Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Να αλλάξω και τρόμπα φρένου;Αξίζει;

  1. #16
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Δεν βάζω πράγματα από Ιταλικά απάνω,έχουν αρρώστιες αυτά

    χιούμορ( έστο κακό) έτσι;Μακάρι να είχα την τουοναρα ,<3 Απριλια.
    porca miseria.

  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Τωρα που το ξαναείδα το θέμα, κατάλαβα το πρόβλημα.
    Η τρόμπα σου είναι η original και απλά λόγω διαμετρου δεν μπορεί να διαχειριστεί σωστά τις 4πίστονες μια και είχες 2πίστονες πριν.
    Για το TDM σου αρκεί ακόμα και μια απλή τρόμπα για 4πίστονες, πχ η μαμα απο R6, R1 που είχαν αυτές τις δαγκάνες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    αυτο δε το ειδα καν...αρκετα διπιστονα διπλα φρενα παντως ειχαν σχετικα μεγαλες τρομπες, αν η τρομπα ειναι ''μικρη'' για τις δαγκανες που εχει τωρα θα πρεπει να εχει και μεγαλη διαδρομη η μανετα του φρενου (και να εχει αισθηση σχεδον σα να εχει αερα το κυκλωμα)

  4. #19
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    4πιστονες ήταν και πριν απλά επιπέδου 90's και της πλάκας.
    Συμφωνώ στα άλλα,μανίσια από r1 μας κάνει,έκανα κουμάντο να πάει δικός μου να δει μια στην Καβάλα
    Αυτό που είπε ο panos θέλω να αλλάξω,να μειωθεί λίγο η διαδρομη παρόλο που έχει καλή αίσθηση τώρα χωρίς να τρομάζει.Αργεί λιιιιιγο το δάγκωμα που λέμε,εξαέρωση έγινε ,το ίδιο θέμα με μαλακό φρένο είχα και πριν.
    Να δω δηλαδή κάτι μεγαλύτερο από 16ρα;
    porca miseria.

  5. #20
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    οχι, μεγαλυτερη τρομπα θα καταληξει σαν λιγοτερη δυναμη στα φρενα...απλα θα πιεζεις την μανετα πιο δυνατα, η οποια κιολας θα εχει πολυ μικρη διαδρομη και θα ειναι σχεδον σαν ξυλο

    δες τι εμβολο φορουσε απο το εργοστασιο και απλα παρε μια ακτινικη ιδιας διαμετρου

    επισης με 200ε παιζουν καινουριες μπρεμπο, επειδη μερικοι ζητανε κατι παλαβα ποσα για μεταχειρισμενες τρομπες...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    4πιστονες ήταν και πριν απλά επιπέδου 90's και της πλάκας.
    Συμφωνώ στα άλλα,μανίσια από r1 μας κάνει,έκανα κουμάντο να πάει δικός μου να δει μια στην Καβάλα
    Αυτό που είπε ο panos θέλω να αλλάξω,να μειωθεί λίγο η διαδρομη παρόλο που έχει καλή αίσθηση τώρα χωρίς να τρομάζει.Αργεί λιιιιιγο το δάγκωμα που λέμε,εξαέρωση έγινε ,το ίδιο θέμα με μαλακό φρένο είχα και πριν.
    Να δω δηλαδή κάτι μεγαλύτερο από 16ρα;
    Μόνο αν βεβαιωθείς σίγουρα και κατηγορηματικά, ότι δεν χάνεις πίεση και έχεις μεγάλη διαδρομή για άλλο λόγο.

    Οι τρόμπες με τα χρόνια, το θέλουν το σετ επισκευής τους, γιατί τρώγονται τα τσιμουχάκια στο έμβολο μέσα τους και χάνουν σε ποιότητα λειτουργίας. Ή οι δίσκοι, αν έχουν λίγο στράβωμα, σπρώχνουν τα πιστόνια πίσω όσο εσύ δεν φρενάρεις και τα απομακρύνουν. Όταν έρθει η ώρα να φρενάρεις, η αρχή της διαδρομής της μανέτας, ξοδεύεται στο να ξαναπλησιάσουν τα τακάκια τον δίσκο.

    Μην ξεχνάς, ότι ο ''μοχλός'' που ενισχύει την δύναμη από τρόμπα μέχρι δαγκάνες και αντίστροφα αυξάνει την διαδρομή στην τρόμπα, είναι αντιστρόφως ανάλογος του εμβαδού (και όχι της διαμέτρου) του πιστονιού της τρόμπας και ανάλογος του συνολικού εμβαδού των πιστονιών των δαγκανών (επί δυο άμα έχεις δαγκάνα με γλύστρες).

    Παράδειγμα, τρόμπα με 1.2 φορές μεγαλύτερη διάμετρο στο έμβολο, θα σου μειώσει την ενίσχυση της δύναμης κατά 1.2*1.2=1.44 φορές, και θα σου μικρύνει την διαδρομή κατά 1.2*1.2 φορές για την ίδια ενίσχυση, αν δεν υπάρξει καμία άλλη αλλαγή στο σύστημα.

    Οπότε ναι, με την μεγαλύτερη τρόμπα θα μικρύνει η διαδρομή, αλλά θα θέλει και λίγο παραπάνω δύναμη στα δάκτυλα για το ίδιο αποτέλεσμα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    Μην ξεχνάς, ότι ο ''μοχλός'' που ενισχύει την δύναμη από τρόμπα μέχρι δαγκάνες και αντίστροφα αυξάνει την διαδρομή στην τρόμπα, είναι αντιστρόφως ανάλογος του εμβαδού (και όχι της διαμέτρου) του πιστονιού της τρόμπας και ανάλογος του συνολικού εμβαδού των πιστονιών των δαγκανών (επί δυο άμα έχεις δαγκάνα με γλύστρες).
    Το ξέρεις ότι δεν βγάζει νόημα παρά μόνο απ΄τα συμφραζόμενα έτσι? "Ο μοχλός της δύναμης είναι ανάλογος του εμβαδού του πιστονιού." Τον έστειλες τον άνθρωπο

  8. #23
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    4πιστονες ήταν και πριν απλά επιπέδου 90's και της πλάκας.
    Συμφωνώ στα άλλα,μανίσια από r1 μας κάνει,έκανα κουμάντο να πάει δικός μου να δει μια στην Καβάλα
    Αυτό που είπε ο panos θέλω να αλλάξω,να μειωθεί λίγο η διαδρομη παρόλο που έχει καλή αίσθηση τώρα χωρίς να τρομάζει.Αργεί λιιιιιγο το δάγκωμα που λέμε,εξαέρωση έγινε ,το ίδιο θέμα με μαλακό φρένο είχα και πριν.
    Να δω δηλαδή κάτι μεγαλύτερο από 16ρα;
    Eιχε 4πίστονες το TDM το 850? Φοβερό!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #24
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Κύριοι σας ευχαριστώ ειλικρινά για τον χρόνο σας.
    Το ρεζουμε είναι ότι αξίζει,από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν βάλω πιο μεγάλο έμβολο. Αυτή του r1 έκανε για το θηρίο,για την γριά θα είναι ταμαμ!

    @sapila racing :είναι φάση θα έχετε 4πίστονες και θα είναι σαν να μην έχετε
    porca miseria.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν καλησπέρα.
    Έκανα μια αναβάθμιση στο μπροστινό της μηχανής (σωληνάκια-δαγκάνα tdm 900) και σε συνδυασμό με σχετικά πρόσφατο σέρβις στα καλάμια το φρενάρισμα είναι πλέον σε υποφερτό επίπεδο.
    Διάβασα αρκετά παλιότερα θέματα εδώ για σωληνάκια,τακάκια,δίσκους κτλ , μπήκα στην πρίζα που λένε και έχω μερικές απορίες.
    Καταρχήν σκέφτομαι κάτι από νεώτερο μοντέλο,κινέζικη αφτερμαρκετ όχι.
    Σίγουρα δεν μπορεί να είναι το ίδιο αλλά αξίζει να δώσω 70-80ε για μία μεταχειρισμένη από cbr1000 π.χ ή είναι καλύτερα να μαζέψω και άλλα για επώνυμη αφτερ;
    Καμία πρόταση για μεταχειρισμένη;

    Μήπως η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη και σε συνδυασμό με την αργή φύση της μότο μου (Tdm 850) να είναι και τζάμπα ο κόπος που λένε;
    Για τους δίσκους θα τα πούμε όταν έρθει η ώρα τους.

    Αυτά πάνω κάτω,κάθε συμβουλή δεκτή,ευχαριστώ.
    Συνημμένο 412674
    Τις συγκεκριμένες sumitomo δαγκάνες φοράνε πλέον όλα τα Yamaha.
    Έχουν διάμετρο εμβόλων 27mm και 30mm.

    Έχω πειραματιστεί με ακτινική Nissin 19άρα(19x21) αλλά ήθελε πολύ δύναμη στη μανέτα.
    Άλλαξα και έβαλα ακτινική Nissin 11/16 ίντσας, δηλαδή διάμετρος εμβόλου περίπου 17,2mm.Η απόσταση μέχρι τον άξονα πάλι 21mm

    Πολύ καλύτερα.

    Mή βάλεις 19άρα.
    Τελευταία τροποποίηση από kostaspetrou; 13/11/2019 στις 16:23.

  11. #26
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    για να βρεις περιπου τι θες απο αποψη εμβολου μπορεις να κοιταξεις εδω και να υπολογισεις:

    When you design a hydraulic system it's important to have good feedback from the lever as to how much lever force to apply to achieve a desired braking rate. Having good feel, sensitivity and control is the major factor influencing braking quality.

    The main factor in designing good braking modulation characteristics is the ratio of the total area of the caliper pistons to the area of the master cylinder.


    A general design rule-of-thumb for twin rotor brake systems is as follows:

    30:1 - soft feel
    27:1 - sweet spot for design
    23:1 - firm feel
    20:1 - wooden feel

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. θελω να αλλαξω μηχανη και κατηγορια μαζι. απο street σε super moto.
    από motomaniac στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 147
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2015, 14:28
  2. Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2014, 13:57
  3. Ερώτηση για τρόμπα φρένου και συμπλέκτη !!
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 11:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF