Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 63

Θέμα: Πρώτη Adventure Μότο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2023
    Μηνύματα
    10

    Πρώτη Adventure Μότο

    Καλησπερα,πρώτο μου θέμα στην ομάδα.Ψαχνομαι για την αγορά της πρώτης Adventure μου μηχανής και δεν έχω κατασταλάξει σε κάποιο μοντέλο ακόμα,θέλω σίγουρα κάτι αν όχι καινούριο κάτι σχετικά καινούριο μαξ 6-7 χρόνων ας πούμε.Με ενδιαφέρει κυρίως άσφαλτος επαρχιακοί δρόμοι αλλά δε θέλω να αποκλείσω το χώμα και γιατί όχι και ενα μεσαίο-hard κομματι σιγά σιγά.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Θα πρέπει να δοθούν κάποια στοιχεία για το μπάτζετ, πρότερη εμπειρία, ύψος αναβάτη κλπ για να λάβεις πιο σωστές προτάσεις

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Σωστος ο Dimmanoukas. Και επιπλέον εάν βιάζεσαι ή όχι, γιατί άνοιξη του 2024 έρχονται δύο θεωρητικά αξιόλογες προτάσεις στην κατηγορία, τα Himalayan 450 και CF Moto 450 MT. Μένει να τα δούμε από κοντά, στα χαρτιά φαίνεται όμως ότι θα πάρουν σημαντικό μερίδιο στην αγορά.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2023
    Μηνύματα
    10
    Έχετε δίκιο δεν ανέφερα τα βασικά,είμαι 1.85 περίπου,εμπειρία πολυ μικρή ένα xt600e έχω στη κατοχή μου που είναι και το πρώτο μου όχημα και έχω κάνει περίπου 10-12000 χλμ κυριως σε επαρχιακούς δρόμους και πολύ λίγο χώμα σε χωματόδρομο όχι σε μέρη με πολλές πέτρες κτλπ.Το budget μου εξαρτάται αρκετά απο τις επιλογές.Δηλαδή αν με 8000 παίρνω αρκετά καλή πρώτη μηχανη σε adventure προσανατολισμό θα δώσω τόσα αν χρειαστεί να μαζέψω 2-3 χιλιαρικα παραπάνω για να πάρω κάτι πολύ καλύτερο που θα με βοηθήσει να ενταχθώ στη κατηγορία θα κάνω την υπομονή να το αποκτήσω.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Σωστος ο Dimmanoukas. Και επιπλέον εάν βιάζεσαι ή όχι, γιατί άνοιξη του 2024 έρχονται δύο θεωρητικά αξιόλογες προτάσεις στην κατηγορία, τα Himalayan 450 και CF Moto 450 MT. Μένει να τα δούμε από κοντά, στα χαρτιά φαίνεται όμως ότι θα πάρουν σημαντικό μερίδιο στην αγορά.
    Εμένα μου βγαίνει δύσκολος δρόμος και στεφάνι...
    Πώς τα ριχνεις;

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Ωραία επιλογή και οικονομική είναι στο svt x της qj στα 7200 κούτα, το ειδα και από κοντά ανέβηκα πάνω του και με εντυπωσίασε από τα περιφερειακά και την κατασκευή του, θα σου έλεγα και το srt 800 sx αλλά νομίζω θα το βρεις πολύ βαρύ για την εμπειρία σου και ίσως και τα 92 άλογα που έχει να σου φανούν υπερβολικά για τώρα,

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2023
    Μηνύματα
    10
    Να εμπιστευτώ τις κινεζικές μάρκες στον χώρο ; Κοιτούσα και cf moto-voge αλλά δε γνωρίζω πολλά και δε ξερω από θέμα αξιοπιστίας-ανταλλακτικών-μεταπώλησης τι γίνεται σε σχέση με τις υπόλοιπες μάρκες που ειναι χρόνια στην αγορά

  8. #8
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billzontanos Προβολή μηνύματος
    Να εμπιστευτώ τις κινεζικές μάρκες στον χώρο ; Κοιτούσα και cf moto-voge αλλά δε γνωρίζω πολλά και δε ξερω από θέμα αξιοπιστίας-ανταλλακτικών-μεταπώλησης τι γίνεται σε σχέση με τις υπόλοιπες μάρκες που ειναι χρόνια στην αγορά
    Η χρήση είναι ταξιδιωτική και θα περιέχει και εθνική ή μόνο μικρές βόλτες των 300-500 χλμ από επαρχιακούς?
    Όταν λες χώμα μιλάμε για δασικά μονοπάτια ή βρήκα χωματόδρομο και θέλω να τον περάσω για να φτάσω στον προορισμό μου?
    Τι κιλά στα 1,85?
    Τι ηλικία?
    Μονός ή δικάβαλος?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  9. #9
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billzontanos Προβολή μηνύματος
    Έχετε δίκιο δεν ανέφερα τα βασικά,είμαι 1.85 περίπου,εμπειρία πολυ μικρή ένα xt600e έχω στη κατοχή μου που είναι και το πρώτο μου όχημα και έχω κάνει περίπου 10-12000 χλμ κυριως σε επαρχιακούς δρόμους και πολύ λίγο χώμα σε χωματόδρομο όχι σε μέρη με πολλές πέτρες κτλπ.Το budget μου εξαρτάται αρκετά απο τις επιλογές.Δηλαδή αν με 8000 παίρνω αρκετά καλή πρώτη μηχανη σε adventure προσανατολισμό θα δώσω τόσα αν χρειαστεί να μαζέψω 2-3 χιλιαρικα παραπάνω για να πάρω κάτι πολύ καλύτερο που θα με βοηθήσει να ενταχθώ στη κατηγορία θα κάνω την υπομονή να το αποκτήσω.
    Με 8.000€ θα κοίταζες κούτα CB500X; Επίσης πόσο να παίζουν άραγε τα μεταχειρισμένα Tenere 700;


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εμένα μου βγαίνει δύσκολος δρόμος και στεφάνι...
    Πώς τα ριχνεις;

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2023
    Μηνύματα
    10
    Η χρήση θα είναι καθημερινή,συχνά ταξιδιωτική με ταξιδια σε προορισμούς 200-300 χλμ από την Αθήνα μηνιαία ίσως και 2 φορές και τουλάχιστον 1-2 μεγάλα ταξίδια τον χρόνο σε αποστάσεις τύπου μέχρι τα Βαλκάνια για αρχή.Από χωμάτινες διαδρομές μιλάω για χωματόδρομους που είναι απαραίτητοι για να φτάσω στο προορισμό μου μέχρι κάποια μονοπάτια χαλαρά φανταζομαι.Δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να συναντήσω σε ένα ταξίδι σε ορεινους προορισμούς της Ελλάδας με τους δρόμους που έχουμε και τα εκάστοτε χωμάτινα-δασικά μονοπάτια που μπορεί να περάσω για να πάω σε κάποια λίμνη κτλπ.Το βάρος μου είναι περίπου 80 κιλά και ηλικία 23-24 αναλόγως ποτέ θα γίνει και η αγορά.Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα θα είναι κυριως δικαβαλο η χρήση τόσο σε αστικό όσο και ταξιδιωτικό περιβάλλον αλλά η κοπέλα μου είναι στα 50 κιλά

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Με αυτά που διαβάζω, χωρίς να έχω και την μεγαλύτερη εμπειρία στο είδος της adventure μηχανής, για να γίνουν όλα όσα θέλεις εντός budget είναι λίγο δύσκολο.

    Πχ το Tenere δεν ξέρω κατά πόσο είναι βολικό σε αυτοκινητόδρομο, δικαβαλο, για μεγάλο ταξίδι.

    Από την άλλη πιο ικανό φαντάζει το mt 800 της cf moto, άλλο προφανώς όχι με τις ίδιες επιδόσεις σε χώμα (σε σχέση με το Tenere)

    Μόνο η Africa της Honda, ή το Norden της Huqsvarna φαίνεται να τα κάνουν όλα καλά αλλά το budget εκτινάσσεται.

    Για εμένα κοιτάς ktm 790, v strom 800, cf moto mt 800, αναμονή για voge ds900x, όλα αξιόλογα, λιιιιίγο πιο πάνω από το budget σου.

    Για το κινέζικο της προέλευσης, η cf και voge έχουν δώσει κάποια δείγματα γραφής από αξιοπιστία και από υποστήριξη, ίσως λίγο πιο θολό το τοπίο για την qj motors.

    Κάνε μια γύρα στις αντιπροσωπείες, καβάλησε τες, οδήγησε τες ιδανικά και από μόνος σου θα αρχίσεις να διαμορφώνεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2023
    Μηνύματα
    10
    Το cb500x μου αρέσει πολύ σαν μοτοσυκλέτα το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι είναι 500 κυβικά και 48 άλογα,δε ξέρω αν θα είναι αρκετά για πιο μακριά ταξίδια και δε ξέρω και ποσό off road οδήγηση μπορεί να αντέξει,αν έβγαζε το αντίστοιχο μοντέλο 650-700 κυβικά έκδοση θα ήταν η no1 μου επιλογή ίσως,το Τενερε είναι όντως ένα απο αυτά που έχω βάλει στο μάτι αλλά απο μεταχειρισμένα δε ξέρω τι παίζει δεν έχω κοιτάξει πολύ λεπτομερώς

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2023
    Μηνύματα
    10
    Το budget με λίγη υπομονή θα φτάσει τα μοντέλα που μου ανέφερες απλά θα κρατήσω το xt μερικούς μήνες ακόμα,σίγουρα για Africa norden κτλπ δε μπορώ να ακουμπήσω είναι πολύ ψηλά σε τιμή

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billzontanos Προβολή μηνύματος
    Το budget με λίγη υπομονή θα φτάσει τα μοντέλα που μου ανέφερες απλά θα κρατήσω το xt μερικούς μήνες ακόμα,
    Εφόσον ψάχνεσαι και για λίγο off να θυμίζω ότι το xt έχει 22 πόντους διαδρομές αναρτήσεων.

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billzontanos Προβολή μηνύματος
    ... ηλικία 23-24 αναλόγως ποτέ θα γίνει και η αγορά...
    Για κάποιες από τις μοτοσυκλέτες που κοιτάς χρειάζεσαι άδεια οδήγησης Α κατηγορίας, που συνήθως βγαίνει από τα 24 έτη και άνω.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] ΣΕΛΑ ΜΟΤΟ-Κ ΓΙΑ ΚΤΜ 990/950 ADVENTURE
    από danef στο forum Αγγελίες αξεσουάρ & ανταλλακτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2022, 10:38
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  3. ΠΡΩΤΗ ΜΟΤΟ
    από ΤΑΖ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2008, 10:28
  4. θα αγοραζατε Er-6 για πρωτη μοτο??(πολυ πρωτη ομως)!!!
    από dimdil στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2008, 10:15
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 06:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF