Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 95 από 95

Θέμα: Από τι προστατεύουν οι μπότες;

  1. #91
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Πολύ κοντά σε αυτό.
    https://images.app.goo.gl/gsStcaZm44dScg178

    Σου είχαν βάλει ναρθηκα; στο είχαν δέσει;
    Εγώ μάλλον ήμουν τυχερός και μου είπε ότι είναι πολύ ελαφρύ.
    Ναι γυψονάρθηκα...

  2. #92
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Κατ' αρχάς περαστικά Γιάννη, ευχομαι καλή και ταχεία ανάρρωση!

    Μέχρι πρότινος αγνοούσα την ύπαρξη του θέματος, οπότε ας γράψω και τη δική μου εμπειρία να εμπλουτίζεται το θέμα ώστε όποιος το διαβάσει να το διπλοσκεφτεί, ειδικά οι νεότεροι τόσο στον κόσμο της μοτοσυκλέτας (όπως εγώ) όσο και σε ηλικία (όχι εγώ ). Τέλη του περασμένου Οκτώβρη γυρνώντας σπίτι μετά από πρωινή εκδρομή με φίλους και λίγο πριν φτάσω στο πάρκινγκ, αυτοκίνητο από το απέναντι ρεύμα δεν με βλέπει καθόλου παρ' ολο που ήμουν σε απόσταση το πολύ 50 μέτρων μακριά του και πάει να στρίψει σε ένα στενό στη δική μου πλευρά του δρόμου. Πρέπει να πήγαινα με 35-40 χλμ/ωρα, φρενάρω και κάνω αριστερά μήπως μπορέσω να τον αποφύγω. Μάλλον με είδε τελευταία στιγμή και τρόμαξε οπότε όπως έστριβε σταμάτησε στη μέση του δρόμου κάθετα οπότε από εκείνο το σημείο και μετά ήταν αδύνατο να τον αποφύγω. Βρίσκει πρώτα ο μπροστά τροχός στο αμάξι του, και έτσι όπως έκανα αριστερά για να τον αποφύγω με την ελάχιστη φόρα που είχε απομείνει γυρνάει και το πίσω μέρος από το μηχανάκι πάνω στο αμάξι και κοπανάει το δεξί μου πόδι πάνω στη ζάντα του. Από την αριστερή πλευρά πρόλαβα και πάτησα κάτω οπότε δεν έπεσα. Στην ουσία έκανα μια "μπάντα" πάνω στο αμάξι του.

    Για να μην τα πολυλογώ, ανταλλαγή στοιχείων, ΕΚΑΒ (καθώς πονούσα και κούτσαινα λίγο) και νοσοκομείο. Ακτινογραφίες καθαρές, προληπτικά νάρθηκας και επανεξέταση σε μια εβδομάδα. Στην επανεξέταση βγήκε ο νάρθηκας με το πόδι να έχει οίδημα, όμως χωρίς ιδιαίτερο πόνο και οι ακτινογραφίες ξανά καθαρές. Από εκεί και έπειτα, τις πρώτες μέρες χρησιμοποιούσα πατερίτσα για να μην το πιέζω πολύ και συνολικά σε 10 ημέρες είχε ξεπρηστεί τελείως και περπατούσα κανονικά.

    Εκείνη τη μέρα φορούσα τις Dainese Nexus που είχα και τη γλίτωσα με ένα απλό διάστρεμμα, αν φορούσα αθλητικό ή καθημερινό μποτάκι δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι ποια θα ήταν η εξέλιξη. Ένα θα πω μόνο, ξαναπήρα τις ίδιες (τις Nexus 2 αυτή τη φορά βέβαια) καθώς κάθονταν πολύ καλά στο πόδι ενώ σε καλή βρόχη που είχαν δοκιμαστεί δεν πήραν καθόλου νέρο (προσέξτε όμως αν ενδιαφέρεστε για αγορά, αυτές που λένε D-WP έχουν αδιαβροχοποίηση, όχι όλες οι Nexus).

    Προσωπικά το μηχανάκι το χρησιμοποιώ πολύ σπάνια για καθημερινές μετακινήσεις και δεν έχω κάποιο πιο καθημερινό παπούτσι, αλλά σε πιο μεγάλες βόλτες-εκδρομές φοράω πάντα τις μπότες. Νομίζω όμως ότι όποιος χρησιμοποιεί τη μηχανή του καθημερινά πρέπει να φοράει οπωσδήποτε μπότες ή moto παπούτσι.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 30/01/2022 στις 19:46.

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    638
    Σε πτώση που είχα σχεδόν πριν 1 χρόνο,έχασα το μπροστινό σε στροφή καθώς πίεσα αρκετά κλπ, και με πλήρη εξοπλισμό όπως κράνος,γάντια,μπουφάν και μπότες ,κατάφερα να την βγάλω με βαρύ διάστρεμμα πιστεύω οριακά γλύτωσε κάτι χειρότερο.
    Η μπότα βοήθησε ώστε να μην σπάσω τίποτα αλλά μιας και πιο παλιό μοντέλο δεν έχει προστασία ώστε να προστατέψει τον αστράγαλο να μην ‘γυρίσει’,όπως τα πιο ‘φρεσκα’ μοντέλα.
    Όποτε απο εμένα προσοχή πολύ σε αυτή την λεπτομερεια κατά την αγορά.

  4. #94
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Ευχαριστω όλους για τις ευχες και απο εδω και απο τα vroom. Καλο ηταν που ξαναανοιξε το θεμα γιατι με τοσες εμπειρίες που διάβασα, νομιζω μου εγινε αυτονόητο οτι οταν ξανακαβαλήσω θα εχω και μποτάκια.

  5. #95
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Στη πραγματικότητα η συζήτηση είναι τεράστια -και καλό είναι να γίνει- καθώς έχω την αίσθηση ότι ως μοτοσυκλετιστές θα έπρεπε ο εξοπλισμός ασφαλείας να είναι ανάλογος των συνθηκών οδήγησης.

    Και η άνεση συμβάλει σημαντικά στην ασφάλεια. Μια σκληρή μπότα δεν βοθάει στους χειρισμούς της μοτοσυκλέτας εντός αστικού δικτύου και ένα ατύχημα στο αστικό δίκτυο δεν είναι ίδιο με ένα ατύχημα που θα γίνει με περισσότερα χιλιόμετρα π.χ. επειδή πιέσαμε σε στροφιλίκια. Φυσικά πάντα μπορεί ένα ατύχημα να είχε αποφευχθεί αν είχαμε το "ψ" αντί το "χ" αλλά όπως είπα και η άνεση που προσφέρει ένα μποτάκι αστικής χρήσης σε συνδυασμό με το δικό του επίπεδο προστασιών μπορεί να σε έχει γλιτώσει από περισσότερα, που ξεχνάς να βάλεις στην εξίσωση.

    Εγώ -δυστυχώς- μέχρι στιγμής έχω ένα ζεύγος μοτο-μποτάκια για αστική χρήση (για το "στρητάδικο" μου) και ένα ζεύγος εντουρομπότες για τις ονοφάδες (με το μικρό On/Off μου). Τα μποτάκια μπορώ και τα φοράω και με το μικρό On/Off, αν και σπάνια το χρησιμοποιώ για τις αστικές μετακινήσεις μου πλέον. Γράφω παραπάνω δυστυχώς γιατί ξέρω πως πρέπει να επενδύσω το συντομότερο δυνατόν και σε ένα ζεύγος καλές μπότες για τις μεγαλύτερες βόλτες εκτός αστικού δικτύου αν θέλω να λέω πως προσέχω.

    Αν υπάρχει άλλη γνώμη θα ήθελα πολύ να την ακούσω.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. Σε τι διαφέρουν οι γυναίκες από τις μηχανές ?
    από markosf1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2009, 01:15
  2. Τι Θελουν οι γυναίκες !!!!
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 16:50
  3. Τι αγοράζουν οι χρήστες μετά από τα win Vista!!!!
    από Zid στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2007, 21:17
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2005, 16:01
  5. Τι θελουν οι γυναικες
    από hornet στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 14:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF