Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Μέθοδοι διάγνωσης "υγείας" ρουλεμάν μπιέλας και στροφάλου.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Η τιμη αυτου του διακενου δεν λεει κατι απο μονη της (εννοω στην περιπτωση που ειναι μικροτερη της μεγιστης αποδεκτής) αλλα πρεπει να συνεκτιμηθει με την ανοχη του πανω μερους της μπιελας (εκει που περναει ο πειρος του εμβολου) για να μην αρχιζει να "αλλοιθωριζει" το πιστονι ..
    Δυστυχώς η KTM δεν δίνει (από όσο ξέρω στα μετά το 2000 service manual ) τιμή για το συγκεκριμένο μέγεθος, ούτε έχω βρει κάτι σχετικό.

    Αν μπορείς να δώσεις κάποια πληροφορία ή έστω παραπομπή για διάβασμα θα βοηθούσε.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Αυτά τα νούμερα είναι μονο για έλεγχο μπιέλας και όχι για ρουλεμαν στροφάλου.
    Και το small end play με το στρόφαλο στο κάρτερ επηρεάζεται και απο τον τζόγο στα ρουλεμαν στροφάλου.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα νούμερα είναι μονο για έλεγχο μπιέλας και όχι για ρουλεμαν στροφάλου.
    Και το small end play με το στρόφαλο στο κάρτερ επηρεάζεται και απο τον τζόγο στα ρουλεμαν στροφάλου.
    Πολύ σωστά τα λες!

    Από την στιγμή που δεν υπάρχει τρόπος να δούμε, από ότι καταλαβαίνω, την "υγεία" των προαναφερθέντων χωρίς να ανοίξουμε κάσες, ας το πάμε "ανάποδα".

    1. Αν είχαν τζόγο τα ρουλεμάν στροφάλου θα έπρεπε να έχω τζόγο στο βολάν κουνώντας το δεξιά, αριστερά, πάνω, κάτω.

    2. Θα έπρεπε πιθανότατα να έχω φθορά στις αντίστοιχες τσιμούχες.

    3. Θα έπρεπε με κάποιο τρόπο αυτός ο τζόγος να αποτυπώνεται στα τοιχώματα του πιστονιού.

    4. Θα έπρεπε να είχα κάποιου είδους "ηχητική ένδειξή" να έρχεται από τα ρουλεμάν.

    Αν είχα αντίστοιχα τζόγους στο κάτω ρουλεμάν της μπιέλας, θα έπρεπε να ισχύουν, αίσθηση τζόγου, φθορά στα τοιχώματα κυλίνδρου, πιστονιού κλπ.

    Διορθώστε με αν λέω κάποια βλακεία.

    Αντιλαμβάνομαι το ότι αν δεν υπάρχουν τα παραπάνω σημάδια δεν σημαίνει ότι αύριο δεν θα "χτυπήσει" κάτι, αφού η μέθοδος αποσφαλμάτωσης (debugging) είναι εμπειρική και όχι ακριβείας, αλλά ούτε και πως πρέπει να γίνει αντικατάσταση εδώ και τώρα.

    Και για την "παραφιλολογία" του θέματος, έστω ότι πήγαινα το μηχανάκι σε μάστορα τι θα έκανε;
    Θα έλεγε, "φίλε, κάτσε να ανοίξω κάσες να πάρω μετρήσεις και να σου πω ή έλα μωρέ να τα αντικαταστήσουμε όλα και άσε μου ένα 200άρι εργατικά";

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Οταν πάς σε μάστορα τα αλλάζεις όλα. Το άν στα αλλάζει όλα στην πραγματικότητα είναι άλλη κουβέντα που έχει γίνει.
    Εσυ το άνοιξες γιατί δεν είχες συμπίεση κόλλησε τι έγινε; Αυτό που είχες πάρει πρόσφατα δεν είναι και δεν το έχεις χαρεί;
    Κλείστο και βγές στο βουνό να κάνεις βόλτες και αν έρθει η κακιά ώρα το ανοίγεις πάλι αφου το παλέυεις μόνος σου.
    Και αφού σκέφτεσαι κι'όλας να το ανοιξεις μην το ανοίγεις.
    Αυτα τα μηχανήματα έχουν βγεί για να βγαίνουν καθε βδομάδα και να κάνουν βαριές προπονήσεις.
    Οι 1-2 "βόλτες" το μήνα που τους κάνουμε μπορεί να πάρει χρόνια για να βγάλει τέτοια βλάβη.
    Όλα εξαρτιόνται απο την χρήση.
    Τελευταία τροποποίηση από leftos; 30/11/2019 στις 10:21.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Οταν πάς σε μάστορα τα αλλάζεις όλα. Το άν στα αλλάζει όλα στην πραγματικότητα είναι άλλη κουβέντα που έχει γίνει.
    Εσυ το άνοιξες γιατί δεν είχες συμπίεση κόλλησε τι έγινε; Αυτό που είχες πάρει πρόσφατα δεν είναι και δεν το έχεις χαρεί;
    Κλείστο και βγές στο βουνό να κάνεις βόλτες και αν έρθει η κακιά ώρα το ανοίγεις πάλι αφου το παλέυεις μόνος σου.
    Και αφού σκέφτεσαι κι'όλας να το ανοιξεις μην το ανοίγεις.
    Αυτα τα μηχανήματα έχουν βγεί για να βγαίνουν καθε βδομάδα και να κάνουν βαριές προπονήσεις.
    Οι 1-2 "βόλτες" το μήνα που τους κάνουμε μπορεί να πάρει χρόνια για να βγάλει τέτοια βλάβη.
    Όλα εξαρτιόνται απο την χρήση.
    Ναι αυτό το ρημάδι είναι το πήρα, βγήκα 2-3 βόλτες και μετά άρχισαν τα μαστορέματα.

    Το μηχανάκι σκαλίζοντας το ανακάλυψα ότι ήταν από ασυντήρητο έως τσαπατσουλιασμένο και επειδή θα βγαίνω μόνος στα πουρνάρια, μου προκαλούσε τρομερή ανασφάλεια πως θα με αφήσει κάποια στιγμή στη μέση του πουθενά και θα πρέπει να το κουβαλάω στην πλάτη.

    Η ερώτηση μου έχει καθαρά εγκυκλοπαιδικό χαρακτήρα για να μάθω αλλά να αποφύγω και τις μαστορο-παπαριές.

    Στη συγκεκριμένη περίπτωση τώρα το μηχανάκι έκανε ένα θόρυβο.
    Εγώ τον εντοπίζω στο πάνω μέρος του κινητήρα, κάποιοι φίλοι και γνωστοί που τον άκουσαν (μέσω βίντεο) τους φάνηκε επίσης περίεργος, αλλά τον εντοπίζουν άλλοι πάνω, άλλοι κάτω και άλλοι παντού.
    Οπότε κατέβηκε η μηχανή και άρχισα να ελέγχω από πιο κοντά τα πιθανά προβληματικά σημεία.

    Αυτό που με μπερδεύει είναι ότι οι ενδείξεις είναι αντιφατικές και δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Οπότε ρώτησα και εδώ (αλλά και αλλού) μπας και έχει κανένας άλλος καμιά γνώμη με περισσότερη εμπειρία.

  6. #21

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ωραίο αυτό θα το έχω στα υπόψιν, αλλά προτίμησα τη φθηνή λύση του κατσαβιδιού προς το παρόν.

    Βέβαια τίποτα από αυτά δεν έχει νόημα στην παρούσα φάση γιατί όπως λέω και πιο πάνω η μηχανή έχει κατέβει κλπ κλπ.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή ρουλεμάν τροχών και περίεργος θόρυβος
    από MadMar στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2014, 15:06
  2. Ρουλεμάν τροχού και λακούβα
    από peter86 στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2009, 08:54
  3. Ρουλεμάν τροχού και λακούβα
    από peter86 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2009, 03:35
  4. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 22:23
  5. Aφαιρεση ρουλεμαν λαιμου και αντικατασταση τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 19:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF