Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 95

Θέμα: Από τι προστατεύουν οι μπότες;

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    τα παπούτσια με κορδόνια απαγορευονται. αν πέσετε σε στραβόξυλο που θελει να γράψει τα παντα θα σας γράψει και για "υποδήματα με κορδόνια". το είδα σε κλήση φίλου και έτριβα τα μάτια μου.
    Δηλαδή οι περισσότεροι από εμάς έχουμε εξεταστεί για το δίπλωμα μηχανής παραβιάζοντας τον ΚΟΚ; Ενδιαφέρον πραγματικά.

  2. #77
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Χρειάζεται να υπάρχει μια ισσοροπία στο τι περικλείεται σε "νομους" και τι προτείνεται από την πολιτεία.
    Το να υπάρχει ποινή για τα κορδόνια στη μοτό ρίχνει την "αξία" πολύ ουσιαστικότερων νόμων
    και προσβάλλει κατάφωρα τους πολίτες.

    Φυσικά σε μια κοινωνία που είναι μόνιμα στα όρια της παρακμής και εστιάζει το σύνολο των δυνατοτήτων της
    στην επιτηδευμένη ασυνεννοησία και τον υπερβολικό εγωϊσμό, δεν υπάρχει ελπίδα να απαιτηθεί αλλαγή...
    Το ξέρουν καλά οι διοικούντες, το εκμεταλεύονται γεμίζοντας μικροπρέπειες τους "νόμους" δίνοντας
    το δικαίωμα στους κουρασμένους και τους βαριεστημένους να πετάνε φράσεις όπως "λύσαμε τα υπόλοιπα και θα πιάσουμε
    τα κορδόνια" κ.λπ.

    Τα "προβλήματα" που μας φορτώνουν είναι δική μας ευθύνη. Είτε γιατί χρειάζεται να ανοίξουμε λίγο το μυαλό μας
    και να αυξήσουμε μόνοι την ποιότητα μας και τον σεβασμό για τα δικαιώματα του διπλανού μας, είτε γιατί πρέπει
    να βάλουμε φρένο στις μαμάδες που μέσα απο την αγάπη τους αλλά και τα κόμπλεξ "να δείξουν" διαμορφώνουν
    κοινωνικά ανάπηρους υπερεγωιστές που καταστρέφουν τα πάντα.

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    είτε γιατί πρέπει
    να βάλουμε φρένο στις μαμάδες που μέσα απο την αγάπη τους αλλά και τα κόμπλεξ "να δείξουν" διαμορφώνουν
    κοινωνικά ανάπηρους υπερεγωιστές που καταστρέφουν τα πάντα.
    Τα αποτελέσματα του παραπάνω δεν έχουν ακόμα φανεί.

    Πολλά έχουν δει τα μάτια μου, μα αυτό μου φέρνει τρόμο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #79
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Πως δεν έχει φανεί ρε συ, πως νομίζεις διαμορφώνονται οι συνειδήσεις των ασυνείδητων που θεωρούν
    ότι τους αξίζουν τα καλύτερα χωρίς να έχουν κοπιάσει ή τελοσπάντων ενδιαφερθεί για αυτά;

    Γιατί πιστεύεις ότι σε καλύτερες κοινωνίες στα 17 σου λένε άντε παλικαράκι μου πάρτο δρόμο σου να
    δεις πως είναι και που θα σε βγάλει;..

    Δεν τα αγαπάνε τα παιδιά τους αυτοί; οι κοινωνίες που στήνουν είναι καλύτερες ή χειρότερες;

    Έχουμε ξεφτιλιστεί διεθνώς, τρέχει η κάθε καημένη να "σώσει" το φλώρο που έφτιαξε για να αποδείξει στο σόϊ
    ότι είναι καλή μάνα ή και γιατί νομίζει πως έτσι θα φτιάξει μια βελτιωμένη βερσιόν του γελοίου που παντρέυτηκε βιαστικά
    μη τυχόν και μείνει στο ράφι...
    17χρονοι που δεν μπορούν να συντηρίσουν τον εαυτό τους και κάνουν επιλογές εξάρτησης προσπαθόντας
    'να καλύψουν τη θέση της παραδουλεύτρας που αφήνουν πίσω..

    αν θες το συζητάμε στο καφενείο, το σκισα το θέμα του ανθρώπου

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    το σκισα το θέμα του ανθρώπου
    Λιγάκι. Δεν είμαστε πια στα 80s που πήγαινες ξυπόλητος ή με το σκαρπίνι να σηκώσεις το Z και λογαριασμό δεν έδινες. Είναι στην κρίση του αστυνομικού αν θα σε γράψει ή όχι . / Αν το κορδόνια σου κρέμονται και είναι άλυτα μπορεί και να σου επιβάλλει πρόστιμο. Για την σαγιονάρα και την γόβα στιλέτο σε μηχανή ή αυτοκίνητο θα την φας σίγουρα.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 03/12/2019 στις 13:17.

  6. #81
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή οι περισσότεροι από εμάς έχουμε εξεταστεί για το δίπλωμα μηχανής παραβιάζοντας τον ΚΟΚ; Ενδιαφέρον πραγματικά.
    Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια διάταξη στον ΚΟΚ. Νομίζω μόνο το κράνος είναι υποχρεωτικό.

    Όταν έδινα εξετάσεις, υπήρχε σαφής οδηγία για μποτάκια χωρίς κορδόνια. Όσοι δεν είχαν, τους έδιναν κάτι σαν γκέτα που τα καλύπτει, ώστε να μην κρέμονται. Βέβαια, αντίστοιχη οδηγία υπήρχε και για τον υπόλοιπο μη υποχρεωτικό, πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό. Τα είχα αγοράσει όλα, πριν ξεκινήσω μαθήματα, αλλά σε όσους δεν είχαν τα παρείχε η σχολή οδήγησης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #82
    Banned
    Εγγραφή
    01/04/2018
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    τα παπούτσια με κορδόνια απαγορευονται. αν πέσετε σε στραβόξυλο που θελει να γράψει τα παντα θα σας γράψει και για "υποδήματα με κορδόνια". το είδα σε κλήση φίλου και έτριβα τα μάτια μου.
    αμα δει δερματινο με ξυστρες θα με γραψει για γρηγορη οδηγηση?

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Βάλε ένα τέτοιο https://www.skroutz.gr/c/2217/Kalymm...achytiton.html .
    Έχει και προστατευτικό με βελκρο για το παπούτσι αν δεν θέλεις μόνιμο στο λεβιε ταχυτήτων.
    Ή πάρε σκούτερ
    off topic
    2 φορες μου το πηραν εξω απο το σουπερ μαρκετ για 2 ευρω...να τον δεις και να τρεχεις
    στσ δικαστηρια απο το ξυλο που θα του ριξεις γμτ την που@@@ μου
    οι ''ψιλικατζηδες'' !

  9. #84
    Banned
    Εγγραφή
    01/04/2018
    Μηνύματα
    42
    +10

  10. #85
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Γράφω και εγω την εμπειρία μου για να απατήσω στην αρχική ερώτηση του θέματος, αν και 2 χρόνια μετά.

    Χθες ειχα την πρωτη μου πτώση. Στατική. Δεν καταφερα να κρατήσω τη μοτοσυκλετα όρθια και πεσαμε μαζι απο την δεξια πλευρα.

    Να γραψω τα ασημαντα πρώτα για να τελειωνω: Απο τη μηχανη εσπασε η μανέτα του φρενου (το 1/4 με το μπαλάκι στο τελος) και η βάση στηριξης απο το προβολάκι. Θα τα φτιάξουμε.

    Στα σοβαρά τωρα. Επεσα πολυ μαλακα. Ουτε σκέφτηκα αν χτυπησα. Για καποιο λογο όμως το δεξι μου πέλμα πιαστηκε καπως στη μηχανη. Δεν ξερω-δεν θυμαμαι. Αλλα θυμαμαι οτι εγω το εβγαλα, χωρις ιδιαίτερο κόπο. Αποτελεσμα λιγο σπασμένο μετατάρσιο. Κανα 3-4 βδόμαδο off.

    Φορούσα μποτάκι ψηλό. Οχι μοτοσυκλετας. Είχα ακόμα ενα μποτάκι το οποίο είναι πολυ πιο σκληρό και 90% οδηγάω με εκεινο. Χθες δεν το έβαλα. Αν είχα αυτο ή καποιο ειδικο παπούτσι μοτοσυκλετας ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα ειχα παθει απολύτως τιποτα. Δλδ απο καθαρή βλακεια ενα μηνα μανουρα και δυσκολία.

    Απο σήμερα ψάχνω μποτάκι. Εμαθα το μάθημα μου με το δυσκολο τρόπο

  11. #86
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Περαστικά!

    Δυστυχώς όσο δεν παθαίνουμε κάτι, τείνουμε να θεωρούμε δεδομένη την ασφάλεια και περιττά τα άβολα μέτρα ασφαλείας. Θέλει πολλή επιμονή για να μένουμε σταθερά προσεκτικοί, χωρίς να χρειαστεί να πάθουμε κάτι. Οι περισσότεροι μαθαίνουμε κυρίως με παθήματα και στο μεσοδιάστημα εξερευνούμε τα όρια και δοκιμάζουμε την τύχη μας, ακούσια ή εκούσια. Οπότε τουλάχιστον ας είναι τα παθήματα σχετικά αναίμακτα και διδακτικά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Και γω προχτές σε ένα ανήλιαγο στενό γεμάτο χιόνι και πάγο στο Μαρούσι πήγα να πέσω παρόλο που είχα κατεβάσει τα πόδια και πήγαινα με 0 χιλιόμετρα, με έσωσε που κλείδωσα την τελευταία στιγμή τις ρόδες μπροστά αλλά κάπως τραντάχτηκαν τα πόδια και, σαν να έκανα σπαγγάτο, τώρα με πονάνε από την εσωτερική μεριά. Το καλό είναι ότι φόραγα μπότα μηχανής και τουλάχιστον στο κάτω μέρος δεν κατάλαβα τίποτα, ίσως, βέβαια, να είναι και τυχαίο.

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Δεν το είχα προσέξει το θέμα αυτό. Ας πω κι εγώ την εμπειρία μου απο την πίστα. Για να μην μακρυγορω δεν θα αναφερθω σε πτώσεις στην πίστα και γενικά την αξία του εξοπλισμού αλλά μονο για την μπότα. Παρατήρησα μετα απο ενα σεσιον (που να σημείωσω οτι δεν έπεσα) οτι απο την αριστερη μπότα έλειπε το προστατευτικό μπροστά στη μύτη. Το θεωρίες τυχαίο που χάθηκε μάλλον είχε σπάσει και δεν το είχα προσέξει. Καλού κακού τσεκαρα το δεξι προστατευτικό και φαινόταν στιβαρό και σφιγμένο (παρόλα αυτά το είχα και στο νου μου). Μετα απο 2-3 βδομάδες που ξανά πήγα στην πίστα μετα το πρωτο σεσιον είχε φύγει και το δεξι.

    Καταλάβαινα οτι ακουμπάει η μπότα στην άσφαλτο αλλά ένιωθα ενα απο ξύσιμο. Παρολα αυτά ξυλοθηκαν και τα δυο τελικά. Φανταστιτε τη δυνάμεις ασκούνται και ποσο η μπότα με βοήθησε ουτε να το καταλάβω. Σε αναγωγή με ενα απο παπούτσι είναι σαν να είσαι με παντόφλα.

  14. #89
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Περαστικά σου παλίκαρε...

    Εγώ σε ανάλογο τραυματισμό (3ο-4ο μετατάρσιο) είχα μείνει οφ 6 βδομάδες... 4 βδομάδες τουλάχιστον μου είχαν πει οι γιατροί... Υπολόγιζε και άλλη μία βδομάδα μέχρι να αρχίσεις να πατάς το πόδι χωρίς πατερίτσες...

    Αν επιτρέπεται με τι μποτάκι ήσουν;

  15. #90
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gimli Προβολή μηνύματος
    Αν επιτρέπεται με τι μποτάκι ήσουν;
    Πολύ κοντά σε αυτό.
    https://images.app.goo.gl/gsStcaZm44dScg178

    Σου είχαν βάλει ναρθηκα; στο είχαν δέσει;
    Εγώ μάλλον ήμουν τυχερός και μου είπε ότι είναι πολύ ελαφρύ.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σε τι διαφέρουν οι γυναίκες από τις μηχανές ?
    από markosf1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2009, 01:15
  2. Τι Θελουν οι γυναίκες !!!!
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 16:50
  3. Τι αγοράζουν οι χρήστες μετά από τα win Vista!!!!
    από Zid στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2007, 21:17
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2005, 16:01
  5. Τι θελουν οι γυναικες
    από hornet στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 14:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF