Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Ασφάλιση Μοτοσυκλέτας Σε Ατλαντική Ασφαλιστική.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418

    Ασφάλιση Μοτοσυκλέτας Σε Ατλαντική Ασφαλιστική.

    ...επειδή διάβασα πρόσφατα μερικά άρθρα αναφορικά με την αξιοπιστία της συγκεκριμένης ασφαλιστικής, λέω φέτος να ασφαλίσω το μοτοσυκλετάκι μου εκεί. Έχει κανείς εμπειρία ασφάλισης μοτοσυκλέτας σε Ατλαντική Ένωση; Ειδικά σε περίπτωση ατυχήματος πληρώνει δίχως ταλαιπωρίες;

    Άρθρα:https://www.nextdeal.gr/asfalistikes...rdoforias-stin

    Αναμένω γνώμες. Καλημέρα.

  2. #2
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Η εταιρία μπορεί να είναι αξιόπιστη (δεν το ξέρω), αλλά το άρθρο είναι "παραγγελία", οπότε δεν έχει κάποια αξία.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Μου προξένησε την εντύπωση στο άρθρο η υψηλή κερδοφορία της. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό για μένα τον δίκυκλο?
    Ότι κανένας πελάτης της δεν έχει ατύχημα, δεν χρειάζεται να πληρώνει αυτή αποζημιώσεις και μόνο έσοδα έχει?
    Ή όταν πρέπει να πληρώσει σου ανεβάζει την πίεση στο +25 ???
    Μία εμπειρία που είχα τελευταία στο κουτί μου όταν μια "γίδα" έπεσε από πίσω με ζημιά μόνο στον προφυλακτήρα, είχα ασφάλιση μέσω κάποιας γνωστής πλατφόρμας. Πραγματικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα σε τίποτα, με αυτοκίνητο αντικατάστασης όσο χρειάστηκε για να φτιαχτεί και δεν έβαλα ούτε το χέρι στην τσέπη μου....!!!
    Όπως και να έχει και εγώ θα ήθελα να δώ απόψεις γενικότερα περί ασφαλιστικών εμπειριών....
    Mil. Spec.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Η εταιρία μπορεί να είναι αξιόπιστη (δεν το ξέρω), αλλά το άρθρο είναι "παραγγελία", οπότε δεν έχει κάποια αξία.
    ...για αυτό ρωτάω... Γενικά για όλες τις ασφαλιστικές ακούγονται και καλές ιστορίες και κακές... Όντως φαίνεται πληρωμένο το άρθρο αλλά και πάλι δεν λες τέτοια πράγματα αν δεν ισχύουν... Τι να πω.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Μου προξένησε την εντύπωση στο άρθρο η υψηλή κερδοφορία της. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό για μένα τον δίκυκλο?
    Ότι κανένας πελάτης της δεν έχει ατύχημα, δεν χρειάζεται να πληρώνει αυτή αποζημιώσεις και μόνο έσοδα έχει?
    Ή όταν πρέπει να πληρώσει σου ανεβάζει την πίεση στο +25 ???
    Μία εμπειρία που είχα τελευταία στο κουτί μου όταν μια "γίδα" έπεσε από πίσω με ζημιά μόνο στον προφυλακτήρα, είχα ασφάλιση μέσω κάποιας γνωστής πλατφόρμας. Πραγματικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα σε τίποτα, με αυτοκίνητο αντικατάστασης όσο χρειάστηκε για να φτιαχτεί και δεν έβαλα ούτε το χέρι στην τσέπη μου....!!!
    Όπως και να έχει και εγώ θα ήθελα να δώ απόψεις γενικότερα περί ασφαλιστικών εμπειριών....
    Για πες όνομα πλατφόρμας και ασφαλιστικής, έτσι να την έχω στα υπόψιν...Μέχρι τώρα ήμουνα στην Interlife, δεν έχω να πω κάτι αρνητικό. Βέβαια, δεν αντιμετώπισα θέμα αποζημίωσης από κάποιο ατύχημα ευτυχώς...

  6. #6
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Κάντε φίλο σας έναν αξιόπιστο ασφαλιστή και αφήστε τις πλατφόρμες και τις αμερικανιες. Κερδισμένοι σε όλα τα επίπεδα θα βγείτε. Έχει πολύ διάβασμα ο κλάδος και εμείς οι απέξω δεν το κατέχουμε όπως και αρκετοί που δηλώνουν ασφαλιστές. Βρείτε κάποιον αξιόπιστο ασφαλιστή, διαβασμένο και με όρεξη για δουλειά κι εμπιστευτειτε τον. Η καλύτερη λύση

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anixneyths Προβολή μηνύματος
    Για πες όνομα πλατφόρμας και ασφαλιστικής, έτσι να την έχω στα υπόψιν...Μέχρι τώρα ήμουνα στην Interlife, δεν έχω να πω κάτι αρνητικό. Βέβαια, δεν αντιμετώπισα θέμα αποζημίωσης από κάποιο ατύχημα ευτυχώς...
    Δεν ξέρω αν πρέπει να την αναφέρω μιας και θα είναι διαφήμιση από έναν ευχαριστημένο πελάτη. Αν θες στη στέλνω σε πμ.
    Αλλά όποια ασφάλεια και αν επιλέξεις εσύ μιλάς με την πλατφόρμα και όχι με την ασφάλεια. Είναι κάτι σαν ασφαλιστής που εκπροσωπεί πολλές ασφάλειες. Τώρα το ποια ασφάλεια θα επιλέξεις από τις τόσες έχει να κάνει καθαρά με το οικονομικό, αλλά πρόσεξε τους όρους, τους οποίους πρέπει να διαβάζεις προσεκτικά.
    Mil. Spec.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Κάντε φίλο σας έναν αξιόπιστο ασφαλιστή και αφήστε τις πλατφόρμες και τις αμερικανιες. Κερδισμένοι σε όλα τα επίπεδα θα βγείτε. Έχει πολύ διάβασμα ο κλάδος και εμείς οι απέξω δεν το κατέχουμε όπως και αρκετοί που δηλώνουν ασφαλιστές. Βρείτε κάποιον αξιόπιστο ασφαλιστή, διαβασμένο και με όρεξη για δουλειά κι εμπιστευτειτε τον. Η καλύτερη λύση
    Έχω περάσει και από αυτό τον λαβύρινθο. Πως θα τον βρούμε με τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα που του δίνεις? Δεν είναι δυνατόν να αρχίσω να μπαινοβγαίνω σε γραφεία προσπαθώντας να διακρίνω έναν τέτοιο και πώς άλλωστε μόνο από την εικόνα του γραφείου του. Από φίλους και γνωστούς όσα ξέρω εγώ άλλα τόσα ξέρουν και αυτοί για το συγκεκριμένο θέμα. Άβυσσος....
    Εκτιμώ ότι η μορφή που έχει πάρει το θέμα μέσω αυτών των διαδικτυακών πλατφορμών ίσως είναι η πιο "δόκιμη" απλά πρέπει να διαβάζουμε προσεκτικά τους αστερίσκους και τους όρους.
    Mil. Spec.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Θα συμφωνήσω απόλυτα με vaska. Εγώ έχω βρει αυτόν τον ασφαλιστή και επειδή τον εμπιστεύομαι απόλυτα μετά από χρόνια συνεργασίας δεν ψάχνω για λίγο φτηνότερα που πιθανώς ισχύει στις πλατφόρμες ασφάλισης. Και ο kons έχει δίκιο βέβαια, πώς τον βρίσκεις; Καταρχήν νομίζω το Νο1 είναι να είναι αποκλειστικά ασφαλιστής. Είχα κατά καιρούς ασφαλιστές που ήταν δημόσιοι υπάλληλοι και ασφαλιστές, γυναίκες συναδέλφων που έλεγα να βοηθήσω για να βγάλουν ένα μεροκάματο κλπ. Όλοι αυτοί γνωρίζουν το θέμα επιφανειακά και δε μας κάνουν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Εγώ νομίζω οτι είναι ανάλογα τι ζητάς. Έχω ασφαλιστή που είναι και φίλος και μοτοσικλετιστής. Στην ασφάλεια της μηχανής μου έβγαλε ένα πολύ καλό πακέτο και οικονομικό για αυτά που προσφέρει. ΑΛΛΑ αυτό είχε να κάνει οτι την ίδια ασφάλεια είχε κ ο ίδιος. Στο παπάκι που του ζήτησα ότι πιο οικονομικό υπάρχει ήταν αρκετά ακριβότερος και μετά από πολλές πιέσεις βγήκε κανένα 10αρικο πάνω απο τις τιμές των πλατφορμών. Το ζητούμενο είναι να έχεις γνώση των τιμών τις αγοράς. Αλλιώς ο οποιοσδήποτε ασφαλιστής δεν θα ασχοληθεί.
    Πάτα το 0

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Οι πλατφόρμες δεν είναι φτηνότερες σε καμία περίπτωση αν ο ασφαλιστής σου δεν είναι τύπος που δουλεύει με 200% κέρδος. Οι σωστοί επαγγελματίες που γνωρίζω συμπιέζουν το δικό τους κέρδος για να είναι ανταγωνιστικοί, όπως κάνουν άλλωστε όλοι οι επαγγελματίες σε όλους τους κλάδους.
    Το πως θα βρει κάποιος τον σωστό ασφαλιστή πολλές φορές είναι καθαρά θέμα τύχης αλλά τις περισσότερες είναι θέμα ψαξίματος και κουβέντας με τους γύρω σου.
    Ασφαλιστές που έχουν στον χαρτοφύλακά τους μόνο οχήματα απορρίπτονται γιατί φαίνεται η ανεπάρκειά τους, πάνε στο σίγουρο και στην πεπατημένη. Κάνεις μια έρευνα αγοράς όπως πάντα πριν αγοράσεις ένα οποιοδήποτε προϊόν, μιλάς με 2-3 ανθρώπους του κλάδου και που θα πάει θα τον βρεις τον σωστό λεβέντη.
    Ο οποίος να σημειωθεί δεν συγκρίνεται με καμία πλατφόρμα και είναι πολύ πιο ευέλικτος και κατατοπιστικός όπου πρέπει.
    Γενικά αυτά.

    Όποιος θέλει με πμ του λέω για τον δικό μου, κουβεντιάζει μαζί του και αποφασίζει
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Οι πλατφόρμες δεν είναι φτηνότερες σε καμία περίπτωση αν ο ασφαλιστής σου δεν είναι τύπος που δουλεύει με 200% κέρδος. Οι σωστοί επαγγελματίες που γνωρίζω συμπιέζουν το δικό τους κέρδος για να είναι ανταγωνιστικοί, όπως κάνουν άλλωστε όλοι οι επαγγελματίες σε όλους τους κλάδους.
    Το πως θα βρει κάποιος τον σωστό ασφαλιστή πολλές φορές είναι καθαρά θέμα τύχης αλλά τις περισσότερες είναι θέμα ψαξίματος και κουβέντας με τους γύρω σου.
    Ασφαλιστές που έχουν στον χαρτοφύλακά τους μόνο οχήματα απορρίπτονται γιατί φαίνεται η ανεπάρκειά τους, πάνε στο σίγουρο και στην πεπατημένη. Κάνεις μια έρευνα αγοράς όπως πάντα πριν αγοράσεις ένα οποιοδήποτε προϊόν, μιλάς με 2-3 ανθρώπους του κλάδου και που θα πάει θα τον βρεις τον σωστό λεβέντη.
    Ο οποίος να σημειωθεί δεν συγκρίνεται με καμία πλατφόρμα και είναι πολύ πιο ευέλικτος και κατατοπιστικός όπου πρέπει.
    Γενικά αυτά.

    Όποιος θέλει με πμ του λέω για τον δικό μου, κουβεντιάζει μαζί του και αποφασίζει
    Εδώ θα διαφωνήσω. Το ότι κάποιος ασχολείτε μόνο με οχήματα δεν τον κάνει χειρότερο. Έχω εμπειρία από ασφαλιστές που ασφαλίζουν σχεδόν τα πάντα και επειδή τα οχήματα είναι εξτραδάκι σε βαράνε κατακούτελα. Κ έχουν και την ατάκα "εδώ δίνεις 300 για ασφάλεια ζωής στο 50αρικο στο όχημα σε πειράζει". Θα μου πεις δεν είναι σωστοί επαγγελματίες, δυστυχώς όμως αυτοί είναι η πλειοψηφία.

    Οπότε κάποιος που ασχολείτε μόνο με τα οχήματα έχει ρίξει παραπάνω διάβασμα στο θέμα και το 20αρικο το σκέφτεται. (Η άποψη είναι καθαρά υποκειμενική και αφορά τους ασφαλιστές στη Λάρισα που μένω)
    Πάτα το 0

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Εδώ θα διαφωνήσω. Το ότι κάποιος ασχολείτε μόνο με οχήματα δεν τον κάνει χειρότερο. Έχω εμπειρία από ασφαλιστές που ασφαλίζουν σχεδόν τα πάντα και επειδή τα οχήματα είναι εξτραδάκι σε βαράνε κατακούτελα. Κ έχουν και την ατάκα "εδώ δίνεις 300 για ασφάλεια ζωής στο 50αρικο στο όχημα σε πειράζει". Θα μου πεις δεν είναι σωστοί επαγγελματίες, δυστυχώς όμως αυτοί είναι η πλειοψηφία.

    Οπότε κάποιος που ασχολείτε μόνο με τα οχήματα έχει ρίξει παραπάνω διάβασμα στο θέμα και το 20αρικο το σκέφτεται. (Η άποψη είναι καθαρά υποκειμενική και αφορά τους ασφαλιστές στη Λάρισα που μένω)
    Από όσα έχω καταλάβει από τις κουβέντες μου με τον συγκεκριμένο αλλά και από την τριβή μου τόσα χρόνια με ασφαλιστές λόγω υποχρεωτικής ασφάλισης οχημάτων, όσοι ασχολούνται (καλά οι περισσότεροι για να είμαστε και σωστοί) μόνο με οχήματα έγιναν ασφαλιστές κάποιες άλλες εποχές που δεν χρειαζόταν καν εξετάσεις και πιστοποίηση για να πάρεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, απλά να έκανες έναρξη στην εφορία και να δήλωνες ασφαλιστής. Και κυνηγούσαν μέσω γνωριμιών γνωστούς και φίλους να τους κάνουν ασφάλεια στο όχημα. Διάβασμα μηδέν, γνώση του αντικειμένου καμία, έμπαιναν (και μπαίνουν) σε μια πλατφόρμα, συμπληρώνουν μια αίτηση τυφλοσούρτη χωρίς να λάβουν υπ' όψιν τους τις ιδιαιτερότητες του κάθε οχήματος και κάθε ασφαλισμένου, τους έδινε το σύστημα μια τιμή και όλα καλά.
    Μέσα στην διετία που είμαι πιο κοντά στον κλάδο λόγω του φίλου ξέρεις πόσα από τα οχήματα που φίλοι και γνωστοί έχουν ασφαλίσει δεξιά κι αριστερά είναι λάθος ασφαλισμένα?? Πάνω από το 80%. Ασφαλισμένα με λάθος αξία, ασφαλισμένα πλημμελώς για διάφορους κινδύνους (κάποιες εταιρίες εξαιρούν τις κακόβουλες ενέργειες ας πούμε από την θραύση κρυστάλλων ή από γενικότερες ζημιές), κάποιες έχουν απαλλαγή ένα καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό κλπ κλπ. Δηλ μπορεί να πληρώνεις ασφάλιστρα με δηλωμένη αξία οχήματος τα 15 χιλιάρικα ενώ η τιμή της αγοράς για το συγκεκριμένο να είναι 6. Αν γίνει στραβή και πρέπει να αποζημιωθείς, μάντεψε βάσει ποιου ποσού θα υπολογιστεί η αποζημίωση. Και βρίσκεσαι ξαφνικά να έχεις πετάξει έναν σκασμό λεφτά στον κουβά. Όλες αυτές οι λεπτομέρειες θέλουν και όρεξη και ψάξιμο και διάβασμα αν θες να είσαι σωστός. Οι περισσότεροι είπαμε έχουν έναν μπούσουλα και τιμολογούν κι έχουν χτίσει ένα πελατολόγιο που για να μην το δυσαρεστήσουν αν αρχίσει η γκρίνια για το 5ευρω τους πάνε σε φτηνότερη εταιρία ότι κι αν αυτό σημαίνει.
    Τον Μάιο ο δικός μου ασφάλισε 80 ενοικιαζόμενα. Είχε κουβεντιάσει με τον επιχειρηματία πολύ πριν και είχε σχεδόν 2 εβδομάδες που έψαχνε το που και γιατί πριν δώσει την προσφορά του. Τα οχήματα δεν είναι πια εξτραδάκι, όχι όλα τουλάχιστον, θέλουν ψάξιμο. Βασικά όλα θέλουν ψάξιμο και σωστότερος είναι αυτός που σε ενημερώνει για όλα πριν αποφασίσεις που θα ρίξεις τα λεφτά σου.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Παρόμοια θέματα

  1. Δέσιμο μοτοσυκλέτας σε τρειλερ
    από Atala_Kulu στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2018, 09:01
  2. Απαντήσεις: 120
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2016, 13:14
  3. Ασφάλεια μοτοσυκλέτας σε άλλη χώρα
    από Meyaleleth στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2010, 14:51
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2008, 19:07
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 13:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF