Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Βελτίωση (;) φωτισμου σε παπι με προβολακι;

  1. #16
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Δουλειες ανοιξες ρε JasonEV..

    Η φωτεινη ενταση μετριεται αναλογα με το ΕΙΔΟΣ των λαμπτηρων (και την διακριτικη ευχερεια των κατασκευαστων)..
    (στα LED π.χ. μετριεται υπό μια συγκεκριμενη γωνία και αποσταση απο την "πλακα" (καθοδο) σε διασταυρούμενη επιφανεια..)

    Αυτο που ενδιαφερει (απο ηλεκτρικη αποψη) ειναι η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ του λαμπτηρα, η οποια (κακως μεν, αναγκαστικα και για πρακτικους λογους δε) μεχρι προτινος αναγραφοταν σε μοναδες ηλεκτρικης ισχύος (Watts), οι οποίες μοναδες δεν ταυτιζοταν απολυτα σε σχέση με την πηγη τροφοδοσίας (DC ή AC)..
    Απλα, ηταν βολικο να εχει ενα μετρο συγκρισης φωτεινοτητας ο τελικος καταναλωτης, παρα του οτι οι μοναδες του μετρου αυτού δεν ειχαν ΚΑΜΙΑ σχεση με το ζητούμενο..

    To makle long story short, ουτε τα Watts ουτε τα Lumens μπορούν να αντικατοπτρισουν την πραγματικη ηλεκτρικη καταναλωση του λαμπτηρα..
    (ειδικα με τις κινεζιες που η μονη "προδιαγραφη" τους ειναι το GMP - η οποια δεν ειναι κανενος ειδους προδιαγραφη - ο μονος ασφαλης τροπος για να βγαλει καποιος ακρη είναι το αμπερόμετρο..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δουλειες ανοιξες ρε JasonEV..

    Η φωτεινη ενταση μετριεται αναλογα με το ΕΙΔΟΣ των λαμπτηρων (και την διακριτικη ευχερεια των κατασκευαστων)..
    (στα LED π.χ. μετριεται υπό μια συγκεκριμενη γωνία και αποσταση απο την "πλακα" (καθοδο) σε διασταυρούμενη επιφανεια..)

    Αυτο που ενδιαφερει (απο ηλεκτρικη αποψη) ειναι η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ του λαμπτηρα, η οποια (κακως μεν, αναγκαστικα και για πρακτικους λογους δε) μεχρι προτινος αναγραφοταν σε μοναδες ηλεκτρικης ισχύος (Watts), οι οποίες μοναδες δεν ταυτιζοταν απολυτα σε σχέση με την πηγη τροφοδοσίας (DC ή AC)..
    Απλα, ηταν βολικο να εχει ενα μετρο συγκρισης φωτεινοτητας ο τελικος καταναλωτης, παρα του οτι οι μοναδες του μετρου αυτού δεν ειχαν ΚΑΜΙΑ σχεση με το ζητούμενο..

    To makle long story short, ουτε τα Watts ουτε τα Lumens μπορούν να αντικατοπτρισουν την πραγματικη ηλεκτρικη καταναλωση του λαμπτηρα..
    (ειδικα με τις κινεζιες που η μονη "προδιαγραφη" τους ειναι το GMP - η οποια δεν ειναι κανενος ειδους προδιαγραφη - ο μονος ασφαλης τροπος για να βγαλει καποιος ακρη είναι το αμπερόμετρο..)
    Στο πρώτο link ο FatManTolly σε σχετικό βίντεο ορκίζεται ότι του βγάζει μόλις 2 Αμπέρ!

  3. #18
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Απο που ακριβως "βγαινουν" αυτα τα Amperes..??

    Προφανως μιλαμε για καταναλωση και οχι για παραγωγη..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Απο που ακριβως "βγαινουν" αυτα τα Amperes..??

    Προφανως μιλαμε για καταναλωση και οχι για παραγωγη..
    Προφανώς και δεν γνωρίζω την διαφορά αλλά είναι 2 amp γαι κάθε λάμπα χώρια. Μεταφέρω ότι διαβάζω .Το σύνολο 20Α

  5. #20
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Το σύνολο 20Α
    Αστειο ποσόν..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Δεν ξέρω τι λέτε αλλά εγώ άνθρωπο με 3 ονόματα δεν τον εμπιστευομαι

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/12/2022
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα σας. Έχω κρυπτόν Ρ 115 του 07.
    Τράβηξα έναν θετικό πόλο από την μπαταρία, έβαλα ένα διακόπτη ον-οφφ και έλυσα το θέμα. Θα δείξω φωτο αύριο. Έχω ιμιτασιον φανάρι, είχα λοιπόν ένα θέμα, κάηκε το 1 ντουι, ΚΑΗΚΕ, ΤΟ ΕΝΝΟΩ, ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΑΡΠΑΞΑ ΛΙΓΟ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Δεν έβρισκα πουθενά ντουι 2πολικο σαν αυτο του φαναριου μου, έπρεπε να αγοράσω άλλο φανάρι. Οπότε πήρα άλλη μια λάμπα λεντ, Η4 μιας και βολεψαν οι επαφές τους. Θα δείξω φωτο Πώς τις συνδεσα να πάρεις μια ιδέα. Έβαλα και προβολακι, παλι με την ίδια λογική. Πλέον τα ρεύματα από τα πηνία έχουν έναν σκοπό, να φορτίζουν την μπαταρία. Φώτα μπρος πίσω είναι κατευθείαν από μπαταρία, φορτιστής κινητού κατευθείαν από μπαταρία, φώτα στοπ κατευθείαν από μπαταρία, αύριο θα βάλω και θερμενομενα γκριπ, θα ανεβάσω φωτο, με ασφαλεια σε κάθε γραμμή ξεχωριστά.
    Τώρα, για δυνατό φως. Είτε με λεντ είτε χωρίς ΜΑΚΡΥΆ Δεν βλέπεις, οπότε έβαλα προβολακι και τελείωσα. Όσο και να ρύθμιζε το φανάρι βλέπω λίγα μέτρα μακριά, σε παράδρομο μια βραδιά καλοκαιρινή ερχομουν απο βολτα στον ωροπο και τα κάνα πάνω μου,Δεν έβλεπα τίποτα με διπλό φανάρι και λεντ που πραγματικά είναι πολύ δυνατά κοντά, για στενάκια είναι ότι πρέπει, για δρόμους μεγάλους με κακό φωτισμό αστο, βλέπεις την στροφή μπροστά σου χαχαχα. Θα σου δείξω αύριο και φωτο συνδεσμολογία και λοιπά, Δεν ξέρω αν παρακολουθείς ακόμα αλλά θεωρώ πως είναι καλό να υπάρχει σαν μια ιδέα για κάποιον.

  8. #23
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    ΜΜΜΜΜ..!!!
    (γιαμ γιαμ γιαμ..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #24
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.706
    Σε 2 μερες σοβαρη κουβεντα...δεν ειναι παιξε γελασε.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gardenakis Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας. Έχω κρυπτόν Ρ 115 του 07.
    Τράβηξα έναν θετικό πόλο από την μπαταρία, έβαλα ένα διακόπτη ον-οφφ και έλυσα το θέμα. Θα δείξω φωτο αύριο. Έχω ιμιτασιον φανάρι, είχα λοιπόν ένα θέμα, κάηκε το 1 ντουι, ΚΑΗΚΕ, ΤΟ ΕΝΝΟΩ, ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΑΡΠΑΞΑ ΛΙΓΟ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Δεν έβρισκα πουθενά ντουι 2πολικο σαν αυτο του φαναριου μου, έπρεπε να αγοράσω άλλο φανάρι. Οπότε πήρα άλλη μια λάμπα λεντ, Η4 μιας και βολεψαν οι επαφές τους. Θα δείξω φωτο Πώς τις συνδεσα να πάρεις μια ιδέα. Έβαλα και προβολακι, παλι με την ίδια λογική. Πλέον τα ρεύματα από τα πηνία έχουν έναν σκοπό, να φορτίζουν την μπαταρία. Φώτα μπρος πίσω είναι κατευθείαν από μπαταρία, φορτιστής κινητού κατευθείαν από μπαταρία, φώτα στοπ κατευθείαν από μπαταρία, αύριο θα βάλω και θερμενομενα γκριπ, θα ανεβάσω φωτο, με ασφαλεια σε κάθε γραμμή ξεχωριστά.
    Τώρα, για δυνατό φως. Είτε με λεντ είτε χωρίς ΜΑΚΡΥΆ Δεν βλέπεις, οπότε έβαλα προβολακι και τελείωσα. Όσο και να ρύθμιζε το φανάρι βλέπω λίγα μέτρα μακριά, σε παράδρομο μια βραδιά καλοκαιρινή ερχομουν απο βολτα στον ωροπο και τα κάνα πάνω μου,Δεν έβλεπα τίποτα με διπλό φανάρι και λεντ που πραγματικά είναι πολύ δυνατά κοντά, για στενάκια είναι ότι πρέπει, για δρόμους μεγάλους με κακό φωτισμό αστο, βλέπεις την στροφή μπροστά σου χαχαχα. Θα σου δείξω αύριο και φωτο συνδεσμολογία και λοιπά, Δεν ξέρω αν παρακολουθείς ακόμα αλλά θεωρώ πως είναι καλό να υπάρχει σαν μια ιδέα για κάποιον.
    Πολύ πιθανό να έχεις θέμα με την μπαταρία σύντομα ...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Σε ενα suzuki shogun που ειχα, εβγαλα τελείως τα φωτα απο το εργοστάσιο και τράβηξα μια καινούργια γραμμή για το φανάρι και το κοντέρ με ασφάλεια και ρελε.. Με το που άνοιγες δηλαδή τον διακόπτη είχες αν ήθελες φωτα κανονικά χωρίς να βάλεις μπροστά. Εβαλα μια λάμπα h4 αφού κατακρεουργησα αυτή και το καβούκι του κοντέρ για να μπει. Γύρω στους τρεις μήνες καθημερινής χρήσης που το κράτησα δεν ειχα κανένα θεμα με την μπαταρία ούτε την ειχα δει ποτέ να ζορίζεται παρόλο που ειχα και εναν κινεζοσυναγερμο πάνω.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. 24άρι καρμπυρατέρ και βελτίωση φωτισμού σε kawasaki kazer 115
    από strokt up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2017, 13:05
  2. Βελτίωση φωτισμού σε SYM SYMPHONY SR 150
    από flogerakos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2017, 09:04
  3. Βελτίωση φωτισμού με Hid kit σε fz6 s2
    από fatha στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2017, 03:01
  4. προβλημα με αναρτησεις σε παπι!!
    από GTZ750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 06:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF