Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 67

Θέμα: Αγορά Multi 1000ds

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59

    Αγορά Multi 1000ds

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα ...ξέρω το θέμα μου είναι χιλιοειπωμένο,όποτε αν δεν πάρω απάντηση το σέβομαι-κατανοώ αν πάλι πάρω ευχαριστω όσους με βοηθήσουν ..λοιπόν έφτασε η ώρα για την πρώτη μου μηχανή μετά από παπί ..ειμαι 29 κ από κει και πέρα τα λεφτά τόσο για την μηχανή και εννοείται και για τον εξοπλισμό υπάρχουν όπως κ το δίπλωμα που δίνω τις επόμενες μέρες οδήγηση..η καψούρα μου είναι το Moultistrada 1000ds ...μένω σε επαρχιακή πόλη όποτε μποτιλιαρίσματα κλπ είναι άγνωστες λέξεις και όπως επίσης υπάρχουν πολλές αλάνες για προπονησουλα κ δρόμοι με ελάχιστα έως καθόλου αμάξια ειδικά για τον πρώτο καιρό ..η χρήση της θα είναι η εξής ..Πηγαινε έλα δουλειά που είναι κανα 10αρι χιλιομετρα αλλά κ μικρό-δουλειές μέσα στην πόλη μου που δεν θέλω να κινώ το αμάξι ..επίσης βόλτες γιατί μένω κ κοντά σε παραλιακές περιοχές όπως Λαύριο,Σουνιο,Ανάβυσσος κλπ κ σίγουρα συχνά ταξιδάκια στο χωριό μου που όταν θα έχω κ την εμπειρία σίγουρο δικαβαλο.όποτε όπως καταλάβαινετε η μηχανή είναι περισσότερο χόμπι κ καψούρα κ λιγότερο ότι να πάρω κάτι που να μην κάει κλπ λόγω πολλών χιλιομέτρων δουλειάς..κ εδώ θέλω την συμβουλή σας ..να το κάνω το βήμα με φουλ σύνεση κ εξοπλισμό η όχι ;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Δεν χρειάζεται Ο, είναι multistrada. Strada στα Ιταλικά είναι ο δρομος, η οδός, οπότε multistrada είναι το ''πολλών δρόμων'' δλδ μια μηχανή που μπορεί να κινηθεί σε πολλών ειδών δρόμους, και πιο αφηρημένα, έχει πολλές χρήσεις.

    Όταν λες επαρχιακή πόλη, ποιά είναι αυτή;

    Είναι κάπως μεγάλη για πρώτη μηχανή, και ίσως δεν κάνει για κάποιον αρχάριο. Θέλει κάπως πιο συνειδητοποιημένο αναβάτη να ξέρει τι θέλει.

    Εγώ αν ήμουν όπως εσύ, θα έπαιρνα για πρώτο, κάτι πιο μικρό, πιο απλό, και αργότερα αν μου έβγαινε καλώς, θα πήγαινα στο multistrada.

    Όλα αυτά όμως είναι σχετικά, και διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο. Και εσύ ξέρεις τον ευατό σου. Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες Μανώλη!
    Χιλιοειπωμένο όντως το θέμα, cliche και η απάντηση:δύσκολα κάποιος θα σε προτρέψει να αγοράσεις μια μοτοσυκλέτα 1000cc ως πρώτη!Ωστόσο αν είναι τόσο μεγάλος έρωτας και αν είσαι συνετός, όπως ακούγεσαι, και με διάθεση να αγοράσεις τον κατάλληλο εξοπλισμό και έπειτα να αφιερώσεις χρόνο για να μάθεις τη μηχανή σου, τότε μπορείς να ζυγίσεις λίγο τα δεδομένα και να αποφασίσεις.
    Έχε στο μυαλό σου ότι χρειάζεται να υπολογίσεις και τα κόστη για τυχόν προβλήματα που θα σου παρουσιάσει καθώς επίσης για όλα τα αναλώσιμα και τα καύσιμα που απαιτούνται για μια μεγάλη μοτοσυκλέτα 15ετίας
    Το budget είναι κοντά στα 4-5 χιλιάρικα;

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Σίγουρα το σωστό είναι να ξεκινήσω με κάτι μικρό ..αλλά απ την άλλη δεν είναι κ εποχές να δίνω κ να παίρνω μηχανές έτσι ..επίσης αν κ δεν είναι σοβαρό επιχείρημα δεν μπορώ να πάρω κάτι που δεν μου μου ξυπνά το αίσθημα της κ@υλας κ έτσι θα το αγαπήσω θα το προσέξω θα το μάθω κλπ..βέβαια η υγεία είναι πάνω απ όλα κ για αυτό ρωτώ να πάρω γνώμες ..ξέρω πολλούς που ξεκίνησαν πχ με fazer κ με σύνεση κ μυαλό είναι καλά κ οδηγικά πια είναι σε ένα καλο σημείο ..πόλη μικρή χωρίς κίνηση στους δρόμους που υπάρχουν αλάνες για προπόνηση ας το πούμε κ αρκετοί δρόμοι άδειοι αν ξέρεις τα κατατόπια ..

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Έχω ψαχτεί τρομερά με τα συν κ τα πλην αλλά και τα σέρβις της ..απλά είναι μηχανή καθαρά για μένα κ όχι για να κάνω 50+ χιλιομετρα την ημέρα για την δουλειά μου πχ ...είναι δώρο στον εαυτό μου που πιστεύω ότι με σύνεση θα καταφέρνω να πηγαίνω συχνά στο χωριό μου που είναι κ ωραία διαδρομή αλλά κ εδώ γύρω γύρω στα παραλιακά που έχω κοντά κ στην δουλειά μου χωρίς να κινώ συνέχεια το αμάξι μου
    Τελευταία τροποποίηση από Manolo12; 19/11/2019 στις 22:35.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Κ ξεχασα να πω ότι το συνολικό μπατζετ είναι γύρω στα 5500 κ ίσως κ παραπάνω αν χρειαστεί !!
    Τελευταία τροποποίηση από Manolo12; 19/11/2019 στις 22:37.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Χαχαχαχα είσαι ωραίος !!! Μιλάς εκ πείρας η απλά πιστεύεις ότι γίνετε φίλε ;

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manolo12 Προβολή μηνύματος
    Χαχαχαχα είσαι ωραίος !!! Μιλάς εκ πείρας η απλά πιστεύεις ότι γίνετε φίλε ;
    Προχωρά και αγόρασε το . Ψάξε ένα που να έχει βιβλίο service από εξουσιοδοτημένο και πήγαινε να στο ψάξουν. Είναι λίγο περιεργες οι ιταλιδες και θέλουν φροντίδα και προδερμ
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Το ξέρω έχω ιταλικό αμάξι ..κ όσον αφορά τα του multi τα έχω δει όλα κ όντως θέλει καλο ψάξιμο !! Μια ερώτηση ..μια ήπια οδήγηση με το στροφές γίνεται χωρίς να σκορτσαρει σαν τρελό ;;σε ρωτάω γιατί φαίνεται να έχεις οδηγήσει

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Κάνει τα ναζάκια της λέει ο φίλος εδώ,αλλά τίποτα τρελό.Έχει πολλή ροπή για 1η μηχανή όμως ρε συ.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Ναι έχεις απόλυτο δίκιο !! Απλά τυχαίνει που έχω κάποιους γνωστούς που δεν ξεκίνησαν με μηχανάκια ας πούμε για αρχάριους αλλά δόξα το θεό έχουν μυαλό στο κεφάλι ..βέβαια δεν είναι επιχείρημα αυτό απλά οι εποχές είναι δύσκολες για πάρε δώσε μηχανών συχνά ..όσον αφορά το multi από ότι έχω καταλάβει κ σε κάποιες κουβέντες μεταξύ ντουκατοφιλων για τα κυβικά του έχει ας το πούμε διαχειρίσιμη δύναμη αν δεν είσαι Ινδιάνος και νομίζεις ότι σε ένα μήνα έγινες ροσι

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Για αυτό κ παίρνω γνώμες ώστε να πάρω κ την τελική απόφαση έχοντας όλα τα εφόδια κ εννοώ χρήματα για εξοπλισμό ,δίπλωμα κ θέλω να πιστεύω κ μυαλό !

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Είναι μπόλικο ρε συ και έχει και χαρακτήρα..

    Πες πως το στρίβεις με 40 χωρίς να έχεις ασπρίσει και ξεκουμπώνει το πλαϊνο καπάκι.

    το 'χεις;

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    70
    Τι τη θες τη χιλιαρα ρε φιλε, αυτές είναι μόνο για ταξίδια από έμπειρους οδηγούς, μικρή πόλη και χίλια κυβικά άστο καλύτερα, αν έχεις 6 χήνες πάρε το κτμ το καινούργιο που θα κυκλοφορήσει σύντομα και θα σε άρχοντας

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF