Σελίδα 34 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 24293031323334353637383944 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 496 έως 510 από 1049

Θέμα: Honda XL750 Transalp 2023

  1. #496
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    και τα θερμαινόμενα τι να τα κάνεις αφού φοράς γάντια;

    Οπότε σε χόνδα καταλήγουμε;
    Πολλά χρόνια για τα θερμαινόμενα γκριπ έλεγα "τι να τα κάνω, στην Ελλάδα ζούμε". Στο Nuda όμως υπήρχαν από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και τα εκτίμησα όταν τα χρησιμοποίησα, αν και δεν δουλεύουν σωστά (δουλεύει μόνο η δεύτερη σκάλα αλλά αποδίδει ως πρώτη δλδ χαμηλότερα από το αναμενόμενο). Και επειδή διαβάζω συχνά για "θεματάκια" σε θερμαινόμενα γκριπ (φθορές, δυσλειτουργίες σε αριστερό/δεξί κτλ) σκέφτομαι πως τα θερμαινόμενα γάντια με περιστασιακή χρήση -όποτε χρειάζεται- ίσως είναι καλύτερη επένδυση χρημάτων και μάλλον η θερμότητα τους αγκαλιάζει καλύτερα το χέρι. Το ποσό όμως είναι παρόμοιο. Ίσως βελτιωθεί η τιμή τους όσο αυξάνεται ο ανταγωνισμός, ακόμη δεν υπάρχουν πολλές εταιρείες που τα κατασκευάζουν (3-4 νομίζω είναι).
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 06/02/2023 στις 12:16.

  2. #497
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Σε πρώτη φάση, απο εξοπλισμό θα έβαζα

    κεντρικό σταντ, για εύκολη συντήρηση της αλυσίδας, φούσκωμα ελαστικών και φόρτωμα

    κάγκελα κινητήρα για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη προστασία των πλαστικών από στατικές και μή μικροπτώσεις και επαφές με προφυλακτήρες αυτοκινήτων, δέντρα κτλ που κάποια στιγμή μάλλον θα συμβούν

    καθώς βλέπω ότι η στάνταρ ζελατίνα είναι σχετικά μικρή, θα του έβαζα μιά μεγαλύτερη για καλύτερη προστασία από αέρα, βροχή κτλ.

    Όσο θα το οδηγούσα, αν έβλεπα ότι χρειάζεται και κάτι άλλο θα το πρόσθετα.

    Σίφτερ κτλ τα θεωρώ περισσότερο γκατζετιές, αν έβγαινε όμως με dct θα το προτιμούσα.

  3. #498
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Πολλά χρόνια για τα θερμαινόμενα γκριπ έλεγα "τι να τα κάνω, στην Ελλάδα ζούμε". Στο Nuda όμως υπήρχαν από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και τα εκτίμησα όταν τα χρησιμοποίησα, αν και δεν δουλεύουν σωστά (δουλεύει μόνο η δεύτερη σκάλα αλλά αποδίδει ως πρώτη).
    Και επειδή διαβάζω συχνά για "θεματάκια" σε θερμαινόμενα γκριπ (φθορές, δυσλειτουργίες κτλ) σκέφτομαι πως τα θερμαινόμενα γάντια με περιστασιακή χρήση -όποτε χρειάζεται- ίσως είναι καλύτερη επένδυση χρημάτων και μάλλον η θερμότητα τους αγκαλιάζει καλύτερα το χέρι. Το ποσό όμως είναι παρόμοιο. Ίσως βελτιωθεί η τιμή τους όσο αυξάνεται ο ανταγωνισμός, ακόμη δεν υπάρχουν πολλές εταιρείες που τα κατασκευάζουν (3-4 νομίζω είναι).
    Συμφωνώ, αλλά μπροστά στα 300€ + που κόστιζαν για το cb λέω άσε, καλύτερα ένα καλό ζευγάρι γάντια.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #499
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    και τα θερμαινόμενα τι να τα κάνεις αφού φοράς γάντια;

    Οπότε σε χόνδα καταλήγουμε;
    Είμαι κρυουλιαρης, τι να κάνω;

    ΥΓ. Μέχρι τα 40 δεν καταλάβαινα κρύο στην μηχανή. Μετά τα 45 κάτι άρχισα να νιώθω κάτω από τους 10°
    Στα 55 κρυώνω και με 13° εξωτερική, γαμωτ.

  5. #500
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Πάνο τα θερμαινόμενα γκριπ είναι αναντικατάστατα όσο καλό γάντι κι αν έχεις,η ζεστασιά που βγάζουν στο χοντρό κρύο είναι σωτηρία.

    Παρεμπιπτόντως υπάρχουν στην Κινεζία θερμαινόμενα σε μορφή αντίστασης/λεπτό φιλμ που τα εγκαθιστάς μόνος σου κάτω από τις χούφτες και δουλεύουν μια χαρά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_2016.jpg 
Προβολές:	187 
Μέγεθος:	97,1 KB 
ID:	441327

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_2018.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	44,8 KB 
ID:	441328

  6. #501
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Πάνο τα θερμαινόμενα γκριπ είναι αναντικατάστατα όσο καλό γάντι κι αν έχεις,η ζεστασιά που βγάζουν στο χοντρό κρύο είναι σωτηρία.

    Παρεμπιπτόντως υπάρχουν στην Κινεζία θερμαινόμενα σε μορφή αντίστασης/λεπτό φιλμ που τα εγκαθιστάς μόνος σου κάτω από τις χούφτες και δουλεύουν μια χαρά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_2016.jpg 
Προβολές:	187 
Μέγεθος:	97,1 KB 
ID:	441327

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_2018.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	44,8 KB 
ID:	441328
    ψηνόμουνα για την απλούστερη εκδοχή που αγκαλιάζουν απο πάνω τα γκριπ και φορτίζουν απο usb (ιδανικά βάζεις ένα powerbank , μη τυχόν χαλάσεις το όποιο usb της μηχανής).

    Δεν τα παρήγγειλα γιατί διάβασα στα σχόλια ότι χάλασαν εύκολα.

    Λες να αντέξουν αυτά που πήρες ?

  7. #502
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Δεν τα βαλα ποτέ,τα χάρισα γιατί τράκαρα τότε και πήρα άλλη μηχανή,οι φωτογραφίες είναι δανεικές.

    Το γέλιο ήταν όταν έφερνα το gs από τη Βρεττανία έστειλα μήνυμα στον έμπορο εκεί να με διαβεβαιώσει ότι τα θερμαινόμενα δουλεύουν.Και η απάντησή του: 'Είσαι τρελλός? εδώ πρώτα κοιτάμε αν δουλεύουν τα γκριπ και ύστερα η μηχανή!

  8. #503
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Με τα κινέζικα θερμαινόμενα δεν υπάρχει κίνδυνος να γίνεις σαν το μήτσο τον ρεζίλι;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	23,7 KB 
ID:	441329

    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #504
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Εχει και πιο επώνυμα (στην ίδια Κίνα φτιάχονται το πιο πιθανό αλλά λέμε τώρα)

    π.χ. εδώ ή εδώ
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #505
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Όχι οι αντιστάσεις τους είναι ακριβώς ίδιες με τις γιαπωνέζικες

  11. #506
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Με τα κινέζικα θερμαινόμενα δεν υπάρχει κίνδυνος να γίνεις σαν το μήτσο τον ρεζίλι;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	23,7 KB 
ID:	441329

    δε νομίζω, με μια 10a ασφάλεια δεν πρόκειται να γίνει τίποτα κακο σε περίπτωση βραχυκυκλώματος. Το πιθανότερο είναι να χαλάσουν γρήγορα

    έχω βάλει της oxford σε δύο μηχανακια μου πριν πολλά χρόνια, ακόμη δουλεύουν
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #507
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Προσωπικά 11.500 χιλιάρικα τα θεωρώ σούπερ τιμή για τα σημερινά δεδομένα. Μην ξεχνάμε ότι έβγαλε στο ίδιο δυναμόμετρο σχεδόν 30 άλογα πάνω απο το Τενερέ. Κλάιν θα πεις και προφανώς δεν έχουν νόημα στο χώμα. Θα ρωτήσω όμως εγώ, πόσα Τενερέ και Τρανσαλπ θα περάσουν τη ζωή τους στο χώμα? Η πλειοψηφία θα περάσει όλη τη ζωη της στην άσφαλτο και εκεί τα άλογα πάντα θα παίζουν ρόλο. Το Τράνσαλπ 750 θα είναι μάλλον αρκετά πιο γρήγορο απο το Africa 1000 και 3 χιλιάρικα κάτω από όσο κόστιζε καινούργιο.

    Είναι νέας σχεδίασης όλο το σύνολο με πρωτοφανείς επιδόσεις για την κατηγορία, τουλάχιστον σε Ιαπωνικά στανταρ. Προφανώς δεν περιμένει κανείς να φοράει την αφρόκρεμα των αναρτήσεων αλλά περιμένει να δουλεύει υποδειγματικά το γενικό σύνολο το οποίο πάντα δοκιμάζει εκτενώς η Honda πριν το βγάλει στην παραγωγή. Οι πιο απαιτητικοί αναβάτες πάντα θα πάνε σε άλλες αναρτήσεις και κατάλληλα ελαστικά για την κάθε χρήση (δεν υπάρχουν φυσικά τρομερές ασφάλτινες επιλογές σε αυτές τις διαστάσεις) και θα κάνουν τη δουλειά που πρέπει. Έτοιμες μοτοσυκλέτες δεν υπάρχουν, μέχρι και στα SS το 1ο πράγμα που κάναμε ήταν μια πίσω ανάρτηση (που είχε και 1200 ευρώ ε)
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #508
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά 11.500 χιλιάρικα τα θεωρώ σούπερ τιμή για τα σημερινά δεδομένα. Μην ξεχνάμε ότι έβγαλε στο ίδιο δυναμόμετρο σχεδόν 30 άλογα πάνω απο το Τενερέ. Κλάιν θα πεις και προφανώς δεν έχουν νόημα στο χώμα. Θα ρωτήσω όμως εγώ, πόσα Τενερέ και Τρανσαλπ θα περάσουν τη ζωή τους στο χώμα? Η πλειοψηφία θα περάσει όλη τη ζωη της στην άσφαλτο και εκεί τα άλογα πάντα θα παίζουν ρόλο. Το Τράνσαλπ 750 θα είναι μάλλον αρκετά πιο γρήγορο απο το Africa 1000 και 3 χιλιάρικα κάτω από όσο κόστιζε καινούργιο.

    Είναι νέας σχεδίασης όλο το σύνολο με πρωτοφανείς επιδόσεις για την κατηγορία, τουλάχιστον σε Ιαπωνικά στανταρ. Προφανώς δεν περιμένει κανείς να φοράει την αφρόκρεμα των αναρτήσεων αλλά περιμένει να δουλεύει υποδειγματικά το γενικό σύνολο το οποίο πάντα δοκιμάζει εκτενώς η Honda πριν το βγάλει στην παραγωγή. Οι πιο απαιτητικοί αναβάτες πάντα θα πάνε σε άλλες αναρτήσεις και κατάλληλα ελαστικά για την κάθε χρήση (δεν υπάρχουν φυσικά τρομερές ασφάλτινες επιλογές σε αυτές τις διαστάσεις) και θα κάνουν τη δουλειά που πρέπει. Έτοιμες μοτοσυκλέτες δεν υπάρχουν, μέχρι και στα SS το 1ο πράγμα που κάναμε ήταν μια πίσω ανάρτηση (που είχε και 1200 ευρώ ε)
    Βασίλη καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Ναι, το ανταγωνιστικό περιβάλλον των μεσαίων On/Off λίγο-πολύ έχει σκαρφαλώσει και έχει ξεπεράσει τις 10.000 ευρώ.

    Στις 11.500 όμως στη πραγματικότητα σου προσφέρει δυο πράγματα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, κινητήρα και το μεγάλο όνομα της Honda σε παγκόσμια κλίμακα με ότι σημαίνει αυτό ως προς το δίκτυο, την ασφαλή κάλυψη ανταλλακτικών. Απουσιάζει αυτό το κάτι που θα το ξεχωρίσει από τον ανταγωνισμό. Επομένως έχει σημασία η χρήση και η φιλοσοφία κάθε αγοραστή. Όπως ήδη έγραψα το έβλεπα πολύ ζεστά διότι για δυσκολότερα χώματα έχω άλλη μηχανή. Στα 10.500/10.700 έπαιρνε σοβαρή υποψηφιότητα καθώς δεν καλύπτει δυο πράγματα τα οποία θα ήθελα για τη χρήση που σκέφτομαι. Στα 11.500/11.700 με ζορίζει να τα παραβλέψω. Θα περιμένω βέβαια γιατί η Honda κατά καιρούς έχει βγάλει μοτοσυκλέτες με ωραίες αναρτήσεις παρά τις φτωχές ρυθμίσεις τους.

    Τι μου αρέσει: ο all around χαρακτήρας της, οι καθαρές σχεδιαστικές γραμμές της, η δύναμη της συνδυασμένη με καλή κατανάλωση, η σέλα που φαίνεται να είναι πολύ καλή.
    Τι δεν μου αρέσει: η απουσία έστω και μιας υποτυπώδους ποδιάς, οι 21/18 τροχοί που δεν είναι τουλάχιστον tubeless (θα ταίριαζε στον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας) και φυσικά η τιμή της.

    Συνεχίζω να πιστεύω πως το Tuareg 660 παραμένει πιο ολοκληρωμένο ως μοτοσυκλέτα. Φυσικά εδώ πρέπει κάποιος να δει ότι η μια μηχανή είναι κάτω από την ομπρέλα της Honda και η άλλη κάτω από την ομπρέλα της Aprilia και τα μεγέθη δεν συγκρίνονται. Προσπαθώ να σκέφτομαι με ανοιχτό μυαλό αλλά νομίζω ότι όταν έρχεται η ώρα να πάει κάποιος ταμείο ιδρώνει αρκετά πριν βάλει το χέρι του στη τσέπη του.

    Όλα αυτά παραμένουν στη σφαίρα του θεωρητικού γιατί όταν δοκίμασα το NC750X 2022 στη πράξη, εξεπλάγην θετικότατα.

  14. #509
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Βασίλη καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Ναι, το ανταγωνιστικό περιβάλλον των μεσαίων On/Off λίγο-πολύ έχει σκαρφαλώσει και έχει ξεπεράσει τις 10.000 ευρώ.

    Στις 11.500 όμως στη πραγματικότητα σου προσφέρει δυο πράγματα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, κινητήρα και το μεγάλο όνομα της Honda σε παγκόσμια κλίμακα με ότι σημαίνει αυτό ως προς το δίκτυο, την ασφαλή κάλυψη ανταλλακτικών. Απουσιάζει αυτό το κάτι που θα το ξεχωρίσει από τον ανταγωνισμό. Επομένως έχει σημασία η χρήση και η φιλοσοφία κάθε αγοραστή. Όπως ήδη έγραψα το έβλεπα πολύ ζεστά διότι για δυσκολότερα χώματα έχω άλλη μηχανή. Στα 10.500/10.700 έπαιρνε σοβαρή υποψηφιότητα καθώς δεν καλύπτει δυο πράγματα τα οποία θα ήθελα για τη χρήση που σκέφτομαι. Στα 11.500/11.700 με ζορίζει να τα παραβλέψω. Θα περιμένω βέβαια γιατί η Honda κατά καιρούς έχει βγάλει μοτοσυκλέτες με ωραίες αναρτήσεις παρά τις φτωχές ρυθμίσεις τους.

    Τι μου αρέσει: ο all around χαρακτήρας της, οι καθαρές σχεδιαστικές γραμμές της, η δύναμη της συνδυασμένη με καλή κατανάλωση, η σέλα που φαίνεται να είναι πολύ καλή.
    Τι δεν μου αρέσει: η απουσία έστω και μιας υποτυπώδους ποδιάς, οι 21/18 τροχοί που δεν είναι τουλάχιστον tubeless (θα ταίριαζε στον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας) και φυσικά η τιμή της.

    Συνεχίζω να πιστεύω πως το Tuareg 660 παραμένει πιο ολοκληρωμένο ως μοτοσυκλέτα. Φυσικά εδώ πρέπει κάποιος να δει ότι η μια μηχανή είναι κάτω από την ομπρέλα της Honda και η άλλη κάτω από την ομπρέλα της Aprilia και τα μεγέθη δεν συγκρίνονται. Προσπαθώ να σκέφτομαι με ανοιχτό μυαλό αλλά νομίζω ότι όταν έρχεται η ώρα να πάει κάποιος ταμείο ιδρώνει αρκετά πριν βάλει το χέρι του στη τσέπη του.

    Όλα αυτά παραμένουν στη σφαίρα του θεωρητικού γιατί όταν δοκίμασα το NC750X 2022 στη πράξη, εξεπλάγην θετικότατα.


    Και φθηνότερο να ήταν δε θα άξιζε να το πάρεις εφόσον έχεις καθαρό χωμάτινο. Ποιός άλλωστε θα δώσει 11.500 για να το σπάει στα χώματα? Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα αν και θα το έκανα. Προσωπικά όμως και εγώ θα αποφύγω τις σαμπρέλες προς το παρόν καθώς κάνω μια χαρά τη δουλειά μου τόσα χρόνια και ξένοιαστα. Το Τρανσαλπ για μένα έπρεπε να βγει με 19-17 tubeless σαν πιο ταξιδιωτικό ON-off.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #510
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Και φθηνότερο να ήταν δε θα άξιζε να το πάρεις εφόσον έχεις καθαρό χωμάτινο. Ποιός άλλωστε θα δώσει 11.500 για να το σπάει στα χώματα? Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα αν και θα το έκανα. Προσωπικά όμως και εγώ θα αποφύγω τις σαμπρέλες προς το παρόν καθώς κάνω μια χαρά τη δουλειά μου τόσα χρόνια και ξένοιαστα. Το Τρανσαλπ για μένα έπρεπε να βγει με 19-17 tubeless σαν πιο ταξιδιωτικό ON-off.
    οι εποχες συμφωνουν με το 19-17 αλλα ο κοσμος θελει 21. αλλωστε το ονομα του "φωναζει" 21.

Παρόμοια θέματα

  1. Φθηνά ανταλλακτικά για Honda Transalp 2004
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 14:45
  2. Προβολεις για Honda Transalp 04
    από gpapado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 15:17
  3. Honda Transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2005, 14:44
  4. honda transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 15:04
  5. Νέο Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 22:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF