Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 67

Θέμα: Αγορά Multi 1000ds

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manolo12 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα ...ξέρω το θέμα μου είναι χιλιοειπωμένο,όποτε αν δεν πάρω απάντηση το σέβομαι-κατανοώ αν πάλι πάρω ευχαριστω όσους με βοηθήσουν ..λοιπόν έφτασε η ώρα για την πρώτη μου μηχανή μετά από παπί ..ειμαι 29 κ από κει και πέρα τα λεφτά τόσο για την μηχανή και εννοείται και για τον εξοπλισμό υπάρχουν όπως κ το δίπλωμα που δίνω τις επόμενες μέρες οδήγηση..η καψούρα μου είναι το Moultistrada 1000ds ...μένω σε επαρχιακή πόλη όποτε μποτιλιαρίσματα κλπ είναι άγνωστες λέξεις και όπως επίσης υπάρχουν πολλές αλάνες για προπονησουλα κ δρόμοι με ελάχιστα έως καθόλου αμάξια ειδικά για τον πρώτο καιρό ..η χρήση της θα είναι η εξής ..Πηγαινε έλα δουλειά που είναι κανα 10αρι χιλιομετρα αλλά κ μικρό-δουλειές μέσα στην πόλη μου που δεν θέλω να κινώ το αμάξι ..επίσης βόλτες γιατί μένω κ κοντά σε παραλιακές περιοχές όπως Λαύριο,Σουνιο,Ανάβυσσος κλπ κ σίγουρα συχνά ταξιδάκια στο χωριό μου που όταν θα έχω κ την εμπειρία σίγουρο δικαβαλο.όποτε όπως καταλάβαινετε η μηχανή είναι περισσότερο χόμπι κ καψούρα κ λιγότερο ότι να πάρω κάτι που να μην κάει κλπ λόγω πολλών χιλιομέτρων δουλειάς..κ εδώ θέλω την συμβουλή σας ..να το κάνω το βήμα με φουλ σύνεση κ εξοπλισμό η όχι ;
    Για τα bold δεν σου κάνει ή καλύτερα το παπάκι είναι πολύ καλύτερο.
    Θα πηγαίνεις αλλά δε θα προλαβαίνει καν να ζεσταίνεται και θα καταναλώνεις πολλά σε βενζίνες για να πηγαίνεις το ίδιο γρήγορα ή και πιο αργά απο το παπάκι.
    Για βόλτες και ταξιδάκια θα είναι τέλεια.


    Τα κυβικά είναι πολλά για πρωτάρη, τα λειτουργικά έξοδα πάλι πολλά (βενζίνες, σέρβις) και πιθανότατα πολλά τα έκτακτα έξοδα (ιταλίδα >10ετίας).
    Οπότε ο μόνος λόγος για να την πάρεις είναι η αγάπη σου και όχι ο ενθουσιασμός που φεύγει πολύ γρήγορα (βέβαια τότε την πουλάς χωρίς να χάσεις πολλά).

    Αν οικονομικά είσαι σχετικά άνετος και δεν θα χάσεις 1 χρόνο ζωής για να την αποκτήσεις προχώρα χωρίς πολλά πολλά και στην πορεία βλέπεις

  2. #47
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Αυτό με τα κυβικά ρε παιδιά...Ναι χιλιάρι είναι αλλά τουριστικό με 85 άλογα;Άντε 90;
    Δηλαδή ένα lc4 μοτέρ ή ένα fazer/hornet 600 θα ήταν λιγότερο επικίνδυνο στα χέρια ενός σχετικά άπειρου οδηγού λόγο κυβικών ή και μικρότερης δύναμης;
    Για εμένα που μένω επαρχία όπως ο φίλος θα πω πως είναι πολύ ωραίο να κάνεις τα 10-20 καθημερινά σου χιλιόμετρα με το όχημα που γουστάρεις,ούτε φανάρια,ούτε μποτιλιαρισμα,καθημερινή βόλτα είναι,όχι ταλαιπωρία σαν τα μεγάλα αστικά κέντρα.
    Στα της συντήρησης της Ιταλίδας λογικά το έχει ψάξει ο φίλος και ξέρει περίπου.
    porca miseria.

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Σε όλα έχεις απόλυτο δίκιο ..πιστεύω ότι στο μέρος που μένω αλλά κ τα περίχωρα που θα την πηγαίνω είναι ωραία φάση ..το ότι είμαι πρωτάρης σε μεγάλη μηχανή είναι σοβαρό μείον κ θα κάνω το οτιδήποτε ώστε να τα πάω καλά μαζί της ..

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Κ εγώ από ότι έχω δει είναι 84 κ την δύναμη την βγάζει μεσαίες με οχτώ ..κακά τα ψέματα είναι δύσκολο για αρχάριο αλλά πατάω κάπως στο ότι έχω δει ανθρώπους να ξεκινούν με μηχανές που ανέφερες κ δόξα το θεό έχοντας μυαλό πήγαν καλά !!

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Φίλε μου προτίμησε να πάρεις S.

    Έχει ohlins μπρος-πίσω και fat-bar.
    To fat bar κάνει μεγάλη διαφορά στη θέση οδήγησης.
    Το ohlins πίσω είναι καλύτερο από το showa ή το sachs του 1000 και 1100, αντίστοιχα.
    Το ohlins εμπρός δεν έχει μεγάλες διαφορές από το showa του 1000 και είναι λίγο καλύτερο από το marzocchi toy 1100.

    Σκορτσάρει στις χαμηλές στροφές με -1 γρανάζι εμπρός το πράγμα βελτιώνεται.

    Έλεγχο καλό πέραν των προφανών στο πλαϊνό σταντ που στηρίζεται στο κάρτερ.
    Πολύ συνήθιζαν να κάθονται στο μηχανάκι πάνω με το σταντ ή να το λαδώνουν γέρνοντάς το χωρίς να βάζουν σταντ στο τροχό, με αποτέλεσμα να είναι κολλημένο.
    Η κόλληση αυτή δεν αντέχει πολύ (βλ. αλουμίνιο).

    Επίσης έλεγξε το πλαϊνό καπάκι της μπαταρίας μπροστά αριστερά στο φερινγκ αν κουμπώνει ακριβώς...τα περισσότερα είναι μακελεμένα από μάστορες.
    Όπως και το αντίστοιχο δεξί (έχει κλειδαριά) αν ανοίγει καλά και κουμπώνει ακριβώς.

    Κεντρικό σταντ να βρεις είναι πολύ δύσκολο, αν δεν έχει ήδη....όπως και πλαϊνές ΟΕΜ βαλίτσες (ενιοτε εμφανίζονται).

    Μόνα αρνητικά για μένα το θέμα του σταντ και η ένδειξη βενζίνης, που ανάβει τα λαμπάκι στο 100 χλμ από πλήρες.
    Κατά τ' άλλα είναι φανταστικό μηχανάκι ακόμα και σήμερα.
    Τελευταία τροποποίηση από maniatiakos; 20/11/2019 στις 14:13.

  6. #51
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Μανολο, εγω σαν κατοχος του 1000ds multi, τη χρησιμοποιω καθε μερα...

    ο,τι λενε οι παραπανω για αρνητικα ειναι σωστο... ετσι ειναι ...
    Καιει αρκετα, σου ζεσταινει πολυ τα ποδια σε χοντρη κινηση, σκορτσαρει λιγο χαμηλα, εξοδα, κλπ κλπ...

    Ομως εγω θα σου πω τα καυλερά της σημεια.... Οψη (δε χορταινω να την κοιταω), Ηχος (εμενα σαν ξηροκαμπανο μ αρεσει εως με καυλωνει), πολυ ΡΟΠΗ απο χαμηλα σαν 2 βαλβιδο...

    Τι κι αν εχει τοσα μειον... Καθε μερα, απο τη στιγμη που θα τη βαλω εμπρος μεχρι οταν θα φτασω και τη σβησω με φτιαχνει... γουσταρω την καθημερινοτητα μου... κ γι αυτο την αγορασα... απο καυλα...

    αλλα εγω ετσι ειμαι και στη ζωη μου... επιλεγω με καρδια και συναισθημα κι οχι μυαλο...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20191102_090357.jpg 
Προβολές:	242 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	412908
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Αυτό ακριβως κ εγώ έτσι είμαι σαν άνθρωπος κ αυτό έχει τα μείον του αλλά δεν θέλω να αλλάξω ..αν έχεις την όρεξη πες μου κάποια τιπς ως προς την οδήγηση στην αρχή ..δηλαδή με τι στροφές να το δουλεύω καλύτερα κλπ η ότι άλλο κρίνεις εσυ σημαντικό ...πάντως το μόνο ίσως πέρα απ την απειρία μου που με προβληματίζει είναι για το σταντ στο κάρτερ
    Τελευταία τροποποίηση από Manolo12; 20/11/2019 στις 15:38.

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manolo12 Προβολή μηνύματος
    ..δηλαδή με τι στροφές να το δουλεύω καλύτερα κλπ η ότι άλλο κρίνεις εσυ σημαντικό ...πάντως το μόνο ίσως πέρα απ την απειρία μου που με προβληματίζει είναι για το σταντ στο κάρτερ
    Οι στροφές που δουλεύει ωραία είναι από 3ΟΟΟ-8ΟΟΟ.

    Όσον αφορά το σταντ, το ελέγχεις σε τι κατάσταση είναι.
    Από κει και πέρα, εφόσον το χεις σε αυλή, γκαράζ κλπ παίρνεις ένα σταντ για μονόμπρατσο και το χεις σ' αυτό όσο το χεις παρκαρισμένο σπίτι σου.
    Ακούγεται μλκια το ξέρω, δυστυχώς το μηχανάκι έχει κάποια μείον όπως και εμείς σαν άνθρωποι...
    Eίσαι με την καραμπίνα στο ebay ή στο car, αν δεις διπλό σταντ να το χτυπήσεις.

    Ξέχασα να σου πω ότι πρέπει να τσεκάρεις και τους καθρέφτες γιατί είθισται από τους κραδασμούς να σπάνε στη βάση του μπράτσου.
    Αν δεν έχουν σπάσει, σώζονται.
    Πολλοί έχουν βάλει περφόρμανς ή barracuda και από άλλες εταιρείες. Αν βρεις μηχανάκι με τέτοιους ακόμα καλύτερα.

    Να ξέρεις ότι τα αλυσιδογράναζα σε μονόμπρατσο κοστίζουν από 25O-35O.
    Το σκορτσάρισμα και η πόλη επιταχύνουν τη φθορά τους.

    Από 95Ο μουλτι το προτιμώ πιο πολύ. Το 12ΟO είναι άλλη ιστορία....
    Να ξέρεις ότι παίρνεις πολύ μοτοσυκλέτα για τα λεφτά της.

    Ένα από τα πιο vfm μαζί με τα tuono 1ης γενιάς, σύγχρονα ευρωπαϊκά μεταχειρισμένα μηχανάκια.

    Καλή αγορά.

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Σε ευχαριστω πολυυ !!!

  10. #55
    καυλωμενος υποψηφιος Το avatar του/της ridah_da_fresh
    Εγγραφή
    31/08/2019
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manolo12 Προβολή μηνύματος
    ...όπως κ το δίπλωμα που δίνω τις επόμενες μέρες οδήγηση...
    Κανε την καρδια σου πετρα. Σε κανα 4μηνο θα σου ερθει η καρτουλα...

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Από την στιγμή που δεν σε νοιάζει κατανάλωση κ κόστος σέρβις κ αφού ερωτεύτηκες χτυπά την.. Και γω θα πρότεινα λιγότερα κυβικά όπως versys 300x, ktm 390 adv κτλ αλλά στο τέλος πάντα κερδίζει ο έρωτας κ η κ@υλα..Αν την πάρεις πολύ προσοχή μέχρι να την μάθεις γτ είναι γλυκό το γκάζι..

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Δεν πειράζει θα το έχω κλειδωμένο στο γκαράζ η θα το βγάζω κοντά στο σπίτι για προπονησουλα

  13. #58
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Να σαι καλά φίλε μου !!

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manolo12 Προβολή μηνύματος
    Δεν πειράζει θα το έχω κλειδωμένο στο γκαράζ η θα το βγάζω κοντά στο σπίτι για προπονησουλα
    Να του βάζεις και λουράκι μην σου φύγει
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #60
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manolo12 Προβολή μηνύματος
    Δεν πειράζει θα το έχω κλειδωμένο στο γκαράζ η θα το βγάζω κοντά στο σπίτι για προπονησουλα
    σε χρόνο ή σε απόσταση υπολογίζεις;

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 02:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 02:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 22:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 19:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 17:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF