Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: HAYABUSA H TRACER 900 ΔΙΛΗΜΜΑ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2003
    Μηνύματα
    14

    HAYABUSA H TRACER 900 ΔΙΛΗΜΜΑ

    Καλησπερα.
    Εδω και 12 χρονια οδηγω Hayabusa. Gen 1 & 2.Φυσικα λογω δουλειας εχω περιορισει πολυ τα ταξιδια αλλα και τις βολτες ξεκαπνιζματος.Το μηχανακι μου ειναι με πολυ λιγα σχετικα χιλιομετρα και το αγαπω.

    Το αγαπω το ειδος αλλα και λογω ηλικιας(48)αλλα και παρεων εχω κοψει πολυ και νομιζω βαρεθηκα κιολας τα γκαζια τα τρελα.

    Η παρεα εχει μπει σε αλλαγες και μου εχει μπει στο ματι το Tracer αλλα το σκεφτομαι.
    Θα το μετανειωσω θα κλαψω το Busa μου?

    Δεν ξερω.Υπαρχει μεγαλο διλημμα.
    Αν εχετε καποια γνωμη βοηθηστε.

  2. #2
    Μονο εσυ ξερεις

  3. #3
    Tracer.
    Εφόσον μπήκε δίλημμα, μην το καθυστερείς. Αν δεν χρησιμοποιείς τα γκάζια του Hayabusa, δεν θα μετανιώσεις την αλλαγή.

    Μάλλον
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Εγώ είμαι από αυτούς που την έδωσαν και το μετάνιωσαν.......... Είχα την Gen 2. Κ4 και αυτό που έδωσα δεν το ξαναβρήσκω...
    Στριτάδικο θα πάρεις πάλι γιατί να αλλάξεις, το γκάζι έχει σχέση με το βάρος του χεριού σου και αν δεν κάνεις κέφι ποια τα πολλά, απλά το ελαφρώνεις... τόσο απλό, αλλά συνεχίζεις να απολαμβάνεις αυτό που δεν θα σου δώσει το Tracer.
    Οι παρέες μπορεί να αλλάξουνε, δεν παντρευόμαστε κανέναν, ο καθένας τραβά τον δρόμο του......
    Mil. Spec.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Μπορεί να το αγαπάς,αλλά πόσο το οδηγείς; Αν του κάνεις 1-2 βόλτες τον μήνα,το αξίζει;

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas56 Προβολή μηνύματος
    Θα το μετανειωσω θα κλαψω το Busa μου?
    Ναι.Άποψη μου φυσικά.
    porca miseria.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να το αγαπάς,αλλά πόσο το οδηγείς; Αν του κάνεις 1-2 βόλτες τον μήνα,το αξίζει;
    Εντελώς υποκειμενικό. Για εμένα, το αξίζει 110%. Οι 2 βόλτες θα έχουν ποιοτικά (οδηγικά μιλώντας) χιλιόμετρα, δεν θα είναι κομιούτινγκ,χωρίς το ένα να αποκλείει το άλλο, βέβαια. Άσε που μόνο που ξέρω πως υπάρχει και με περιμένει να πατήσω μίζα, να κουμπώσω πρώτη και να κατεβάσω τη ζελατίνα, έχω άλλη ψυχολογία.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παίζει σοβαρό ρόλο και η συχνοτητα που θα βγάζεις το tracer....αν είναι να το βγάζεις όσο και το μπούσα, ποιος ο λόγος να το αλλάξεις;
    και το αγαπάς κιόλας.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Εντελώς υποκειμενικό. Για εμένα, το αξίζει 110%. Οι 2 βόλτες θα έχουν ποιοτικά (οδηγικά μιλώντας) χιλιόμετρα, δεν θα είναι κομιούτινγκ,χωρίς το ένα να αποκλείει το άλλο, βέβαια. Άσε που μόνο που ξέρω πως υπάρχει και με περιμένει να πατήσω μίζα, να κουμπώσω πρώτη και να κατεβάσω τη ζελατίνα, έχω άλλη ψυχολογία.
    Το βλέπω τελείως διαφορετικά.Σκέψου,όταν πήρα καινούργια μηχανή άργησα να την νιώσω δική μου επειδή έτυχε να δουλεύω δίπλα στο σπίτι μου και δεν έκανα 25χλμ commute 5 φορές την βδομάδα,όπως έκανα με την παλιά.Σίγουρα έχω περάσει πολύ καλύτερα με την καινούργια,αλλά δένεσαι πολύ με μια μηχανή όταν την καβαλάς καθημερινά.Σίγουρα έχει μεγάλη σημασία και η απάντηση στην ερώτηση του Bowleno παραπάνω.Εννοείται είναι στον άνθρωπο.Άλλοι είναι οκ με 1-2 ποιοτικές βόλτες τον μήνα,άλλοι έχουν 3 μηχανάκια για να καβαλάνε κάθε μέρα και άλλοι κάνουν ακόμα και commuting με busa.

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.057
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas56 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα.
    Εδω και 12 χρονια οδηγω Hayabusa. Gen 1 & 2.Φυσικα λογω δουλειας εχω περιορισει πολυ τα ταξιδια αλλα και τις βολτες ξεκαπνιζματος.Το μηχανακι μου ειναι με πολυ λιγα σχετικα χιλιομετρα και το αγαπω.

    Το αγαπω το ειδος αλλα και λογω ηλικιας(48)αλλα και παρεων εχω κοψει πολυ και νομιζω βαρεθηκα κιολας τα γκαζια τα τρελα.

    Η παρεα εχει μπει σε αλλαγες και μου εχει μπει στο ματι το Tracer αλλα το σκεφτομαι.
    Θα το μετανειωσω θα κλαψω το Busa μου?

    Δεν ξερω.Υπαρχει μεγαλο διλημμα.
    Αν εχετε καποια γνωμη βοηθηστε.
    Η ουσια και η νομοτελεια των πραγματων κατ εμε.Προχωρα στην αλλαγη.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Το έχεις οδηγήσει το tracer? Το πιο σημαντικό από όλα δεν ξέρουμε.. Οδήγησε το, παρτο κ εθνική, πήγαινε για στροφιλικια, μέσα στην πόλη.. Γκαζωσε, φρέναρε, νιώσε..
    Ότι νιώσεις τότε αυτό κάνε.. Ολοι ξέρουμε όταν μας κάνει κλικ μια μηχανή.. Αν δεν νιώσεις μην την πάρεις γτ θα το μετανιώσεις..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    στη ζωή φίλε έχουμε ανάγκη να εξελισσόμαστε, να κάνουμε δοκιμές να μετανιώνουμε, να προχωράμε παρακάτω να τα αλλάζουμε όλα και γιατί όχι να τα ξαναλλάζουμε...

    γενικώς έχω μια φιλοσοφία ζωής...ποτέ δε λέω ποτέ..

    πήγαινε στο τρεϊσερ αν σε παίρνει και σου κάνει εκείνο το χαρακτηριστικό κλικ...γιατί όχι..;

    και να το μετανιώσεις...ε και;

    την υγεία σου να χεις να σαι γερός και θα τη φέρεις τη δουλειά εκεί που σου αρέσει...

    πάρε παράδειγμα εμένα...μέχρι τα 40 μου δεν ήθελα ουτε να ακούω για στριταδικα...είχα αλλάξει 7-8 μηχανές ολα ον-οφ...κι όμως πήγα σε στριτ και λογικα την επόμενη φορά θα ξαναπάω...(έχω βεβαία πάντα στο στάβλο το κατσικι για το βουνο, για να τα λέμε όλα)

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Πούλα τη βάρκα και πάρε ένα μηχανάκι που θα το χαίρεσαι. Πρέπει να έχω πετύχει 2 μπούσα στη ζωή μου που πραγματικά τα πήγαιναν όπως έπρεπε.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε αλλά το μόνο + του tracer σε σχέση με την g2 του κυρίου είναι το βάρος.
    Χάνει σε όλα τα άλλα σημεία. Νομίζω πως ο kostas56 από ότι είπε δεν το θέλει για να κάνει σαλτανάτια μέσα στην κίνηση,μια στο τόσο το καβαλάει για βόλτα.
    Βέβαια πολλές φορές κάτι καινούργιο μας ανανεώνει ψυχολογικά και άποψη μου ,γ@μ@το το tracer αλλά μπροστά στο gsxr1300 είναι το μηχανάκι των playmobil.
    porca miseria.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    και εγω εχω ενα cbr 1000 και κανω 2000 χλμ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ αλλα ΔΕΝ το δινω,αστο εκει να το βλεπω και οταν εχω χρονο να πηγαινω οπως θελω.
    αν θα το εδινα θα επαιρνα παλι κατι αντιστοιχο αλλα για τα καινουργια μοντελα λεφτα δεν υπαρχουν,υποψιν ειμαι και εγω 47.
    μην το δωσεις αστο να υπαρχει.....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μηχανής: Tiger 800, Tracer 900 ή κάτι άλλο;
    από tsimouxas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2018, 21:01
  2. Καινούργιο Tracer 900 ή Μεταχειρισμένο Ducati Multistrada 1200;
    από Eddiex στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2018, 17:01
  3. Tiger sport vs Yamaha tracer 900?
    από costas81 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2017, 12:38
  4. Yamaha Tracer 900, MT-09, XSR900
    από amyroukai στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2017, 17:52
  5. Tracer 900 vs Ducati Multistrada plus used BMW 1200GS 2015..... ????
    από gdiakod στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2017, 22:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF