Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Αρχαριος οδηγος, βοηθεια με εξετασεις.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    13

    Αρχαριος οδηγος, βοηθεια με εξετασεις.

    Καλησπερα παιδια, αποφασισα εδω και καποιες βδομμαδες να ξεκινησω για το διπλωμα. Δεν εχω ξανα οδηγησει ποτε μου παπακι, ουτε κατι αναλογο(εκτος απο ποδηλατο πριν 5-6 χρονια+).
    Το προβλημα μου ειναι καπως λογικο υποθετω. Δεν γνωριζω πως ακριβως να βγαλω το αργο. Ο δασκαλος απλως μου ειπε οταν βλεπω οτι χανω ισορροπια να δινω λιγο γκαζι κ να παιζω με πισω φρενο μονο. Γενικοτερα δεν δινει και πολυ προσοχη ή γενικα δε συμβουλευει παρα τις ερωτησεις μου καθε φορα, μου λεει κατι "στα γρηγορα". Εψαχνα γενικα καποιο tip πως να βγαλω το αργο αλλα τα περισσοτερα που εβρισκα αφορουσαν με συμπλεκτη κι αλλη κατηγορια. Με το παπι τι γινεται; Ειναι καλυτερο να μπαινω με 1η(να χω φορα) και να προσπαθω να παιξω με το πισω φρενο;

    Συγνωμη για τις "αρχαριες/ανοητες" ισως ερωτησεις, απλως ειμαι αρκετα προβληματισμενος που εχω φτασει σχεδον στα μισα μαθηματα κι απο τι βλεπω θελει να με "ξεπεταξει"(τν εχει ξανα πει αυτη την φραση για αλλους μαθητες πριν ξεκινησουμε), και δεν εχω και καποιον με μηχανακι εστω να κανα καποια εξασκηση. Ευχαριστω για τον χρονο σας!
    Τελευταία τροποποίηση από FoxManGR; 06/11/2019 στις 17:16.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Να ρωτήσω κι εγώ... Με παπί δίνουν για το Α1;
    Πάνε 34 χρόνια που έχω το δίπλωμα και έχω χάσει την μπάλα...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Το αργό όπως το λέει εννοεί το ελάχιστο γκάζι που χρειάζεται το μηχανάκι για να κινηθεί με ασφάλεια ,κυρίως να μην χάσεις την ισορροπία σου. Στο παπί που δεν έχει συμπλέκτη στο χέρι αλλά μόνο γκάζι είναι πανεύκολο γιατί δεν κινδυνέυεις να σου σβήσει.
    Το φρένο στο είπε για να μην γεμίζει η 2α προφανώς.
    Το πόδι να ακουμπάει ελαφρώς το ποδόφρενο είναι το Πιο Ασφαλές στην φάση που βρίσκεσαι, αλλά και για πολλούς έμπειρους οδηγούς. Αλλά αν θες να έχεις μια σωστή θέση οδήγησης καλό θα είναι να μάθεις αργότερα χωρίς αυτήν την κακιά συνήθεια. Δεν θα έχεις ποτέ το κέντρο βάρους σωστά τοποθετημένο πάνω στο μηχανάκι.
    Θέλω να πιστεύω ότι αν είχες συμπλέκτη στο χέρι δεν θα σου έλεγε τα ίδια πράγματα για το πόδι πάνω στο φρένο γιατί + τοις άλλοις μπορεί σε κάποιο απότομο φρένο να σου σβήσει το μηχανάκι.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Εγώ μία χαρά νομίζω πως τα λέει ο δάσκαλος. Τη μια λες ότι σου είπε ότι στο αργό θα λιωσετε και την άλλη ότι δε σου δίνει σημασία.
    Αυτό που σού λέει Όταν χάνεις Την ισορροπία σού είναι το σωστό. Επειδη πάς αργά είναι λογικό να έχεις την τάση να χάνεις Την ισορροπία σού. Το άνοιγμα του γκαζιού θα σε βοηθήσει. Σού λέει με 2ερα όλες τις δοκιμασίες γιατί έτσι δεν κλωτσάει το μηχανάκι. Η πρώτη σε συνδυασμό με το "αρχάριο "χέρι σου θα δημιουργήσει σκαμπανεβάσματα στη πορεία σου.
    Μην ανησυχείς. Θα βρεις το δρόμο σού. Κανένας δεν ήξερε να οδήγα από τα γεννοφάσκια του.
    Καλώς ήρθες
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κι εγώ... Με παπί δίνουν για το Α1;
    Πάνε 34 χρόνια που έχω το δίπλωμα και έχω χάσει την μπάλα...
    Σιγά ρε σταλονε
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #6
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.642
    Να κοιτάς μακρυά και να έχεις χαλαρά χέρια και κορμό.

    Και ναι, το πισω φρένο βοηθάει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Οτι είπαν παραπάνω κοιτάς μακριά.
    Κάτσε κάνε ασκήσεις στο χέρι σου στατικά να ανοίγεις το γκάζι λίγο λίγο και να το κλείνεις λιγο λίγο είναι το πρώτο που μαθαίνουν στα παιδάκια όταν ξεκινάνε μηχανάκι.
    Μετά ακόμα και με πρώτη και σταθερό ελάχιστο γκάζι θα το βγάζεις.
    Το ποδόφρενο στο παπί δεν νομίζω οτι χρειάζεται. και νομίζω με 1ή ταχύτητα θα είσαι καλύτερα αν μάθεις να ελέγχεις το γκάζι όπως πρέπει.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Αν δεν στο έχει πει ο δάσκαλος, δεν τραβάμε το τιμόνι και δεν σφίγγουμε τα χερούλια.
    Σπρώχνουμε ελαφρά προς τα εμπρός και έχουμε τα δάκτυλα διαθέσιμα στις μανέτες φρένου - συμπλέκτη.

    Νομίζω πως σε ξεκίνησε με παπί και θα συνεχίσεις με κάποια μοτό μόλις αποκτήσεις άνεση.

  9. #9
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Αναρωτιεμαι, αφου ο δασκαλος σου δε σου ειχνει την αναλογη προσοχη οπως λες... γιατι δεν τον αλλαζεις; γιατι δεν του παραπονιεσαι οτι κατι δεν το εχεις καταλαβει καλα;

    Καλα κανεις κ ρωτας ενα μοτο φορουμ, αλλα αυτη ειναι δουλεια του δασκαλου σου.
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    13
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Θα προσπαθήσω να τις εφαρμόσω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    Αναρωτιεμαι, αφου ο δασκαλος σου δε σου ειχνει την αναλογη προσοχη οπως λες... γιατι δεν τον αλλαζεις; γιατι δεν του παραπονιεσαι οτι κατι δεν το εχεις καταλαβει καλα;

    Καλα κανεις κ ρωτας ενα μοτο φορουμ, αλλα αυτη ειναι δουλεια του δασκαλου σου.

    Διότι δε γνωρίζω τι απαιτεί για να αλλάξω σχολή μιας και δεν την έχω ξεπληρώσει ακόμα. Έχω παραπονεθεί στο δάσκαλο ότι θα ήθελα περισσότερη προσοχή κι η απάντηση που πήρα ήταν "θα τα καταλάβεις μόνος σου ,συνήθεια είναι". Ενώ βλέπω άλλους δασκάλους που βοηθάνε κ εξηγούν περισσότερα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FoxManGR Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Θα προσπαθήσω να τις εφαρμόσω.




    Διότι δε γνωρίζω τι απαιτεί για να αλλάξω σχολή μιας και δεν την έχω ξεπληρώσει ακόμα. Έχω παραπονεθεί στο δάσκαλο ότι θα ήθελα περισσότερη προσοχή κι η απάντηση που πήρα ήταν "θα τα καταλάβεις μόνος σου ,συνήθεια είναι". Ενώ βλέπω άλλους δασκάλους που βοηθάνε κ εξηγούν περισσότερα.
    Mια χαρά στα λέει ο σιφου δάσκαλος. Αλλιώς θα πρέπει να αναζητήσεις Personal trainer που θα έχει τον χρόνο και ίσως την διάθεση να σου δείξει περισσότερα. Πρωτίστως σε ενδιαφέρει να μάθεις τα Aπαραίτητα για να πάρεις το δίπλωμα. Και αυτό κάνει στην αρχική φάση που βρίσκεσαι
    Συνημμένο 412386

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FoxManGR Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Θα προσπαθήσω να τις εφαρμόσω.




    Διότι δε γνωρίζω τι απαιτεί για να αλλάξω σχολή μιας και δεν την έχω ξεπληρώσει ακόμα. Έχω παραπονεθεί στο δάσκαλο ότι θα ήθελα περισσότερη προσοχή κι η απάντηση που πήρα ήταν "θα τα καταλάβεις μόνος σου ,συνήθεια είναι". Ενώ βλέπω άλλους δασκάλους που βοηθάνε κ εξηγούν περισσότερα.
    είσαι ο δεύτερος που ρωτάει τα ίδια εδω σε πολύ συντομο διάστημα.
    Δεν ειναι παπάτζα αυτο που σου λέει ο δάσκαλος ότι θα το καταλάβεις μόνος σου και πως ειναι συνήθεια.
    Προτείνω να γίνεις υπομονετικότερος και να αλλάξεις στάση ως προς το πόσο ανοιχτός είσαι στο να αποδεχτείς την άγνοια σου ώστε να την νικήσεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Καλησπερα φιλε.

    Ειχα και εγω τις ιδιες δυσκολιες προσφατα οταν εδωσα για το μεγαλο διπλωμα.

    Λοιπον αυτα που κατεληξα ητανε:

    Ειναι πολυ σημαντικο το πως θα ξεκινησεις. Πολυ ηπιο και ευθη ξεκινημα απαραιτητο.Οχι αποτομες κινησεις δηλαδη.

    Τα χερια τα εβαζα οσο το δυνατον πιο εξω στα χεριουλια, με βοηθησε αρκετα ωστε να μην κανω αποτομες κινησεις.

    Βρες μια σταση οπου θα εισαι χαλαρος , αλλα ο κορμος και τα ποδια να ειναι ακουνιτα.Εγω ημουνα λες και ειχα καταπιει σπαθι. Χαλαρο το σωμα, αλλα δεν κουνιθηκα καθολου στη εξεταση.

    Ισως να δοκιμασεις να πατας λιγο πισω φρενο ταυτοχρονα,δημιουργει μια αισθηση πιο στιβαρη.Τελικα δεν το χρησιμοποιησα στις εξετασεις.

    Εννοειται κοιτας το τελος της γραμμης.

    Ενημερωτικα και εγω ισως μεχρι και το τελευταιο μαθημα δοκιμαζα τα παραπανω.

    Good luck

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dani_26 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα φιλε.

    Ειχα και εγω τις ιδιες δυσκολιες προσφατα οταν εδωσα για το μεγαλο διπλωμα.

    Λοιπον αυτα που κατεληξα ητανε:

    Ειναι πολυ σημαντικο το πως θα ξεκινησεις. Πολυ ηπιο και ευθη ξεκινημα απαραιτητο.Οχι αποτομες κινησεις δηλαδη.

    Τα χερια τα εβαζα οσο το δυνατον πιο εξω στα χεριουλια, με βοηθησε αρκετα ωστε να μην κανω αποτομες κινησεις.

    Βρες μια σταση οπου θα εισαι χαλαρος , αλλα ο κορμος και τα ποδια να ειναι ακουνιτα.Εγω ημουνα λες και ειχα καταπιει σπαθι. Χαλαρο το σωμα, αλλα δεν κουνιθηκα καθολου στη εξεταση.

    Ισως να δοκιμασεις να πατας λιγο πισω φρενο ταυτοχρονα,δημιουργει μια αισθηση πιο στιβαρη.Τελικα δεν το χρησιμοποιησα στις εξετασεις.

    Εννοειται κοιτας το τελος της γραμμης.

    Ενημερωτικα και εγω ισως μεχρι και το τελευταιο μαθημα δοκιμαζα τα παραπανω.

    Good luck
    Θα το δοκιμασω κι αυτο, ευχαριστω παιδια!

Παρόμοια θέματα

  1. Αρχάριος ζητά βοήθεια με το ''σβήσιμο''
    από GKH στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2019, 00:04
  2. Βοήθεια, με κλέβουν!
    από Elektra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2007, 11:53
  3. Βοήθεια με τα φλας
    από pakis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2006, 10:56
  4. Βοηθεια με το τερας μου!!
    από jdoohan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 13:46
  5. Βοήθεια με κινητό
    από bonepeeler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2005, 18:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF