Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Αρχάριος και cruiser

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/12/2019
    Μηνύματα
    11

    Αρχάριος και cruiser

    Καλησπέρα σε όλους.
    Έφτασε και για μένα ή ώρα της απόκτησης διπλώματος και της πρώτης μου μηχανής έστω και στα γεράματα.
    Το μικρόβιο το είχα από μικρός αλλά δεν είχε έρθει ποτέ η κατάλληλη στιγμή μέχρι τώρα.
    Ετών 32 λοιπόν εντελώς αρχάριος πέρα από κάποιες βόλτες και μια πτώση με παπια φιλων στην εφηβεία.
    Όπως αναφέρω και στον τίτλο η εικόνα που έχω στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή είναι ενός cruiser-bobber (ύψος 170 και περίπου 75 κιλα) και είμαι μεταξύ των : virago, steed, shadow και eliminator με budget 1500 ευρώ το πολύ.
    Αρκετοί φίλοι και γνωστοί που έχω ρωτήσει όμως με αποτρέπουν για τέτοιου τύπου μηχανές λόγω του ότι δεν είναι φιλικές για αρχάριους αναβάτες δεν πατάνε καλά ,δεν στρίβουν κτλ,
    Με αποτέλεσμα να σκέφτομαι μήπως είναι πιο safe επιλογή να κινηθώ σε μια on-off επιλογή τύπου gs650 σε βάρος της αρχικής φαντασίωσης.
    Η χρήση της θα είναι αρχικά μόνο για βόλτες στα πολύ νότια προάστια της Αττικής και αραιά προς το κέντρο.
    Τα φώτα σας παρακαλώ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Σαν κάτοχος eliminator σου λέω να κινηθείς προς gs και on off
    Ελιμιναιτορ :Ακριβά ανταλλακτικά ,πάσχουν από καρμπυρατερ ,αναρτήσεις, 6 l/100km κατανάλωση για πλάκα και + ότι άλλο είπες. Αν πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσεις κάτι χαμηλό κινήσου προς steed. Δεν το έχω οδηγήσει αλλά έχει λιγότερα προβλήματα από zl και virago (ηλεκτρικά)
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 04/12/2019 στις 18:48.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    ΟΙ φίλοι σου έχουν δίκιο. Καμία από αυτές τις μηχανές δεν ενδείκνυται για αρχάριο αν θες να μάθεις να οδηγείς σωστά. Και κυρίως να στρίβεις σωστά

  4. #4
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    Λογω υψους, βαρους, και απειριας,ξεκινα απο χαμηλα, και σε κυβικα,και σε υψος και βαρος μηχανης, πχ. χοντα cbf 250.
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Είσαι 32 ετών. Αγόρασε κάτι που δεν απευθύνεται σε παππούδες. Έχεις χρόνια να το κάνεις αργότερα αυτό.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/12/2019
    Μηνύματα
    11
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
    Απ' ότι βλέπω Πάμε για on-off.
    Απαγορευτικά τα παραπάνω κυβικά της gs??

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Όχι απαγορευτικά, για να μην σου κοστίσει εφόσον δεν θα είναι για πολύ.
    Η όποια δυσκολία σε μεγάλα cruiser είναι να διαχειριστείς το βάρος τους
    όταν το μετακινείς σταματημένο και κατά περίπτωση όταν είσαι με λίγα χλμ.

    Δεν είναι επικίνδυνο να σε σκοτώσει, μπορεί να σου πέσει μερικές φορές κ.λπ.

    Κάποιες βασικές οδηγίες που ισχύουν για όλες τις μοτό θα πρέπει να τις σεβαστείς
    για να είσαι άνετος.
    πχ παρκάρουμε πάντα κοιτώντας την ανηφόρα και όχι την κατηφορα.
    δεν ανεβαίνουμε πεζοδρόμια με χαμηλές μοτό κλπ.

    εγώ είμαι με αυτό που σου αρέσει, shadow 600 και προπονησούλα να του πάρεις τον αέρα.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/12/2019
    Μηνύματα
    11
    Στην περιοχή που μένω (Σαρωνίδα) και την εποχή που υπολογίζω να κάνω την αγορά (Μάρτιο- Απρίλη) πιστεύω πως έχω και χώρο και χρόνο για προπόνηση από την άποψη ότι είναι ανοιχτοί και μεγάλοι δρόμοι χωρίς πολλή κίνηση λόγω εποχής.
    Απλά με φόβισαν μπορώ να πω τα σχόλια για τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου τύπου μηχανών.

  9. #9
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ape1 Προβολή μηνύματος
    Στην περιοχή που μένω (Σαρωνίδα) και την εποχή που υπολογίζω να κάνω την αγορά (Μάρτιο- Απρίλη) πιστεύω πως έχω και χώρο και χρόνο για προπόνηση από την άποψη ότι είναι ανοιχτοί και μεγάλοι δρόμοι χωρίς πολλή κίνηση λόγω εποχής.
    Απλά με φόβισαν μπορώ να πω τα σχόλια για τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου τύπου μηχανών.
    Οι συγκεκριμενες μηχανες λογω της απειριας σου ,του υψους σου ,και του βαρους σου ,λογω του οτι ειναι χαμηλες και εχουν το κεντρο βαρους χαμηλα,ειναι καλυτερες για να αρχισεις απ οτι ενα ψηλο ον-οφ.Και στην τιμη που ψαχνεις θα βρεις.Παρε κατι που να πατας και τα δυο σου ποδια ,με ΟΛΟ το πελμα,μαθε μ αυτες για καποιο χρονικο διαστημα ,και μετα ξανοιξου με κατι ψηλοτερο,και μεγαλυτερο.Εχεις χρονο μπροστα σου ,ξεκινα σεμνα και ταπεινα και δεν θα χασεις.Οσο για την συμπεριφορα τους αν ξεκινησεις σιγα σιγα μην την φοβασε.Δεν ειναι σουπερ σπορτ,αλλα και συ δεν θα εισαι ο ΡΟΣΣΙ στην αρχη.Οταν θα μαθεις θα παρεις κατι καλυτερο και πιο στριφτερο.
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ape1 Προβολή μηνύματος
    Στην περιοχή που μένω (Σαρωνίδα) και την εποχή που υπολογίζω να κάνω την αγορά (Μάρτιο- Απρίλη) πιστεύω πως έχω και χώρο και χρόνο για προπόνηση από την άποψη ότι είναι ανοιχτοί και μεγάλοι δρόμοι χωρίς πολλή κίνηση λόγω εποχής.
    Απλά με φόβισαν μπορώ να πω τα σχόλια για τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου τύπου μηχανών.
    Σαρωνίδα μένεις ? Ελα ρε γειτονα !! αμα το θελεις για πανω-κατω Αθηνα, παρε ενα σκουτερ να ηρεμησεις.....140.000κμ εχει το δικο μου, και keep going !!!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Ανέβα έστω και στατικά σε διάφορες να δεις χοντρικά πώς είναι η θέση οδήγησης. Κι εμένα δε μου άρεσαν ποτέ τα steed, eliminator και τα λοιπά αλλά αν είναι μόνο για βόλτα σε ανοιχτούς δρόμους και τα γουστάρεις γιατί όχι; Βολικά και εύκολα δεν τα λες πάντως...

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Κοντά στα όσα σου έγραψαν πιο πάνω, να έχεις κατά νου ότι αυτά τα μΕχανάκια δεν είναι και ότι καλύτερο για την μέση σου... Και μιας και είσαι και άμαθος, θα την ακούσεις σίγουρα. Και οι φυσιοθεραπείες κοστίζουν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/12/2019
    Μηνύματα
    11
    Σεβαστές όλες οι απαντήσεις παιδιά και ευχαριστώ και πάλι για τις γνώμες σας.
    Όπως το βλέπω πρέπει να κάνω δοκιμή και να δω...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Επειδή βλέπω ότι έχουμε πάνω κάτω τα ίδια σωματομετρικά χαρακτηριστικά θα σου πρότεινα και εγώ κάποιο on-off, κυρίως αν θες να κάνεις "εισαγωγή στον μοτοσυκλετισμό".
    Αν δες θες και χρειάζεσαι απλά μεταφορικό, πάρε σκούτερ.

    Με το on-off θα μπορείς να στρίψεις εύκολα, να καβαλήσεις ένα κράσπεδο, να αντιμετωπίσεις μια λακκούβα, να πας μια βόλτα σε ένα δασικό, μια παραλία κ.ο.κ
    Και να πέσει δεν θα σε πολυνοιάζει, δεν έχει και πολλά πράγματα να σπάσουν κ.ο.κ

    Μετά από κάποιο καιρό θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι θες και τι σου αρέσει.
    Θες χώματα, θες ταξίδια, θες στροφιλίκια και πίστα, αποκρυσταλλώνεις άποψη, το πουλάς και παίρνεις αυτό που εναρμονίζεται καλύτερα με τα θέλω σου.

    Δοκίμασε, ανέβα, κάνε καμιά γύρα αφού έχεις φίλους με μηχανές αν και η γνώμη μου είναι πως μια βόλτα δεν είναι αρκετή για να πάρεις μια αίσθηση.


    Καλή η μούρη των cruisers, το "easy rider" φαντασιακό, που κονομήσαμε από τις αμερικάνικες ταινίες, αλλά είναι κυρίως για... χμ! cruising (κρουαζιέρα, για αυτό μοιάζουν και σαν κρουαζιερόπλοια.)

    Κατά την γνώμη μου προτεραιότητα ανάμεσα στο βάρος και στο ύψος δώσε στο βάρος.
    Εγώ τουλάχιστον πέφτω καλύτερα από το ψηλό και ελαφρύ, παρά από το πιο χαμηλό και βαρύ. (words of wisdom).

    Ένα μηχανάκι που θεωρώ αξιοπρεπέστατο για αρχάριο είναι το Honda το AX-1. (Αν εξαιρέσω ότι είναι κακάσχημο).
    Τα ποδιά σου θα πατάνε μια χαρά κάτω (και τα δύο), σκυλί, πιο εύκολο στην οδήγηση από παπί, ταξιδάκι καμιά 100αριά χιλιόμετρα κάνεις κ.ο.κ.

    Τώρα από την άλλη αν γουστάρεις τόσο πολύ το "κρουαζιερόπλοιο" πάρτο να σου φύγει το μεράκι.
    Το βασικό όμως είναι το μηχανάκι να σε φωνάζει να βγεις από το σπίτι όχι να το βλέπεις και να λες, "Άσε καλύτερα, σήμερα θα κάτσω μέσα"

  15. #15
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ρε παιδιά τον φοβίζετε τον άνθρωπο χωρίς να υπάρχει λόγος. Σιγά τις μηχανάρες που έχει υπόψιν του...
    Οκ δεν έχουν την άνεση που μπορείς να βρείς σε ένα 250 onoff αλλά σιγά τα αυγά!

    Όλα τα πιτσιποπάκια της σοου μπιζ που πήραν κατευθέιαν fat boy, το οποίο είναι ΜΑΚΡΑΝ τραγικότερο στο χειρισμό του, έπαθαν κατι;
    Όλοι αυτοί που με το εφάπαξ μπήκαν στους hellas, που βρήκαν την εμπειρία να καβαλάνε 270kg μοτό; στα αυτόματα και τα σκούτερ
    που είχαν πριν ή απο τα station που πάνε τα παιδια σχολείο;

    Πολύ λογικά ενημερώθηκε πως μπορεί να χαρεί άλλα είδη και να πάρει cruiser μεγαλύτερος, πολύ λογικά ενημερώθηκε
    πως είναι πιο δισκίνητα από ελαφρύτερα. Ε, οκ.
    Αν ο ανθρωπος θέλει στο ύφος του να καβαλάει μικρά cruiser, ο ένας στους τρείς του λέει πάρε σκούτερ;! εδω μέσα;!

    που να 'θελε και κανα αληθινό δηλαδή..

    μήπως να πάρει ενα μικρό αυτοκινητάκι να μην βρέχεται; ή ένα εισητήριο για μια χώρα που έχουν @@;


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γέρος και αρχάριος
    από Np1983 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2016, 16:11
  2. Αρχάριος και αγορά
    από ddragon στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2014, 19:12
  3. Μηχανή για πόλη και ταξίδια - Cruiser???
    από athina στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2013, 01:03
  4. Αρχάριος και R6
    από Cycloholic στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 19:27
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF