Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Βελτίωση (;) φωτισμου σε παπι με προβολακι;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210

    Βελτίωση (;) φωτισμου σε παπι με προβολακι;

    Απο τα πιο κλασικα προβληματα ο κακος φωτισμος στα παπια. Δυστηχως δεν προβλεπεται αγορα μοτοσυκλετας πολυ συντομα και κανω και καποιες βραδινες διαδρομες ειδικα οταν εχει καλο καιρο, οπωτε σκεφτομαι και εγω πως μπορω να διορθωσω το προβλημα του αδυναμου φωτισμου. Με τις μπαγιονετ λαμπες που εβαλε η kawasaki στο Joy-R (και οχι μονο) η πιθανοτητα του να βρεθει ενα καλυτερο σετ με λαμπες απο τις εργοστασιακες (2 Χ 18W), ειναι μαλλον αδυνατο να συμβει. Ετσι σκεφτομουν την πιθανοτητα να βαλω ενα led προβολακι να λειτουργει καπως συμπληρωματικα περνοντας ρευμα κατευθειαν απ' τη μπαταρια. Το ερωτημα ειναι...Θα υπαρξει οντως βελτιωση η τζαμπα τα λεφτα; Οπως το σκεφτομαι θελω κατι με κλειστη δεσμη για να μην τυφλωνω τους απεναντι με 10W το πολυ αν θελω να δουλευει συμπληρωματικη με τα φωτα του παπιου η με παραπανω αφηνωντας μονο την πορειας αναμενη απο τα εργοστασιακα του. Τι λετε θα αντεξει η μπαταρια; κοιτουσα για κατι σαν αυτο η αυτο

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Προχώρα άφοβα στη σκέψη σου,θα δεις σημαντική βελτίωση.Μην βάλεις όμως το δεύτερο,έχει 3 λειτουργίες που θα σε μπερδεύουν θα πατας μεγάλη σκάλα και θα αναβει το στρόμπο κλπ μ@λακίες.

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μήπως να τσεκάρει πρώτα αν γίνεται εύκολα αλλαγή των ντουι σε Η4;

    Μπορεί να μην είναι πολύ δύσκολο και γίνεται συμβατό με δυνατες led μετά.

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Θα υστερεί το κάτοπτρο το ίδιο σε τέτοια περίπτωση νομιζω.

    Επίσης, ένα παπί με προβολακι.
    Το έχεις κάνει καθόλου εικόνα φίλε;
    Ναι αναγνωρίζω την ανάγκη αλλά όσοι έχουμε παπια,και δεν είμαστε καγκουρό, έχουμε συμβιβαστεί.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μπορεί να υστερεί αλλά είναι δύο, με το πολλαπλάσιο φως απο πρίν... για να αποφύγει το προβολάκι.
    Μόλις μου 'πε φίλος πως έβαλε δύο προβολάκια στο δικό σου, νομίζω κάτω απο τα φλάς.. baja!

    O ίδιος μου είπε πως υπάρχουν μπαγιονετ led και βλέπω πως έυκολα βρίσκεις 900lm-3000lm (4W-18W).

    Aυτό θα δοκίμαζα πρώτο μάλλον.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Θα υστερεί το κάτοπτρο το ίδιο σε τέτοια περίπτωση νομιζω.

    Επίσης, ένα παπί με προβολακι.
    Το έχεις κάνει καθόλου εικόνα φίλε;
    Ναι αναγνωρίζω την ανάγκη αλλά όσοι έχουμε παπια,και δεν είμαστε καγκουρό, έχουμε συμβιβαστεί.

    To καγκουρό όμως δεν θα το φάνε τα τσακάλια σε τίποτα θεοσκότεινα βουνά Το έχω δει με 2 προβολάκια των 12 ευρώ και είναι μια χαρά οταν μπαίνεις σε καμιά σπηλιά

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να υστερεί αλλά είναι δύο, με το πολλαπλάσιο φως απο πρίν... για να αποφύγει το προβολάκι.
    Μόλις μου 'πε φίλος πως έβαλε δύο προβολάκια στο δικό σου, νομίζω κάτω απο τα φλάς.. baja!

    O ίδιος μου είπε πως υπάρχουν μπαγιονετ led και βλέπω πως έυκολα βρίσκεις 900lm-3000lm (4W-18W).

    Aυτό θα δοκίμαζα πρώτο μάλλον.
    Θα δουλεψουν ομως με το ρευμα απ΄το δυναμο το οποιο δεν ειναι σταθερο οι μπαγιονετ λαμπες;

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δεν ξέρω. Για φώτα auto moto τις δίνουν πάντως.
    Στο κατάστημα που θα τις πάρεις είναι αρμόδιοι

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Επειδή έχω κάνει την πατέντα εδώ κ χρονια.
    Απ αυτά που προτείνεις ΙΣΩΣ το δευτερο που είναι προβολακι κανονικο. Αλλά κ μ αυτό θα έχεις θεμα γιατί έχει παρα πολυ εστιασμένη δέσμη, στυλ φακός.

    Γενικά το θέμα με τα φθηνά φανάρια τυπου λεντ είναι αυτό. Ή θα είναι focus ή θα είναι flood lights.

    Tα focus δίνουν πολυ μακρινή, αλλά πολυ μικρου ευρους δέσμη
    Τα flood κάνουν την νυχτα μέρα, αλλά μόνο στα 10 μέτρα. Κανένα βάθος. Σε συνθήκες πλήρους σκότους, ουτε φώτα δρόμου δηλαδή, είναι κ γαμω. Μέσα στην πόλη δεν βοηθάνε κ πολυ.

    Ωστόσο!
    Είναι καλυτερα απο τα μάμισια(δηλαδή απλά καλυτερα απ το για τον πουτσο που είναι τα εργοστασιακα)
    Κ το σημαντικότερο είναι ότι πλέον είσαι ορατός και την ημέρα.

    Ναι τα flood στραβώνουν τον απέναντι γιατί έχουν διάχυση κ φωτανε μέχρι κ τον πρώτο όροφο στις πολυκατοικίες.
    Αλλά επειδή δεν είναι πολυ ισχυρά δεν είναι όσο ενοχλητικές είναι οι ξενον που σου καίνε τον αμφιβληστροειδή ή οι καλές αλλά κακορυθμισμενες λεντ.

    Επειδή είχα ψαχτει τότε κατέληξα σε τετράγωνο προβολεα με 16λεντ. Συνολο 48w την στιγμή που η λάμπα μου ήταν 35w.
    Παρόλα αυτα κ παρότι μονοφασικο το παπί, τόσα χρόνια δεν έχω κανένα θέμα με τα ρεύματα ή με το δυναμο.

    Υπόψην καταργησα εντελώς την μικρή σκάλα(τα διασταυρωσεως που λέμε) , ανάβει μόνο το λεντ κ τράβηξα από κει γραμμή απευθείας στην λάμπα, χωρίς ασφάλεια.

    Αν τα βάλεις επάνω στην μπαταρία, βάλε ασφάλεια κ ξεχωριστό διακόπτη για να ανάβεις την λεντ. Αλλά όχι ταυτόχρονα λεντ κ απλή, θα έχει θέμα συντομα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    https://www.car.gr/parts/view/9568962/

    Αυτόν έχω εγώ.
    Ψαξε λίγο τις τιμές.

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Θα δουλεψουν ομως με το ρευμα απ΄το δυναμο το οποιο δεν ειναι σταθερο οι μπαγιονετ λαμπες;
    Τι σχεση εχει το ντουϊ των λαμπτηρων με το ρευμα τους..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Τι σχεση εχει το ντουϊ των λαμπτηρων με το ρευμα τους..??
    Καμια. Το "μπαγιονετ" θα μπορουσε η αληθεια ειναι να λειπει απο την προταση.

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Καμια. Το "μπαγιονετ" θα μπορουσε η αληθεια ειναι να λειπει απο την προταση.
    Οι πλουραλιστες συγχωρουνται..
    (αρκει να εχουν καλες προθεσεις..)

    Παμε τωρα στο "ασταθες" ρευμα του δυναμο..
    Το ρευμα που δινει το δυναμο ειναι αυτο που του ζητειται απο το εκαστοτε φορτίο..
    (και ειναι σταθερο για σταθερο φορτιο και σταθερη ταση εξοδου..)
    Επειδη προφανως ηθελες να αναφερθεις σε μη σταθερη ταση, δεν υπαρχει προβλημα, με την προϋποθεση οτι η ισχυς της καταναλωσης (P=VxI) απαιτει ρευμα που δεν ξεπερναει τα ορια ασφαλειας του φορτίου..
    (π.χ. μια λαμπα 24W μπορει να δουλεψει ειτε με 12V και 2Α ειτε με 6V και 4Α - στην δευτερη περίπτωη ομως κινδυνευει και να καει..)
    Κοινως, για "παιξιμο" της τασης στο επιπεδο του π.χ. 10% (απο 10.8 μεχρι 13.2 Volts, για ονομαστικη ταση 12V) δεν θα εχουν προβλημα οι λαμπες..
    (το αν εχεις τρεμοπαιξιμο στην φωτεινη ενταση, ειναι αλλου παπα ευαγγέλιο..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Το θέτω περισσότερο ως ερώτηση: αντί για προβολάκι, δε μπορεί να μπει κάτι τέτοιο, και να έχει ο ΙάσωνΗΒι και μια υποτυπώδη σκάλα για να μην τυφλώνει (ειδικά αν αντέχει το κύκλωμα να καλωδιωθεί μαζί με τα κανονικά φώτα) ; Ή αυτά τα φανάρια είναι τελείως για πέταμα, όπως με υποψιάζουν τα "300W" ισχύος που ισχυρίζεται ο πωλητής;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Το θέτω περισσότερο ως ερώτηση: αντί για προβολάκι, δε μπορεί να μπει κάτι τέτοιο, και να έχει ο ΙάσωνΗΒι και μια υποτυπώδη σκάλα για να μην τυφλώνει (ειδικά αν αντέχει το κύκλωμα να καλωδιωθεί μαζί με τα κανονικά φώτα) ; Ή αυτά τα φανάρια είναι τελείως για πέταμα, όπως με υποψιάζουν τα "300W" ισχύος που ισχυρίζεται ο πωλητής;
    Γιατί ,τα 30000 λούμεν δεν σε υποψιάζουν? Για βεγγαλικό πρέπει να κάνει πάντως

    Προτιμώ να βλέπω και τι λένε όσοι αγόρασαν κάτι παρόμοιο https://www.amazon.com/Zmoon-24000lm...ustomerReviews

    https://www.amazon.com/dp/B00IZ9VAOI..._t3_B07H26541B

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 24άρι καρμπυρατέρ και βελτίωση φωτισμού σε kawasaki kazer 115
    από strokt up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2017, 14:05
  2. Βελτίωση φωτισμού σε SYM SYMPHONY SR 150
    από flogerakos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2017, 10:04
  3. Βελτίωση φωτισμού με Hid kit σε fz6 s2
    από fatha στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2017, 04:01
  4. προβλημα με αναρτησεις σε παπι!!
    από GTZ750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 07:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF