Σελίδα 41 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 31363738394041424344454651 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 601 έως 615 από 1049

Θέμα: Honda XL750 Transalp 2023

  1. #601
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Ένα σίγουρο είναι πως οι αναρτήσεις του V-Strom 800 είναι πολύ καλύτερες. Τυπική Honda, σχεδόν μηδέν ρυθμίσεις για μείωση κόστους και για να μην πελαγώνει τους κατόχους (βασικά το πρώτο...).
    Και άντε σε χώρες που πωλείται αρκετά φτηνότερα η ΤΑ 750 ίσως είναι ΟΚ. Εδώ η διαφορά τους σε τιμή είναι μικρή.

  2. #602
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2012
    Μηνύματα
    47
    Δεν τα έχω οδηγήσει αλλά απο τα τεχνικά στοιχεία που δημοσιεύτηκαν,βλέπω ότι για έναν που θεωρεί το βάρος του Vstrom μειονέκτημα την ίδια στιγμή εγώ που θέλω να ταξιδεύω με περισσότερη σταθερότητα στο δρόμο είναι πλεονέκτημα.Επισης το ελαφρώς αυξημένο μεταξόνιο και η μία μοίρα παραπάνω στο rake από ο,τι στο Transalp βοηθάει ακόμη περισσότερο στην επίτευξη της σταθερότητας.Θελω να το φορτώνω χωρίς άγχος κι αν μου πέσει κάτω να μπορώ να αλλάζω υποπλαίσιο μιας και είναι βιδωτό ενώ του Χόντα όχι.Επισης έχει σχεδον 1,5 εκ πιο πολύ ύψος από το έδαφος και σε συνδυασμό με τις μεγαλύτερες διαδρομές αναρτήσεων εμπρός πίσω κινούμαι σε κάθε τεραιν με περισσότερη άνεση και ασφάλεια.Οι ρυθμίσεις στο μπροστινό είναι φουλ ρυθμιζόμενες σε συγκρ6με του Τρανσαλπ.Σε αισθητική που είναι καθαρά υποκειμενικό πράγμα,το 800 είναι χίλιες φορές πιο πολεμικό και ειδικά μπροστά και μου αρέσει.Το 750 εχει ένα αδιάφορο σχεδιαστικά φανάρι που είναι σαν να το έχει πάρει από το 500 και είναι πιο πρησμένο αλλά λιγουλακι,σόρρυ,φλωρικο στα μάτια μου.Τελος είναι το 800 είναι τόσο ακριβό όσο η διαφορά του quickshifter που το Τρανσαλο δεν έχει στο στάνταρ εξοπλισμό.
    Όλα αυτά στα τεχνικά.Οδηγώντας το μπορώ να δω αναπανταχα καλύτερη εντύπωση στο
    χοντα αλλά πόση διαφορά να δω με 8 άλογα ψηλότερα για το 750 όταν το 800 βγάζει παραπάνω ροπη χαμηλότερα,που θα προτιμούσα στο επαρχιακό ελληνικό οδικό δίκτυο;

  3. #603
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.024
    καθε βιντεο που βλεπω το κανει ολο και πιο βαρετο. ειδικα το ασπρο ειναι λες και το εβαψες και ακομα δεν σου ηρθαν τα αυτοκολλητα να τα βαλεις πανω. ακομα και το στρομ που ειναι τερμα ασχημο μου φαινεται οπτικα καλυτερο.

  4. #604
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    καθε βιντεο που βλεπω το κανει ολο και πιο βαρετο. ειδικα το ασπρο ειναι λες και το εβαψες και ακομα δεν σου ηρθαν τα αυτοκολλητα να τα βαλεις πανω. ακομα και το στρομ που ειναι τερμα ασχημο μου φαινεται οπτικα καλυτερο.
    Όντως το λευκό παραέπεσε στην παγίδα της retromania. Θα μπορούσανε να έχουν πιο μοντέρνα προσέγγιση.
    Από τα 3 για μένα το grey/silver δείχνει πιο ισορροπημένο.
    Τελευταία τροποποίηση από skritikos; 14/03/2023 στις 19:05.

  5. #605
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    Δωσεεεε .... συμπεριφορα 19αρη μπροστα και οχι 21
    https://www.youtube.com/watch?v=0-jv5GFQX44

  6. #606
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    καθε βιντεο που βλεπω το κανει ολο και πιο βαρετο.
    Ναι χαλάει την παράδοση των συναρπαστικών transalp

  7. #607
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    απαιτείται εξοικείωση στο ματι, είμαι σίγουρος μετά απο ένα χρόνο (για το αισθητικό του TA750) θα το λιγουρεύονται και όσοι το υποτιμούν(αισθητικά πάντα).

    Τώρα τεχνικά και οι δύο honda suzuki έφτιαξαν ένα μοτερ και το έβαλαν σε ένα στριτ μοντέλο και ένα ονοφ, αυτούσιο.. χωρίς καμία διαφοροποίηση καμία ρύθμιση απο το ένα πακέτο στο άλλο...Εδώ είναι τα σημάδια των καιρών (και των κερδών)...ενώ για παράδειγμα είχε άλλη ρύθμιση το dauville 650/700 με τα αντίστοιχα TA650/700.


    το TA750 φάινεται όντως πιο τουριστικό θέση οδήγησης, δυόροφη σέλα, και το ξαναλέω, αν φορούσε ένα πακέτο 19-17 τροχών tubeles θα ήταν πιο αρμονικό για το σύνολο του και δεν θα το έκανε λιγότερο ικανό στην διέλευση στο χώμα (οπου να μη τα ξαναλέμε με δύο εντουράδικης διάστασης τροχούς δεν σε κάνει να μπορείς να ανταγωνιστείς σε απόδοση και ποιότητα άλλα πακέτα πιο ιδανικά στο χώμα όπως το 890)..
    Αλλά εκεί στο μαρκετινκ τους, τους έφαγε η εμμονή με τα τελικά νούμερα απόδοσης και το "ύφος" της κατηγορίας..

    Ομοίως και για το vstrom που αισθητικά αμφιταλαντεύεται αν θα είναι χωμάτινο ή αν θα μπορεί να κάνει και τουρινκ με ένα μούτρο όπου ανεξάρτητα απο το αισθητικό δεν θα κόβει και πολύ και ενδέχεται να αποτρέψει πολλούς ως επιλογή για μακρινά ταξίδια.


    όμως όλα θα πάρουν μια πιο κατατοπιστική σειρά με περισσότερη πληροφορία για τις ικανότητες τους όταν θα έρθουν περισσότερα τεστ rides reviews
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #608
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δεν νομιζω οτι ειπε αυτο.
    Εχει περισσοτερο δρομισια καταβολη σε σχεση με τα αλλα on-off, Tuareg/Tenere (V Strom το εβαλε καπου ενδιαμεσα).
    Οπως κ οτι ηθελε παιξιμο με συμπλεκτη σε χαμηλες ταχυτητες με 2α (πχ) σε φουρκετες οταν ηταν στο χωμα.

    Εδω το εκθειαζε που εστριβε τοσο καλα με τον 21 μπροστα κ ποσο καλα συμεριφεροταν.
    Πολλα χλμ δεν εκανε χωμα οπως ειχε κανει με το Σουζουκι που ειχε μεγαλυτερο feeback.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    απαιτείται εξοικείωση στο ματι, είμαι σίγουρος μετά απο ένα χρόνο (για το αισθητικό του TA750) θα το λιγουρεύονται και όσοι το υποτιμούν(αισθητικά πάντα).

    Τώρα τεχνικά και οι δύο honda suzuki έφτιαξαν ένα μοτερ και το έβαλαν σε ένα στριτ μοντέλο και ένα ονοφ, αυτούσιο.. χωρίς καμία διαφοροποίηση καμία ρύθμιση απο το ένα πακέτο στο άλλο...Εδώ είναι τα σημάδια των καιρών (και των κερδών)...ενώ για παράδειγμα είχε άλλη ρύθμιση το dauville 650/700 με τα αντίστοιχα TA650/700.


    το TA750 φάινεται όντως πιο τουριστικό θέση οδήγησης, δυόροφη σέλα, και το ξαναλέω, αν φορούσε ένα πακέτο 19-17 τροχών tubeles θα ήταν πιο αρμονικό για το σύνολο του και δεν θα το έκανε λιγότερο ικανό στην διέλευση στο χώμα (οπου να μη τα ξαναλέμε με δύο εντουράδικης διάστασης τροχούς δεν σε κάνει να μπορείς να ανταγωνιστείς σε απόδοση και ποιότητα άλλα πακέτα πιο ιδανικά στο χώμα όπως το 890)..
    Αλλά εκεί στο μαρκετινκ τους, τους έφαγε η εμμονή με τα τελικά νούμερα απόδοσης και το "ύφος" της κατηγορίας..

    Ομοίως και για το vstrom που αισθητικά αμφιταλαντεύεται αν θα είναι χωμάτινο ή αν θα μπορεί να κάνει και τουρινκ με ένα μούτρο όπου ανεξάρτητα απο το αισθητικό δεν θα κόβει και πολύ και ενδέχεται να αποτρέψει πολλούς ως επιλογή για μακρινά ταξίδια.


    όμως όλα θα πάρουν μια πιο κατατοπιστική σειρά με περισσότερη πληροφορία για τις ικανότητες τους όταν θα έρθουν περισσότερα τεστ rides reviews
    Ακριβώς έτσι.

    Και εμένα προσωπικά έχουν αρχίσει να μου λείπουν τα "δρομίσια" On/Off γιατί περάσαμε στη φάση που ο 21/18 είναι μαρκετινίστικο πλασάρισμα και όχι ουσία.

    Ειδικά το ΤΑ750 επιβαλλόταν εν έτη 2023 να έχει και tubeless και 19/17 τροχούς (ότι και να λένε τα reviews) ακριβώς για να διαφοροποιηθεί από τον ανταγωνισμό και για να είναι πιο σωστά στημένο μηχανάκι. Όλο το στήσιμο του αλλά και ο κινητήρας του θα αναδεικνύονταν με 19/17 ακόμη περισσότερο. Αν είχε μόνο αυτά τα δυο επιπλέον στοιχεία θα έθετε σοβαρή υποψηφιότητα για αγορά στο μέλλον γιατί δεν το κρύβω ότι μου αρέσει αρκετά. Πέρα από τις προσωπικές επιθυμίες του καθενός μας (και τις δικές μου) πρέπει να βλέπουμε και τι λείπει από την αγορά αλλά και τι είναι απλά μάρκετινγκ χωρίς αντίκτυπο ουσίας. Αν ήθελα να αγοράσω On/Off των 200+ κιλών για να πηγαίνω στοχευμένα χώμα, θα αγόραζα το Τ700 χωρίς δεύτερη σκέψη (κάποιος άλλος τα 890R ή και το Tuareg 660). Επειδή όμως δε πρόκειται για τέτοια μοτοσυκλέτα θα έπρεπε να είναι όλα πάνω της με περισσότερο focus στην άσφαλτο. Έτσι και αλλιώς και με 19/17 μια χαρά διελεύσεις θα κάνεις στο χώμα και μια χαρά θα απολαύσεις τις ομορφιές π.χ. της χώρας μας. Προσωπική γνώμη με τους 21/18 αφαιρέσαν πολύ από το fun to ride του πραγματικού χρόνου που περνάς με μια μοτοσυκλέτα On/Off, στην ουσία στην άσφαλτο.

    Για τις αναρτήσεις του πρέπει να δούμε αν είναι σωστές, γιατί υπάρχουν και ρυθμιζόμενες που είναι σουμιέδες και υπάρχουν και αναρτήσεις χωρίς ρυθμίσεις (βλ παλιό Hornet) που ήταν πολύ καλές και γενικά η Honda μπορεί να μη φοράει παντού κορυφαίες αναρτήσεις αλλά συνήθως είναι καλές. Αν ανήκουν στις καλοσεταρισμένες αλλάζεις ένα ελατήριο για τα κιλά σου και είσαι ΟΚ, με πολύ μικρό κόστος. Και γενικότερα δε με ενοχλεί να αγοράσω μια μοτοσυκλέτα που προορίζεται να με απαλλάσσει από τις πολλές έννοιες με την τελική παραδοχή όμως ότι θα έχει συμπεριφορά του μέσου όρου και άνω.

    Πάμε τώρα στο πλαίσιο/υποπλαίσιο. Δεν ορίζει το βιδωτό υποπλαίσιο αν μια μοτοσυκλέτα είναι καλή και με σωστό πλαίσιο. Αναμασάμε ακόμη αυτά που εντοπίζανε τα περιοδικά πριν 20 χρόνια για να γράψουν κάτι. Ευπρόσδεκτο είναι, αλλά δεν ορίζει για εμένα το αν θα το επιλέξω ή όχι μια μοτοσυκλέτα. Στα 35 χρόνια που ασχολούμαι με τη μοτοσυκλέτα δε θυμάμαι έναν που να πήγε και να άλλαξε το βιδωτό του υποπλαίσιο, για τον απλούστατο λόγο ότι είναι πολύ-πολύ πιο ακριβό να το αγοράσεις από το να πας σε μια καλίμπρα να ισιώσεις ένα υποπλαίσιο (είτε βιδωτό, είτε κολλητό) που στο κάτω-κάτω δεν επηρεάζει σε τίποτα την οδηγική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας (δεν μιλάμε για πλαίσιο που εκεί έτσι και αλλιώς....).

    Σχεδιαστικά και οπτικά πράγματι είναι υποκειμενικό. Αλλά διαχρονικά μοτοσυκλέτες με καθαρές γραμμές σας αυτές του νέου TA750 στο πέρασμα του χρόνου μένουν πιο φρέσκιες.

    Το Suzuki κεντρίζει το ενδιαφέρον, έχω κάποιες ενστάσεις (που δεν σχετίζονται με το βάρος) αλλά είναι μοτοσυκλέτα που πρέπει να τη δούμε από κοντά καθώς κάποια πράγματα μου φαίνονται αλλόκοτα. Όμως θέλω πριν βγάλω τελικά συμπεράσματα να το δω από κοντά.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 15/03/2023 στις 09:50.

  9. #609
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Συμφωνώ με τον Στέφανο και θα το πάω ακόμα παραπέρα. Το μοτέρ αυτό δεν είναι καν για 19αρα μπροστά, αλλά για 17 μπρος πίσω. Αυτός που παίρνει τέτοιο μηχανάκι για να πηγαίνει στοχευμένα χώμα πάει να πει πως στις ευθείες θα πηγαίνει μαξ 140, εφόσον θα έχει μόνιμα τακούνια πάνω. Οπότε τι να τα κάνεις τα 90 άλογα?

    Το έχω γράψει πολλές φορές, αυτό που δεν έχει εξελιχθεί με την πάροδο των ετών είναι τα χωμάτινα λάστιχα. Να βρεθεί μια φόρμουλα που θα συνδυάζει υψηλότερες ταχύτητες και αντοχή. Αυτή τη στιγμή τα 75 και τα 90 άλογα σε μια ''χωμάτινη'' μοτοσυκλέτα είναι ανέκδοτο σε πραγματικές συνθήκες. Βασικά είναι ένα μαρκετινίστικο ανέκδοτο που πουλάει καλά. Μόλις όμως πας μια γρήγορη βόλτα λίγο παραέξω και γυρίσεις με μισό τακούνι δε θα φαίνεται και τόσο αστείο το ανέκδοτο.

    Θέλουμε χωμάτινα λάστιχα που να αντέχουν! Διαδώστε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #610
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    Ενημερωτικα το Transalp με σπασμενη 4η αρχες 5ης πιανει 200km/h.
    Tα Tuareg 660, Tenere 700 με σπασμενη 6η τελικη πιανουν 208km/h.
    Αν βαλεις αλλο γραναζι στο Transalp γιατι εχει απλωμενες ταχυτητες σε σχεση με το Hornet, θα παει μονο σουζα σε 1-2
    Τελευταία τροποποίηση από mr.mister; 15/03/2023 στις 12:10.

  11. #611
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Λογικά πρέπει να σου αρέσει πολύ το transalp εσένα

  12. #612
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Λογικά πρέπει να σου αρέσει πολύ το transalp εσένα
    και εμένα αλλά μου λείπουν ~6Κ
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #613
    ΟΛΟΙ εσεις(και οχι μονο) που λετε για 19-17 ή 17-17 και εχετε και δικιο ,εχετε σκεφτει το ενδεχομενο η χοντα στο χρονο πανω ή και λιγο περισσοτερο να φερει cb750x και να ειναι αυτο ?
    Εδω και δυο χρονια το περιμενω



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	210826112148_Honda-NT1100.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	68,9 KB 
ID:	442011

  14. #614
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    ΟΛΟΙ εσεις(και οχι μονο) που λετε για 19-17 ή 17-17 και εχετε και δικιο ,εχετε σκεφτει το ενδεχομενο η χοντα στο χρονο πανω ή και λιγο περισσοτερο να φερει cb750x και να ειναι αυτο ?
    Εδω και δυο χρονια το περιμενω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230315_151901.jpg 
Προβολές:	223 
Μέγεθος:	67,2 KB 
ID:	442012

  15. #615
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Σάματι είναι καλύτερο αυτό που ήρθε.

    Το αρχικό έχει ένα μάλλον αστείο, και σίγουρα όχι ρεαλιστικό πίσω μέρος στο πλαίσιο. Εξαφανιζόλ σελάκι και ουρά πίσω, όπως δεκαετία που ζούμε, και μπροστά μέρος σέλας που καβαλάει το ντεπόζιτο λες και βγήκε από μοτοσυκλέτα του ''ολα είναι δρόμος'' της δεκαετίας ογδόντα, αταίριαστα πράγματα. Μη ρεαλιστικό τιμόνι, που μάλλον βρίσκει στο μπροστά μέρος του φαίρινγκ αν στρίψει. Πολλές γωνίες στο fairing=σημεία κακής αεροδυναμικής ροής. Γενικά το αρχικό δείχνει πιο σπορ στο συναίσθημα αλλά δεν αργείς να καταλάβεις ότι είναι μη-ρεαλιστικό γραφικό σε υπολογιστή.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Παρόμοια θέματα

  1. Φθηνά ανταλλακτικά για Honda Transalp 2004
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 13:45
  2. Προβολεις για Honda Transalp 04
    από gpapado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 14:17
  3. Honda Transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2005, 13:44
  4. honda transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 14:04
  5. Νέο Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 21:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF