Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 95

Θέμα: Από τι προστατεύουν οι μπότες;

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/11/2014
    Μηνύματα
    48

    Από τι προστατεύουν οι μπότες;

    Συνοδοιπόροι πρόσφατα είχα ατύχημα με μηχανή και έσπασα το μεγάλο δάχτυλο του ποδιού.
    Αναρωτιέμαι τώρα αν φορούσα μπότα/μποτάκι αν θα το είχα γλιτώσει.
    Κατα το ατύχημα φορούσα αθλητικό.
    Αλλά και γενικότερα, τι είναι αυτό που προσφέρει η μπότα που την καθιστά σημαντικό στοιχείο για τον αναβάτη;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Αστραγάλους, δάχτυλα, κρύο είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό.

    Ακόμα και ένα αμάξι να σε ακουμπήσει με προφυλακτήρα μπορεί να σου κάνει ζημιά και να τραβιεσαι για μήνες, πράγμα που με σωστά υποδήματα μπορείς να αποφύγεις.

    Δυστυχώς ακόμα ψάχνομαι να βρω κάτι που να συνδυάζει γραφείο, προστασία και αντοχή Κ έτσι δεν έχω αγοράσει ακόμα κάτι. Θυμάμαι ωστόσο όταν έβγαλα τις μπότες από την σχολή ασφαλούς οδήγησης και φόρεσα τα (χοντρά) αθλητικα μου, ένοιωθα ξυπόλητος!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Απορροφούν μέρος της ενέργειας της κρούσης όπως θα έκανε το μπουφάν μας στον αγκώνα π.χ.
    Κρατάνε σταθερά τα δάχτυλα και τον αστράγαλό ώστε να μην γυρίσουν και σπάσουν.
    Φυσικά προστατεύουν από το γδάρσιμο στην άσφαλτο εκεί που ένα αθλητικό γίνεται κομμάτια.
    Κάποιες έχουν και έξτρα ενισχύσεις για απορρόφηση ενέργειας εκτός από το ενισχυμένο δέρμα.
    Κανείς δεν ξέρει αν θα γλίτωνες το δάχτυλο σου αλλά θα είχες αρκετές πιθανότητες.
    edit Περαστικά φυσικά φίλε μου και γρήγορα σε 2 ρόδες ξανά

    Ένα παράδειγμα από δικιά μου εμπειρία ,πριν αρκετά χρόνια σε ένα άσχημο πέσιμο που είχα.Δεν φορούσα μπότες μηχανής αλλά τις Dr Martens,τις αρβύλες με το σίδερο μπροστά.
    Καταλαβαίνεις τι θα πάθαινα αν φορούσα αθλητικά και εγώ.Τις έχω κρατήσει αναμνηστικό όπως και το μπουφάν που έσωσε τον ώμο μου καθώς και το κράνος.
    Αν φορούσα παντελόνι θα έσωζα και το γόνατο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	582 
Μέγεθος:	74,6 KB 
ID:	413033
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	577 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	413034
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 27/11/2019 στις 01:01.
    porca miseria.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς ακόμα ψάχνομαι να βρω κάτι που να συνδυάζει γραφείο, προστασία και αντοχή Κ έτσι δεν έχω αγοράσει ακόμα κάτι. Θυμάμαι ωστόσο όταν έβγαλα τις μπότες από την σχολή ασφαλούς οδήγησης και φόρεσα τα (χοντρά) αθλητικα μου, ένοιωθα ξυπόλητος!
    Η πιο απλή λύση μάστορα - και την έχω εφαρμόσει - είναι να έχεις ένα ζευγάρι παππούτσια στο γραφείο. Δεν σου παίρνει πάνω από 20δευτ να βγάλεις τις μπότες με το που κάτσεις στην καρέκλα κ να φορέσεις τα παπούτσια.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Το Τελευταίο μήνα με τις βροχές αποφάσισα κατι. Θέλω ένα μποτακι πού να μην βρέχεται το πόδι μού, να μην γλιστρά όταν ακουμπάω την βρεγμένη άσφαλτο,και να προστατεύει τον αστράγαλο και τα δάχτυλα. Οικονομικο(λόγο στενοτης)και να μην πονάει γενικά το πόδι από τις αλλαγές ταχυτήτων.
    Όλα αυτά με μεγαλύτερο παράγοντα το οικονομικό με παραπέμψαν σε μποτάκια εργασίας. Αδιάβροχα, σίδερο μπροστά, δε γλιστρά φτάνει μέχρι τον αστράγαλο. Μάς έχουν δώσει ένα ζευγάρι στη δουλειά πού έχει όλα αυτά και είναι και ελαφρύ. Μάλλον εκεί θα καταλήξω.
    Ξερω θα φάω κράξιμο του τύπου ότι δεν κάνουν για μηχανάκι και το κάθε πράγμα είναι για το είδος του. Αλλά από το αθλητικό σαφώς καλύτερα...
    Το ποστάρω εδώ για να δείξω ότι και με λίγα λεφτά άμα θες έχεις προστασία πολύ καλύτερα από αθλητικό...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Μία φορά που είχα βρεί χαλίκι σε φρενάρισμα πανικού πήγα γύρω στα 15μέτρα με το αριστερό πόδι κάτω από τη μηχανή σφηνωμένο. Όταν πήγα στο νοσοκομείο με ένα σπάσιμο και 3-4 ραγίσματα ο γιατρός δεν πίστευε ότι δεν είχα τίποτα στον αστράγαλο....μέχρι που είδε το μποτάκι στο άλλο πόδι και κατάλαβε.

    Φορούσα κάτι Dainese μαλακά καθημερινά, άν φορούσα σκληρή μπότα ίσως δεν είχα απολύτως τίποτα. ¨Ομως αν δεν φορούσα σίγουρα θα είχα πάθει χοντρή ζημιά αστράγαλο
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αστραγάλους, δάχτυλα, κρύο είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό.

    Ακόμα και ένα αμάξι να σε ακουμπήσει με προφυλακτήρα μπορεί να σου κάνει ζημιά και να τραβιεσαι για μήνες, πράγμα που με σωστά υποδήματα μπορείς να αποφύγεις.

    Δυστυχώς ακόμα ψάχνομαι να βρω κάτι που να συνδυάζει γραφείο, προστασία και αντοχή Κ έτσι δεν έχω αγοράσει ακόμα κάτι. Θυμάμαι ωστόσο όταν έβγαλα τις μπότες από την σχολή ασφαλούς οδήγησης και φόρεσα τα (χοντρά) αθλητικα μου, ένοιωθα ξυπόλητος!
    Υπάρχουν παπούτσια ασφαλείας με εμφάνιση κυριλέ sneaker και πιο φόρμαλ που δεν γλυστράνε, δεν τρυπάνε, δεν μπάζουν νερά, αντέχουν μεγάλα κτυπήματα και τριβή.
    Απλά για να βρείς ωραίο και σχετικά λεπτό είναι στο επίπεδο των 100ε.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 27/11/2019 στις 08:43.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tycho Moon Προβολή μηνύματος
    Η πιο απλή λύση μάστορα - και την έχω εφαρμόσει - είναι να έχεις ένα ζευγάρι παππούτσια στο γραφείο. Δεν σου παίρνει πάνω από 20δευτ να βγάλεις τις μπότες με το που κάτσεις στην καρέκλα κ να φορέσεις τα παπούτσια.
    Το έχω σκεφτεί, αλλά πρακτικά τα κανονικά παπούτσια (του γραφείου δηλ.) τα χρειάζομαι και εκτός δουλειάς αρκετές φορές. Μια εναλλακτική ίσως θα ήταν να αφήσω ένα ζευγάρι στο γραφείο αντί για τρία.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν παπούτσια ασφαλείας με εμφάνιση κυριλέ sneaker και πιο φόρμαλ που δεν γλυστράνε, δεν τρυπάνε, δεν μπάζουν νερά, αντέχουν μεγάλα κτυπήματα και τριβή.
    Απλά για να βρείς ωραίο και σχετικά λεπτό είναι στο επίπεδο των 100ε.
    Δεν θέλω αθλητικό! Σε αυτά τα δύο τείνω τα οποία με περιορίζουν, ενώ το σουέτ μου είπε ο πωλητής πως θα γίνει μΝι από τις αλλαγές και πως κάνει καλύτερα για σκούτερ.

    https://motokinisi.gr/gr/mpotakia-ve...own-forma.html

    https://motokinisi.gr/gr/mpotakia-s-...2-dainese.html
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Το κατω μερος του ποδιου αποτελειται απο 28 οστα (ταρσοι, μεταταρσια, φαλαγγες κλπ)

    ειναι μια περιοχη που παρ'οτι ειναι απομακρυσμενη κι οχι τοσο "σημαντικη" στην επιβιωση ενος ανθρωπου σε ενα ατυχημα, ομως ειναι πολυ επωδυνοι οι τραυματισμοι των κατω ακρων. Επισης λογω των πολλων μικρων οστων τα οποια συνδέονται μεταξύ τους με διάφορα είδη κινητών αρθρώσεων για να μας επιτρέπουν την εκτέλεση ολων κινήσεων κατα το πρότυπο της βάδισης, τα καθιστα ευαλωτα στον τραυματισμο...

    Με απλα λογια ευκολα τραυματιζονται, δυσκολα επανορθωνονται και με πολυ πονο...

    Βαζουμε παντα καταλληλα παπουτσια, μποτακια, μποτες και ποτε σαγιοναριτσα, παντοφλα, πεδιλακι...
    Τελευταία τροποποίηση από MG; 27/11/2019 στις 11:03.
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Το έχω σκεφτεί, αλλά πρακτικά τα κανονικά παπούτσια (του γραφείου δηλ.) τα χρειάζομαι και εκτός δουλειάς αρκετές φορές. Μια εναλλακτική ίσως θα ήταν να αφήσω ένα ζευγάρι στο γραφείο αντί για τρία.



    Δεν θέλω αθλητικό! Σε αυτά τα δύο τείνω τα οποία με περιορίζουν, ενώ το σουέτ μου είπε ο πωλητής πως θα γίνει μΝι από τις αλλαγές και πως κάνει καλύτερα για σκούτερ.
    Βάλε ένα τέτοιο https://www.skroutz.gr/c/2217/Kalymm...achytiton.html .
    Έχει και προστατευτικό με βελκρο για το παπούτσι αν δεν θέλεις μόνιμο στο λεβιε ταχυτήτων.
    Ή πάρε σκούτερ
    porca miseria.

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Ενίοτε προστατεύουν και από σκύλους...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Το έχω σκεφτεί, αλλά πρακτικά τα κανονικά παπούτσια (του γραφείου δηλ.) τα χρειάζομαι και εκτός δουλειάς αρκετές φορές. Μια εναλλακτική ίσως θα ήταν να αφήσω ένα ζευγάρι στο γραφείο αντί για τρία.



    Δεν θέλω αθλητικό! Σε αυτά τα δύο τείνω τα οποία με περιορίζουν, ενώ το σουέτ μου είπε ο πωλητής πως θα γίνει μΝι από τις αλλαγές και πως κάνει καλύτερα για σκούτερ.

    https://motokinisi.gr/gr/mpotakia-ve...own-forma.html

    https://motokinisi.gr/gr/mpotakia-s-...2-dainese.html
    Υπάρχουν πολλά φόρμαλ στα παπούτσια ασφαλείας. Και τα μοτοσυκλετιστικά δηλαδή ασφαλείας ελαφρά πιάνονται.
    Ο πωλητής θα έπρεπε να γνωρίζει πως με γυμνό λεβιέ σχεδόν δεν αλλοιώνονται, πως τα καστόρια ειδικά τα heavy duty τα χτενίζεις
    με χοντρό γυαλόχαρτο και επανέρχονται και πως πουλάνε στο ίδιο μαγαζί τρία διαφορετικά είδη καλύματος λεβιέ να διαλέξεις.

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ενίοτε προστατεύουν και από σκύλους...
    Πολυ συχνοτερα απο ενίοτε..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    135
    Πήρα τα συγκεκριμένα από το πρόσφατο bazaar στη γνωστή αποθήκη.
    https://motokinisi.gr/gr/mpotakia-ad...7-dainese.html
    Με έχουν βολέψει πάρα πολύ για καθημερινό. Το πιο σημαντικό στα παπούτσια και στις μπότες μηχανής είναι ο πολύ σκληρός πάτος ο οποίος κρατάει το "σχήμα" του ακόμα και αν σε πλακώσει η μηχανή εν αντίθεση με ένα αθλητικό που δεν αντέχει καθόλου στην πίεση όπως και το πόδι σου. Σε ποιο μεγάλες βόλτες εννοείται πάντα μπότες μηχανής. Τα άκρα μας είναι τα πιο ευαίσθητα και τα πιο χρήσιμα!
    go big or go home!!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ο πωλητής θα έπρεπε να γνωρίζει πως με γυμνό λεβιέ σχεδόν δεν αλλοιώνονται, πως τα καστόρια ειδικά τα heavy duty τα χτενίζεις
    με χοντρό γυαλόχαρτο και επανέρχονται
    και πως πουλάνε στο ίδιο μαγαζί τρία διαφορετικά είδη καλύματος λεβιέ να διαλέξεις.
    Τότε μάλλον θα τα πάρω τα σουέτ. Κανόνισε να γίνουν μΝι με το γυαλόχαρτο, θα έρχομαι κάθε πρωί στη πόρτα σου






    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σε τι διαφέρουν οι γυναίκες από τις μηχανές ?
    από markosf1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2009, 01:15
  2. Τι Θελουν οι γυναίκες !!!!
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 16:50
  3. Τι αγοράζουν οι χρήστες μετά από τα win Vista!!!!
    από Zid στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2007, 21:17
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2005, 16:01
  5. Τι θελουν οι γυναικες
    από hornet στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 14:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF