Σελίδα 20 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 10151617181920212223242530 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 1049

Θέμα: Honda XL750 Transalp 2023

  1. #286
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.709
    Μου αρέσει που βλέπω εκ διαμέτρου διαφορετικές απόψεις. Σημαίνει ότι ο στόχος επετεύχθη από τη Honda.

    Δεν έχω δει τα βίντεο με τα reviews αλλά διάβασα κάποια άρθρα σχετικά με τα specs. Πριν ξεκινήσω το σχόλιο μου θέλω να σημειώσω πως έχουμε μια περίπτωση όπου η Honda από άποψη promotion κράτησε χαμηλά τη μπάλα. Αρκεί να δει κανείς το επίσημο βίντεο της Honda που προμοτάρει τη μοτοσυκλέτα, μιλάει από μόνο του και μου φαίνεται εξαιρετικά έντιμο.

    To νέο Transalp δεν απευθύνετε στο κοινό των ADV 790R, Tenere 700 ή ακόμη και Tuareg 660. Θα κλέψει μερίδια από αυτούς που ήθελαν να αγοράσουν ένα μεσαίο δικύλινδρο On/Off αλλά θεωρούσαν πολύ επιθετικές επιλογές τα παραπάνω.

    Εμφανισιακά τώρα... γελάω καθώς πολλοί από το φιλικά προσκείμενα κοινό σχολίαζαν στο παρελθόν: γιατί το "όμορφο" CB500X δεν βγαίνει σε μια μεγαλύτερη και ισχυρότερη εκδοχή ή γιατί η Honda δεν έκανε το NC750X να μοιάζει με το όμορφο CB500X. Σήμερα αρκετοί από δαύτους την κατηγορούν γιατί το νέο Transalp "μοιάζει πολύ" με CB500X.... Βγάζεις άκρη; Εγώ όχι. Το εμφανισιακό ήταν είναι και θα είναι για πάντα προσωπική υπόθεση, δεν μπαίνει στη συζήτηση καν εκτός αν ο σχολιαστής δηλώνει ξεκάθαρα τη προσωπική του κρίση και εκτίμηση. Δεν χωράει κριτική γενικής φύσης γιατί δεν υπάρχει αποδείξιμο επιχείρημα ή αντεπιχείρημα. Τις τάσεις της εποχής ακολουθούν οι εταιρείες και αυτό δίνουν στο γενικό κοινό.

    Στα συν της μοτοσυκλέτας είναι ο κινητήρας, τα ηλεκτρονικά, ο μονόδρομος συμπλέκτης που είναι 30% ελαφρύτερος και δε μπλοκάρει τροχό στα κατεβάσματα, το χαμηλό βάρος και η οικονομία στην κατανάλωση. Μένει να δούμε αν συμπεριφέρεται αντίστοιχα καλά στην άσφαλτο -όπως το Tuareg- φορώντας τροχούς 21/18. DCT είναι ξεκαθαρισμένο από τη Honda πως ΔΕΝ θα έχει (και είναι λογικό γιατί τότε είναι που θα κανιβάλιζε όχι μόνο NC750X αλλά και CRF1100L). Πολύ ευχάριστη έκπληξη είναι η δύναμη στα 90 άλογα που όμως δεν θυσιάζει τη ροπή η οποία βρίσκεται στα 7,5 κιλά. Απλά εκπληκτικό και εντελώς απρόσμενο από πλευράς Honda.

    Στα μείον θα έβαζα το ντεπόζιτο που για τη φύση της μοτοσυκλέτας θα το ήθελα να είναι τουλάχιστον στα 19 λίτρα γιατί όταν αναφερόμαστε στις χωρητικότητες πρέπει να θυμόμαστε πως με τις αντλίες καυσίμου δεν αρέσει σε κανέναν να στεγνώνουν οι μοτοσυκλέτες πριν την επαναπλήρωση τους. Άρα ακόμη και 2 λίτρα μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Διαβάζω συχνά για εμβέλειες αλλά αυτές οι εμβέλειες είναι μέχρι να μείνεις από καύσιμο, που σημαίνει πως όσο καταφέρνουν να μειώσουν τη κατανάλωση του κινητήρα τόσο πέφτει η διαθέσιμη στάθμη καυσίμου για τα τελευταία 50 χλμ... Ποιος λοιπόν αφήνει την αντλία να δουλεύει στον αέρα τα τελευταία 50 χλμ; Εκτός κακού υπολογισμού... συνειδητά μάλλον κανείς!

    Με βάση τον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας όπως παρουσιάζεται μέχρι σήμερα αλλά και με βάση τα προσωπικά μου θέλω δεν με πειράζει που οι αναρτήσεις δεν είναι φουλ ρυθμιζόμενες ενώ μου αρέσει που έχουν ρύθμιση της προφόρτισης εμπρός και πίσω. Πρώτον γιατί η Honda παραδοσιακά έχει αποδείξει ότι δίνει στο κοινό σωστά μελετημένες αναρτήσεις που λειτουργούν καλά ακόμη και χωρίς ρυθμίσεις και δεύτερον γιατί η προφόρτιση είναι αρκετά σημαντικότερη για μια μηχανή που θέλεις να φορτώσεις και να ταξιδέψεις. Η απουσία των ρυθμίσεων απόσβεσης θα με απασχολούσε περισσότερο αν έβλεπα μια μοτοσυκλέτα που θα είχε περισσότερο χωμάτινο προορισμό. Μάλλον θα προτιμούσα -με το σύνολο που μας παρουσιάζει- να συνοδεύεται από τροχούς με ακτίνες στο 19/17 και tubeless σαμπρέλες. Ζώντας στην Ελλάδα δε με πειράζει τόσο που οι τροχοί είναι στο 21/18 αλλά ως ταξιδιωτική μοτοσυκλέτα που μπορεί να κάνει ικανές "διελεύσεις" -για να απολαύσεις τις ομορφιές της φύσης της Ελλάδας- θα ήθελα οπωσδήποτε να είναι και tubeless ώστε να αντιμετωπίσω εύκολα μια ταξιδιωτική "ατυχία". Δεν είναι πάντως κάτι ανασταλτικό, γιατί σαν σύνολο για τη χρήση που προορίζεται μάλλον μου αρέσει και σίγουρα μου αρέσει εμφανισιακά. Δεν με πειράζει επίσης ότι δεν έχει αφαιρούμενο υποπλαίσιο εφόσον είναι τόσο καλά μελετημένο το σύνολο παλισίου/υποπλαισίου όπως αναφέρεται.

    Τι θέλω να δω από κοντά; Τη ποιότητα κατασκευής. Αν είναι άνετη και ξεκούραστη για ταξίδι. Αν μπορεί να εξυπηρετήσει καλύτερα το δικάβαλο από τον ανταγωνισμό στη μεσαία κατηγορία. Αν στρίβει όμορφα στα επαρχιακά στροφιλίκια (στα πλαίσια των 21/18).

    Κατά τη γνώμη μου είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση που έρχεται να προσφέρει διαφορετικά πράγματα από τον ανταγωνισμό και επομένως να καλύψει διαφορετικές ανάγκες. Ως χρήση On/Off (και όχι Off/On) ταιριάζει πολύ στη χώρα μας.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 09/11/2022 στις 16:19.

  2. #287
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.001
    @stf

    θα μου κάνει μεγάλη εντυπωση (οχι τοσο μεγάλη οσο οι 90 ιπποι) αν δεν βαλει dct σε 2 χρονια. Στο αφρικα το dct πηγε απιστευτα καλα σε πωλησεις. Μην ξεχνάμε οτι η φιλοσοφία του αυτόματου στα αυτοκίνητα δεν ειναι παντου οπως στην ελλάδα που πουλάνε απο λιγο εως καθολου. Στο εξωτερικο το dct ηταν major selling point απεναντι στην bmw. Βεβαια οπως ειπα πιο πριν, οι αγορες που εχουν χρημα δεν ειναι στοχος της honda γιατι απλα το αφρικα ειναι ελαχιστα πιο ακριβο. για εμας ειναι πολύ πιο ακριβο αλλα για άλλους μισθους πχ ολλανδια ειναι αστεια η διαφορα. Προσωπικα δεν μου αρεσε το dct οποτε δεν με ενδιαφέρει.

    αν για καποιο λόγο η κατανάλωση που ακουγετε κατω απο 5 ειναι πραγματική, θα στείλει πολλους έλληνες στο "ταμείο". οντως λειπει ενα καλο ον/οφ απο την πιάτσα, η μάλλον έλειπε. Δεν νομιζω η χοντα να μας εκλπήξει δυσαρεστα ουτε σε ποιοτητα ουτε σε άνεση. Δυστυχως η suzuki με το εκτρωμα που εβγαλε την άφησε να παιξει μονη της. πιστευα οτι φετος θα δουμε ΚΑΙ ενα καλο στρομ.

  3. #288
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Εμένα πάλι μου φαίνεται σχεδιαστικά από τα πιο ισορροπημένα σύνολα μέχρι στιγμής.

    Δεν υπάρχουν αναφορές ούτε σε αρθρόποδα, ούτε στο υπόλοιπο ζωικό βασίλειο, ούτε design από μαστουρωμένος fans των Transformers.
    Σε αντίθεση με την κοινή πεποίθηση ότι ο σχεδιασμός είναι απλά "θέμα γούστου", ο σχεδιασμός, υπόκειται σε κανόνες, "συντακτικό", εννοιολογική και φορμαλιστική συνέπεια και συνέχεια.
    Κάτι σαν την μουσική ένα πράγμα, μπορεί να σου αρέσει το ρεμπέτικο, το thrash metal ή η fussion jazz, αλλά όλα κάπου πατάνε.

    Τέσπα, στην μεταμοντέρνα σούπα του τίποτα, ο παππάς ερμηνεύει την ιατρική και ο δικηγόρος την μαγειρική.

    Στα της μηχανής, περιμένουμε να δούμε, όταν θα αρχίσει κόσμος να το καβαλάει και να γράφει χιλιόμετρα.
    Γενικά με το τμήμα μάρκετιγκ δεν τα πάω καλά, οπότε κρατάω μικρό καλάθι (σαν αυτό του νοικοκυριού (sic)).

    Εν τω μεταξύ αυτή η μαλακία με μοτό, που υποτίθεται ότι είναι off, να περνάνε οι εξατμίσεις από κάτω ποτέ δεν την κατάλαβα;
    Δεν θα βρίσκει εκεί, δεν θα τρώει κοτρονίδια;
    Εκτός αν το off είναι κατεβαίνω μπιτσόμπαρο για μοχιτάκι και finger food, με το ηλιοκαμένο μωράκι.

  4. #289
    Billy ....εσυ το δικο σου μεχρι ποτε θα το χεις ?
    Δε σε ψηνει ?

  5. #290
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    Ένα τέτοιο μούτρο (ή κάτι τέτοιο) για αυτό το μηχανάκι θα το ήθελα...
    θα μου πεις δεν θα ήταν τρασλάλπ μετά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2022-11-09 at 19.32.32.jpg 
Προβολές:	266 
Μέγεθος:	38,2 KB 
ID:	439313

  6. #291
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.001
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liospi Προβολή μηνύματος
    Ένα τέτοιο μούτρο (ή κάτι τέτοιο) για αυτό το μηχανάκι θα το ήθελα...
    δεν λες καλα που δεν εβαλαν σαν του vstrom. ευχαριστω πρεπει να λεμε.
    παντως ειχα δει αυτες εδω τις φωτοσουπες και ειχα ψηθει πολύ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	112.jpg 
Προβολές:	270 
Μέγεθος:	57,0 KB 
ID:	439314

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	113.JPG 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	52,5 KB 
ID:	439315

  7. #292
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Μου αρέσει που βλέπω εκ διαμέτρου διαφορετικές απόψεις. Σημαίνει ότι ο στόχος επετεύχθη από τη Honda.

    Δεν έχω δει τα βίντεο με τα reviews αλλά διάβασα κάποια άρθρα σχετικά με τα specs. Πριν ξεκινήσω το σχόλιο μου θέλω να σημειώσω πως έχουμε μια περίπτωση όπου η Honda από άποψη promotion κράτησε χαμηλά τη μπάλα. Αρκεί να δει κανείς το επίσημο βίντεο της Honda που προμοτάρει τη μοτοσυκλέτα, μιλάει από μόνο του και μου φαίνεται εξαιρετικά έντιμο.

    To νέο Transalp δεν απευθύνετε στο κοινό των ADV 790R, Tenere 700 ή ακόμη και Tuareg 660. Θα κλέψει μερίδια από αυτούς που ήθελαν να αγοράσουν ένα μεσαίο δικύλινδρο On/Off αλλά θεωρούσαν πολύ επιθετικές επιλογές τα παραπάνω.






    Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα απλά έχω μια απορία πάνω στη σύγκριση με τα υπόλοιπα χωμάτινα μηχανάκια που ανέφερες. Είναι τόσο πιο επιθετικά? 21-18 έχει και το Τρανσαλπ που είναι μια διάσταση αμιγώς ''χωμάτινη'' (πχ το νέο Vstrom έχει 17 πίσω). Επίσης είναι αρκούντως ελαφρύ. Με μια βελτίωση στις αναρτήσεις δε θα καλύψει και τον πιο απαιτητικό χωμάτινο αναβάτη? Νομίζω ο απαιτητικός αναβάτης θα χρειαστεί βελτιώσεις και στο 790 και στο Τουαρεγκ. Τώρα σε στοκ μορφή οκ πιθανό να υστερεί αλλά νομίζω ότι έχει τη βάση λόγω χαμηλού βάρους και τροχών (συνυπολογίζω και τη συνήθη ομοιογένεια-ευκολία στην οδήγηση που έχουν τα Honda γενικά που είναι +).


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Billy ....εσυ το δικο σου μεχρι ποτε θα το χεις ?
    Δε σε ψηνει ?

    Χμμμμ πολύ καλή ερώτηση. Για να είμαι ειλικρινής, τόσα χρόνια που κάνω εξορμήσεις ούτε μια φορά δεν έχω πει ''αχ ρε γαμώτο να είχα ένα Africa ή ένα Τενερέ τώρα''. Νιώθω πλήρης και ότι το όχημα που έχω ικανοποιεί πλήρως τις ανάγκες μου. Δηλαδή οκ σε συγκεκριμένα σημεία σίγουρα θα πήγαινα πολύ πιο άνετα με ένα πιο χωμάτινο μηχανάκι. Συνολικά όμως αν τα βάλεις κάτω ΠΑΝΤΑ κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις. Σε κάποιους τομείς θα με καλύψει το Τρανσαλπ αλλά σε άλλους θα αναπολώ το NC, για τα km και τη χρήση που κάνω πάντα. Αν έκανα άλλη χρήση με λιγότερα km ή πιο κοντινές βόλτες πχ είναι πιθανό να μην κοιτούσα καν μοτοσυκλέτες πάνω απο 150kg.

    Σίγουρα μπαίνει στη λίστα μου προς εξέταση καθώς αν άλλαζα, θα πήγαινα μόνο σε κάτι τέτοιο, δηλαδή ένα μεσαίο on off. Ποτέ όμως δε θα ήμουν απο τους πρώτους που θα αγόραζαν ένα νέο όχημα με τέτοια απόδοση (για την κατηγορία). Θα ήθελα να περιμένω να το δω 1-2-3 χρόνια στην αγορά, στο δρόμο κλπ. Ακόμη και η Honda μπορεί να κάνει πατάτα όταν μπαίνει σε έναν τέτοιο κύκλο κυνηγιού ιπποδύναμης. Για σκέψου να το πάρεις και να διαπιστώσεις ότι καίει λάδια πχ ή να ξεκινήσουν ανακλήσεις? Διόλου απίθανο με ένα τέτοιο μοτέρ και την έχει πατήσει ξανά στο παρελθόν. Σπάνια αλλά συμβαίνει. Οπότε υπομονή και βλέπουμε. Φυσικά δεν το αποκλείω!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #293
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Εν τω μεταξύ αυτή η μαλακία με μοτό, που υποτίθεται ότι είναι off, να περνάνε οι εξατμίσεις από κάτω ποτέ δεν την κατάλαβα;
    Δεν θα βρίσκει εκεί, δεν θα τρώει κοτρονίδια;
    Εκτός αν το off είναι κατεβαίνω μπιτσόμπαρο για μοχιτάκι και finger food, με το ηλιοκαμένο μωράκι.
    Η παράδοση λέει ότι το ΑΤ είναι πιό off από ΤΑ. Σε αυτό νομίζω συνηγορεί και ο κινητήρας κατευθείαν από το δρομίσιο.
    Οπότε μάλλον δεν θα τρώει κοτρονίδια και για πιό λόγο να πάρεις τα βουνά άλλωστε εάν παίζει μπιτσόμπαρο και ηλιοκαμένο μωράκι.....

  9. #294
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Πώς ακριβώς περιστρέφεται ο αέρας στην εισαγωγή του? Vortex σελίδα 19αρθρο μοτομαγκ

  10. #295
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    @stf

    θα μου κάνει μεγάλη εντυπωση (οχι τοσο μεγάλη οσο οι 90 ιπποι) αν δεν βαλει dct σε 2 χρονια. Στο αφρικα το dct πηγε απιστευτα καλα σε πωλησεις. Μην ξεχνάμε οτι η φιλοσοφία του αυτόματου στα αυτοκίνητα δεν ειναι παντου οπως στην ελλάδα που πουλάνε απο λιγο εως καθολου. Στο εξωτερικο το dct ηταν major selling point απεναντι στην bmw. Βεβαια οπως ειπα πιο πριν, οι αγορες που εχουν χρημα δεν ειναι στοχος της honda γιατι απλα το αφρικα ειναι ελαχιστα πιο ακριβο. για εμας ειναι πολύ πιο ακριβο αλλα για άλλους μισθους πχ ολλανδια ειναι αστεια η διαφορα. Προσωπικα δεν μου αρεσε το dct οποτε δεν με ενδιαφέρει.
    Η προσθήκη DCT δεν είναι τόσο απλή υπόθεση, εκτός αν έχει γίνει ήδη ο σχεδιασμός και απλά μας έδωσαν αρχικά την έκδοση χωρίς DCT. Αυτό όμως η Honda δεν το έχει κάνει για κανένα από τα μοντέλα που είχαν DCT εκδόσεις, πάντα τα πλασάριζε ταυτοχρόνως. Επίσης όπως ήδη έγραψα η παρουσία DCT θα κανιβάλιζε σχεδόν άμεσα μερίδιο από το NC750X και με τη παρουσία των 21/18 τροχών θα κανιβάλιζε και από το μεγαλύτερο Africa Twin.
    Θα μπορούσα να σκεφθώ μια τέτοια κίνηση μόνο μετά από κατάργηση του NC750X και αν το νέο Transalp ερχόταν με τροχούς 19/17. Μια προσωπική γνώμη εκφράζω, τίποτα παραπάνω. Είμαι σίγουρος πως η Honda που επενδύει σοβαρά χρήματα για την εξέλιξη ενός μοντέλου ξέρει καλύτερα από εμάς τι κάνει (όπως και κάθε άλλη εταιρεία).




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Εμένα πάλι μου φαίνεται σχεδιαστικά από τα πιο ισορροπημένα σύνολα μέχρι στιγμής.

    Δεν υπάρχουν αναφορές ούτε σε αρθρόποδα, ούτε στο υπόλοιπο ζωικό βασίλειο, ούτε design από μαστουρωμένος fans των Transformers.
    Σε αντίθεση με την κοινή πεποίθηση ότι ο σχεδιασμός είναι απλά "θέμα γούστου", ο σχεδιασμός, υπόκειται σε κανόνες, "συντακτικό", εννοιολογική και φορμαλιστική συνέπεια και συνέχεια.
    Κάτι σαν την μουσική ένα πράγμα, μπορεί να σου αρέσει το ρεμπέτικο, το thrash metal ή η fussion jazz, αλλά όλα κάπου πατάνε.

    Τέσπα, στην μεταμοντέρνα σούπα του τίποτα, ο παππάς ερμηνεύει την ιατρική και ο δικηγόρος την μαγειρική.
    Συμφωνώ 100% μαζί σου, έτσι είναι. Ο σχεδιασμός -όχι η ζωγραφική- είναι τέχνη που υπόκειται στους κανόνες της αρμονίας.




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα απλά έχω μια απορία πάνω στη σύγκριση με τα υπόλοιπα χωμάτινα μηχανάκια που ανέφερες. Είναι τόσο πιο επιθετικά? 21-18 έχει και το Τρανσαλπ που είναι μια διάσταση αμιγώς ''χωμάτινη'' (πχ το νέο Vstrom έχει 17 πίσω). Επίσης είναι αρκούντως ελαφρύ. Με μια βελτίωση στις αναρτήσεις δε θα καλύψει και τον πιο απαιτητικό χωμάτινο αναβάτη? Νομίζω ο απαιτητικός αναβάτης θα χρειαστεί βελτιώσεις και στο 790 και στο Τουαρεγκ. Τώρα σε στοκ μορφή οκ πιθανό να υστερεί αλλά νομίζω ότι έχει τη βάση λόγω χαμηλού βάρους και τροχών (συνυπολογίζω και τη συνήθη ομοιογένεια-ευκολία στην οδήγηση που έχουν τα Honda γενικά που είναι +).
    Πάντα συζητάμε σε stock μορφή.
    Να κάνω ένα σύντομο προσωπικό σχόλιο και να πω πως ούτε το Suzuki το θεωρώ ικανό να ανταγωνιστεί τα Tenere 700 και Tuareg 660, τουλάχιστον ως πρώτη εντύπωση. Αλλά ας μην μεταπηδάμε σε άλλο μοντέλο εδώ.

    Η απουσία ρυθμίσεων πάσης φύσης αποσβέσεων είναι υπολογίσιμη σε μοτοσυκλέτες που κοιτάνε τη σοβαρή δυνατότητα στο χώμα. Λείπει η ποδιά έστω και σε υποτυπώδη μορφή. Η εξατμίσεις που περνάνε κάτω από τον κινητήρα μειώνουν 5-7 εκατοστά την απόσταση από το έδαφος. Η σέλα δεν βοηθάει στις μετακινήσεις του σώματος.

    Και δεν νομίζω ότι η Honda δεν μπορούσε, απλά δεν ήθελε να φτιάξει μια τέτοια μοτοσυκλέτα στη μεσαία κατηγορία. Κυνηγάει να κλέψει το μερίδιο από ένα άλλο κοινό. Έχει την απλή Africa για αυτή τη χρήση με λογικά νούμερα ιπποδύναμης για τη κατηγορία κυβισμού.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 09/11/2022 στις 23:03.

  11. #296
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    95 ίππους δεν έβγαζε επί χρόνια η Aprilia Shiver από 750 κυβικά σε δικύλινδρο κινητήρα; Δεν είναι συνηθισμένο νούμερο το 90 από 750, αλλά δεν είναι και κάτι πρωτόγνωρο. Προφανώς δεν θα έχει την αντοχή στα χιλιόμετρα που έχει το μισό Jazz, αλλά δεν φέρνει και επανάσταση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #297
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    95 ίππους δεν έβγαζε επί χρόνια η Aprilia Shiver από 750 κυβικά σε δικύλινδρο κινητήρα; Δεν είναι συνηθισμένο νούμερο το 90 από 750, αλλά δεν είναι και κάτι πρωτόγνωρο. Προφανώς δεν θα έχει την αντοχή στα χιλιόμετρα που έχει το μισό Jazz, αλλά δεν φέρνει και επανάσταση.
    Από Japan εταιρεία είναι πρωτόγνωρο, ειδικά για τη κατηγορία των On/Off. Δε ξέρω αν υπάρχει και αντίστοιχο παράδειγμα από Ευρωπαϊκή εταιρεία σε On/Off. Τα ΚΤΜ 950/990 έπαιζαν περίπου σε αυτά τα άλογα (λίγο περισσότερο) αλλά ήταν και 200cc μεγαλύτερα.

    Για Honda είναι: "ο κόσμος που ξέραμε δεν υπάρχει πια".
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 10/11/2022 στις 00:35.

  13. #298
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.001
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    95 ίππους δεν έβγαζε επί χρόνια η Aprilia Shiver από 750 κυβικά σε δικύλινδρο κινητήρα; Δεν είναι συνηθισμένο νούμερο το 90 από 750, αλλά δεν είναι και κάτι πρωτόγνωρο. Προφανώς δεν θα έχει την αντοχή στα χιλιόμετρα που έχει το μισό Jazz, αλλά δεν φέρνει και επανάσταση.
    95 βγαζεις και απο 600 δεν ειναι εκει το θεμα. οι στροφες και το καυσιμο που θελουν ειναι το προβλημα. η χοντα λεει οτι εβγαλε μοτερ με τοσα αλογα, με ροπη χαμηλα ΚΑΙ χαμηλη καταναλωση. ολα αυτα στην εποχη των euro5.

  14. #299
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Πάντως η τελευταία φορά που έβγαλε μηχανάκι η Honda και έγινε θέμα συζήτησης η (έστω και ανακοινωθείσα) ιπποδύναμή του, πρέπει να ήταν πριν πάει σχολείο ο Oldman...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #300
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.746
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    95 ίππους δεν έβγαζε επί χρόνια η Aprilia Shiver από 750 κυβικά σε δικύλινδρο κινητήρα; Δεν είναι συνηθισμένο νούμερο το 90 από 750, αλλά δεν είναι και κάτι πρωτόγνωρο. Προφανώς δεν θα έχει την αντοχή στα χιλιόμετρα που έχει το μισό Jazz, αλλά δεν φέρνει και επανάσταση.
    70κάτι είχε το shiver και είχε φάει πολύ κράξιμο η Απρίλια για την τόσο υποτονική απόδοση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Παρόμοια θέματα

  1. Φθηνά ανταλλακτικά για Honda Transalp 2004
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 13:45
  2. Προβολεις για Honda Transalp 04
    από gpapado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 14:17
  3. Honda Transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2005, 13:44
  4. honda transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 14:04
  5. Νέο Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 21:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF