Σελίδα 35 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 25303132333435363738394045 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 511 έως 525 από 1049

Θέμα: Honda XL750 Transalp 2023

  1. #511
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    οι εποχες συμφωνουν με το 19-17 αλλα ο κοσμος θελει 21. αλλωστε το ονομα του "φωναζει" 21.


    Ήλπιζα να πάνε όπως στο τελευταίο Τράνσαλπ που είχαν βάλει 19αρα αφού είδαν πως σχεδόν όλοι οι κάτοχοι των προηγούμενων έβλεπαν χώμα και το πήγαιναν στο αστυνομικό τμήμα νομίζοντας ότι βρήκαν εξωγήινο υλικό!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #512
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ήλπιζα να πάνε όπως στο τελευταίο Τράνσαλπ που είχαν βάλει 19αρα αφού είδαν πως σχεδόν όλοι οι κάτοχοι των προηγούμενων έβλεπαν χώμα και το πήγαιναν στο αστυνομικό τμήμα νομίζοντας ότι βρήκαν εξωγήινο υλικό!
    νομιζω δεν πουλησε καθολου στην ευρωπη. ουτε στην ελλαδα δηλαδη αλλα ισως δεν φτιαιει αυτο. απο τη μια υπηρχε το στρομ απο την αλλη νομιζω ηταν 5ταχυτο αν θυμαμαι καλα.

  3. #513
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Και φθηνότερο να ήταν δε θα άξιζε να το πάρεις εφόσον έχεις καθαρό χωμάτινο. Ποιός άλλωστε θα δώσει 11.500 για να το σπάει στα χώματα? Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα αν και θα το έκανα. Προσωπικά όμως και εγώ θα αποφύγω τις σαμπρέλες προς το παρόν καθώς κάνω μια χαρά τη δουλειά μου τόσα χρόνια και ξένοιαστα. Το Τρανσαλπ για μένα έπρεπε να βγει με 19-17 tubeless σαν πιο ταξιδιωτικό ON-off.
    Δεν έχω καθαρό χωμάτινο, έχω ένα μικρό On/Off που δίνει έμφαση στο Off αλλά παράλληλα έχει εξαιρετικές ταξιδιωτικές ικανότητες για τα 250cc του, ειδικά όταν μοιράζει αποστάσεις των 300-400 χλμ σε άσφαλτο και χώμα.

    Ένα 750άρι με 19/17 και διασκεδαστικό κινητήρα θα το ήθελα για τα ταξίδια μου και για περάσματα σε χώματα το πολύ μέτριας δυσκολίας, τέτοια που να μην παλεύω απλά για να επισκέπτομαι τις ομορφιές της χώρας μας.

    Σχετικά με το ΤΑ750, ο 19/17 θα ήταν και ένα σημείο διαφοροποίησης και θα αντλούσε από δικό του πηγάδι πελάτες.
    Το 21/18 σε μια μηχανή σπαρτιάτικη σαν το Tenere 700 το καταλαβαίνω, βγήκε ουσιαστικά γιατί το ζητούσε εδώ και χρόνια κάποιο ειδικό κοινό. Από εκεί και πέρα είναι marketing για κάποιους που ονειρεύονται ότι αν πάρουν τέτοια μηχανή θα τα κάνουν όλα. Να ήταν τόσο απλό...
    Πάντως μπορούν να κάνουν μια χαρά πράγματα και με 19/17 αφού δεν είναι φτιαγμένα για εντούρο και ειδiκά το Transalp δε μοιάζει να φτιάχτηκε για να ανταγωνιστεί το Tenere 700. Τεσπα...

  4. #514
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.845
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    νομιζω δεν πουλησε καθολου στην ευρωπη. ουτε στην ελλαδα δηλαδη αλλα ισως δεν φτιαιει αυτο. απο τη μια υπηρχε το στρομ απο την αλλη νομιζω ηταν 5ταχυτο αν θυμαμαι καλα.
    Είναι πεντατάχυτο.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  5. #515
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Κάτι που προσωπικά εώς και θα με απέτρεπε απ το ν αγοράσω χόντα, είναι τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία της. Όχι ότι τα εξουσιοδοτημένα άλλων εταιρειών είναι τέλεια, αλλά απ όσα διαφορετικά εξουσιοδοτημένα χόντα είχα πάει - και δυστυχώς πηγαίνω ακόμα σ ένα γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου - η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι πρόκειται για τα χειρότερα - σε σύγκριση με τα εξουσιοδοτημένα άλλων εταιρειών. Θεωρώ ότι η χόντα έχει σοβαρό πρόβλημα με την ποιότητα υπηρεσιών του εξουσιοδοτημένου δικτύου της στην Ελλάδα κι αυτό είναι κρίμα για μιά εταιρεία που παράγει καλές κατασκευές. Γνώμη μου.

  6. #516
    Μεγαλη αληθεια.

  7. #517
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.845
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Κάτι που προσωπικά εώς και θα με απέτρεπε απ το ν αγοράσω χόντα, είναι τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία της. Όχι ότι τα εξουσιοδοτημένα άλλων εταιρειών είναι τέλεια, αλλά απ όσα διαφορετικά εξουσιοδοτημένα χόντα είχα πάει - και δυστυχώς πηγαίνω ακόμα σ ένα γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου - η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι πρόκειται για τα χειρότερα - σε σύγκριση με τα εξουσιοδοτημένα άλλων εταιρειών. Θεωρώ ότι η χόντα έχει σοβαρό πρόβλημα με την ποιότητα υπηρεσιών του εξουσιοδοτημένου δικτύου της στην Ελλάδα κι αυτό είναι κρίμα για μιά εταιρεία που παράγει καλές κατασκευές. Γνώμη μου.
    Ισχύει απόλυτα.
    Για αυτό και πηγαίνω σε συνοικιακό πλέον.
    (αφού πήγα σε 3 διαφορετικά και άκουγα παπάτζες και κάποιες φορές τις έφαγα κιόλας)
    where was Gondor when the Westfold fell?

  8. #518
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    Παει και ο Απριλης. Μοιραζει φαπιδια το Transalp +23 hp και σε μοτερ μη στρωμενο λιγων χλμ μαλιστα.
    https://www.youtube.com/watch?v=pnoTf-pCNzE

  9. #519
    Θα πιάσει παιδιά to Transalp , πρώτα από όλα γιατί είναι Honda.
    Έπειτα είναι αυτό που λέει ο STF ο μέσος αναβάτης θέλει να μπορεί να κάνει διαδρομές σε οδικό δίκτυο και να μπορεί να πατήσει χώμα σε απλά περάσματα και κάνα πεζοδρόμιο + ότι έχει αλόγα για ξεκουραστo ταξίδι.
    Το TENERE δεν είναι για τον μέσο αναβατή και θα με συγχωρέσετε αλλά αχρείαστο είναι , αρκετά ψηλό και για περίεργα παιχνίδια έχει αρκετό βάρος.
    Μην βλέπουμε όλους τους επαγγελματίες και τα video τους γιατί δεν ανήκουμε σε αυτήν την κατηγορία.
    Σχετικά με το Aprilia θα πω μιας και το έχω δει από κοντά ότι δεν είναι κακό έστω και αν έχει λιγότερα αλόγα
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  10. #520
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Πολύ καλό.
    when life gets complicated... i ride.

  11. #521
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλό.
    Συμφωνω ομως υπαρχει ενα θεμα. Η Ηonda εχει τον Σαρακακη μεν αλλα οι τιμες ειναι ιδιες σε καθε αντιπροσωπο της.

    Ενω με τους αντιπροσωπους του Piaggio Group δεν ειναι ακριβως ετσι.

    Στο Aprilia σκουτερ μου χρεωσαν συγκεκριμενο εξαρτημα 3 φορες πανω σχεδον απο την τιμη που μου το χρεωσε αλλο μαγαζι. Μιλαμε για τον ιδιο κωδικο, γνησιο, με χρεωση την πρωτη φορα 40€ και την δευτερη 17! Ασε την εργασια που ηταν διπλασια επισης σε κοστος

  12. #522
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Δεν ξέρω για το Απρίλια, το Transalp 750 πολύ καλό εννοούσα
    when life gets complicated... i ride.

  13. #523
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Κάτι που προσωπικά εώς και θα με απέτρεπε απ το ν αγοράσω χόντα, είναι τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία της. Όχι ότι τα εξουσιοδοτημένα άλλων εταιρειών είναι τέλεια, αλλά απ όσα διαφορετικά εξουσιοδοτημένα χόντα είχα πάει - και δυστυχώς πηγαίνω ακόμα σ ένα γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου - η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι πρόκειται για τα χειρότερα - σε σύγκριση με τα εξουσιοδοτημένα άλλων εταιρειών. Θεωρώ ότι η χόντα έχει σοβαρό πρόβλημα με την ποιότητα υπηρεσιών του εξουσιοδοτημένου δικτύου της στην Ελλάδα κι αυτό είναι κρίμα για μιά εταιρεία που παράγει καλές κατασκευές. Γνώμη μου.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Μεγαλη αληθεια.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Συμφωνω ομως υπαρχει ενα θεμα. Η Ηonda εχει τον Σαρακακη μεν αλλα οι τιμες ειναι ιδιες σε καθε αντιπροσωπο της.

    Ενω με τους αντιπροσωπους του Piaggio Group δεν ειναι ακριβως ετσι.

    Στο Aprilia σκουτερ μου χρεωσαν συγκεκριμενο εξαρτημα 3 φορες πανω σχεδον απο την τιμη που μου το χρεωσε αλλο μαγαζι. Μιλαμε για τον ιδιο κωδικο, γνησιο, με χρεωση την πρωτη φορα 40€ και την δευτερη 17! Ασε την εργασια που ηταν διπλασια επισης σε κοστος
    Αχχχχ... Τα συνεργεία στην Ελλάδα είναι πονεμένη ιστορία. Δεν είναι θέμα αντιπροσωπείας (μόνο), είναι θέμα ανθρώπων και στις περιπτώσεις των εξουσιοδοτημένων είναι ΚΑΙ θέμα ελέγχων από τις επίσημες εταιρείες
    Δεν είναι η Honda, δεν είναι η Yamaha, δεν είναι η Aprilia, αλλά ούτε ο κυρ Μπάμπης ή ο Σωτήρης.
    Είναι να βρεις το σωστό συνεργείο για τη μηχανή σου (και υπάρχουν, το λέω γιατί ούτε η ισοπέδωση των πάντων βοηθάει).
    Και επειδή ασκώ κριτική για κάποια συνεργεία, θα πω πως ασκώ κριτική και για πολλούς πελάτες οι οποίοι ευθύνονται για τη τελική συμπεριφορά κάποιων συνεργείων. Και για να μην πλατιάσω και χαλάσω το θέμα... σωστή δουλειά γίνεται από σωστά πληρωμένη δουλειά.

    Αν θέλετε το συζητάμε σε άλλο θέμα, όχι εδώ πάντως.

  14. #524
    Aν ερθει Απριλιο , ποτε νομιζετε θα το τεσταρουν ?

  15. #525
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    11 Μαρτιου γινεται το πρωτο test ride Πορτογαλια.
    Τελευταία τροποποίηση από mr.mister; 08/02/2023 στις 17:07.

Παρόμοια θέματα

  1. Φθηνά ανταλλακτικά για Honda Transalp 2004
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 13:45
  2. Προβολεις για Honda Transalp 04
    από gpapado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 14:17
  3. Honda Transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2005, 13:44
  4. honda transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 14:04
  5. Νέο Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 21:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF