Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Να αλλάξω και τρόμπα φρένου;Αξίζει;

  1. #1
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427

    Question Να αλλάξω και τρόμπα φρένου;Αξίζει;

    Καταρχήν καλησπέρα.
    Έκανα μια αναβάθμιση στο μπροστινό της μηχανής (σωληνάκια-δαγκάνα tdm 900) και σε συνδυασμό με σχετικά πρόσφατο σέρβις στα καλάμια το φρενάρισμα είναι πλέον σε υποφερτό επίπεδο.
    Διάβασα αρκετά παλιότερα θέματα εδώ για σωληνάκια,τακάκια,δίσκους κτλ , μπήκα στην πρίζα που λένε και έχω μερικές απορίες.
    Καταρχήν σκέφτομαι κάτι από νεώτερο μοντέλο,κινέζικη αφτερμαρκετ όχι.
    Σίγουρα δεν μπορεί να είναι το ίδιο αλλά αξίζει να δώσω 70-80ε για μία μεταχειρισμένη από cbr1000 π.χ ή είναι καλύτερα να μαζέψω και άλλα για επώνυμη αφτερ;
    Καμία πρόταση για μεταχειρισμένη;

    Μήπως η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη και σε συνδυασμό με την αργή φύση της μότο μου (Tdm 850) να είναι και τζάμπα ο κόπος που λένε;
    Για τους δίσκους θα τα πούμε όταν έρθει η ώρα τους.

    Αυτά πάνω κάτω,κάθε συμβουλή δεκτή,ευχαριστώ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	215 
Μέγεθος:	72,7 KB 
ID:	412674
    porca miseria.

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Σέρβις στις δαγκάνες έχεις κάνει ποτέ??

    Αυτό σε συνδυασμό με τα σωληνάκια για αυτό το μότο θα έπρεπε να είναι υπεραρκετά....Η τρόμπα συνήθως είναι απ τις πιο καλές αναβαθμίσεις σε μότο αλλά πρόσεχε γιατί και αυτές μετά από κάποιο χρονικό διάστημα η χλμ θέλουν σέρβις...
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ναι ,οι δαγκάνες είναι απο το 900,τις φορούσαν και κάτι αρχαία r1,μπήκαν καθαρές απάνω και με τα απαραίτητα.
    Θα κρατήσω το ''Η τρόμπα συνήθως είναι απ τις πιο καλές αναβαθμίσεις σε μότο '' ,ωραίος ο τεος.

    Γενικά νομίζω είναι οκ τώρα αλλά κάνω πολλές διαδρομές στα ορεινά και παίζει πολύ φρένο,τα ξέρεις.
    Ας το απολαμβάνω τουλάχιστον!
    porca miseria.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Θεωρητικά η πρώτη αναβάθμιση που θα έπρεπε να κάνουν όσοι θέλουν βελτίωση στα φρένα είναι η τρόμπα.
    Εντάξει κ τα σωληνακια υψηλής, ειδικά σε παλιά μοτο...

    Τακάκια δίσκοι κλπ μπορεί να κ μην χρειάζονται μετά.

    Κ εγώ είμαι υπέρ να βρεις μια μεταχείρισμενη επώνυμη, παρά κινεζική.
    Κ αν ψαχτείς κ λιγο υπάρχουν κ κιτ επισκευής γι αυτες έτσι ώστε να γίνονται σαν καινούργιες.

    Πρόταση δεν έχω κάτι , αλλά κι εγώ κάτι από σουπερ σπορ θα επέλεγα. Cbr, R1 αλλά κ από KTM του 2005 που φοράγανε ακτινικες βαρβάτες brembo

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Με τόσα ανταλλακτικά που υπάρχουν μια τρόμπα είναι εύκολη υπόθεση.
    Κάποτε εκθείαζαν συνδυασμό brembo - nissin για το tdm.. τώρα έχουν και άλλες ψηλό επίπεδο.

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,αυτό ήθελα να ακούσω,ότι αξίζει τον κόπο η αλλαγή της!
    Επί του πρακτέου είδα κανα δύο της Brembo από R1 κοντά στο 100ρικο,τόσο πάνε περίπου και στο ebay οπότε μάλλον από εδώ θα την πάρω.
    /excitement mode on

    Πες και κανένα 50ρικο βαρελάκι για υγρά+ένα κιτ επισκευής προληπτικό ,βάλε και σωληνάκια+τις δαγκάνες που μπήκαν, μας έβαλε μέσα το ρδέλο πάλι (για δίσκους δεν βλέπω ακομα ,άλλο κλάμα εκει )
    porca miseria.

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν καλησπέρα.
    Έκανα μια αναβάθμιση στο μπροστινό της μηχανής (σωληνάκια-δαγκάνα tdm 900) και σε συνδυασμό με σχετικά πρόσφατο σέρβις στα καλάμια το φρενάρισμα είναι πλέον σε υποφερτό επίπεδο.
    Διάβασα αρκετά παλιότερα θέματα εδώ για σωληνάκια,τακάκια,δίσκους κτλ , μπήκα στην πρίζα που λένε και έχω μερικές απορίες.
    Καταρχήν σκέφτομαι κάτι από νεώτερο μοντέλο,κινέζικη αφτερμαρκετ όχι.
    Σίγουρα δεν μπορεί να είναι το ίδιο αλλά αξίζει να δώσω 70-80ε για μία μεταχειρισμένη από cbr1000 π.χ ή είναι καλύτερα να μαζέψω και άλλα για επώνυμη αφτερ;
    Καμία πρόταση για μεταχειρισμένη;

    Μήπως η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη και σε συνδυασμό με την αργή φύση της μότο μου (Tdm 850) να είναι και τζάμπα ο κόπος που λένε;
    Για τους δίσκους θα τα πούμε όταν έρθει η ώρα τους.

    Αυτά πάνω κάτω,κάθε συμβουλή δεκτή,ευχαριστώ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	215 
Μέγεθος:	72,7 KB 
ID:	412674
    Κανονικά με αυτές τις δαγκάνες ακόμα και με την τρόμπα που έχεις το φρενάρισμα έπρεπε να είναι πολύ καλό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    αν αλλαξεις τρομπα φροντισε να εχεις και σωστη διαμετρο, μην παρεις μια στην τυχη, πρεπει να βρεις διαμετρο που να ταιριαζει με τα εμβολα των δαγκανων)

    παντως αυτες τις δαγκανες ειχε και το ρ1, ειναι αρκετα καλες (δεδομενων των αναλογιων), ισως χρειαζεσαι καινουρια τακακια αν δεν εχεις καλο φρενο

  9. #9
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ισχύει αυτό που λες,έχει βελτιωθεί πάρα πολύ σε αίσθηση και απόδοση απλά ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο λένε,ειδικά αν μιλάμε για τέτοιο κόστος με μεταχειρισμένο ανταλλακτικό
    Τακάκια έβαλα καινούργια με την αλλαγή,τα μανίσια.
    Δεν έχω παράπονο τώρα απλά ψάχνω έτσι ακόμα μισό κλικ καλύτερη απόδοση και διαφορά σε αίσθηση.Ο τύπος που μου τα πέρασε μου είπε με δίσκους θα δω διαφορά αλλά θα τους αλλάξω όταν χρειαστεί.
    porca miseria.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Όπως έχουμε ξαναπεί, το αποτέλεσμα του φρεναρίσματος, είναι γινόμενο τριών πραγμάτων.

    1-το καθευατό φρένο (δίσκοι-δαγκάνες-τακάκια-σωληνάκια-τρόμπα-υγρά)
    2-η ανάρτηση
    3-το λάστιχο

    Αν ένα από τα τρία δεν είναι σωστό και τείνει στο μηδέν, τείνει και όλο το γινόμενο.

    Τώρα για την επιμέρους ανάλυση του 1, είδες πόσα πράγματα γράφω στην παρένθεση. Όλα παίζουν ρόλο.

    Συχνό φαινόμενο στο συνεργείο, είναι να μας έρχονται άνθρωποι που ζητάνε τρόμπες, δαγκάνες κ.ο.κ. γιατί λένε ότι δεν έχουν καλό φρένο. Και όταν το πιάνουμε να το δούμε, βλέπουμε απάνω noname τακάκια καμμένα, λάδια από την τσιμούχα να έχουν τρέξει στις δαγκάνες, άθλια συμπεριφορά ανάρτησης, κατάμαυρα υγρά φρένων που δεν έχουν αλλαχθεί ποτέ, τριβείο μανέτας που τρίζει από την α-λαδωσία και τα άλατα που έχει πιάσει κ.ο.κ.

    Δεν τα λέω αυτά για σένα, δεν μου έχεις δώσει τέτοια εντύπωση, τα λέω με αφορμή το ποστ σου. Πρώτα κοιτάμε να είναι σωστά τα εξαρτήματα και τα υλικά όπως πρέπει, και ΜΕΤΑ αν ΠΑΛΙ ΔΕΝ μας ικανοποιεί, βελτιώνουμε.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 13/11/2019 στις 12:24.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Ισχύει αυτό που λες,έχει βελτιωθεί πάρα πολύ σε αίσθηση και απόδοση απλά ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο λένε,ειδικά αν μιλάμε για τέτοιο κόστος με μεταχειρισμένο ανταλλακτικό
    Τακάκια έβαλα καινούργια με την αλλαγή,τα μανίσια.
    Δεν έχω παράπονο τώρα απλά ψάχνω έτσι ακόμα μισό κλικ καλύτερη απόδοση και διαφορά σε αίσθηση.Ο τύπος που μου τα πέρασε μου είπε με δίσκους θα δω διαφορά αλλά θα τους αλλάξω όταν χρειαστεί.
    δισκοι τακακια σιγουρα θα κανουν διαφορα...τωρα αμφιβαλλω για την ποιοτητα των εργοστασιακων τακακιων, αλλα αφου τα αλλαξες δεν εχει νοημα να βαλεις αλλα τωρα...

    βρες μια ακτινικη τρομπα, ειναι οντως καλη βελτιωση...απλα οπως ειπα προσεχε το μεγεθος...δες τι εμβολο ειχε η αντιστοιχη του ρ1 και βρες μια αντιστοιχη ακτινικη...το πιθανοτερο ειναι να χρειαζεσαι την 16αρα (τετοια ειχαν τα πρωτα ρ1 με τις ακτινικες σιγουρα, οπως και τα τελευταια πανιγκαλε, 15 χρονια μπροστα η γιαμαχα (ο λογος που γυρισαν σε μικροτερες τρομπες τα νεα ντουκατια ειναι επειδη οι νεες μονομπλοκ δαγκανες εχουν μικροτερα εμβολα απο τις παλιες προφανως))

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    @telegonos
    Συμφωνώ με αυτά που λες και σε ευχαριστώ.
    Έχω κάνει σερβις στις αναρτήσεις μπροστά την Άνοιξη φέτος,τότε περίπου έβαλα και τα λάστιχα (άσχετο αλλά ικανοποιημένος 100% από τα Τ31).

    @panos έβαλα τα ''μανίσια'' γιατί ο τύπος που πήρα τις δαγκάνες τα είχε καινούργια και μου τα έκανε δώρο ας πουμε .
    Όπως τα λες,αυτή την 16ρα βλέπω της Yamaha.

    Στο τέλος τέλος γκάζια μπορεί να μην έχω αλλά θα έχω κάτι φρενάρες..... brembo τρομπες μπρος-πισω η milf,ε ρε μεγαλείαααα
    Με τρώει και λίγο το χέρι οπότε από το να βάλω μ@λ@κι@ς στυλ καρίνα και χερούλια που γράφουν Yamapa ,ε ας τα δώσω εκεί πρώτα
    porca miseria.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Για τους δίσκους θα τα πούμε όταν έρθει η ώρα τους.

    Αυτά πάνω κάτω,κάθε συμβουλή δεκτή,ευχαριστώ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	215 
Μέγεθος:	72,7 KB 
ID:	412674
    Mήπως να το επανεξετάσεις και να επενδύσεις πρωτίστως σε δίσκους ; Εχουν ψωμί ακόμα (αν βλέπω καλά) αλλά μήπως ήρθε η ώρα τους;

  14. #14
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Αυτό είναι το επόμενο βήμα,θα το ψάξω με το νέο έτος.
    Μετά ένα πίσω αμορτισερ.
    Μετά θα φρακάρει ή θα βαρέσει μπιέλα γιατί yamaha,γιατί tdm 850 ,γιατί έτσι και θα βάλω όλα τα αφτερμαρκετ στο(ν)......ράφι
    porca miseria.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Για τους ιδιους λόγους σκεφτομαι να αλλαξω την Brebo του Tuono Aprc 2014 με μια aftermarket Brembo που απο οτι διαβαζω πρεπει να ειναι η RCS-17 λογο ABS.

    Για δες αν σου κανει η μαμα Brembo Aprilia μπας και κανουμε την τράμπα

    Επισης κοιτώντας για το δικο μου εχω βρει αυτη αν σε ενδιαφερει, για να κανει για Tuono 2014 παιζει να σε καλύπτει
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	14,5 KB 
ID:	412682

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. θελω να αλλαξω μηχανη και κατηγορια μαζι. απο street σε super moto.
    από motomaniac στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 147
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2015, 15:28
  2. Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2014, 14:57
  3. Ερώτηση για τρόμπα φρένου και συμπλέκτη !!
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 12:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF