμπα βενζίνης (2 φορές), πρόβλημα στο ψεκασμό, μίζα, σπάσιμο πλαϊνου σταντ (2 φορές!) κλπ. που εκτός από λεφτά μου προκάλεσαν και μεγάλο εκνευρισμό. Συν μια μέρα που τη βρήκα ξάπλα (την είχα στο κεντρικό σταντ) και γέμισε αισθητικές ζημιές όπως φλασάκι, πατάκι, στραβωμένο μούτρο και στράβωσε και το αμορτισέρ μπροστά. Το θέμα είναι ότι ήρθε και ο καιρός ν' αλλάξω λάστιχα, αλυσιδογράναζα, βάλε και τις αισθητικές που τις έχω μπαλώσει, κι αναρωτιέμαι αν αξίζει να τα κάνω όλα αυτά και να μου ξανατύχει κάτι στο άμεσο μέλλον. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και κάποιον έμπιστο μηχανικό, να 'χω το κεφάλι μου ήσυχο. Μακάρι να μπορούσα να βάζω χέρι εγώ, αλλα δυστυχώς δεν έχω γνώσεις, και φοβάμαι μη κάνω ζημιά σε οτιδήποτε.

    ΧΤ λόγω "κακών" αναβατών και διαφορετικής φιλοσοφίας, δε ξέρω αν με ψήνει ιδιαίτερα. Τρανσάλπ μόνο και μόνο λόγω κατανάλωσης κόβεται. Μοντέλα παρόμοια με τη δικιά μου όπως Freewind, Pegasus, Kle τα σκέφτομαι σοβαρά, βέβαια έχουν και το μειονέκτημα της απουσίας ABS.
    Επιλογές όπως bandit, cbf 600, er6n τις ψιλοφοβάμαι, γιατί ξέρω ότι είναι πιο "μηχανές" και πιστεύω ότι αυτό συνεπάγεται εξτρά κόστος. Επιπλέον δε ξέρω κι αν είναι τόσο κατάλληλες για τη δουλειά μου (αστική μετακίνηση με προεξέχουσα την οικονομία και σπάνια καμιά εκδρομή). Επίσης θεωρώ τη θέση οδήγησης των on/off αξεπέραστη, δε θέλω να σκύβω.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Με ποια κριτήρια παίρνετε μια μηχανή ?
    από PetranGR στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2011, 01:54
  2. Βοήθεια για αγορά μοτο με κριτήρια:
    από CB...K στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2010, 22:41
  3. νεος ωραιος ψαχνει με αγωνια για πλαστικα καπακια
    από steve610 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2008, 16:38
  4. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2005, 19:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF