Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: crypton x 135 σκορτσαρισμα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/11/2019
    Μηνύματα
    12

    crypton x 135 σκορτσαρισμα

    Γεια σας παιδιά. Πρώτη φορά λειτουργώ φόρουμ οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θεμα. Αν είμαι λάθος, ευχαριστως να ακούσω την παρατήρηση σας. Στο θέμα μας τωρα, αγόρασα ενα crypton x και στις εκκινήσεις πιο πολυ ή γενικά όταν αποσυμπλεκει, σκορτσαρει κσι αν ξεκινήσω πιο απότομα ή δικαβαλο, το κάνει πολυ πιο έντονα.
    Στην αρχή λέω εντάξει σινεμπλοκ θα θέλει στην πίσω ζάντα και θα φτιάξει, δεν είναι μεγάλο θέμα μιας και που είναι φθηνά αυτά. Μετά όμως σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι και το φυγοκεντρικο.
    Εσείς τι άποψη έχετε?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431

    Lightbulb

    Τι άποψη να έχουμε αν δεν ελέγξεις τουλάχιστον το σινεμπλόκ ? Κρατάς τον πίσω τροχό κάτω(διπλό σταντ ,νεκρά ,Σβηστό) και σπρώχνεις με το πόδι σου το πίσω γρανάζι μπρος πίσω. Αν κινείται ανεξάρτητα από τον τον τροχό θέλει άλλαγμα.
    .

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/11/2019
    Μηνύματα
    12
    Έχεις δίκιο φίλε μου.. Θα το ελεγξω σήμερα και θα σου απαντήσω. Απλα έλεγα μήπως κάποιος είχε πάθει κάτι παρόμοιο και ήξερε ακριβώς την απάντηση. Όπως και να χει σε ευχαριστώ πολυ

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/11/2019
    Μηνύματα
    12
    Τελικά το πίσω γρανάζι παίζει αρκετά... Θα το αλλάξω βέβαια το σινεμπλοκ αλλα δεν νομίζω να είναι αυτο γτ παρατήρησα ότι όταν είναι κρύο, δεν το κάνει... Οσο ζεσταίνεται, το κάνει και πιο πολυ

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Απο τζογο αλυσιδας πως εισαι..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Δεν μας λες χιλιόμετρα που έχει ο πάπος. Το έντονο σκορτσάρισμα συνήθως οφείλεται σε φυγοκεντρικό. Δεν είναι ακριβά τα γνήσια. Στα 25Κ μου το έβγαλε εμένα αλλά οδηγώ στην πόλη λες και με κυνηγούν χίλιοι διαόλοι. Τώρα έχω 47Κ οπότε περιμένω κάποια στιγμή να ξαναδώ το έργο. Όταν έκανα την αλλαγή άλλαξα καμπάνα φυγοκεντρικού, σιαγόνες φυγοκεντρικού, δίσκους και ελατήρια συμπλέκτη, μπουζί, φλάντζες καπακιών, φίλτρο λαδιού και λάδια και πλήρωσα 125€ τα υλικά.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Δεν μας λες χιλιόμετρα που έχει ο πάπος. Το έντονο σκορτσάρισμα συνήθως οφείλεται σε φυγοκεντρικό. Δεν είναι ακριβά τα γνήσια. Στα 25Κ μου το έβγαλε εμένα αλλά οδηγώ στην πόλη λες και με κυνηγούν χίλιοι διαόλοι. Τώρα έχω 47Κ οπότε περιμένω κάποια στιγμή να ξαναδώ το έργο. Όταν έκανα την αλλαγή άλλαξα καμπάνα φυγοκεντρικού, σιαγόνες φυγοκεντρικού, δίσκους και ελατήρια συμπλέκτη, μπουζί, φλάντζες καπακιών, φίλτρο λαδιού και λάδια και πλήρωσα 125€ τα υλικά.
    Αλλάζουμε και αλύσίδα κύριος κάποια στιγμή. Και γρανάζια.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/11/2019
    Μηνύματα
    12
    οχι στην μηχανάκι τα γρανάζια και η αλυσίδα είναι πολυ καλα... Σαν καινούργια μπορώ να πω. Το παπι έχει 73000 χιλιόμετρα. Ζήτησα απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη το βιβλιαράκι του σερβισ και μου έλεγε "αα που να στο δίνω τώρα, σιγά δεν το χρειαζεσαο, ολα αλλαγμένα είναι".. Καλα λέω αστο. Κάποια στιγμή θα αλλάξω τα σινεμπλοκ στην ζάντα και αν το συνεχίσει, θα το ανοίξω να δω το φερμουιτ του

  9. #9
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos19 Προβολή μηνύματος
    οχι στην μηχανάκι τα γρανάζια και η αλυσίδα είναι πολυ καλα... Σαν καινούργια μπορώ να πω. Το παπι έχει 73000 χιλιόμετρα. Ζήτησα απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη το βιβλιαράκι του σερβισ και μου έλεγε "αα που να στο δίνω τώρα, σιγά δεν το χρειαζεσαο, ολα αλλαγμένα είναι".. Καλα λέω αστο. Κάποια στιγμή θα αλλάξω τα σινεμπλοκ στην ζάντα και αν το συνεχίσει, θα το ανοίξω να δω το φερμουιτ του
    Αν δεις ότι φταίει το φυγοκεντρικό άλλαξε υποχρεωτικά και σιαγόνες και καμπάνα φυγοκεντρικού. Αν δεν, θα έχεις πολύ γρήγορα φθορά και θα χρειαστεί να αλλάξεις πάλι σύντομα
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/11/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Αν δεις ότι φταίει το φυγοκεντρικό άλλαξε υποχρεωτικά και σιαγόνες και καμπάνα φυγοκεντρικού. Αν δεν, θα έχεις πολύ γρήγορα φθορά και θα χρειαστεί να αλλάξεις πάλι σύντομα
    Εντάξει φίλε μου θα το χω υπόψιν όταν ασχοληθώ μαζί του. Προς το παρών δυστυχώς δεν παίζει μια γτ έδωσα όλα μου τα λεφτά για το μηχανάκι... Στην επόμενη πληρωμή θα πάω να τα αλλάξω και μακάρι να μην έχω κάποιο θεμα

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Καλορίζικο και αν το προσέχεις είναι σκύλος μαύρος. Τα λαδάκια του να κοιτάς και να αλλάζεις όταν πρέπει και θα σε πάει μακριά.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/11/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο και αν το προσέχεις είναι σκύλος μαύρος. Τα λαδάκια του να κοιτάς και να αλλάζεις όταν πρέπει και θα σε πάει μακριά.
    Ευχαριστώ πολυ, να σαι καλα

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/11/2019
    Μηνύματα
    12
    Περασε ένας μήνας και... Τελικά άλλαξα καμπάνα φυγοκεντρικού και σιαγώνες φυγοκεντρικού. Το πρόβλημα λύθηκε αλλα ολο αυτο το έκανε επειδή ο προηγούμενος μάστορας ηταν ξεφτέρι. Για κάποιον λόγο το είχαν ανοίξει και είχε βάλει λάθος το ενα ελατήριο με αποτέλεσμα νσ βγει και να γίνει θρύψαλα στην καμπάνα του. Οι καμπανα φυγοκεντρικου είχε βαθιές γραμμές και οι σιαγώνες καταλαβαίνετε. Ολο το μηχανάκι με χουσουρια είναι. Μετά από αρκετά χιλιόμετρα κατάλαβα ότι ήθελε άλλαγμα η πίσω ζαντα κσι η γραναζιερα, στην μπροστινή ρόδα ήθελε αλλα ρουλεμαν τροχου, άλλη δισκοπλακα και το πιο τραγικό... Θέλει αλλο ψαλίδι πίσω γτ ο προηγούμενος το έχει στραβωσει

  14. #14
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Μάλιστα. Τα κουσούρια του καταπονημενου μετάχειρου. Άλλαζε ότι βλέπεις ότι έχει πρόβλημα και χρειάζεται αλλαγή με γνήσιο ανταλλακτικό και θα τον έχεις τον παπο για πολλά πολλά χιλιόμετρα

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/11/2019
    Μηνύματα
    12
    Επανέρχομαι μετά απο καιρό και δεν ξέρω αν θα το δει κάποιος αλλα θα το γράψω. Είχα δουλέψει ο ίδιος 2000 χιλιόμετρα τα λάδια του προηγούμενου ιδιοκτήτη γτ δεν είχα μια. Δεν είχε κάψει καθόλου λάδι. Αλλάζω τα λάδια και έβαλα της castrol... Στα 2000 χιλιόμετρα έκαψα 500ml λάδι. Λέω το λάδι της castrol θα φταιει μάλλον. Βάζω 15-50 spectro και δυστυχώς το έκαψε και αυτο. Πριν κάτι μέρες έβαλα 20-50 (το ξέρω ότι είναι πολυ χοντρό. Απλα είμαι ντελιβερι καιο δεν γίνεται κάθε μέρα να συμπληρώνω 100-200 μλ λάδι) αλλα και με αυτό συμπλήρωσα 200ml όταν είχα κάνει 700 χιλιόμετρα. Εχω πάει σε 2 μάστορες και ολοι μου λένε να κάνω ανακατασκευή. Εγω εχω όμως μια απορία... Δεν θα μπορούσε να είναι απλα τα τσιμουχακια στις βαλβίδες? Και πως δικαιολογειτε οτι με τα λάδια του προηγούμενου δεν είχε κάψει τπτ και με τα δικά μου έκαψε?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Crypton x 135 or YBR 250 ?
    από lunapop1235 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2009, 20:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF