Σελίδα 33 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 23282930313233343536373843 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 481 έως 495 από 1049

Θέμα: Honda XL750 Transalp 2023

  1. #481
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    Τελευταία τροποποίηση από mr.mister; 04/02/2023 στις 10:44.

  2. #482
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Ακομα δεν το ειδαμε, Γιαννη το βγαλαμε.

    Καθιστε να ερθει, να το παρει ο ειδικος τυπος, να το κανουμε καμια βολτα και βλεπουμε.
    Στον νου μας πρεπει να εχουμε οτι τα σημερινα 11Κ ειναι τα χθεσινα 9. Ολα ακριβυναν.

    Απο εκει και περα αυτος που το θελει και μπορει να το πληρωσει, θα το παρει.

    Οι υπολοιποι το θεωρουμε ακριβο

  3. #483
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Ακομα δεν το ειδαμε, Γιαννη το βγαλαμε.

    Καθιστε να ερθει, να το παρει ο ειδικος τυπος, να το κανουμε καμια βολτα και βλεπουμε.
    Στον νου μας πρεπει να εχουμε οτι τα σημερινα 11Κ ειναι τα χθεσινα 9. Ολα ακριβυναν.

    Απο εκει και περα αυτος που το θελει και μπορει να το πληρωσει, θα το παρει.

    Οι υπολοιποι το θεωρουμε ακριβο
    Μισό, καλά το πήγαινες στην αρχή αλλά μετά το χάλασες....
    Ακόμη και τα περί του ειδικού τύπου σε μεγάλο βαθμό πλέον... δεν... αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση την αφήνουμε στην άκρη.

    Θα μείνω ότι είναι σωστή η άποψη σου ότι πρέπει να το περιμένουμε, να το κάνουμε κανά test ride, να το αγοράσουν μερικοί σύντροχοι και να αρχίσουμε να έχουμε μια αυθεντική άποψη περί τίνος πρόκειται. Τότε και μόνο τότε θα μπορούμε να αξιολογήσουμε αν θα αξίζει τα λεφτά του συνυπολογίζοντας τις συνθήκες ακρίβειας που έχουν προκύψει.

    Πάμε τώρα στις τιμές... με συγκρίσεις εντός της μεσαίας κατηγορίας.

    Tenere 700, είχε 10.000 (σε προσφορά ηλεκτρονικής προ-παραγγελίας) και ταυτοχρόνως πρώτη επίσημη τιμή -πριν 3 χρόνια- τα 10.500 και αυτά θα κρατήσουμε ως αρχική τιμή αγοράς. Σήμερα έχει 11.200. Δηλαδή 700 ευρώ διαφοράς.

    Tuareg 660, είχε 12.200 όταν πρωτοπαρουσιάστηκε (Δεκ.'21) και έχει 12.300 σήμερα, ένα χρόνο μετά (και εντός του χρονικού διαστήματος στο οποίο έχει προκύψει ο πόλεμος στην Ουκρανία). Δηλαδή 100 ευρώ διαφοράς.

    Από που προκύπτει λοιπόν ότι οι σημερινές 11.000 είναι οι χθεσινές 9.000 ευρώ; Μην παρασυρόμαστε εύκολα από καραμέλες ισοπεδώνοντας τα πάντα. Φαινόμενα ακρίβειας φυσικά και υπάρχουν αλλά δε χρειάζεται να αποδεχόμαστε "καταστάσεις" ως κλειδωμένα δεδομένα. Καλό είναι να εξετάζουμε και να συγκρίνουμε προσεκτικά για να μην την πατάμε ως καταναλωτές. Επομένως σωστά έγραψες ότι πρέπει να περιμένουμε να δούμε πριν κρίνουμε αλλά η πείρα μας δείχνει ότι για να το κάνεις σωστό On/Off θέλεις τουλάχιστον μια ποδιά, την οποία ποδιά η Honda την χρεώνει επιπλέον 850 ευρώ, και ο ανταγωνισμός την διαθέτει ως στάνταρ. Θα μου πεις να πάρεις μια after market που τα πιθανότερο είναι να έχει τη μισή τιμή αλλά και πάλι πρέπει να συγκρίνουμε με ίσους όρους και η ύπαρξη ποδιάς από το εργοστάσιο για μια On/Off είναι σα να συζητάμε για καθρέπτες. Επομένως -για εμένα τουλάχιστον- η τιμή του Transalp 750 διαμορφώνεται στα 12.350 και θα έβαζα μόνο την εργοστασιακή γιατί παρατήρησα ότι όπως περνάει κάτω από την εξάτμιση είναι δύσκολη άσκηση η τοποθέτηση της χωρίς επιπλέον κάγκελα. Όπως επίσης η απουσία της ποδιάς κρύβει εντέχνως μια άλλη αδυναμία της μοτοσυκλέτας. Αν την είχαν τοποθετημένη ως στάνταρ θα ήταν αναγκασμένοι να ανακοινώσουν ακόμη μικρότερο ύψος κινητήρα από το έδαφος (και πάλι η αιτία είναι η διαδρομή της εξάτμισης).

    Άρα είναι ακριβότερη από τη Tuareg 660 με τα πλουσιότερα ηλεκτρονικά και σημαντικά ακριβότερη από τη φτωχότερη σε ηλεκτρονικά Tenere 700.

    Το αν το όνομα Honda, το δίκτυο Σαρακάκη και τελικά το συνολικό πακέτο που προσφέρει η νέα Transalp 750 μπορεί να δικαιολογήσει τη τιμή της έναντι του ανταγωνισμού μένει να το δούμε όπως πολύ σωστά ανέφερες στη πράξη, όταν δλδ κυκλοφορήσει δρόμους.

    Να πω εδώ ότι την έβλεπα πολύ ζεστά τη Transalp 750 και στη θεωρητική τιμή που είχε διαρρεύσει αρχικά -στα 10.700- την θεωρούσα αρκετά ανταγωνιστική.

    Στα 11.500 όμως "φεύγει" αρκετά... χωρίς να φαίνεται ότι πλην του δυνατού κινητήρα της και της θεωρητικής αξιοπιστίας της, να προσφέρει κάτι άλλο σημαντικότερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Στα Specs τουλάχιστον φαίνεται πως το Tuareg 660 συνεχίζει να είναι πιο ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα με πλούσια ηλεκτρονικά, Tubeless ελαστικά, αναπαυτική σέλα (όπως ομολογούν οι περισσότεροι κάτοχοι) και ζωηρότατο μοτέρ για τη κατηγορία.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 04/02/2023 στις 12:47.

  4. #484
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    @STF, εσυ βλεπεις τα ανταγωνιστικα μοντελα εγω βλεπω την μεγαλη εικονα με αυξησεις στα νεα αυτοκινητα 10-15% ( εψαχνε φιλος περσι τις γιορτες και ριξαμε και φετος μια ματια στις τιμες και εχει ξεφυγει πολυ το πραγμα. Χωρια τον χρονο παραδοσης με ανοιχτη τιμη φυσικα ), οπως βλεπω και ποσο αυξηθηκε το κοστος της ζωης.

    Σε καθε περιπτωση η δικη μου η αποψη λεει το εξης: Ο καθε υποψηφιος αγοραστης, το βλεπει, το ζυγιζει, κοιταζει τον ανταγωνισμο και πραττει αναλογως. Για εσενα ειναι αποτρεπτικη η τιμη για τον αλλον που δεν μπορει να φτασει το Africa, το Transalp ισως ειναι η χρυση τομη. Ή για αυτον που δεν αρεσει το Tenere, φοβαται την αξιοπιστια του Tuareg, κλπ

    Καθε μοντελο εχει το κοινο του αν και θεωρω οτι θα γινει best seller. Ο χρονος θα δειξει. Στο κατω κατω η αγορα της μηχανης δεν υποκειται σε ορθολογικους κανονες, ειναι "κ@υλ@" και χρηματα

  5. #485
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Σε αυτό που διαφώνησα είναι πως δε μπορείς να βλέπεις τη μεγάλη εικόνα όταν κάνεις επιλογή σε συγκεκριμένη κατηγορία. Ειδικά όταν το πλαίσιο τιμών που έβαλες είναι αυτό της κατηγορίας μοτοσυκλέτας για την οποία συζητάμε. Αλλιώς δε θα συζητάγαμε ΚΑΘΟΛΟΥ για τη τιμή που θα έρθει μια μοτοσυκλέτα. Μας απασχολεί όμως... πάντα!

    Θα μου επιτρέψεις να πω ότι το αν η αγορά μηχανής δεν υπόκειται σε ορθολογικούς κανόνες είναι άλλη μια καραμέλα κατά τη γνώμη μου, όχι σε απόλυτο αλλά σε μεγάλο βαθμό, είναι άλλη μια ρομαντική μοτοσυκλετιστική διατύπωση που συνήθως δε βρίσκει πράξη. No money, no honey όπως έγραψες κι εσύ (περίπου). Μπορεί να ισχύει αλλά -ειδικά στην Ελλάδα- όχι για όλους. Μακάρι να μπορούσαν/με όλοι να αγοράζουμε μόνο με γνώμονα τη κάβλα χωρίς να υπολογίζουμε τις τιμές. Ειδικά οι θιασώτες της Honda είναι ο ορισμός των ορθολογικών αγορών κι εγώ δε διαφέρω και πολύ από αυτούς, ειδικά όταν δεν το σηκώνει η τσέπη μου.

    Εκτός αυτού αν εξυπηρετεί κάτι ο θεσμός των forum είναι ακριβώς αυτό, η συζήτηση ώστε να διαβάζουμε όλοι απόψεις για να διαπιστώσουμε πολλές φορές ότι κάποια πράγματα μπορεί και να μας διαφεύγουν. Ελπίζω να είναι κατανοητό ότι το πνεύμα των σχολίων μου δεν έχει ύφος αντιπαράθεσης αλλά διαλόγου.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 04/02/2023 στις 12:38.

  6. #486
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Μισό, καλά το πήγαινες στην αρχή αλλά μετά το χάλασες....
    Ακόμη και τα περί του ειδικού τύπου σε μεγάλο βαθμό πλέον... δεν... αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση την αφήνουμε στην άκρη.

    Θα μείνω ότι είναι σωστή η άποψη σου ότι πρέπει να το περιμένουμε, να το κάνουμε κανά test ride, να το αγοράσουν μερικοί σύντροχοι και να αρχίσουμε να έχουμε μια αυθεντική άποψη περί τίνος πρόκειται. Τότε και μόνο τότε θα μπορούμε να αξιολογήσουμε αν θα αξίζει τα λεφτά του συνυπολογίζοντας τις συνθήκες ακρίβειας που έχουν προκύψει.

    Πάμε τώρα στις τιμές... με συγκρίσεις εντός της μεσαίας κατηγορίας.

    Tenere 700, είχε 10.000 (σε προσφορά ηλεκτρονικής προ-παραγγελίας) και ταυτοχρόνως πρώτη επίσημη τιμή -πριν 3 χρόνια- τα 10.500 και αυτά θα κρατήσουμε ως αρχική τιμή αγοράς. Σήμερα έχει 11.200. Δηλαδή 700 ευρώ διαφοράς.

    Tuareg 660, είχε 12.200 όταν πρωτοπαρουσιάστηκε (Δεκ.'21) και έχει 12.300 σήμερα, ένα χρόνο μετά (και εντός του χρονικού διαστήματος στο οποίο έχει προκύψει ο πόλεμος στην Ουκρανία). Δηλαδή 100 ευρώ διαφοράς.

    Από που προκύπτει λοιπόν ότι οι σημερινές 11.000 είναι οι χθεσινές 9.000 ευρώ; Μην παρασυρόμαστε εύκολα από καραμέλες ισοπεδώνοντας τα πάντα. Φαινόμενα ακρίβειας φυσικά και υπάρχουν αλλά δε χρειάζεται να αποδεχόμαστε "καταστάσεις" ως κλειδωμένα δεδομένα. Καλό είναι να εξετάζουμε και να συγκρίνουμε προσεκτικά για να μην την πατάμε ως καταναλωτές. Επομένως σωστά έγραψες ότι πρέπει να περιμένουμε να δούμε πριν κρίνουμε αλλά η πείρα μας δείχνει ότι για να το κάνεις σωστό On/Off θέλεις τουλάχιστον μια ποδιά, την οποία ποδιά η Honda την χρεώνει επιπλέον 850 ευρώ, και ο ανταγωνισμός την διαθέτει ως στάνταρ. Θα μου πεις να πάρεις μια after market που τα πιθανότερο είναι να έχει τη μισή τιμή αλλά και πάλι πρέπει να συγκρίνουμε με ίσους όρους και η ύπαρξη ποδιάς από το εργοστάσιο για μια On/Off είναι σα να συζητάμε για καθρέπτες. Επομένως -για εμένα τουλάχιστον- η τιμή του Transalp 750 διαμορφώνεται στα 12.350 και θα έβαζα μόνο την εργοστασιακή γιατί παρατήρησα ότι όπως περνάει κάτω από την εξάτμιση είναι δύσκολη άσκηση η τοποθέτηση της χωρίς επιπλέον κάγκελα. Όπως επίσης η απουσία της ποδιάς κρύβει εντέχνως μια άλλη αδυναμία της μοτοσυκλέτας. Αν την είχαν τοποθετημένη ως στάνταρ θα ήταν αναγκασμένοι να ανακοινώσουν ακόμη μικρότερο ύψος κινητήρα από το έδαφος (και πάλι η αιτία είναι η διαδρομή της εξάτμισης).

    Άρα είναι ακριβότερη από τη Tuareg 660 με τα πλουσιότερα ηλεκτρονικά και σημαντικά ακριβότερη από τη φτωχότερη σε ηλεκτρονικά Tenere 700.

    Το αν το όνομα Honda, το δίκτυο Σαρακάκη και τελικά το συνολικό πακέτο που προσφέρει η νέα Transalp 750 μπορεί να δικαιολογήσει τη τιμή της έναντι του ανταγωνισμού μένει να το δούμε όπως πολύ σωστά ανέφερες στη πράξη, όταν δλδ κυκλοφορήσει δρόμους.

    Να πω εδώ ότι την έβλεπα πολύ ζεστά τη Transalp 750 και στη θεωρητική τιμή που είχε διαρρεύσει αρχικά -στα 10.700- την θεωρούσα αρκετά ανταγωνιστική.

    Στα 11.700 όμως "φεύγει" αρκετά... χωρίς να φαίνεται ότι πλην του δυνατού κινητήρα της και της θεωρητικής αξιοπιστίας της, να προσφέρει κάτι άλλο σημαντικότερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Στα Specs τουλάχιστον φαίνεται πως το Tuareg 660 συνεχίζει να είναι πιο ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα με πλούσια ηλεκτρονικά, Tubeless ελαστικά, αναπαυτική σέλα (όπως ομολογούν οι περισσότεροι κάτοχοι) και ζωηρότατο μοτέρ για τη κατηγορία.
    Διορθωση
    Transalp 750=11.500
    Tenere 700=11.600

  7. #487
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mr.mister Προβολή μηνύματος
    Διορθωση
    Transalp 750=11.500
    Tenere 700=11.600
    11.200 αναφέρουν οι περισσότεροι έμποροι στο CAR για το Tenere 700, είδα πως υπάρχει και το 11.600 επομένως μάλλον έχεις δίκιο και έχει πάρει κι άλλη αύξηση.

    Το 11.700 για το TA το έγραψα εκ παραδρομής, σίγουρα όχι εσκεμμένα. Με άφησε και το διόρθωσα και στο αρχικό κείμενο.

  8. #488
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    11.200 αναφέρουν οι περισσότεροι έμποροι στο CAR για το Tenere 700, είδα πως υπάρχει και το 11.600 επομένως μάλλον έχεις δίκιο και έχει πάρει κι άλλη αύξηση. Το 11.700 για το TA το έγραψα εκ παραδρομής, σίγουρα όχι εσκεμμένα.
    11.200 εχουν μερικα 22αρια χωρις TFT 5” που τους εχουν μεινει σε μπλε χρωμα

  9. #489
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Εγώ ενώ το έκραξα πολύ στην αρχή , το γλυκοκοιτάω πολύ.
    Για ποιον λόγο?
    1ον είναι στα κυβικά που το θέλω (ιδανικά θα ήταν τα 800 αλλά τέσπα)
    2ον έχει τους ίππους και τα ηλεκτρονικά που θέλω.
    3ον Είναι πιο μαζεμένο από το Africa και από ανάλογες επιλογές του είδους .
    4ον Φαίνεται πιο σκληροτράχηλο για καθημερινή χρήση από αυτά που κοιτάω και σκέφτομαι.


    Μένει να το δω από κοντά .
    Ωστόσο το φουλ πακέτο με ποδιά , χούφτες και Quickshifter θα πάει 1.500 πάνω.
    Και πάλι είναι εντός ορίων του Budget Μου και μάλιστα χαμηλότερα.

    Αν καλύπτει το (γενική χρήση, καλή επίδοση σε εθνικές για ταξίδια) είμαι το αγοραστικό του κοινό.
    Αυτά.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  10. #490
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Μπορείς να ζήσεις και χωρίς σίφτερ και ποδιά και να γλυτώσεις αρκετά χρήματα.
    Χούφτες βάζεις σε λίγο καιρό που θα βγουν aftermarket ένα σωρό.

  11. #491
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Εγώ ενώ το έκραξα πολύ στην αρχή , το γλυκοκοιτάω πολύ.
    Για ποιον λόγο?
    1ον είναι στα κυβικά που το θέλω (ιδανικά θα ήταν τα 800 αλλά τέσπα)
    2ον έχει τους ίππους και τα ηλεκτρονικά που θέλω.
    3ον Είναι πιο μαζεμένο από το Africa και από ανάλογες επιλογές του είδους .
    4ον Φαίνεται πιο σκληροτράχηλο για καθημερινή χρήση από αυτά που κοιτάω και σκέφτομαι.


    Μένει να το δω από κοντά .
    Ωστόσο το φουλ πακέτο με ποδιά , χούφτες και Quickshifter θα πάει 1.500 πάνω.
    Και πάλι είναι εντός ορίων του Budget Μου και μάλιστα χαμηλότερα.

    Αν καλύπτει το (γενική χρήση, καλή επίδοση σε εθνικές για ταξίδια) είμαι το αγοραστικό του κοινό.
    Αυτά.
    Το quickshifter σε transalp τι νοημα εχει, να γλυτωνεις δεκατα στα Μεγαρα; Μπας και γινόμαστε θύματα του καταναλωτισμού;

    Με 800 κυβικα, θα ειχε ενα κατι λιγο παραπανω δύναμη, αναλογικά να το πάρεις 800/755 σε ποσοστό δλδ 5.9% παραπάνω. Το τέλος κυκλοφορίας όμως θα πήγαινε από 55 ευρώ στα 120, αφού στα 785 αλλάζει η κατηγορία. Δυσανάλογο το κόστος, για διαφορά δύναμης που ισως δεν θα νιώσεις καν.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #492
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442
    Συμφωνώ, τι να το κάνετε βρε παιδιά το Quickshifter? Μόνο κεντρικό στάντ, χούφτες και ποδιά και αυτά θα βγουν σωρηδόν από aftermarket.

  13. #493
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Άχρηστο γκατζετ το shifter για εμένα.

    Ποδιά, χούφτες, σχάρες/ βαλίτσες, θερμαινόμενα grips και κεντρικό stand θεωρώ χρήσιμα.

  14. #494
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το quickshifter σε transalp τι νοημα εχει, να γλυτωνεις δεκατα στα Μεγαρα; Μπας και γινόμαστε θύματα του καταναλωτισμού;

    Με 800 κυβικα, θα ειχε ενα κατι λιγο παραπανω δύναμη, αναλογικά να το πάρεις 800/755 σε ποσοστό δλδ 5.9% παραπάνω. Το τέλος κυκλοφορίας όμως θα πήγαινε από 55 ευρώ στα 120, αφού στα 785 αλλάζει η κατηγορία. Δυσανάλογο το κόστος, για διαφορά δύναμης που ισως δεν θα νιώσεις καν.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ, τι να το κάνετε βρε παιδιά το Quickshifter? Μόνο κεντρικό στάντ, χούφτες και ποδιά και αυτά θα βγουν σωρηδόν από aftermarket.
    Σε On/Off ποτέ δεν κατάλαβα την αγωνία για quick shifter. Αν σκέφτομαι τέτοιες επιλογές ή επιλέγω λάθος μοτοσυκλέτα (λόγω διαφοράς στη χρήση) ή πέφτω θύμα του μάρκετινγκ. Θα αναφερθεί κάποιος για την ξεκούραση που μπορεί να προσφέρει η μη χρήση ενός συμπλέκτη. Όπως όμως ήδη έχει ανακοινωθεί, ο συμπλέκτης θα είναι μονόδρομος με σύστημα assist/slipper που αυτό μεταφράζεται και σε πολύ ελαφριά αίσθηση. Οπότε τα 300 ευρώ του quickshifter δώστε τα αλλού.

    Και μια προτροπή που έχει πολλές διαστάσεις. Μην αγοράζεται αξεσουάρ που μπορείτε να βρείτε από after market εταιρείες οι οποίες σε πολλές περιπτώσεις προσφέρουν και καλύτερα προϊόντα, εκτός από αυτά της Honda που είναι πράγματι σε ανταγωνιστική τιμή (π.χ. το κεντρικό σταντ).
    Η τιμή των ανταλλακτικών ρυθμίζεται από τη ζήτηση, όσο βάζουμε στο πακέτο της αρχικής αγοράς αξεσουάρ τόσο οι αντιπρόσωποι θα τα βαράνε. Αν κάνετε μια έρευνα θα δείτε πως υπάρχουν διαφορές στις τιμές των γνήσιων αξεσουάρ της Honda από χώρα σε χώρα. Οπότε δίνουμε έμφαση σε αυτά που "συμφέρουν" στην Ελλάδα και να είστε σίγουροι πως το μήνυμα μεταφέρετε στον αντιπρόσωπο, αυτό τουλάχιστον λέει η όποια εμπειρία μου έχω στις πωλήσεις. Ναι μεν βγάζουν κέρδος από τα αξεσουάρ -και για αυτό εστιάζουν μεγάλο τμήμα της κερδοφορίας τους σε αυτά- αλλά δεν βγάζουν καθόλου κέρδους από αξεσουάρ που ΔΕΝ πωλούνται, επομένως με την απουσία πώλησης τους αναγκάζεις να προσαρμόσουν τη τιμή.

    Κάτι άλλο που θα πρέπει να σκέφτεστε είναι τη μεταπώληση. Όσο και να έχουν σημασία τα έξτρα (και έχουν κατά τη γνώμη μου), αυτό που πραγματικά γράφει στη μνήμη κάθε υποψήφιου αγοραστή είναι η αρχική τιμή πώλησης μιας μοτοσυκλέτας ως καινούρια. Οπότε αν μια μοτοσυκλέτα στοιχίζει 11.500/11.700€ και με το καλημέρα εκτοξεύουμε την αξία κτήσης της στα 13.000€ αυτό δυστυχώς θα αγγίξει την αξία μεταπώλησης -συνήθως- αρνητικά ως ένα βαθμό. Για αυτό σκεφτείτε καλά τι πραγματικά έχετε ανάγκη και αγοράστε το καλύτερο αξεσουάρ με τα χρήματα που έχετε να δώσετε (το οποίο δεν είναι απαραίτητα Genuine). Στο κάτω - κάτω η σταδιακή επένδυση σε αξεσουάρ προσφέρει και μια φρεσκάδα ανανέωσης για τη μοτοσυκλέτα μας και πονάει τη τσέπη μας αντίστοιχα σταδιακά και σε βάθος χρόνου. Κατά την αρχική αγορά της μοτοσυκλέτας, μπορείτε να κάνετε και μια συμφωνία κυριών με τον πωλητή της (dealer ή αντιπρόσωπο), ώστε να σας παρέχει μια έκπτωση και σε μελλοντικές αγορές γνήσιων αξεσουάρ.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 06/02/2023 στις 12:14.

  15. #495
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Άχρηστο γκατζετ το shifter για εμένα.

    Ποδιά, χούφτες, σχάρες/ βαλίτσες, θερμαινόμενα grips και κεντρικό stand θεωρώ χρήσιμα.
    και τα θερμαινόμενα τι να τα κάνεις αφού φοράς γάντια;

    Οπότε σε χόνδα καταλήγουμε;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Παρόμοια θέματα

  1. Φθηνά ανταλλακτικά για Honda Transalp 2004
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 14:45
  2. Προβολεις για Honda Transalp 04
    από gpapado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 15:17
  3. Honda Transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2005, 14:44
  4. honda transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 15:04
  5. Νέο Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 22:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF