Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Υποπτο?Απατη?Η αγνοια?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    104

    Υποπτο?Απατη?Η αγνοια?

    Καλξσπερα παιδια..Οπως γραφω κ στ τιτλο θελω μια απαντηηση σ αυτο.Εβαλα αγγελια να πουλησω ενα παπι..Ελαβα ενα μειλ οτι καποις ενδιαφερτε αι αν ειναι διαθσιμο.Απαντησα ναι,με ρτησε για καλυτερη τιμη του ειπα οκ και κοψα καποια λεφτα..Και σημρα μου στειλε αυτο!.."Ακούγεται καλά και είμαι εντάξει με την κατάσταση και την ζητούμενη τιμή του. Θέλω να ξέρετε ότι θα υπάρξει ένας πράκτορας μεταφορών θα έρχεται να το πάρει στο σπίτι σας μόλις η πληρωμή έχει επιβεβαιωθεί και εκκαθαριστεί και είμαι πρόθυμος να σας πληρώσω μέσω του PayPal, ώστε να μου πείτε εάν συμφωνείτε επειδή είναι πολύ ασφαλές και ασφαλής και προστατεύει και τους δυο μας και εγώ πραγματοποιώ την πληρωμή και λαμβάνετε τα χρήματα στο λογαριασμό σας."Ο ανθωπος αυτος ουτε ηρθε να το δει παρα μονο απ τις φωτο ουτε να το ελεγχει τπτ!!σ.σ Ολες οι συζητησεις μας γινανε μονο με εμειλ ουτε τα αληθινα μας ονοματα δε εχουμε ανταλαξει ...Υπαρχι πιθανοτητα να γινετε αυτο?Απο τη μια αν μου βαλει τα λεφτα ας ερθει να το παρει λεω αλλα απ την αλλη εμενα δε μου κολαν πολλα αλλα τι να πω μηπως χω μεινει πισω και γινονε πλεον λα μεσω ινερνετ...Τι λετε να κανω??

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    104
    Μολις το γκουγκλαρα και ειδα οτι ειναι απατη το χουν κανει σε πολλουσ απο αγγελιες μοτο στη ΧΕ και σκοπο εχουν να κλεψουν,,μαλλον απ το λογαραισμο με κποιο τροπο...Δε το σβηνω μηπως θελετε οι διαχειρηστες να ενημερωσετε το κοσμο..Τ αφηνω πανωσ ας...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Κάπου το χω ξανακούσει αυτό εδώ μέσα. Νομίζω υπάρχει και σχετικό νήμα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Απάτη 100%.
    Εχει ξανααναφερθεί.

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.182
    Α-Π-Α-Τ-Η καραμπινάτη,το καταλαβαίνεις άλλωστε από τη χάλια μετάφραση.Δέχονται να γίνει η συναλλαγή, σου παρουσιάζουν ένα ψεύτικο καταθετήριο ότι έβαλαν τα λεφτά και συ ήσυχος προχωράς στη μεταβίβαση.Έχει παρατηρηθεί πολλές φορές στο παρελθόν.
    Ρίξε και μια ματιά εδώ.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2018
    Μηνύματα
    16
    Ειναι απατη ναι, Προσοχη!!

    Ειναι το λεγομενο phishing email.

    Τα ξεχωριζεις τα μεηλ αυτα απο τα λαθος ελληνικα(προφανως μεταφρασμενα απο κανα google translate) και απο το γεγονος οτι ποτε δεν ονοματιζουν συγκεκριμενα στο αντικειμενο που πουλας,το ονομαζουν συνηθως ''your item''.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Γνωστή απάτη.
    Στο τελευταίο μήνυμα που θα σου στείλει, θα λέει ότι έκανε λάθος και σου έβαλε περισσότερα χρήματα από αυτά που είχατε συμφωνήσει. Ότι θα εμφανιστούν στο λογαριασμό σου σε λίγες μέρες αλλά θα σου ζητάει να του στείλεις την διαφορά σε κάποιο λογαριασμό.
    Ξέρω δύο άτομα που προσπάθησαν να εξαπατήσουν.
    Ψάχνουν για κορόιδα.
    Μου έστειλαν και σε μένα εμειλ όταν πουλούσα το GTS 300 με μια μετάφραση ότι νανε.

  8. #8
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Κανονας, αν σας προτεινουν

    - πληρωμη μεσω paypal
    - αποστολη μηχανης μεσω μεταφορικης
    - μεταβιβαση με εξουσιοδοτηση

    Μακρια κι αλάργα...

    Παντα προτιμας αυτους που θα το δουν απο κοντα να τους βλεπεις και να δινετε τα χερια
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  9. #9
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.113
    Δεν είναι μόνο αυτή η τακτική φίλε Sebastian, έχουμε αρκετά κρουσματα που περνά μεταφορική, φορτώνει ότι πουλάς ενώ ο πωλητής
    ακυρώνει την πληρωμή μεσω paypal.

    Συνέβει σε φίλο πριν λίγα χρόνια, κάποια στιγμή τους εντόπισαν σε σταθμό αλλαγής οχημάτων; μεταφορικής; στην Κόρινθο και μετα
    "χάθηκαν τα ίχνη τους"...

    Πολύ προσοχή παιδιά, μόνο έμβασμα με αιτιολογία την αγορά μοτό με αρ. τάδε, και μετά την εμφάνιση του ποσού στο λογαριασμό, μεταβίβαση
    με εξουσιοδότηση.

    Το '02 πουλούσα την μοτοσυκλέτα μου και είχα έναν αγοραστή" μηχανικό πλοίων, αμερικανό που βρισκόταν στο Λαγος, Νιγηρία.
    Με ρώτησε αν μπορούσα να τον εξυπηρετήσω δίνοντας του 2000ε ρέστα από επιταγή πληρωμής που είχε και μου έστειλε
    την επιταγή.
    Με κάλεσαν στο τμήμα και με μυνήσανε έγινε δίκη, αθωώθηκα, πλήρωσα το λογαριασμό κανά 500ε και ενημερώθηκα
    πως σε άλλους είχαν πάρει και το αντικείμενο (σε περιπτώσεις που μπορούσε να ταχυδρομηθεί).

    Ενώ στον τόπο μας...
    πηγαίνουμε Καλαμάτα με φίλο να πάρουμε ένα ζούζουρα, μας κάνουν το τραπέζι, πάμε σε ένα πάρτι, γυρνάμε την άλλη μέρα τριμπούρδελοι
    μας ξανακάνουν το τραπέζι, μας κοιμίζουν και γυρνάμε δευτερα πρωϊ. Αγνά και παραδοσιακά !

  10. #10
    Επιτηδες κανουν χαλια μεταφραση για να μην χανουν χρονο με τους ξυπνιους και να την πατανε μονο τελειως βλακες. Εκει που πρεπει να φαινονται ντοπιοι το κανουν τελεια.

    Κανεις μια αναφορα για αποπειρα ηλεκτρονικης απατης μεσω email, στο φακελο με τα εισερχομενα σου καπου ειναι στην κορυφη· δεν ξερω τι mail εχεις. Και τελειωσε η υποθεση.
    Τελευταία τροποποίηση από Shinji Ikari; 16/11/2019 στις 18:07.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Η επιστροφή μέρους των χρημάτων από υποτιθέμενη ηλεκτρονική συναλλαγή ή ψεύτικη/ακάλυπτη επιταγή είναι η πιο εύκολη περίπτωση να αντιληφθείς. Εκεί που την πατάνε πολλοί είναι όταν η συναλλαγή γίνει πράγματι στο λογαριασμό σου και δεις τα χρήματα κατατεθειμένα. Τα χρήματα αυτά μπορεί να προέρχονται από κλοπές από τρίτους (κάρτες, κλεμμένους λογαριασμούς e-banking) και η κατάθεση σε ανυποψίαστο τρίτο άτομο είναι ένας τρόπος να ξεπλυθεί το χρήμα.

    Για παράδειγμα, κλέβουν την κάρτα από το Γαύρο, ανοίγουν λογαριασμό στο PayPal και στέλνουν μέσω αυτής χρήματα στον πωλητή παπιού. Κατόπιν του ζητάνε από τον πωλητή επιστροφή μέρους του χρημάτων (ως ρέστα από μεγάλο ποσό που έστειλαν "κατά λάθος" ή ως έξοδα μεταφοράς του οχήματος) μέσω Western Union. Τα χρήματα μέσω της τελευταίας μπορούν να εισπραχθούν σχετικά ανώνυμα από τον απατεώνα, τα οποία είναι και το κέρδος του. Το ποσό που έφθασε στο λογαριασμό PayPal ή τραπεζικό του πωλητή, ανακαλείται ως παράνομα διακινημένο χρήμα. Ο πωλητής του παπιού μετά από ανάκριση γλιτώνει τις ποινικές ευθύνες για συμμετοχή σε σπείρα εγκληματιών, δηλώντας αγαθό θύμα (money mule), αλλά παραμένει οικονομικά υπόλογος για τα χρήματα, που αν έχει προλάβει να σηκώσει από την τράπεζα, του λένε να τα επιστρέψει στο ακέραιο.

    Στην αρχή της κρίσης όπου πολλοί έψαχναν δουλειά, είχαμε πήξει στην Ελλάδα στα e-mail που ζητούσαν "διεκπεραιωτές πληρωμών" ("financial officer"). Κατέθεταν σε τραπεζικό λογαριασμό του θύματος 10.000€, του έλεγαν "κράτα τα 500 ως αμοιβή και στείλε τις 9.500€ μέσω Western Union σε τρίτο άτομο". Μετά από λίγες μέρες καλούσαν το θύμα από την τράπεζα ή τις αρχές και του ζητούσαν τις 10.000€ που βρέθηκαν παράνομα στο λογαριασμό του. Αλλά οι 9.500€ είχαν κάνει ήδη φτερά αφού τα είχε στείλει στους απατεώνες με τρόπο που διαγράφονται τα ίχνη του ηλεκτρονικού χρήματος. Άρα το θύμα βρισκόταν ξαφνικά να χρωστάει 9.500€ ή πολύ περισσότερα, ανάλογα με την περίπτωση, ενώ νόμιζε ότι είχε πιάσει καλή δουλειά.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 16/11/2019 στις 18:42.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    Δεν υπαρχει ανωνυμα με Western Union, Θα ξερεις ποιος ειναι. Απλα δεν θα μπορεις να τον πιασεις. Same difference.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Είναι πιο χαλαρές οι διαδικασίες τους, σε σχέση με τις διαδικασίες ταυτοποίησης που επιβάλλει η Ευρωπαϊκή Ένωση στις τράπεζες, οπότε είναι ο συνήθης τρόπος για να ξεπλυθεί το χρήμα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #14
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από γιωργο Προβολή μηνύματος
    Καλξσπερα παιδια..Οπως γραφω κ στ τιτλο θελω μια απαντηηση σ αυτο.Εβαλα αγγελια να πουλησω ενα παπι..Ελαβα ενα μειλ οτι καποις ενδιαφερτε αι αν ειναι διαθσιμο.Απαντησα ναι,με ρτησε για καλυτερη τιμη του ειπα οκ και κοψα καποια λεφτα..Και σημρα μου στειλε αυτο!.."Ακούγεται καλά και είμαι εντάξει με την κατάσταση και την ζητούμενη τιμή του. Θέλω να ξέρετε ότι θα υπάρξει ένας πράκτορας μεταφορών θα έρχεται να το πάρει στο σπίτι σας μόλις η πληρωμή έχει επιβεβαιωθεί και εκκαθαριστεί και είμαι πρόθυμος να σας πληρώσω μέσω του PayPal, ώστε να μου πείτε εάν συμφωνείτε επειδή είναι πολύ ασφαλές και ασφαλής και προστατεύει και τους δυο μας και εγώ πραγματοποιώ την πληρωμή και λαμβάνετε τα χρήματα στο λογαριασμό σας."Ο ανθωπος αυτος ουτε ηρθε να το δει παρα μονο απ τις φωτο ουτε να το ελεγχει τπτ!!σ.σ Ολες οι συζητησεις μας γινανε μονο με εμειλ ουτε τα αληθινα μας ονοματα δε εχουμε ανταλαξει ...Υπαρχι πιθανοτητα να γινετε αυτο?Απο τη μια αν μου βαλει τα λεφτα ας ερθει να το παρει λεω αλλα απ την αλλη εμενα δε μου κολαν πολλα αλλα τι να πω μηπως χω μεινει πισω και γινονε πλεον λα μεσω ινερνετ...Τι λετε να κανω??
    εσυ απαντησε τους Βαλτε τα λεφτα στην μεταφορικη και μολις τα παρω απ αυτους ΚΑΣΕΡΙ τοτε σας μεταβιβαζω το μηχανακι
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

  15. #15
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Μπορείς να παίξεις καλύτερη πουστια από αυτόν.
    Πες τού να εξοφλήσει το μηχανάκι και εσύ θα του το στείλεις με τον Dalton στο σπίτι του.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΠΕΙΓΟΝ:ΚLE500stock:ΑΠΑΤΗ??!!
    από kachius στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2006, 22:16
  2. Περιεργη ΑΠΑΤΗ???? με τις πινακιδες....
    από Zbandit750 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 08:40
  3. απεργια=απατη
    από alex-varadero στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 18:31
  4. ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΗ Web Banking
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2006, 17:12
  5. Δυναμομετρησεις Απατη Α.ε
    από CREμμυδια στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2005, 10:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF