Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: BAJAJ Dominar 400 γνώμες

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/04/2020
    Μηνύματα
    3
    Παιδιά γειά σας κι απο μένα!
    Διάβασα όλα όσα γράφετε και θέλω να προσθέσω κι εγώ κάποια πράγματα που γνωρίζω.
    Επειδή μιλάμε για Bajaj, Ινδική εταιρεία αλλά αναφέρθηκε και η Benelli και εγώ θα βάλω στο παιχνίδι και την BMW για να σας εξηγήσω τι παίζει.
    Λοιπόν έχουμε και λέμε. Η Bajaj είναι ένας από τους κολοσσούς στις χώρες της Ασίας όπως και η TVS.
    Η μεν πρώτη (Bajaj) φτιάχνει εξ' ολοκλήρου, για λογαριασμό της KTM, το Duke 390 και γι' αυτό θα βρείτε αρκετές ομοιότητες στο Dominar 400, όπως οι φωτιζόμενοι διακόπτες που έχει η KTM.
    Η Benneli που έχει ιστορία και αξιοπιστία στο παρελθόν και είναι η πρώτη ευρωπαϊκή εταιρία κατασκευής μοτοσυκλετών, δεν είναι δυστυχώς πλέον Ιταλική αλλά αμιγώς Κινέζικη με ο,τι αυτό συνεπάγεται σε αξιοπιστία και ποιότητα κατασκευής.
    Η BMW τώρα, που εμβόλιμα ανέφερα πριν, έχει δημιουργήσει στην Ινδία μία μονάδα παραγωγής στον άλλο κολοσσό την TVS και κατασκευάζει εκεί για προφανή μείωση κόστους, το G310R το οποίο κοστολογείτε στα 5000 ευρώ περίπου!!! Φυσικά όλοι οι Ινδοί στην μονάδα παραγωγής ανεξαιρέτως, έχουν εκπαιδευτεί στα κεντρικά στο Βερολίνο και η παραγωγή ακολουθεί τα υψηλά standars της BMW.
    Η Bajaj τώρα με την σειρά της, αφού μπορεί, έχοντας αρκετή τεχνογνωσία στον χώρο αλλά και από την συνεργασία της με την KTM, φτιάχνει δικά της μηχανάκια με εντυπωσιακά περιφερειακά (το νέο Dominar 400 του 2020 έχει up side down μπροστινό πηρούνι 43mm και ακτινική δαγκάνα της Bybre θυγατρικής της Brembo με 320mm δίσκο) αλλά με σαφή έκπτωση στην ποιότητα των υλικών κατασκευής έτσι ώστε μαζί με τα φθηνά εργατικά να κοστίζει καινούριο γύρω στα 4300 την στιγμή που αντίστοιχα Γιαπωνέζικα με λιγότερο εντυπωσιακά αλλά επώνυμα περιφερειακά, να κοστίζουν πάνω από 6000.
    Εν κατακλείδι το Dominar 400 είναι ένα τίμιο μηχανάκι για την τιμή του αλλά με μια ποιότητα κατασκευής στα υλικά του η οποία δεν σημαίνει πως θα σε αφήσει ποτέ στον δρόμο αλλά σίγουρα δεν θα έχει την ίδια λαμπερή εμφάνιση που θα έχει ως καινούργιο, μετά την έλευση κάποιου χρόνου.
    Άλλωστε όπως πολύ σωστά λέει και ο λαός, ο,τι πληρώνεις παίρνεις!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    1) H Benelli δεν είναι καθόλου χειρότερη από τη Bajaj σε ποιότητα κατασκευής και είναι και πιο άνετη (η ΒΝ 251 που έχω και η BN 302 που έχω οδηγήσει) από τη Bajaj Dominar 400 (που επίσης έχω οδηγήσει), διότι ο σχεδιασμός των Benelli είναι για Ευρωπαίους, όχι για Ασιάτες. 2) Οι ινδικές BMW 310, τόσο η street όσο και η on-off δεν έχουν σχέση σε ποιότητα κατασκευής με τις γερμανικές, είναι δηλαδή όπως οι Bajaj και οι Benelli, δηλαδή ΟΚ αλλά μην τρελαθούμε κιόλας ότι πλησιάζουνε τις πανάκριβες μεγαλύτερες γερμανικές BMW! 3) Μεταξύ όλων αυτών, νομίζω ότι πλέον συμφέρει να αγοράσει κάποιος Yamaha MT 03, διότι και είναι Yamaha και έχει ομορφήνει σε σχέση με το προηγούμενο και έχει πέσει η τιμή του. 5.190 ευρώ καινούριο κοστίζει και σίγουρα θα έκανα τα πάντα ώστε να εύρισκα τα επιπλέον 800 ευρώ για να το αγόραζα αντί για ένα Bajaj 400.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    545
    Ρε παιδιά το Bajaj δεν είναι δικύλινδρο; Ποια η σχέση του με το benelli που είναι μονοκυλινδρο;

    Το Bajaj είναι μια δικύλινδρη μοτοσυκλέτα γενικής χρήσης. Στην ίδια κατηγορία που είναι το cb 500 το er5 το gs 500. Πιστεύω ότι θα κάνει τα πάντα μέτρια.... αλλά θα τα κάνει απροβληματιστα.

    Μετά το καλοκαίρι και λόγω καραντίνας και ύφεσης θα δούμε πολλές προσφορές στα καινούργια. Γενικα το γράφω και όχι μόνο για την Bajaj.

  4. #19
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά το Bajaj δεν είναι μονοκύλινδρο; Ποια η σχέση του με το benelli που είναι μονοκυλινδρο;

    Το Bajaj είναι μια μονοκύλινδρη μοτοσυκλέτα γενικής χρήσης. Στην ίδια κατηγορία που είναι το cb 500 το er5 το gs 500. Πιστεύω ότι θα κάνει τα πάντα μέτρια.... αλλά θα τα κάνει απροβληματιστα.

    Μετά το καλοκαίρι και λόγω καραντίνας και ύφεσης θα δούμε πολλές προσφορές στα καινούργια. Γενικα το γράφω και όχι μόνο για την Bajaj.
    Fixed...

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    1) συμφέρει να αγοράσει κάποιος Yamaha MT 03, διότι και είναι Yamaha και έχει ομορφήνει σε σχέση με το προηγούμενο και έχει πέσει η τιμή του. 5.190 ευρώ καινούριο
    ε ναι ρε!
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2020
    Μηνύματα
    1

    Εγώ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά.
    Υπάρχει κανένας ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου μοντέλου να μας πει τις εντυπώσεις του;
    Σας ευχαριστώ πολύ.
    Γεια σου φίλε. Αγόρασες τελικά μοτοσυκλέτα; Έχω ένα dominar 400 και του έχω πιει το αίμα. Από ταξίδια 2κάβαλο φουλ φορτωμένοι μέχρι χωματόδρομο. Όχι απλά δεν έχει πάθει τίποτα, αλλά πήγαινα και εκεί που ο φίλος μου με το hornet δεν μπορούσε! Είμαι καθοδόν για αγορά μεγαλύτερης μοτοσυκλέτας μόνο και μόνο για μεγαλύτερη άνεση στα ταξίδια και μάντεψε... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δε θα το πουλήσω και θα το κρατήσω το Ντόμιναρ. Για πολλά χρόνια ακόμα... Κοντά στα 20 χιλιάδες χιλιόμετρα και ακόμα ενθουσιασμένος όπως την πρώτη μέρα.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	104681026_199551741296016_8266133444561786582_n.jpg 
Προβολές:	111 
Μέγεθος:	104,7 KB 
ID:	419217

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για yamaha xj 400 diversion 1993
    από μικε στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2016, 22:31
  2. Γνωμες για CB 400 SF
    από fournas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2013, 23:03
  3. Για ZXR 400 κατοχους.
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 15:45
  4. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 21:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF