Σελίδα 9 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 212

Θέμα: Μηχανή σαν να βάζει "νεκρα" σε υψηλή ταχύτητα

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Τεσπα. Ασε την αλυσιδα τεντωμενη με μικρο τζογο 2-3 εκατοστα πανω-κατω και συνεχισε την λιπανση ανα 600χλμ. Εγω βαζω ενα πολυ φθηνο σπρει γρασου ανα 600χλμ σαν εσενα και εχει ηδη φτασει τα 27.000χλμ χωρις να χρειαζεται αλλαγη. Μην πειραξεις βιδα συμπλεκτη αν δεν εισαι σιγουρος για το τι κανεις. Εγω θα σου ελεγα αφου δεν εμπιστευεσαι τον μαστορα σου, πηγαινε σε 2-3 αλλους και δωστο να το οδηγησουν για λιγο και να σου πουνε αυτοι τι πιστεουν οτι ειναι. Φυσικα υπαρχει παντα και η περιπτωση να σου πει ο καθενας κατι διαφορετικο και να σε μπερδεψουν παραπανω. Επισης τελος καθε φορα που παιρνεις το μηχανακι απο το εξουσιοδοτημενο ρωτα τον μαστορα τι εκανε αυτη τη φορα και συγκρινε με το εγχειριδιο συντηρησης που σου ποσταρα σε αλλο σου θεμα. Αν βρεις κατι που το παραληπει η ζητα του να το κανει η αν ειναι κατι απλο καντο εσυ.

  2. #122
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    οποτε θεμα με το λαδι δεν ξαναειχες..παει αυτο..αρα το μοτερακι οκ.
    θυμασε εαν το προβλημα ειναι πιο εντονο οταν ζεσταθει...εαν ναι...οντως πατιναρει
    και θελει δισκακια...κοστος απο 60 της σειρας μαζι με εργασια...μεχρι 70-80
    τοσο ξερω .
    σημερα σε αλλη περιπτωση βαλαμε ενισχυμενα σε ενα παπι φιλου μαζι με πιο σκληρα ελατηρια
    και κατεβασαμε την καμπανα 2 χλστ σε τορνο να μπουν οι νεοι ενισχυμενοι δισκοι..κοστος 100 ευρω
    Να σου πω ειλικρινά δεν έχω παρατηρήσει κάποιο μωτιβο , νμζω πάντως πως δεν έχει να κάνει με το πόσο ζεστό είναι γιατί μου το έχει κάνει βάζοντας το μπρος πρωινιατικα...

    80€ ε... τέλεια..

    Να φανταστώ δεν παίζει να καλύπτει τα δισκάκια η εγγύηση , όντας "ελαττωματικά" ας πούμε επειδή χρειάστηκε αλλαγη τόσο πρόωρα?(αν είναι όντως οι δίσκοι)

    Επίσης , αν είναι όντως οι δίσκοι , θα κάνω ζημιά αν το οδηγήσω πριν τους αλλαξω?Θα πάω σε συνεργείο άμεσα έχω κανονίσει , απλά μέχρι να πάω θα πρέπει να το κινω λόγο δουλειάς και δεν θα ήθελα να ξέρω ότι το σκοτώνω

  3. #123
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Να σου πω ειλικρινά δεν έχω παρατηρήσει κάποιο μωτιβο , νμζω πάντως πως δεν έχει να κάνει με το πόσο ζεστό είναι γιατί μου το έχει κάνει βάζοντας το μπρος πρωινιατικα...

    80€ ε... τέλεια..

    Να φανταστώ δεν παίζει να καλύπτει τα δισκάκια η εγγύηση , όντας "ελαττωματικά" ας πούμε επειδή χρειάστηκε αλλαγη τόσο πρόωρα?(αν είναι όντως οι δίσκοι)

    Επίσης , αν είναι όντως οι δίσκοι , θα κάνω ζημιά αν το οδηγήσω πριν τους αλλαξω?Θα πάω σε συνεργείο άμεσα έχω κανονίσει , απλά μέχρι να πάω θα πρέπει να το κινω λόγο δουλειάς και δεν θα ήθελα να ξέρω ότι το σκοτώνω
    Όχι, εγγυηση δεν παίζει, θεωρούνται αναλωσιμοι και αν τους τρως η όχι έχει να κανει και με τον τρόπο που οδηγείς.
    Και ναι...το σκοτώνεις το μπουρ...εεε μηχανάκι αφου για να πιάσεις ταχύτητα σαλίγκαρου θα το έχεις τέρμα γκάζι, άρα;
    Παράτα τον "δωρεάν" μηχανικό γιατι στο τέλος θα σου βγει ΠΟΛΥ πιο ακριβός.....και εφόσον είσαι ακόμα στην εγγύηση τράβα σε κάποιο άλλο εξουσιοδοτημένο να σου σιάξει τους δίσκους και ότι άλλο πέσει στην αντίληψή του (που πιστεύω δεν θα είναι και λίγα....)

    Και κάτι τελευταίο: και μόνο που ασχοληθήκαμε 9 ολόκληρες σελίδες για ένα κινέζικό παπί κάτι πρέπει να σου λέει...μην βάλω στην εξίσωση και όλα τα άλλα θρεντ που άνοιξες. οπότε, κάλμαρε, τζάμπα δεν γίνεται τίποτα πια, κάνε ότι λέμε και ζημιωμένος δεν θα βγεις.
    Αυτά από μένα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #124
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Να σου πω ειλικρινά δεν έχω παρατηρήσει κάποιο μωτιβο , νμζω πάντως πως δεν έχει να κάνει με το πόσο ζεστό είναι γιατί μου το έχει κάνει βάζοντας το μπρος πρωινιατικα...

    80€ ε... τέλεια..

    Να φανταστώ δεν παίζει να καλύπτει τα δισκάκια η εγγύηση , όντας "ελαττωματικά" ας πούμε επειδή χρειάστηκε αλλαγη τόσο πρόωρα?(αν είναι όντως οι δίσκοι)

    Επίσης , αν είναι όντως οι δίσκοι , θα κάνω ζημιά αν το οδηγήσω πριν τους αλλαξω?Θα πάω σε συνεργείο άμεσα έχω κανονίσει , απλά μέχρι να πάω θα πρέπει να το κινω λόγο δουλειάς και δεν θα ήθελα να ξέρω ότι το σκοτώνω
    Οτι σου ειπε ο Bowleno ισχυει !
    οσον αφορα τον μαστορα...παντου υπαρχουν αυτοι που κανουν την δουλεια τους
    και αλλοι που απλα ''πασαλειβουνε''
    αυτην την ''φακιν'' εγγυηση κοιταμε ολοι να μην χασουμε και καμια φορα ''τρωμε'' τα μουτρα μας
    αναλογο παραδειγμα κακου μηχανικου και μαλιστα εννοειτε στον αντιπροσωπο σε παπι που ειχα καποτε το αφηνα (λαθος μου)για αλλαγη λαδιων και φιλτρου και πληρωνα λαδι μοτουλ να μου βαλει....δυστυχως την τελευταια φορα πηγα πιο νωρις και εβαζε λαδι που δεν το ειχα δει ποτε μου...και γιναμε μπιλιες.
    Το κερασακι ηταν οταν στα 200 χλμ αλλαξα μονος τα λαδια και ειπα θα αλλαξω βεβαιως και το φιλτρο!
    Το φιλτρακι ειχε γινει τριμματα....δεν πρεπει ο κιαρατας να το ειχε αλλαξει ποτε!

  5. #125
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Το πρόβλημα συνεχίσε 3-4 μέρες , στην συνέχεια για 3-4 μέρες μειώθηκε πολύ , και τελικά το πήγα σε μηχανικό

    Ο μηχανικός "έλεγξε" τον συμπλέκτη και είπε πως δεν διαπίστωσε κανένα προβλήμα η πατιναρισμα , πρόσθεσε ότι έκανε μια "ρύθμιση"παρόλα αυτά και ότι μάλλον το πρόβλημα είναι ότι δεν πατάω με αρκετή δύναμη της ταχύτητες

    Σμρ το πήρα βόλτα βεβαιώνοντας ότι όλες η ταχύτητες κούμπωναν και πως έβαζα αρκετά περισσότερη δύναμη από ότι συνήθως , και να τη έγινε 5 φορές...

    Ανοιχτό γκάζι με 4η ταχύτητα , και ξαφνικά ένα μαρσαρισμα άκυρο ανεβάζοντας πολύ τις στροφές , με άλλα λόγια , το μηχανάκι συνεχίζει να κάνει λες και βάζω νεκρά ενώ τρέχω (3/4 του γκαζιού ανοιχτά με 4η και 70χλμ/Ω , το γκάζι ξαφνικά δεν δίνει δύναμη στον τροχό και το μοτέρ μαρσαρει λες και έχω 3/4 του γκαζιού ανοιχτά με νεκρά , ακριβώς δηλαδή ότι θα έκανε αν το είχα σε διπλό Σταντ με νεκρά και 3/4 του γκαζιού , ανέβασμα λοιπόν τον στροφών χωρίς καθόλου επιτάχυνση) πράγμα που σταματάει όταν κλείσω το γκάζι τέρμα και μετά απλά το ξαναανοιξω λες και δεν τρέχει τίποτα

    Υπενθυμίζω λάδια ανά 1250χλμ , λίπανση αλυσίδας ανά 600χλμ , τεντομα αλυσίδας πριν κάτι μέρες , στάθμη λαδιού στο Μαξ , άλλαξα ακόμα και πρατήριο βενζίνης , 9000χλμ στο κοντέρ , όλα τα σέρβις στην ώρα τους αλλά αμφιβάλλω αν τα κάνει σωστά , όχι δεν έχει μπει λάδι αυτοκινήτου και βάζω πάντα το λάδι που προτείνει ο κατασκευαστής


    Τι έχει το μπουρδ@λο γαμ@ το σπίτι μου?

    Μπέσα αν είναι να γράφεται μ@λ@κιες πάλι καλύτερα να μην με "βοηθήσετε" καθόλου


    Ευχαριστώ

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    η αρχικη διαδρομη του λεβιε ειναι συμπλεκταρισμα
    ισως το πατας κατα λαθος στιγμιαια
    με 4η δεν ανεβαζει σχεση απλα συμπλεκταρει
    τα υπολοιπα περι βενζινης λαδιων αλυσιδας και συντηρησης δεν εχουν καμμια σχεση

  7. #127
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η αρχικη διαδρομη του λεβιε ειναι συμπλεκταρισμα
    ισως το πατας κατα λαθος στιγμιαια
    με 4η δεν ανεβαζει σχεση απλα συμπλεκταρει
    τα υπολοιπα περι βενζινης λαδιων αλυσιδας και συντηρησης δεν εχουν καμμια σχεση
    Το να το πάταω καταλάθος στιγμιαία είναι το μόνο λογικό , μόνο που το πόδι μου είναι πάντα κολλημένο στα μαρσιπιε και ΠΌΤΕ δεν ακουμπάω τον λεβιέ ενώ οδηγάω αν δεν πρόκειται να αλλάξω ταχύτητα

    Και σήμερα που έκανα το τεστ σιγουρευτικα ότι το πόδι ποτέ δεν ακουμπαγε τον λεβιέ

    Δεν το κάνω εγώ καταλάθος...Τι θα μπορούσε να είναι?Μου το κάνει και με την 3η νομίζω αλλά όχι τόσο έντονα

  8. #128
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Ρε μπας και τίποτα γρανάζια εκεί μέσα παίζουν τάβλι, χορεύουν τσάμικο η δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο; έχουν δει τα ματάκια μου......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Πήγαινε σε άλλο μηχανικό..

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #131
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Πατιναρει. Άλλαξε μηχανικό, δίσκους, ελατήρια .

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Πατιναρει. Άλλαξε μηχανικό, δίσκους, ελατήρια .
    Και μηχανάκι
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #133
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Την γκόμενα να την κρατήσει;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Την γκόμενα να την κρατήσει;
    Γιατί έχει?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Ο μαστορας το οδηγησε καθολου; Πηγες και σε κανενα αλλο μαστορα;

Σελίδα 9 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2005, 20:07
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 14:47
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2004, 19:11
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 16:21
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 15:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF