Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Μέθοδοι διάγνωσης "υγείας" ρουλεμάν μπιέλας και στροφάλου.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819

    Μέθοδοι διάγνωσης "υγείας" ρουλεμάν μπιέλας και στροφάλου.

    Υπάρχει ασφαλής τρόπος διάγνωσης της "ακεραιότητας" των ρουλεμάν στροφάλου και μπιέλας, χωρίς να γίνει διαχωρισμός των κάρτερ;

    Μέχρι στιγμής έκανα έλεγχο και δεν βρήκα τζόγο στην μπιέλα πάνω-κάτω αλλά μόνο δεξιά-αριστερά.

    Όταν δίνω κίνηση στον στρόφαλο με το χέρι μέσω μπιέλας δεν νοιώθω δάγκωμα, αλλά ακούω ένα χρα-χρα-χρα την ώρα της περιστροφής.
    Να πω την αλήθεια δεν γνωρίζω πως είναι ο φυσιολογικός ήχος για να συγκρίνω.

    Κουνώντας το βολάν δεν βρήκα τζόγους.

    ---------------------------
    Σημειώνω μιλάμε για δίχρονο εντουράκι, το μοτέρ έχει κατέβει-είναι στο πάγκο και έχουν αφαιρεθεί μέχρι στιγμής, κύλινδρος, πιστόνι, βολάν, πηνιοφόρος, καμπάνα και πλατώ συμπλέκτη.

    Θα προτιμούσα αν μπορούσα να το αποφύγω να ανοίξω-κλείσω κάσες, γιατί θα χρειαστούν εργαλεία που δεν έχω, αλλά αν είναι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα το κάνω.

    Υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος διάγνωσης να δοκιμάσω;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Είναι ευκαιρία να το φρεσκάρεις τώρα που είναι λυμένο. Αν δεν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία, πήγαινέ το σε κάποιο συνεργείο. Δεν νομίζω να σου πάρει πολλά, διχρονάκι είναι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Δεν πρέπει να κάνουν κανένα θόρυβο κ να έχουν καθόλου τζογο

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Τα περισσότερα μοτέρ στην αριστερή πλευρά, στο καπάκι,έχουν μία πλαστική τάπα που ξεβιδώνοντάς την αποκαλύπτεται η άκρη του στροφάλου με ένα παξιμάδι.Είναι για να μπορείς να τον γυρίζεις με το χέρι όταν χρειαστεί να χρονίσεις τον εκκεντροφόρο.
    Λοιπόν ένα μπακαλίστικος τρόπος είναι να σφηνώσεις ένα κατσαβίδι στο κενό στρόφαλος-τρύπα και να το πιέζεις για να δεις αν αυτός 'ακούει'.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει ασφαλής τρόπος διάγνωσης της "ακεραιότητας" των ρουλεμάν στροφάλου και μπιέλας, χωρίς να γίνει διαχωρισμός των κάρτερ;

    Μέχρι στιγμής έκανα έλεγχο και δεν βρήκα τζόγο στην μπιέλα πάνω-κάτω αλλά μόνο δεξιά-αριστερά.

    Όταν δίνω κίνηση στον στρόφαλο με το χέρι μέσω μπιέλας δεν νοιώθω δάγκωμα, αλλά ακούω ένα χρα-χρα-χρα την ώρα της περιστροφής.
    Να πω την αλήθεια δεν γνωρίζω πως είναι ο φυσιολογικός ήχος για να συγκρίνω.

    Κουνώντας το βολάν δεν βρήκα τζόγους.

    ---------------------------
    Σημειώνω μιλάμε για δίχρονο εντουράκι, το μοτέρ έχει κατέβει-είναι στο πάγκο και έχουν αφαιρεθεί μέχρι στιγμής, κύλινδρος, πιστόνι, βολάν, πηνιοφόρος, καμπάνα και πλατώ συμπλέκτη.

    Θα προτιμούσα αν μπορούσα να το αποφύγω να ανοίξω-κλείσω κάσες, γιατί θα χρειαστούν εργαλεία που δεν έχω, αλλά αν είναι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα το κάνω.

    Υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος διάγνωσης να δοκιμάσω;
    Υπάρχει κάποια υπόνοια η ακούγεται κάποιος θόρυβος και θέλεις να δεις τις ανοχές?
    Διότι τρόπος μέσω των αισθήσεων για να δεις τις ανοχες δεν υπάρχει. Η το ανοίγεις και μετράς η το κλείνεις και το αφήνεις στην ησυχία του
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #6
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Ο τζόγος Δεξί Αριστερά πρέπει να υπάρχει. Στο manual θα δεις πόσος πρέπει να είναι και τον μέτρα με φιλερ.
    Για το πάνω κάτω δεν μπορείς να το καταλάβεις με το χέρι εάν δεν είναι χάλια από πριν!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    αν μπορεις να αισθανθεις τις ανοχες ενος στασιμου κινητηρα κουνωντας με το χερι καποιο εξαρτημα ...εεεεε αυτο σημαινει οτι ειναι εντελως χαρχαλο και σε λειτουργια βαραει ασυστολα

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ποιον εκκεντροφορο? Δίχρονο είναι

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    τι είδους εργαλεία θα σου χρειάζονταν για αυτό που θες να κάνεις;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει ασφαλής τρόπος διάγνωσης της "ακεραιότητας" των ρουλεμάν στροφάλου και μπιέλας, χωρίς να γίνει διαχωρισμός των κάρτερ;
    Ο ασφαλέστερος τρόπος είναι οτι λέει το manual.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Sorry, απαντάω λίγο μαζεμένα γιατί το ΣΚ δεν είχα πρόσβαση.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Είναι ευκαιρία να το φρεσκάρεις τώρα που είναι λυμένο. Αν δεν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία, πήγαινέ το σε κάποιο συνεργείο. Δεν νομίζω να σου πάρει πολλά, διχρονάκι είναι.
    Συμφωνώ αλλά θα προτιμούσα να το αναβάλω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Δεν πρέπει να κάνουν κανένα θόρυβο κ να έχουν καθόλου τζογο
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Ο τζόγος Δεξί Αριστερά πρέπει να υπάρχει. Στο manual θα δεις πόσος πρέπει να είναι και τον μέτρα με φιλερ.
    Για το πάνω κάτω δεν μπορείς να το καταλάβεις με το χέρι εάν δεν είναι χάλια από πριν!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ο ασφαλέστερος τρόπος είναι οτι λέει το manual.
    Παρόλο που τα manual γενικά είναι λίγο φειδωλά σε τέτοια θέματα, οι πλευρικές ανοχές ελέγχθηκαν με φίλερ και είναι εντός ορίων.
    Δεν έχω βρεί τιμή για τον τζόγο στο πάνω μέρος της μπιέλας όταν την κουνάς δεξιά - αριστερά αλλά γενικά ξέρω ότι μέχρι 3mm είναι ΟΚ.
    Με "τάπωμα", κλείδωμα των γραναζιών και τράβηγμα - σκούντημα δεν νοιώθω τζόγο και δεν ακούω μεταλλικό ήχο. (Αυτές είναι και οι μόνες μέθοδοι έλεγχου που γνωρίζω).
    Όταν γυρίζω το στρόφαλο με το χέρι ακούγεται ένας ήχος!
    Δεν βαράνε μέταλλα, ούτε γράγκα-γκρουγκα, αλλά δεν είναι και τελείως αθόρυβο.
    Αν βοηθάει να ανεβάσω αρχείο ήχου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Ποιον εκκεντροφορο? Δίχρονο είναι
    Η ερώτηση είχε και γενικότερο χαρακτήρα πέρα, από το συγκεκριμένο πρόβλημα, οπότε η απάντηση του Νίκου δεν είναι εκτός θέματος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κάποια υπόνοια η ακούγεται κάποιος θόρυβος και θέλεις να δεις τις ανοχές?
    Διότι τρόπος μέσω των αισθήσεων για να δεις τις ανοχές δεν υπάρχει. Η το ανοίγεις και μετράς η το κλείνεις και το αφήνεις στην ησυχία του
    Ναι υπήρχε ένας θόρυβος απλά εγώ τον εντόπιζα στο πάνω μέρος του κινητήρα, άλλοι που το άκουσαν στο κάτω μέρος και άλλοι και στο πάνω και στο κάτω.
    Απλά δεν βρίσκω ικανοποιητικές ενδείξεις ώστε να μπορέσω να περιορίσω την αιτία του προβλήματος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    τι είδους εργαλεία θα σου χρειάζονταν για αυτό που θες να κάνεις;
    Engine splitter-crank puller.
    Είχα ανοίξει αντίστοιχο θέμα κάπου στα εργαλεία.
    Ξέρω ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι, απλά τους περισσότερους τους θεωρώ "μπακαλίστικους".

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    S

    Παρόλο που τα manual γενικά είναι λίγο φειδωλά σε τέτοια θέματα, οι πλευρικές ανοχές ελέγχθηκαν με φίλερ και είναι εντός ορίων.
    Δεν έχω βρεί τιμή για τον τζόγο στο πάνω μέρος της μπιέλας όταν την κουνάς δεξιά - αριστερά αλλά γενικά ξέρω ότι μέχρι 3mm είναι ΟΚ.

    Ξέρω ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι, απλά τους περισσότερους τους θεωρώ "μπακαλίστικους".
    3mm ?? Μήπως έιναι 0,3 mm? Εντελώς μπακαλίστικα τo πάνω κάτω είναι απειροελάχιστο. https://www.youtube.com/watch?v=0Em0GiLSO70

    και ο σωστός τρόπος https://www.youtube.com/watch?v=cKT6UeMmDr4
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 25/11/2019 στις 13:05.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    3mm ?? Μήπως έιναι 0,3 mm? Εντελώς μπακαλίστικα τo πάνω κάτω είναι απειροελάχιστο. https://www.youtube.com/watch?v=0Em0GiLSO70

    και ο σωστός τρόπος https://www.youtube.com/watch?v=cKT6UeMmDr4
    Το διάκενο ανάμεσα στο κάτω μέρος της μπιέλας και τα μάγουλα του στρόφαλου είναι 0.025-0.035mm. (Μέγεθος D στην εικόνα).
    Η εικόνα είναι ενδεικτική για να δείξω τα μεγέθη και δεν αφορά το υπό συζήτηση μοντέλο.

    Το άλλο μέγεθος είναι το μέγεθος F στην παρακάτω εικόνα και το βρίσκω σαν μέγιστη τιμή στα 3mm.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	58b4997f1b1e7_yz250fcrankspecs2.png 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	43,7 KB 
ID:	412978

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    https://www.youtube.com/watch?v=7ESai2CZx_c Ενδεικτικά

    Δεν ξέρω άλλο τρόπο για να γίνει σωστά η μέτρηση στις ανοχές. Αν γίνεται χωρίς να λύσεις το μοτέρ θα ήθελα να το μάθω κι εγώ
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 25/11/2019 στις 13:53.

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Το διάκενο ανάμεσα στο κάτω μέρος της μπιέλας και τα μάγουλα του στρόφαλου είναι 0.025-0.035mm. (Μέγεθος D στην εικόνα).
    Η τιμη αυτου του διακενου δεν λεει κατι απο μονη της (εννοω στην περιπτωση που ειναι μικροτερη της μεγιστης αποδεκτής) αλλα πρεπει να συνεκτιμηθει με την ανοχη του πανω μερους της μπιελας (εκει που περναει ο πειρος του εμβολου) για να μην αρχιζει να "αλλοιθωριζει" το πιστονι ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή ρουλεμάν τροχών και περίεργος θόρυβος
    από MadMar στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2014, 14:06
  2. Ρουλεμάν τροχού και λακούβα
    από peter86 στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2009, 07:54
  3. Ρουλεμάν τροχού και λακούβα
    από peter86 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2009, 02:35
  4. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 21:23
  5. Aφαιρεση ρουλεμαν λαιμου και αντικατασταση τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 18:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF