Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Πρώτο ταξίδι με την κόρη στην Ολλανδία

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266

    Πρώτο ταξίδι με την κόρη στην Ολλανδία

    Καλημέρα σε όλους,

    Το θέμα δεν είναι αφορά άμεσα την μοτοσυκλέτα και έχει ως εξής:

    Ετοιμαζόμαστε με την οικογένεια (3 μελής) να πάμε για 5 μέρες Ολλανδία, Άμστερνταμ. Θα είναι το πρώτο ταξίδι της κόρης (4,5 ετών) στο εξωτερικό. Θα ήμαστε από 30/11 μέχρι 5/12.

    Θα κινούμαστε με μέσα συγκοινωνίας και εάν ο καιρός το επιτρέπει και ποδήλατα.

    Θα ήθελα να μου προτείνεται μέρη περιοχές μαγαζάκια, (εκτός από το εργοστάσιο της HEINEKEN που θα πάμε σίγουρα), για να είναι μια καλή εμπειρία για την μικρή.

    Ξέρω πως ο καιρός θα είναι λίγο περίεργος σε σχέση με τα ελληνικά δεδομένα, αλλά έχουμε προετοιμαστεί καλά από ρούχα (θέλω να ελπίζω...).

    Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

  2. #2


    Προς στιγμή νόμισα ότι είχα μπει στο trip advisor...

    Τεσπα...


    Red Light district να πατε
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Δυστυχώς το Άμστερνταμ δεν είναι και το καλύτερο για
    τα παιδιά.. βέβαια είναι μικρούλα οπότε πιθανόν να μην θυμάται
    και πολλά μετά.
    Υπάρχει το madame tussauds και το ripley's believe it or not που ίσως της φανούν ενδιαφέροντα.
    Επίσης εμένα μου άρεσε πολύ η ουτρεχτη (20 λεπτά με το τρένο)
    Και αν δεν βαριέστε η Μπριζ (2 ώρες τρένο)

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Να πάτε A Dams lookout θα της αρέσει να την πας στο πάρκο τους αλλά πρωί σχετικά που έίναι πανέμορφο Γενικά βόλτα στο Άμστερνταμ τη βαρκάδα που έχουν στα κανάλια και αν νοικιάζουν ποδήλατα με καλάθι για παιδιά να πάρετε ένα είδα αρκετά αλλά δεν ξέρω αν νοικιάζουν και προφανώς όπου σου είπαν πιο πανω εκτός από redlight
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Τραινο βολτα, έχει παρκα με λουλούδια δες στο google, delft ωραια πολη για βολτα, μην περιμενεις πολλα να δεις εκει ειναι χλιαρο μερος για τουρίστες

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος


    Προς στιγμή νόμισα ότι είχα μπει στο trip advisor...

    Τεσπα...


    Red Light district να πατε
    χαχαχα, με το παιδί.... θα μας το πάρει η πρόνοια !!!!!!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Σας ευχαριστώ πολύ,



    Δεν είναι συμβατικό μέρος για ταξίδι με παιδί, αλλά νομίζω (ελπίζω) λόγω Χριστουγένων να είναι στολισμένο, οπότε να έχει ωραίες εικόνες.

  8. #8

  9. #9
    Για να μιλήσουμε και σοβαρά (επειδή ζήσαμε και κάτι μήνες εκεί... )

    Μακριά από tourist traps (Heineken, Tussaud κλπ). Επισης οχι ποδηλατο γιατι αποκλειεται να μπορειτε να κινηθειτε με το ρυθμο των ολλανδων και θα σας πατησουνε.

    Vondelpark, Rijkmuseum, Van gogh museum και βολτα στα στενα ακολουθωντας τα καναλια. Παντου με το τραμ, βγαλτε καρτα και καντε βολτες για ψωνια στη Leidsestraat. Επισης μια μονημερη ειτε στο Haarlem ειτε στην Ουτρεχτη λεει.

    Αυτά
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    να πατε NEMO μουσείο τεχνολογίας, βολτα στα κανάλια απο central, και μουσείο αντίστασης ,
    βασικά βγάλτε i (love) amstrerdam κάρτες βολεύουν πάρα πολυ και εχει δωρεάν διαδρομές εισόδους σε μουσεία εκπτωσεις κτλπ κτλπ

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2017
    Μηνύματα
    2
    Ψαξε στη Χαγη (Den Haag) τη Madurodam . Eιναι μια ολοκληρη πολη απο μινιατουρες, θα ξετρελαθει η μικρη (και οχι μονο εκεινη).

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    βασικα μη μεινετε στο αμστερνταμ, ειναι υπερβολικα τουριστικο το μερος και εχει χαλασει εντελως...θα σου ελεγα να αφιερωσετε λιγο χρονο να δειτε τις αλλες πολεις, ετσι κ αλλιως ολα ειναι κοντα (ουτρεχτη, ροττερνταμ, χαγη, λειντεν κλπ)

    απο καιρο μην φανταστεις τιποτα τραγικα πραγματα, κατα μεσο ορο 10 βαθμοι κατω απο ελλαδα ειναι η θερμοκρασια (απο αθηνα τουλαχιστον), απλα καλο θα ειναι τα μπουφαν να ειναι σχετικα αδιαβροχα

    κανε ενα πλανο για το που και τι θες να κανεις, η συγκοινωνια ειναι αρκετα ακριβη και αφου θα ειστε 3 ατομα, ισως σε συμφερει πιο πολυ να νοικιασεις αυτοκινητο...

    επισης για τα ποδηλατα μην ανησυχεις μια χαρα θα μπορειτε να κινηθειτε, στους ποδηλατοδρομους οι ρυθμοι ειναι πολυ χαλαροι μιας και για τους ντοπιους αυτο ειναι απλο μεσο μετακινησης, δεν κανουν αγωνες και βλεπεις πολυ συχνα ηλικιωμενους κλπ να κινουνται με ρυθμους χελωνας...


    ααα, απεφυγε το αμστερνταμ

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος

    επισης για τα ποδηλατα μην ανησυχεις μια χαρα θα μπορειτε να κινηθειτε, στους ποδηλατοδρομους οι ρυθμοι ειναι πολυ χαλαροι μιας και για τους ντοπιους αυτο ειναι απλο μεσο μετακινησης, δεν κανουν αγωνες και βλεπεις πολυ συχνα ηλικιωμενους κλπ να κινουνται με ρυθμους χελωνας...


    ααα, απεφυγε το αμστερνταμ
    εγω παντως πηγα να φαω ξυλο απο ενα 12χρονο κοριτσακι....
    αμαξι να παρεις μονο αν εισαι έτοιμος να ακολουθησεις τον κοκ κατα γράμμα. δεν παιζουν αυτοι εκει.

  14. #14
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    εγω δεν εχω φαει ποτε ξυλο ουτε εχω απειληθει

    οσο για τον κοκ, αυτο ισχυει σε ολες τις σοβαρες ευρωπαικες χωρες, οχι μονο στην ολλανδια

    ειδικα στα ορια ταχυτητας θελει αρκετη προσοχη αλλα οπως ειπα χ3 για εισητηρια τρενων, το κοστος θα ειναι αρκετα αυξημενο

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες. Μια μονοήμερη εκδρομή είναι στο πρόγραμμα. Ελπίζω ο καιρός να μη μας απογοητεύσει

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θεμα με την τροχαία στην Βέροια
    από Dalt0n στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2017, 16:49
  2. Πρώτο ταξίδι στην ευρώπη.
    από pepes1gr στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2009, 18:57
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 02:42
  4. ταξίδι στην Ολλανδία
    από sotpag στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 23:36
  5. Ραντεβού με την κόρη μου
    από XTakias στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2005, 10:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF