Σελίδα 5 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 212

Θέμα: Μηχανή σαν να βάζει "νεκρα" σε υψηλή ταχύτητα

  1. #61
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    φίλε ...μπάς κ εβαλες στο μοτέρ λάδια αυτοκινήτου ?
    δεν το γράφω για τρολιά , απλά εχει τύχη σε γνωστό μου ατομο ..πού ειναι παντογνώστης και τα ξέρει ολα...
    Όχι , έβαλα για παπί και συγκεκριμένα αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής

  2. #62
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Επίσης τσολιά συμφωνώ στο να το πάω σε όποιο θέλω και να μην το περάσω στο βιβλίο , αλλά αν μου αλλάξουν αυτό που λες , δεν μπορεί να καταλάβει ο άλλος μηχανικός που το πάω ότι ανοιχτηκε από άλλο συνεργείο και να χάσω την εγγύηση κάπως , η πάλι μλκ*ες λέω?

  3. #63
    Θρεντ κόσμημα. Μη τύχει και το σβήσει κανεις.

    Αδερφέ με το παπί, πόσες φορές πρέπει να γράψουμε το ίδιο πράγμα για να το εμπεδώσεις;

    Άντε άλλη μια.

    - Το μηχανάκι το έχεις σκίσει. Καλώς ή κακώς έτσι είναι.
    - Συντήρηση του έκανες για κλάματα
    - Διάγνωση από Ίντερνετ ΔΕΝ γίνεται αλλά με αυτά που γράφεις, μάλλον θέλει δίσκους
    - ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
    - Καντου άλλη χρήση
    - Πάρε άλλο μηχανάκι ή άλλαξε τροπο οδήγησης.

    Μπες και διάβασε λίγο τι ισχύει για τις εγγυήσεις και τα εξουσιοδοτημένα, έχω την εντύπωση ότι σε πιάσανε / πιανουνε κότσο.

    Αυτά


    υ.γ. Αντί να απαντάς σε κάθε μήνυμα σα να είσαι σε τσατ, περίμενε λίγο να διαβάσεις διάφορες απαντήσεις.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #64
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ioa Προβολή μηνύματος
    Παίζει να κάνει διακοπές η τρόμπα βενζίνης? Άσχετος είμαι αλλά εμένα μου ακούγεται για διακοπές τροφοδοσίας.

    Μα καμια σχεση ομως
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  5. #65
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Θρεντ κόσμημα. Μη τύχει και το σβήσει κανεις.

    Αδερφέ με το παπί, πόσες φορές πρέπει να γράψουμε το ίδιο πράγμα για να το εμπεδώσεις;

    Άντε άλλη μια.

    - Το μηχανάκι το έχεις σκίσει. Καλώς ή κακώς έτσι είναι.
    - Συντήρηση του έκανες για κλάματα
    - Διάγνωση από Ίντερνετ ΔΕΝ γίνεται αλλά με αυτά που γράφεις, μάλλον θέλει δίσκους
    - ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
    - Καντου άλλη χρήση
    - Πάρε άλλο μηχανάκι ή άλλαξε τροπο οδήγησης.

    Μπες και διάβασε λίγο τι ισχύει για τις εγγυήσεις και τα εξουσιοδοτημένα, έχω την εντύπωση ότι σε πιάσανε / πιανουνε κότσο.

    Αυτά


    υ.γ. Αντί να απαντάς σε κάθε μήνυμα σα να είσαι σε τσατ, περίμενε λίγο να διαβάσεις διάφορες απαντήσεις.
    Ένταξη θα το ψάξω περί εγγυήσεων και εξουσιοδοτημένων , πέρα από τα χαρτιά του παπιου που θα τα διαβάσω , έχεις να προτείνεις και κάποιο νήμα του φόρουμ?

    Επίσης συμφωνώ σε όλα εκτός από το θέμα συντήρησης...Τα σέρβις τα έχω κάνει όλα , τα λάδια ανά 1250χλμ μόνος μου , μόνο την αλυσίδα αντί να την λυπαινω ανά 300χλμ , το κάνω ανά 600 , και αν βρέξει , δεν την ξαναλυπαινω λόγο βροχής πρόωρα

    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς συντήρηση για κλάματα

  6. #66
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Να η φωτοτυπία της εγγύησης που σας λέω , διαβάστε την 3η προϋπόθεση

    https://m.imgur.com/a/LtwwiZU

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Ένταξη θα το ψάξω περί εγγυήσεων και εξουσιοδοτημένων , πέρα από τα χαρτιά του παπιου που θα τα διαβάσω , έχεις να προτείνεις και κάποιο νήμα του φόρουμ?

    Επίσης συμφωνώ σε όλα εκτός από το θέμα συντήρησης...Τα σέρβις τα έχω κάνει όλα , τα λάδια ανά 1250χλμ μόνος μου , μόνο την αλυσίδα αντί να την λυπαινω ανά 300χλμ , το κάνω ανά 600 , και αν βρέξει , δεν την ξαναλυπαινω λόγο βροχής πρόωρα

    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς συντήρηση για κλάματα
    το ειπες μονος σου, το ταξιδεψες βολο δικαβαλο και σε ελεχγο που εκανες κατα την διαδρομη τα λαδια ηταν κατω απο το επιτρεπτο οριο, η αλυσιδα εφτασε να σερνεται με 7 ποντους κενο αντι 3,5. αυτα εννοειται οτι τα ελεγχεις πριν ξεκινησεις, και τα λαδια δεν νομιζω να στα εφαγε στην διαδρομη, Αθηνα Βολο, ηταν χαμηλα απο πριν.

  8. #68
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    το ειπες μονος σου, το ταξιδεψες βολο δικαβαλο και σε ελεχγο που εκανες κατα την διαδρομη τα λαδια ηταν κατω απο το επιτρεπτο οριο, η αλυσιδα εφτασε να σερνεται με 7 ποντους κενο αντι 3,5. αυτα εννοειται οτι τα ελεγχεις πριν ξεκινησεις, και τα λαδια δεν νομιζω να στα εφαγε στην διαδρομη, Αθηνα Βολο, ηταν χαμηλα απο πριν.
    Όχι , τα λάδια τα έλεγξα πριν ξεκινήσω και ήταν στο φουλ..όταν έφτασα τα ξαμαελεγξα από περίεργεια (αφού έριχνα ματιές στο τζάμακι σε κάθε στάση) και είχαν κατέβει ελάχιστα...Στον γυρισμό τα έλεγξα 100χλμ πριν και είδαν φτάσει σχεδόν κάτω από το όριο , αμέσως πήγα σε βενζινάδικο και ζήτησα λάδια αλλά δεν είχε το συγκεκριμένο... Συνέχισα και 40 χλμ πριν ξανασταματησα όπου είδα ότι είχε πέσει κάτω από το κατώτατο , γύρισα Αθήνα και άλλαξα αμέσως λάδια , όμως αυτά τα 40χλμ τα έκανα με λιγότερο από ότι έπρεπε

    Η αλυσίδα μου φάνηκε αδιανόητο να κρέμεται και για αυτό δεν την κοίταξα , 7 μέρες αφού το πήγα στον μ@λακα για σέρβις , που να ηξερα ότι του το πάω και δεν κάνει τίποτα?το έμαθα όμως τώρα , και για αυτό ρωτάω αν μπορώ να αλλάξω συνεργείο , κοίτα την φωτοτυπία που ανέβασα στο πιο πάνω σχόλιο όμως (για να μην μου λέτε πως λέω βλακείες)

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Όχι , τα λάδια τα έλεγξα πριν ξεκινήσω και ήταν στο φουλ..όταν έφτασα τα ξαμαελεγξα από περίεργεια (αφού έριχνα ματιές στο τζάμακι σε κάθε στάση) και είχαν κατέβει ελάχιστα...Στον γυρισμό τα έλεγξα 100χλμ πριν και είδαν φτάσει σχεδόν κάτω από το όριο , αμέσως πήγα σε βενζινάδικο και ζήτησα λάδια αλλά δεν είχε το συγκεκριμένο... Συνέχισα και 40 χλμ πριν ξανασταματησα όπου είδα ότι είχε πέσει κάτω από το κατώτατο , γύρισα Αθήνα και άλλαξα αμέσως λάδια , όμως αυτά τα 40χλμ τα έκανα με λιγότερο από ότι έπρεπε

    Η αλυσίδα μου φάνηκε αδιανόητο να κρέμεται και για αυτό δεν την κοίταξα , 7 μέρες αφού το πήγα στον μ@λακα για σέρβις , που να ηξερα ότι του το πάω και δεν κάνει τίποτα?το έμαθα όμως τώρα , και για αυτό ρωτάω αν μπορώ να αλλάξω συνεργείο , κοίτα την φωτοτυπία που ανέβασα στο πιο πάνω σχόλιο όμως (για να μην μου λέτε πως λέω βλακείες)
    δε λεω οτι λες βλακειες, αλλα σε μηχανακια μικρου κυβισμου οπως το δικο σου, περνεις και ενα λιτρο λαδι μαζι σου να εχεις καβαντζα στο ταξιδι, γιατη δικαβαλο και στο φουλ γκαζι, δεν υπαρχει περιπτωση να μη σου τσιμπησει λαδι [ ο κινεζος ] γραναζια, αλυσιδα, θελουν αλλαγη χθες.
    οσο για το αδιανοητο να θελει ελεγχο η αλυσιδα, ενω ολοι κραζουν οτι πριν απο καθε ταξιδι ελεγχο , λαδια, αλυσιδα, τζογους, γενικα, φρενα, Κ.Λ.Π.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 07/11/2019 στις 11:39.

  10. #70
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    δε λεω οτι λες βλακειες, αλλα σε μηχανακια μικρου κυβισμου οπως το δικο σου, περνεις και ενα λιτρο λαδι μαζι σου να εχεις καβαντζα στο ταξιδι, γιατη δικαβαλο και στο φουλ γκαζι, δεν υπαρχει περιπτωση να μη σου τσιμπησει λαδι [ ο κινεζος ] γραναζια, αλυσιδα, θελουν αλλαγη χθες.
    οσο για το αδιανοητο να θελει ελεγχο η αλυσιδα, ενω ολοι κραζουν οτι πριν απο καθε ταξιδι ελεγχο , λαδια, αλυσιδα, τζογους, γενικα, φρενα, Κ.Λ.Π.
    Πριν από το ταξίδι προφανώς τα κοίταξα όλα αυτά και ήταν οκ και η αλυσίδα και όλα (το ταξίδι έγινε μήνες πριν)

    Η αλυσίδα ήταν σκ@τα αυτή τη βδομάδα , όχι το καλοκαίρι που έγινε το ταξίδι

    Όσο για το λάδι που δεν είχα μαζί μου έχεις απόλυτο δίκιο , δεν ήξερα από αυτά , 18 ήμουν (τώρα 19) και είναι το πρώτο μου δίκυκλο , αν ξανατυχει να πάω μακριά (που δεν το ξανακάνω αυτό το πράγμα με το παπί , για το παπί δηλαδή εγώ αντέχω) προφανώς θα ξέρω ότι πρέπει να πάρω λαδι

  11. #71
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Αυτό που γράφει είναι πολύ συγκεκριμένο. Το δωρεάν σέρβις είναι μία παροχή που δίνεται από τον εισαγωγέα και το κατάστημα πώλησης, ο εισαγωγέας επιδοτεί τα ανταλλακτικά και το κατάστημα την εργασία, για αυτό και είσαι υποχρεωμένος να πας στο ίδιο κατάστημα για σέρβις επειδή αυτό το κατάστημα έχει βγάλει κέρδος από την αγορά της μοτοσυκλέτας οπότε και αυτό θα επιβαρυνθεί το κόστος της εργασίας του σέρβις. Αν πας σε άλλο κατάστημα δεν έχει λόγο να σου κάνει δωρεάν εργασία επειδή θα μπει μέσα χωρίς να έχει βγάλει και το κέρδος της αγοράς, απλά και ξάστερα.
    Η εγγύηση από την άλλη καλύπτεται από το σύστημα εγγυήσεων του ΓΚΟΡΓΚΟΛΗ αρκεί να κάνεις σέρβις σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και να το περνάει στο σύστημα.

    Προϋπόθεση όλων είναι να γίνονται όλα by the book από εξουσιοδοτημένο, κάτι που δεν έχεις κάνει αλλάζοντας τα λάδια μόνος σου και βάζοντας ναι μεν λάδια μοτοσυκλέτας αλλά όχι Daytona, καλό θα ήταν λοιπόν αυτό να πάψεις να το αναφέρεις πολύ περισσότερο στο συνεργείο γιατί με βάση αυτό που υπόγραψες δεν είναι υποχρεωμένος να σε καλύψει.

    Επίσης η φθορά σε αλυσίδα-γρανάζια και δίσκους συμπλέκτη δεν υπόκειται σε καθεστώς εγγύησης και αυτό ισχύει για όλες τις εταιρείες στον κόσμο. Πολύ περισσότερο αυτές οι εργασίες είναι στην κατηγορία "έκτακτες επισκευές" σύμφωνα με το χαρτί που υπόγραψες και δεν καλύπτονται ούτε από το πρόγραμμα δωρεάν σέρβις, οπότε ο μόνος που μπορεί να στο κάνει δωρεάν χαριστικά είναι το κατάστημα που στο πούλησε και κανένα άλλο κατάστημα.

    Δεν έχει ουσία να κάτσουμε να συζητήσουμε αν τα παραπάνω στέκουν ή όχι (πχ δεν παίζει κανένα ρόλο αν βάζεις πιο καλά και ακριβά λάδια από τα Daytona), αυτή την συμφωνία έκανες αυτό υπόγραψες και αυτό είναι και ας έβαζες εσύ MOTUL 300V με 20€ το λίτρο.

    Edit: Τώρα πρόσεξα πως γράφεις πως λάδια έβαλες αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής, παρόλα αυτά τα υπόλοιπα που γράφω ισχύουν.
    Τελευταία τροποποίηση από nikosmec; 07/11/2019 στις 13:30.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Πριν από το ταξίδι προφανώς τα κοίταξα όλα αυτά και ήταν οκ και η αλυσίδα και όλα (το ταξίδι έγινε μήνες πριν)

    Η αλυσίδα ήταν σκ@τα αυτή τη βδομάδα , όχι το καλοκαίρι που έγινε το ταξίδι

    Όσο για το λάδι που δεν είχα μαζί μου έχεις απόλυτο δίκιο , δεν ήξερα από αυτά , 18 ήμουν (τώρα 19) και είναι το πρώτο μου δίκυκλο , αν ξανατυχει να πάω μακριά (που δεν το ξανακάνω αυτό το πράγμα με το παπί , για το παπί δηλαδή εγώ αντέχω) προφανώς θα ξέρω ότι πρέπει να πάρω λαδι
    ενταξει, καπως ετσι ξεκινησαμε ολοι, αλλα περνεις ιδεα τωρα τη πρεπει να κανεις σε αλλη περιπτωση!!! λαδι μαζι, κιτ μπαλωματος το οποιο προσπαθησε να μαθεις πως γινεται, και γενικα ψαξτο λιγο στο internet με το servise για το, οποιο μηχανακι μπορει να εχεις να μαθαινεις πως γινεται.

    οσο για το παπι, σε παει οπου θελεις, αρκει να αντεχεις εσει, και να εχεις χρονο. γιατη το παπι αν εχει τελικη 100χιλ, δεν πρεπει να το πηγαινεις 100, αλλα 80. να μη το ξεσκιζεις.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Θρεντ κόσμημα. Μη τύχει και το σβήσει κανεις.

    Αδερφέ με το παπί, πόσες φορές πρέπει να γράψουμε το ίδιο πράγμα για να το εμπεδώσεις;

    Άντε άλλη μια.

    - Το μηχανάκι το έχεις σκίσει. Καλώς ή κακώς έτσι είναι.
    - Συντήρηση του έκανες για κλάματα
    - Διάγνωση από Ίντερνετ ΔΕΝ γίνεται αλλά με αυτά που γράφεις, μάλλον θέλει δίσκους
    - ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
    - Καντου άλλη χρήση
    - Πάρε άλλο μηχανάκι ή άλλαξε τροπο οδήγησης.

    Μπες και διάβασε λίγο τι ισχύει για τις εγγυήσεις και τα εξουσιοδοτημένα, έχω την εντύπωση ότι σε πιάσανε / πιανουνε κότσο.

    Αυτά


    υ.γ. Αντί να απαντάς σε κάθε μήνυμα σα να είσαι σε τσατ, περίμενε λίγο να διαβάσεις διάφορες απαντήσεις.
    Κι όμως, το παπάκι συντηρείται, από αυτά που λέει, ικανοποιητικα.
    Αλλάζει λάδια κάθε 1200-1300 χλμ και λίπανση αλυσίδας κάθε 500-600 χλμ που οκ, είναι νόρμαλ για παπί.

    Από ότι λέει, αν δεν δουλευόμαστε κιόλας, ακολουθεί και το πρόγραμμα συντήρησης.

    Βεβαία, το θέμα είναι αν το παλικάρια κάνει για μηχανάκι. Αν δλδ ξέρει πως πρέπει να φερθεί και σε κάποια άλλα πράγματα.

    Το να έχει κρεμάσει η αλυσίδα, δεν είναι κάτι που γίνεται ξαφνικά. Ξαφνικά γίνεται μόνο αν ο ιδιοκτήτης του δικυκλου είναι ντιπ άσχετος και δεν νιώθει από θορύβους που ακούγονται ή είναι τελείως κρέας και δεν καταλαβαίνει Χριστό ή όταν δεν κάνει τον κόπο να περνά έναν οπτικό έλεγχο μια στο τόσο.

    Σταθμευμένο ένα οποιοδήποτε δίκυκλο με αλυσίδα για μετάδοση, βγάζει μάτι αν θέλει τεντωμα. Αν ο κάτοχος του είναι στην κοσμαρα του, τότε δεν κάνει για δίκυκλο. Ποδήλατο και ΠΟΛΥ του πέφτει.

    ***Πολύ σωστά είπες να το κρατήσει μέχρι να διαλυθεί και μετά άλλο και μετά άλλο κοκ.
    Τελευταία τροποποίηση από jawaforever; 07/11/2019 στις 13:03.

  14. #74
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    απλά ο μηχανικός στον οποίο πρέπει να πηγαίνω είναι μαλάκας
    Κοιτα να δεις σύμπτωση..
    Πριν λιγη ωρα μιλουσα μαζι του και μου ειπε ακριβως τα ίδια για σενα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #75
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Κοιτα να δεις σύμπτωση..
    Πριν λιγη ωρα μιλουσα μαζι του και μου ειπε ακριβως τα ίδια για σενα..
    Δεν είμαι από Θεσσαλονίκη οπότε με αλλον μίλησες , εκτός και αν είναι όντως τόσο μικρός ο κόσμος

    Πάντως όταν έρχεται πελάτης για "σέρβις" (ο Θεός να το κάνει σέρβις) και του παραδίδεις μηχανή με τζόγο αλυσίδας 6-7 εκατοστά , χωρίς λιπαντικο (τα οποία οφειλει να κοιτάξει σύμφωνα με το πρόγραμμα σέρβις της Daytona) , τότε μάλλον κάποιος άλλος είναι ο μαλάκας και όχι ο πελάτης
    Τελευταία τροποποίηση από Nospecialname; 07/11/2019 στις 13:39.

Σελίδα 5 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2005, 19:07
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 13:47
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2004, 18:11
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 15:21
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 14:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF