Σελίδα 2 από 15 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 212

Θέμα: Μηχανή σαν να βάζει "νεκρα" σε υψηλή ταχύτητα

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Ε τράβα το τότε στην αντιπροσωπεία, να περιγράψεις το πρόβλημα, και να στο φτιάξουν.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω να είναι πατιναρισμα αυτό , αφού τρέχω , πως γίνεται να πατιναρει?
    Το μηχανάκι σου πατινάρει, απλά εσυ δεν ξέρεις τι είναι αυτό.
    Θα σου συμβαίνει όλο και περισσότερο, ειδικά με την τελευταία ταχύτητα σε ανηφόρα με τέρμα γκάζι.
    Η θέλει ρύθμισμα στον συμπλέκτη ή θέλει δίσκους συμπλέκτη.
    Αν θέλει δίσκους δεν νομίζω να σε καλύψει η εγγύηση γιατί θεωρείται αναλωσιμο ανταλλακτικό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Το παπί το πήρα κούτα 6 μήνες πριν και έχει 2μιση χρόνια ακόμα εγγύηση
    Σε 6 μήνες κρέμασε η αλυσίδα στο διπλάσιο?Και έβγαλε και δίσκους? Μπράβο... Που το λιώνεις ? Στις διανομές?
    Αν είναι SYM μην απαντήσεις

  4. #19
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι σου πατινάρει, απλά εσυ δεν ξέρεις τι είναι αυτό.
    Θα σου συμβαίνει όλο και περισσότερο, ειδικά με την τελευταία ταχύτητα σε ανηφόρα με τέρμα γκάζι.
    Η θέλει ρύθμισμα στον συμπλέκτη ή θέλει δίσκους συμπλέκτη.
    Αν θέλει δίσκους δεν νομίζω να σε καλύψει η εγγύηση γιατί θεωρείται αναλωσιμο ανταλλακτικό.
    Ευχαριστώ πολύ

    Υπάρχει περίπτωση να είναι και κάτι άλλο πέρα από αυτά τα δύο η να έχω αυτά στο μυαλό μου;

  5. #20
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Αν και δε μου φαίνεται πολύ εφικτό... υπάρχει πιθανότητα να γλιστράει η αλυσίδα στο γρανάζι αν είναι πολύ χαλαρή;

  6. #21
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Σε 6 μήνες κρέμασε η αλυσίδα στο διπλάσιο?Και έβγαλε και δίσκους? Μπράβο... Που το λιώνεις ? Στις διανομές?
    Όχι απλά κάνω πολύ "κακή" χρήση

    Το τρέχω πάρα πολύ συνέχεια , είμαι σχεδόν πάντα δικαβαλος (1,91 85 κιλά εγώ και άλλα τόσα συνεπιβάτες , εκτός αν είναι τυχερό το παπί και βάλω πάνω την κοπέλα μ 50 κιλών) το 90% της χρήσης του είναι δικαβαλο, ειδικά το καλοκαίρι πήγαινα σχεδόν κάθε μέρα κέντρο Αθήνας-γλυφαδα , το έκανα ταξίδι δικαβαλο φορτωμένο Αθήνα-βολο με ταχύτητα στο κόκκινο για ωρες εκ των οποίων τα 40 χλμ είχε λάδι κάτω από το κατώτατο επιτρεπτό όριο από αμέλεια μου (έχω ανέβασε και σε νήμα το ταξίδι) και πολλά άλλα τέτοια

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Φίλε τα γρανάζια της αλυσιδιτσας σου μπροστά πίσω τα χεις τσεκάρει οπτικά; Για δες μην έχει κουρέψει κάνα δόντι και πηδαει στιγμιαία.. Αν και πιστεύω είναι πολύ καινούργιο το μηχανάκι (όπως τα λες) για να συμβεί κάτι τέτοιο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.. Συμβαίνουν και κουλά καμιά φορά..

    Την φροντίζεις καθόλου την αλυσίδα; (πλυσιμο, καθάρισμα, λάδωμα) ή μπα;

    Μετά ότι σου είπαν τα παιδιά... Μάλλον πατιναρει και είσαι για δίσκους... Το βιάζεις το κιβώτιο με καρφωτές και απότομα κατεβάσματα ή τπτ ξελιγωματα σε σούζα;
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 06/11/2019 στις 20:54.

  8. #23
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ε τράβα το τότε στην αντιπροσωπεία, να περιγράψεις το πρόβλημα, και να στο φτιάξουν.
    Εσύ έχεις καμία ιδέα για το τι θα μπορούσε να φταίει παντός?

  9. #24
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αν και δε μου φαίνεται πολύ εφικτό... υπάρχει πιθανότητα να γλιστράει η αλυσίδα στο γρανάζι αν είναι πολύ χαλαρή;
    Εγώ αυτό φανταστικά στην αρχή και για αυτό πήγα να την σφίξω και είδα ότι έπαιζε μέχρι τον Θεό , από όταν την έφτιαξα το έκανε μόνο μια φορά μέσα στο διβδομαδο (πριν από 2 βδομάδες την εφτιαξα) ενώ πριν από αυτό το έκανε 3 φορές μέσα σε πολύ λίγο καιρό και για αυτό είπα να κοιτάξω την αλυσίδα

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Όχι απλά κάνω πολύ "κακή" χρήση

    Το τρέχω πάρα πολύ συνέχεια , είμαι σχεδόν πάντα δικαβαλος (1,91 85 κιλά εγώ και άλλα τόσα συνεπιβάτες , εκτός αν είναι τυχερό το παπί και βάλω πάνω την κοπέλα μ 90 κιλών) το 90% της χρήσης του είναι δικαβαλο, ειδικά το καλοκαίρι πήγαινα σχεδόν κάθε μέρα κέντρο Αθήνας-γλυφαδα , το έκανα ταξίδι δικαβαλο φορτωμένο Αθήνα-βολο με ταχύτητα στο κόκκινο για ωρες εκ των οποίων τα 40 χλμ είχε λάδι κάτω από το κατώτατο επιτρεπτό όριο από αμέλεια μου (έχω ανέβασε και σε νήμα το ταξίδι) και πολλά άλλα τέτοια
    Αν έφτασες και τα 20 χιλ χλμ εκτός από αλυσιδογράναζα θες και δίσκους για βαριά και ανθυγιεινή (στην τσέπη) χρήση

  11. #26
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Φίλε τα γρανάζια της αλυσιδιτσας σου μπροστά πίσω τα χεις τσεκάρει οπτικά; Για δες μην έχει κουρέψει κάνα δόντι και πηδαει στιγμιαία.. Αν και πιστεύω είναι πολύ καινούργιο το μηχανάκι (όπως τα λες) για να συμβεί κάτι τέτοιο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.. Συμβαίνουν και κουλά καμιά φορά..

    Την φροντίζεις καθόλου την αλυσίδα; (πλυσιμο, καθάρισμα, λάδωμα) ή μπα;
    Όχι την αλυσίδα την έχω εντελώς γραμμένη είναι η αλήθεια και σε καμία περίπτωση δεν την φροντίζω όπως θα έπρεπε..Για να τσεκαρω τα μπροστινά δόντια πρέπει να ξεβιδωσω το καπάκι ε?Επίσης γιατί λες να τσεκαρω τα μπροστά και όχι τα πίσω , η ακόμα και τα 2?

    Σούζες κλπ δεν κάνω αλλά γενικά το ταλαιπορω

  12. #27
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Αν έφτασες και τα 20 χιλ χλμ εκτός από αλυσιδογράναζα θες και δίσκους για βαριά και ανθυγιεινή (στην τσέπη) χρήση
    Δεν σε έπιασα

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Όχι την αλυσίδα την έχω εντελώς γραμμένη είναι η αλήθεια και σε καμία περίπτωση δεν την φροντίζω όπως θα έπρεπε..Για να τσεκαρω τα μπροστινά δόντια πρέπει να ξεβιδωσω το καπάκι ε?Επίσης γιατί λες να τσεκαρω τα μπροστά και όχι τα πίσω , η ακόμα και τα 2?

    Σούζες κλπ δεν κάνω αλλά γενικά το ταλαιπορω
    Τώρα?

  14. #29
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι σου πατινάρει, απλά εσυ δεν ξέρεις τι είναι αυτό.
    Θα σου συμβαίνει όλο και περισσότερο, ειδικά με την τελευταία ταχύτητα σε ανηφόρα με τέρμα γκάζι.
    Η θέλει ρύθμισμα στον συμπλέκτη ή θέλει δίσκους συμπλέκτη.
    Αν θέλει δίσκους δεν νομίζω να σε καλύψει η εγγύηση γιατί θεωρείται αναλωσιμο ανταλλακτικό.
    Φίλε μια σημαντική ερώτηση

    Αν είναι αυτό που λες , και το παραμέλησω για 1300χλμ μέχρι το επόμενο σέρβις , θα κάνω κακό στο μοτέρ και θα έπρεπε να το κοιτάξω άμεσα , η δεν τρέχει κάτι;

  15. #30
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Αν πάντως θέλεις δίσκους/ελατήρια και δεν καλύπτονται από την εγγύηση, δες αν υπάρχει συμβατότητα να βάλεις από Honda. Έχω διαβάσει διάφορους που το έκαναν σε Lifan και ηρέμησαν.

Σελίδα 2 από 15 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2005, 19:07
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 13:47
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2004, 18:11
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 15:21
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 14:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF