Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Πρόβλημα σε κοντέρ KTM enduro 690 2008

  1. #1

    Πρόβλημα σε κοντέρ KTM enduro 690 2008

    Γεια σας παιδιά!
    Λοιπόν, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το κοντέρ του 690 μου. Φαίνεται πως τα πινάκια που συνδέουν την πλακέτα με την οθονη απεικόνισης έχουν σπάσει με αποτέλεσμα να μην έχω πλέον καμια ψηφιακή ένδειξη στο κοντέρ, ενώ έχω τις ενδείξεις led (FI, μεγαλη σκάλα, καυσιμα κτλ).
    Το ζήτημα είναι ότι το πήγα στο Bike Therapy στη Θεσ/νικη και με αφορμή μια άλλη βλάβη σε έναν αισθητήρα, μου πρότεινε να διρθώσουμε κ το κοντέρ. Αφού το πήρα κ πλήρωσα 80 ευρώ για την επιδιόρθωση του κοντέρ, στα πρώτα 5 χιλιόμετρα η οθόνη δεν ξαναείδειχνε τίποτα. Το ξανα άφησα, το πήρα μετά από καμια βδομάδα κ πάλι τα ίδια.
    Άκρη δεν έβγαλα καθώς απέφυγαν να αναλάβουν την επισκευή ή την επιστροφή των χρημάτων, το αφήσαμε στο να μου βρουν καποιο άλλο κοντέρ μεταχειρισμένο, το οποίο δεν διευκρινήσαμε ποιος θα πληρώσει εν τέλη.
    Αλλά. όπως καταλαβαίνετε έχω χάσει λίγο την εμπιστοσύνη μου και την ψάχνω πλέον μόνος.
    Το ερώτημα είναι αν γνωρίζετε κάποιον στην θεσσαλονίκη που να επισκευάζει (πραγματικά) αυτά τα κοντέρ που μάλλον είναι λίγο ευαίσθητα στους κραδασμούς του μονοκίλυνδρου ή αν κάποιος έχει αντικαταστήσει το παραπάνω κοντέρ με κάποιο άλλο και να έμεινε ευχαριστημένος.
    Ευχαριστώ.
    Τοίχο τοίχο και για σύνθημα θα βήχω..

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Εφόσον δεν στο έφτιαξε ζητάς τα λεφτά σου πίσω και πας σε ειδικό .Τι διευκρίνιση να γίνει?
    Δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου προτείνω μάστορα .

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Nα σου πουνε οι ειδικοί αν κολλάνε ξανά και πως τα κολλάνε. Με κάποιο συρματάκι προφανώς και κόλληση με το κολλητήρι. Aν έφυγαν οι κολλήσεις στα πρώτα 5 χλμ την δουλειά την έκανε άσχετος ή απλά δεν κρατάνε(μάλλον απίθανο) ότι και να κάνεις.

    https://advrider.com/f/threads/ktm-6...fix-it.770815/

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	indychizzle_2012-01-14_17-12-25_343.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	62,5 KB 
ID:	412970
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 24/11/2019 στις 14:39.

  4. #4
    Γεια χαρά και πάλι.
    Γράφω ξανά, πιο πολύ για να καταγραφεί πως τη λύση μου την έδωσε το παιδί που έχει την παρακάτω σελίδα. Ουσιαστικά αντικατέστησε όλα τα pin με δικά του συρματάκια. Λευτεριά στα σάπια κοντέρ της KTM. https://www.facebook.com/55819711784...4383896560831/ (η περίπτωση του βιντεο που δεν είναι η δική μου, αλλά απο αυτό βρήκα αφορμή και έστειλα και το δικό μου. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	κο1.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	39,2 KB 
ID:	420822
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων κο2.jpg‎  
    Τοίχο τοίχο και για σύνθημα θα βήχω..

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Καλα ξηγηθηκες κι εσυ και το παλικαρι που εκανε τις κολλησεις, αλλα ρωτησε τον αν χρησιμοποιησε Pb free καλάι (που δεν το νομιζω γιατι θελει ψηλη θερμοκρασία και οι LCD δεν συμπαθουν την ζεστη..) γιατι οι παραδοσιακες κολλησεις δεν πολυαντεχουν στους κραδασμους..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. KTM ENDURO 690 R!
    από MiltiadisK.D στο forum KTM
    Απαντήσεις: 93
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2014, 07:48
  2. KTM prestige 06 η Duke 690 2008?????????
    από Giannis_77 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2009, 00:03
  3. KTM SMC 690,690 Enduro,690 SMR,Duke 690
    από Aitherobamwn στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 14:30
  4. Προβλημα σε κοντερ vfr 750
    από icex στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2008, 00:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF