Σελίδα 52 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 242474849505152535455565762 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 766 έως 780 από 1049

Θέμα: Honda XL750 Transalp 2023

  1. #766
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    Αυτη την στιγμη δεν υπαρχει διαθεσιμο κομματι Transalp διαθεσιμο ενω Tenere υπαρχουν. Ελπιζω να ειστε εδω του χρονου ιδια εποχη να κανουμε την σουμα. Yπαρχει νοημων ατομο που πιστευει οτι σε βαθος χρονου το Tenere θα πουλαει περισσοτερο απο Transalp?
    Τελευταία τροποποίηση από mr.mister; 19/06/2023 στις 13:19.

  2. #767
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  3. #768
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mr.mister Προβολή μηνύματος
    Αυτη την στιγμη δεν υπαρχει διαθεσιμο κομματι Transalp διαθεσιμο ενω Tenere υπαρχουν. Ελπιζω να ειστε εδω του χρονου ιδια εποχη να κανουμε την σουμα. Yπαρχει νοημων ατομο που πιστευει οτι σε βαθος χρονου το Tenere θα πουλαει περισσοτερο απο Transalp?
    Δεν τίθεται θέμα νοημοσύνης,είναι 2 εντελώς διαφορετικά μηχανάκια,το ένα είναι αμιγώς χωμάτινο το άλλο all round.Eσύ τα θεωρείς εσφαλμένα ίδια επειδή έχουν παρόμοια κυβικά.Γιατί δεν κάνεις τότε το ίδιο και με το Tracer 700?
    Κανένα νοήμον άτομο,ακριβώς επειδή είναι νοήμον,δεν θα μπει στον κόπο να προβλέψει αποτελέσματα και άκυρες συγκρίσεις.

  4. #769
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Δεν τίθεται θέμα νοημοσύνης,είναι 2 εντελώς διαφορετικά μηχανάκια,το ένα είναι αμιγώς χωμάτινο το άλλο all round.Eσύ τα θεωρείς εσφαλμένα ίδια επειδή έχουν παρόμοια κυβικά.Γιατί δεν κάνεις τότε το ίδιο και με το Tracer 700?
    Κανένα νοήμον άτομο,ακριβώς επειδή είναι νοήμον,δεν θα μπει στον κόπο να προβλέψει αποτελέσματα και άκυρες συγκρίσεις.
    Και τα 2 ειναι on-off και ADV. Τωρα αν εσυ θεωρεις μη off η μη ADV το Transalp αλλο αυτο.
    21-18 τροχους δεν εχουν?
    Επειδη εχει 3 χλ μεγαλυτερη διαδρομη KYB το Τενερε και μοχλο πισω ειναι καλυτερο?
    Με ενα κλειδι ρυθμιζεται και το Transalp και εχει και Showa που ειναι καλυτερη εταιρεια απο την KYB.
    Τελευταία τροποποίηση από mr.mister; 19/06/2023 στις 15:47.

  5. #770
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Φίλε mr.mister honda είχα, έχω και πιθανόν να έχω και στο μέλλον. Γενικά είναι μια εταιρία που συμπαθώ, αλλά το χεις τραβήξει απ τα μαλλιά. Συγκρίνεις, μια μηχανή Τ7 που έχει καθαρό λόγω ύπαρξης (off road χαρακτήρα) με το Transalp που πραγματικά δεν ξέρει που πατάει. Πρέπει να ήταν μεθυσμένος αυτός που σκέφτηκε αυτό το μοντέλο.

    Λέει τί θέλει η αγορά τώρα; 18-21 τροχούς; Ας βάλω το μοτεράκι του hornet σε μια μηχανή τύπου On-Off, να βάλω και λίγη διαδρομή στις αναρτήσεις να χαρεί ο κάθε πικραμένος. On-Off με δύναμη ψιλά δεν νοείται. Να μου πεις και με το δίκιο σου, δεν είναι για enduro, είναι για Gravel pass και ότι έχει φιλοσοφία ταξιδιάρας μηχανής που αν συναντήσει βατό χωματόδρομο δεν θα πει όχι. Και γιατί σαμπρέλα; Ήθελα να ήξερα τι σκεφτόντουσαν. Ότι το τρανσαλπ, έτσι όπως είναι θα κάνει enduro και θα χρειαστεί να αλλάξεις σαμπρέλα πάνω στο βουνό;

    Ελπίζω να μη σου τύχει ποτέ να πας με χλμ στην εθνική και να σου σκάσει λάστιχο με σαμπρέλα.

  6. #771
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Φίλε mr.mister honda είχα, έχω και πιθανόν να έχω και στο μέλλον. Γενικά είναι μια εταιρία που συμπαθώ, αλλά το χεις τραβήξει απ τα μαλλιά. Συγκρίνεις, μια μηχανή Τ7 που έχει καθαρό λόγω ύπαρξης (off road χαρακτήρα) με το Transalp που πραγματικά δεν ξέρει που πατάει. Πρέπει να ήταν μεθυσμένος αυτός που σκέφτηκε αυτό το μοντέλο.

    Λέει τί θέλει η αγορά τώρα; 18-21 τροχούς; Ας βάλω το μοτεράκι του hornet σε μια μηχανή τύπου On-Off, να βάλω και λίγη διαδρομή στις αναρτήσεις να χαρεί ο κάθε πικραμένος. On-Off με δύναμη ψιλά δεν νοείται. Να μου πεις και με το δίκιο σου, δεν είναι για enduro, είναι για Gravel pass και ότι έχει φιλοσοφία ταξιδιάρας μηχανής που αν συναντήσει βατό χωματόδρομο δεν θα πει όχι. Και γιατί σαμπρέλα; Ήθελα να ήξερα τι σκεφτόντουσαν. Ότι το τρανσαλπ, έτσι όπως είναι θα κάνει enduro και θα χρειαστεί να αλλάξεις σαμπρέλα πάνω στο βουνό;

    Ελπίζω να μη σου τύχει ποτέ να πας με χλμ στην εθνική και να σου σκάσει λάστιχο με σαμπρέλα.
    Bytheway ολα στην κατηγορια εχουν σαμπρελα εκτος του Aprilia.
    Το Transalp 750 εχει την μεγαλυτερη δυναμη απο ολα στην κατηγορια στα χαμηλα-μεσαια-ψηλα. Kαντε ρε παιδια ενα Test ride. Eγω εχω κανει τα Aprilia Tuareg 660- Yamaha Tenere 700-Suzuki V strom 800.
    Τελευταία τροποποίηση από mr.mister; 19/06/2023 στις 17:20.

  7. #772
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mr.mister Προβολή μηνύματος
    Bytheway ολα στην κατηγορια εχουν σαμπρελα εκτος του Aprilia.
    Το Transalp 750 εχει την μεγαλυτερη δυναμη απο ολα στην κατηγορια στα χαμηλα-μεσαια-ψηλα. Kαντε ρε παιδια ενα Test ride. Eγω εχω κανει τα Aprilia Tuareg 660- Yamaha Tenere 700-Suzuki V strom 800.
    Δε διαφωνώ ότι έχουν σαμπρέλα. Αλλά έχουν χωμάτινο προσανατολοσμό. Το Transalp έχει ασφάλτινο προσανατολισμό. Η ίδια η Honda έτσι το πλασάρει. Τώρα γιατί έβαλε σαμπρέλα ο Θεός και η ψυχή τους

  8. #773
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Δε διαφωνώ ότι έχουν σαμπρέλα. Αλλά έχουν χωμάτινο προσανατολοσμό. Το Transalp έχει ασφάλτινο προσανατολισμό. Η ίδια η Honda έτσι το πλασάρει. Τώρα γιατί έβαλε σαμπρέλα ο Θεός και η ψυχή τους

    Ασφάλτινο προσανατολισμό έχει το NC σε αυτήν την κατηγορία. Το 21-18 είναι καθαρά χωμάτινος προσανατολισμός. Με ένα λάστιχο θα πάει όπου πάνε τα πιο χωμάτινα εύκολα, όπως άλλωστε έκανε και το παλιό Τρανσαλπ για δεκαετίες.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #774
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ασφάλτινο προσανατολισμό έχει το NC σε αυτήν την κατηγορία. Το 21-18 είναι καθαρά χωμάτινος προσανατολισμός. Με ένα λάστιχο θα πάει όπου πάνε τα πιο χωμάτινα εύκολα, όπως άλλωστε έκανε και το παλιό Τρανσαλπ για δεκαετίες.
    Βασίλη το 21-18 είναι όντως για μηχανή με χωμάτινο προσανατολισμό. Ο κινητήρας, η θέση οδήγησης, η παρουσία φίλτρου λαδιού ακριβώς πίσω από την μπροστινή ρόδα είναι για ασφάλτινο προσανατολισμό. Αυτό έγραψα. Έβαλε ρόδες για χωμάτινο σε μηχανή για άσφαλτο. Δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι στη Honda τί ήθελαν να κάνουν.

  10. #775
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Βασίλη το 21-18 είναι όντως για μηχανή με χωμάτινο προσανατολισμό. Ο κινητήρας, η θέση οδήγησης, η παρουσία φίλτρου λαδιού ακριβώς πίσω από την μπροστινή ρόδα είναι για ασφάλτινο προσανατολισμό. Αυτό έγραψα. Έβαλε ρόδες για χωμάτινο σε μηχανή για άσφαλτο. Δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι στη Honda τί ήθελαν να κάνουν.

    Δεν το έχω καβαλήσει να σου πω την αλήθεια. Ίσως είναι πιο τουριστική η θέση οδήγησης αλλά αυτό φτιάχνεται αμα σηκώσεις το τιμόνι. Έχει καλή απόσταση από το έδαφος και με μια ποδιά δε νομίζω να προβληματιστεί κανένας με το φίλτρο λαδιού. Εδώ εγώ δεν έχω καν αλουμινένια ποδιά να φανταστείς. Διαδρομές έχει μια χαρά, ζάντες, ελαφρύ είναι για την κατηγορία κλπ, δε βλέπω το λόγο να μην πάει όπου θα πάνε όλα. Μοτέρ λένε ότι τραβάει και απο χαμηλά αλλά δεν το γνωρίζω. Η ένστασή μου είναι το ''ασφάλτινο'' γιατί κακά τα ψέμματα όταν βάζεις αυτές τις ζάντες δημιουργείς ένα πολύ μέτριο προς κακό ασφάλτινο όχημα (συγκριτικά με ένα με 17αρες) και ένα αρκετά ικανό χωμάτινο (μπορεί όχι τόσο σκληροπυρηνικό αλλά πάει άνετα παντού)
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #776
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimitris23
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    77
    Το πέτυχα και γω σήμερα στο δρόμο. Αν εξαιρέσεις τις ζάντες ποιο κοντά στο τρασερ 700 μου φάνηκε. Θεωρώ πως η σύγκριση του με το τενερε και το τουαρεγκ είναι άστοχη. Σαφώς και μπαίνει χώμα μια χαρά εδώ μπαίνουν τα gs αν έχεις χέρια. Το θέμα είναι ότι δεν είναι τόσο οφ όσο τα άλλα δύο. Σαν συνεχιστής του παλιού τρανσαλπ προορίζεται. Τουριστικό χαρακτήρα με κάποιες οφ δυνατότητες.

  12. #777
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Το Transalp 750 έχει διαφορετικό κοινό. Θα απαντούσα στον sam4g σχετικά με τις ενστάσεις του πως είναι μια μοτοσυκλέτα κατασκευασμένη και ραμμένη για τον Έλληνα μοτοσυκλετιστή με τους υπέροχους δρόμους της χώρας σε αστικό και επαρχιακό δίκτυο.
    Το κακό είναι πως δεν διαφοροποιήθηκε από τη μόδα της εποχής. Μακάρι να έβαζε η Honda έναν 19άρι μπροστά και έναν 17άρι πίσω. Θα συνέχιζε να έχει δυνατότητα χωμάτινων διελεύσεων και θα ήταν τρένο στα ταξίδια. Κρίμα... Αλλά κρίμα για κάποιους από εμάς -που μάλλον είμαστε μειοψηφία- γιατί η Honda μάλλον ήξερε πως θα πουλήσει με τη τάση της εποχής που θέλει 21/18.

    Για τα υπόλοιπα το μόνο πρόβλημα που βρίσκω εγώ είναι η τιμή. Δε με νοιάζει που δεν έχει ρυθμίσεις -έχει δώσει η Honda καλοστημένες μοτό και με απλές αναρτήσεις- αλλά θα ήταν πολύ πιο ελκυστική όπως είναι ένα χιλιάρικο πιο φθηνή, δε θα υπήρχε ο αντίλογος για τις ελλείψεις σε ρυθμίσεις και κάποιον βασικό εξοπλισμό. Για μένα έπρεπε να έχει την ίδια τιμή με το NC αφού υπάρχει σαφής διαφοροποίηση στον προσανατολισμό των δυο νέων μοτό (νέο NC vs νέο ΤΑ).

    Την οδήγησα και έχω να πω πως το ζωηρό μοτέρ της μπορεί να κρατήσει το ενδιαφέρον του ιδιοκτήτη της ζωντανό μακροπρόθεσμα. Και οι αναρτήσεις μου άρεσαν, φαίνεται να είναι άνετη και ξεκούραστη. Η μόνη απορία που θα λυθεί στο μέλλον από τους ιδιοκτήτες είναι τι κάνει φορτωμένη και δικάβαλη, εκεί φοβάμαι πως θα πάσχει.

  13. #778
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.071
    Τσακωθητε και ΜΗ μαλώνετε,που λέγαμε μικροί, εμείς οι γέροι του φόρουμ.
    Η Χόντα πάλι κέντρο χτύπησε,και πάλι θα πάρει το μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας,με ένα μηχανάκι που όλοι σχεδόν το έθαψαν, αλλά στο τέλος θα το πάρουν.Κραζεις-θαυμαζεις ,που λένε και οι νεολαίοι.

  14. #779
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Το Transalp 750 έχει διαφορετικό κοινό. Θα απαντούσα στον sam4g σχετικά με τις ενστάσεις του πως είναι μια μοτοσυκλέτα κατασκευασμένη και ραμμένη για τον Έλληνα μοτοσυκλετιστή με τους υπέροχους δρόμους της χώρας σε αστικό και επαρχιακό δίκτυο.
    Το κακό είναι πως δεν διαφοροποιήθηκε από τη μόδα της εποχής. Μακάρι να έβαζε η Honda έναν 19άρι μπροστά και έναν 17άρι πίσω. Θα συνέχιζε να έχει δυνατότητα χωμάτινων διελεύσεων και θα ήταν τρένο στα ταξίδια. Κρίμα... Αλλά κρίμα για κάποιους από εμάς -που μάλλον είμαστε μειοψηφία- γιατί η Honda μάλλον ήξερε πως θα πουλήσει με τη τάση της εποχής που θέλει 21/18.

    Για τα υπόλοιπα το μόνο πρόβλημα που βρίσκω εγώ είναι η τιμή. Δε με νοιάζει που δεν έχει ρυθμίσεις -έχει δώσει η Honda καλοστημένες μοτό και με απλές αναρτήσεις- αλλά θα ήταν πολύ πιο ελκυστική όπως είναι ένα χιλιάρικο πιο φθηνή, δε θα υπήρχε ο αντίλογος για τις ελλείψεις σε ρυθμίσεις και κάποιον βασικό εξοπλισμό. Για μένα έπρεπε να έχει την ίδια τιμή με το NC αφού υπάρχει σαφής διαφοροποίηση στον προσανατολισμό των δυο νέων μοτό (νέο NC vs νέο ΤΑ).

    Την οδήγησα και έχω να πω πως το ζωηρό μοτέρ της μπορεί να κρατήσει το ενδιαφέρον του ιδιοκτήτη της ζωντανό μακροπρόθεσμα. Και οι αναρτήσεις μου άρεσαν, φαίνεται να είναι άνετη και ξεκούραστη. Η μόνη απορία που θα λυθεί στο μέλλον από τους ιδιοκτήτες είναι τι κάνει φορτωμένη και δικάβαλη, εκεί φοβάμαι πως θα πάσχει.

    Σωστός, το έχουμε πει πολλές πως ένας συνδυασμός 19-17 θα ήταν πιο κατάλληλος για το Τράνσαλπ. Για το κάτι παραπάνω στις αναρτήσεις με 600 ευρώ βάζεις μια καλή αφτερμάρκετ και ξεμπερδεύεις, όπως άλλωστε θα χρειαστούν όλα, όταν υπάρχουν πιο σοβαρές απαιτήσεις. Ρίξε ένα review όταν βρεις χρόνο!

    Για το ότι θα πουλήσει πολύ εγώ είμαι σίγουρος πάντως. Μάλιστα πιστεύω ότι θα κανιβαλιστεί με το Africa. Δηλαδή κάποιος που πήγαινε για το μεγάλο, θα το σκεφτεί να πάει στο Τρανσαλπ με 3.500 κάτω.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #780
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Τσακωθητε και ΜΗ μαλώνετε,που λέγαμε μικροί, εμείς οι γέροι του φόρουμ.
    Η Χόντα πάλι κέντρο χτύπησε,και πάλι θα πάρει το μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας,με ένα μηχανάκι που όλοι σχεδόν το έθαψαν, αλλά στο τέλος θα το πάρουν.Κραζεις-θαυμαζεις ,που λένε και οι νεολαίοι.
    Το ακριβώς αντίθετο

    Το νέο Transalp όπως και το Hornet CB 750 , δέχθηκαν διθυραμβικές κριτικές στην αρχή , ότι καλύτερο , εκτελεί τον ανταγωνισμό κλπα.

    Τώρα σκάνε τα reviews και τα συγκριτικά με τα αντίστοιχα Suzuki-Yamaha πχ , που καταλάγιασε κάπως το όλο σκηνικό και διαβάζεις για τα μειονεκτήματα σε ανάρτηση,
    ο κινητήρας δεν είναι τόσο γεμάτος χαμηλά , η ποιότητα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο κλπα

    Παραμένει βέβαια για την τιμή που πλασάρεται τώρα μια πολύ ανταγωνιστική πρόταση όπως κ να έχει.

    ΥΓ για το μοτέρ , στο CB συγκεκριμένα, θέλω να το δοκιμάσω , ιδανικά κάποιο που θα έχει γράψει λίγα χλμ. Περιμένω κάτι καλό.

Παρόμοια θέματα

  1. Φθηνά ανταλλακτικά για Honda Transalp 2004
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 13:45
  2. Προβολεις για Honda Transalp 04
    από gpapado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 14:17
  3. Honda Transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2005, 13:44
  4. honda transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 14:04
  5. Νέο Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 21:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF