Σελίδα 53 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 343484950515253545556575863 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 781 έως 795 από 1049

Θέμα: Honda XL750 Transalp 2023

  1. #781
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Το ακριβώς αντίθετο

    Το νέο Transalp όπως και το Hornet CB 750 , δέχθηκαν διθυραμβικές κριτικές στην αρχή , ότι καλύτερο , εκτελεί τον ανταγωνισμό κλπα.

    Τώρα σκάνε τα reviews και τα συγκριτικά με τα αντίστοιχα Suzuki-Yamaha πχ , που καταλάγιασε κάπως το όλο σκηνικό και διαβάζεις για τα μειονεκτήματα σε ανάρτηση,
    ο κινητήρας δεν είναι τόσο γεμάτος χαμηλά , η ποιότητα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο κλπα

    Παραμένει βέβαια για την τιμή που πλασάρεται τώρα μια πολύ ανταγωνιστική πρόταση όπως κ να έχει.

    ΥΓ για το μοτέρ , στο CB συγκεκριμένα, θέλω να το δοκιμάσω , ιδανικά κάποιο που θα έχει γράψει λίγα χλμ. Περιμένω κάτι καλό.
    Εννοουσα τα φορα,οχι τους δημοσιογραφους.Παντως ολα ως συνηθως θα φανουν στις πωλησεις,εκει που κρινονται ολα.ΙΔΩΜΕΝ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #782
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Σωστός, το έχουμε πει πολλές πως ένας συνδυασμός 19-17 θα ήταν πιο κατάλληλος για το Τράνσαλπ. Για το κάτι παραπάνω στις αναρτήσεις με 600 ευρώ βάζεις μια καλή αφτερμάρκετ και ξεμπερδεύεις, όπως άλλωστε θα χρειαστούν όλα, όταν υπάρχουν πιο σοβαρές απαιτήσεις. Ρίξε ένα review όταν βρεις χρόνο!

    Για το ότι θα πουλήσει πολύ εγώ είμαι σίγουρος πάντως. Μάλιστα πιστεύω ότι θα κανιβαλιστεί με το Africa. Δηλαδή κάποιος που πήγαινε για το μεγάλο, θα το σκεφτεί να πάει στο Τρανσαλπ με 3.500 κάτω.
    Δεν φτιαχνεις τρανσαλπ χωρις 21. Η χοντα θελει να πουλησει στους 40αρηδες που θελουν η μηχανη να ειναι απλη, να εχει φιλικη θεση οδηγησης, να πηγαινουν στην δουλεια τους, να κανουν ταξιδια με 100χλμ την ωρα και στο πισω μερος του μυαλου τους να εχουν οτι αν θελουν μπορουν να ταξιδεψουν και τις αλπεις. Τρανσ Αλπ.
    Μην ξεχναμε οτι μπορει να φερει και 3ο μοντελο με τον 750αρι ειτε nc ειτε nt.
    Ειναι ακριβως αυτο που επρεπε να ειναι απο την στιγμη που λεγετε ετσι και το κατασκευαζει η χοντα.

  3. #783
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εννοουσα τα φορα,οχι τους δημοσιογραφους.Παντως ολα ως συνηθως θα φανουν στις πωλησεις,εκει που κρινονται ολα.ΙΔΩΜΕΝ.
    Διάβασες τα ποστ του mr.honda ?

    Πέρα απο τη πλάκα , συμφωνώ για τις πωλήσεις 100% , αν και βάζω έναν αστερίσκο για τα φετινά νούμερα , πολλά μπορεί να λογίζονται ως στοκάρισμα/demo rides κλπα

  4. #784
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Δεν φτιαχνεις τρανσαλπ χωρις 21. Η χοντα θελει να πουλησει στους 40αρηδες που θελουν η μηχανη να ειναι απλη, να εχει φιλικη θεση οδηγησης, να πηγαινουν στην δουλεια τους, να κανουν ταξιδια με 100χλμ την ωρα και στο πισω μερος του μυαλου τους να εχουν οτι αν θελουν μπορουν να ταξιδεψουν και τις αλπεις. Τρανσ Αλπ.
    Μην ξεχναμε οτι μπορει να φερει και 3ο μοντελο με τον 750αρι ειτε nc ειτε nt.
    Ειναι ακριβως αυτο που επρεπε να ειναι απο την στιγμη που λεγετε ετσι και το κατασκευαζει η χοντα.
    Οταν δημιουργηθηκε το ΤΑ δεν υπηρχαν μοτο με 19ρη μπροστινο. Οπως ολα τα ψευδοεντουρο της εποχης φορουσαν 21/17.

    Οταν τα 19ρια εγιναν μοδα βγηκε και το ΤΑ 700 με τετοιο.

    Σημερα 21/18 φορανε αμιγως χωματινα ή αυτα που θελουν να ειναι τετοια, διαφορα ΚΤΜ, Τ-700, Tuareg

    Το ΤΑ ομως ποτε δεν φτιαχτηκε ως αμιγως χωματινο, αλλωστε οι Αλπεις δεν δινουν προσβαση σε χωματοδρομους και το ταξιδι σε αυτες ειναι ασφαλτινο απο τα διαφορα πασα.

    Ομως η Ηonda ακολουθησε την μοδα κατι που προσωπικα θεωρω λαθος αφου η μοτοσυκλετα της ειναι ασφαλτινη σε ολα εκτος απο τους τροχους. Ενω στα Africa ακολουθησε την παραδοση που ειχε χτισει, στο ΤΑ εκανε πισωγυρισμα

  5. #785
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    Ενημερωτικα οδηγικα το ΤΑ ειναι σαν να εχει 19 μπροστα. Δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου, το 80% των reviewers αυτο αναφερουν.

  6. #786
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    Σήμερα κατά τις 10:00 είδα ένα λευκό στην Ερμού (Μοναστηράκι) αλλά δεν πρόλαβα να το επεξεργαστώ γιατί ήμουν στη απέναντι λωρίδα με το δικό μου. Στα μάτια μου έδειχνε αρκετά μεγαλύτερο από το cb500x αν και εμπρός αρκετά όμοιο

  7. #787
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mr.mister Προβολή μηνύματος
    Ενημερωτικα οδηγικα το ΤΑ ειναι σαν να εχει 19 μπροστα. Δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου, το 80% των reviewers αυτο αναφερουν.
    Προσωπικά δε με χαλάει ούτε το 19 μπροστά ούτε το 21. Η σαμπρέλα, σε μία μηχανή που δεν θα μπει χώμα από την πλειοψηφία του αγοραστικού κοινού της, με χαλάει.

  8. #788
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Δεν φτιαχνεις τρανσαλπ χωρις 21. Η χοντα θελει να πουλησει στους 40αρηδες που θελουν η μηχανη να ειναι απλη, να εχει φιλικη θεση οδηγησης, να πηγαινουν στην δουλεια τους, να κανουν ταξιδια με 100χλμ την ωρα και στο πισω μερος του μυαλου τους να εχουν οτι αν θελουν μπορουν να ταξιδεψουν και τις αλπεις. Τρανσ Αλπ.
    Μην ξεχναμε οτι μπορει να φερει και 3ο μοντελο με τον 750αρι ειτε nc ειτε nt.
    Ειναι ακριβως αυτο που επρεπε να ειναι απο την στιγμη που λεγετε ετσι και το κατασκευαζει η χοντα.

    Και όμως τo Transalp 700 ήταν το πιο ολοκληρωμένο της σειράς, που φόραγε τον 19αρη. Βέβαια το μειονέκτημα παρέμενε η σαμπρέλα καθώς θα μπορούσε να μπει χυτή τύπου Vstrom 650. Πάντως σαν γενικής χρήσης όχημα με το 90% των km που θα γίνουν πάντα σε άσφαλτο, ήταν προτιμότερη λύση από τα παλιότερα.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά δε με χαλάει ούτε το 19 μπροστά ούτε το 21. Η σαμπρέλα, σε μία μηχανή που δεν θα μπει χώμα από την πλειοψηφία του αγοραστικού κοινού της, με χαλάει.

    Ισχύει απόλυτα αυτό. Πριν 2.000km παρατήρησα ένα καρφί στο πίσω λάστιχο, όταν λάδωνα την αλυσίδα στο σπίτι. Αυτό κάπου είχε καρφωθεί και δεν το πήρα καν χαμπάρι. Είχε χάσει μόλις 8psi το λάστιχο σκέψου. Έβαλα κορδόνι μόνος μου μέσα σε 5 λεπτά και έκανα ακόμη 3 μεγάλες εξορμήσεις με χώμα στις οποίες το λάστιχο δεν έχασε ούτε μισό PSI. Με ένα Τράνσαλπ πχ εκεί που θα πάταγα το καρφί, θα έμενα επιτόπου και θα έπαιρνα οδική. Εννοείται οι πιο γνώστες θα άλλαζαν μόνοι τους μια σαμπρέλα, αλλά υπάρχει τεράστια δυσκολία σε σκληρά ελαστικά να ξεζανταριστούν.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #789
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Και όμως τo Transalp 700 ήταν το πιο ολοκληρωμένο της σειράς, που φόραγε τον 19αρη. Βέβαια το μειονέκτημα παρέμενε η σαμπρέλα καθώς θα μπορούσε να μπει χυτή τύπου Vstrom 650. Πάντως σαν γενικής χρήσης όχημα με το 90% των km που θα γίνουν πάντα σε άσφαλτο, ήταν προτιμότερη λύση από τα παλιότερα.





    Ισχύει απόλυτα αυτό. Πριν 2.000km παρατήρησα ένα καρφί στο πίσω λάστιχο, όταν λάδωνα την αλυσίδα στο σπίτι. Αυτό κάπου είχε καρφωθεί και δεν το πήρα καν χαμπάρι. Είχε χάσει μόλις 8psi το λάστιχο σκέψου. Έβαλα κορδόνι μόνος μου μέσα σε 5 λεπτά και έκανα ακόμη 3 μεγάλες εξορμήσεις με χώμα στις οποίες το λάστιχο δεν έχασε ούτε μισό PSI. Με ένα Τράνσαλπ πχ εκεί που θα πάταγα το καρφί, θα έμενα επιτόπου και θα έπαιρνα οδική. Εννοείται οι πιο γνώστες θα άλλαζαν μόνοι τους μια σαμπρέλα, αλλά υπάρχει τεράστια δυσκολία σε σκληρά ελαστικά να ξεζανταριστούν.
    Το μοναδικό σημείο που υστερεί το 700 από τους προκάτοχους είναι στην ανεμοκάλυψη.
    Κατα τα λοιπά συμφωνώ με τον Βασίλη.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  10. #790
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Με όρους 2023 και με μια τιμή στα 12.500 αν το ΤΑ750 είχε ακτινωτές ζάντες (tubless) σε διαστάσεις 19/17, αν είχε Cruise Control (αφού όλο το αφήγημα της Honda στο σπονσοράρισμα της είναι η ικανότητα του για μεγάλα ταξίδια) και τέλος και τη ποδιά που λανσάρει ως έξτρα (που αυτό που δε λένε οι πολλοί είναι ότι περιλαμβάνει και υπέροχες προστασίες/κάγκελα κινητήρα), τότε θα ήταν ήδη στα χέρια μου.
    Το θέμα της ανάρτησης θα το έβλεπα μόνος μου μακροπρόθεσμα όπου σίγουρα θα έχουν βγει και cartridge kit για μπροστά και ρυθμιζόμενες σε διάφορα επίπεδα για την πίσω (πλήρως ρυθμιζόμενες ή μερικώς).

    Σε αυτά τα χρήματα η πιο ολοκληρωμένη πρόταση παραμένει αυτή της Aprilia με το Tuareg 660 η οποία από αυτά που διάβαζα αλλά και από αυτά που έβλεπα στα βίντεο μου άρεσε πολύ. Όταν πήγα για test ride απογοητεύτηκα. Θα της δώσω μια δεύτερη ευκαιρία όμως ξανά οδηγώντας την εν καιρώ, καθώς οι ιδιοκτήτες της ορκίζονται στο όνομα της. Μπορεί να μην ήμουν σε πολύ καλή μέρα εγώ, μπορεί το συγκεκριμένο μηχανάκι να μην ήταν σωστά σεταρισμένο, μπορεί πολλά.

    Σπάνιο να αλλάξω γνώμη αλλά όπως είπα, μου αρέσει οπτικά πολύ και έχει το πιο ολοκληρωμένο πακέτο αν σε ενδιαφέρει το ταξίδι μεγάλων αποστάσεων και η πρόσβαση στο χώμα. Οπότε σίγουρα θα πάω να το ξανατσεκάρω.

  11. #791
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mr.mister Προβολή μηνύματος
    Αυτη την στιγμη δεν υπαρχει διαθεσιμο κομματι Transalp διαθεσιμο ενω Tenere υπαρχουν. Ελπιζω να ειστε εδω του χρονου ιδια εποχη να κανουμε την σουμα. Yπαρχει νοημων ατομο που πιστευει οτι σε βαθος χρονου το Tenere θα πουλαει περισσοτερο απο Transalp?
    Εδώ Πάτρα έχει 2 στην βιτρίνα ο Βατιδης(honda)...

  12. #792
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tedvj23 Προβολή μηνύματος
    Εδώ Πάτρα έχει 2 στην βιτρίνα ο Βατιδης(honda)...
    Δεν πωλουνται Man. Ειναι Εκθεσιακα. Αν θες ρωτα.
    Mε θυμασαι ρε Πουστη?

  13. #793
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.859
    Υπάρχουν μηχανάκια που δεν πωλούνται;
    Για ποιον λόγο, ειδικά όταν υπάρχει έλλειψη;

  14. #794
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν μηχανάκια που δεν πωλούνται;
    Για ποιον λόγο, ειδικά όταν υπάρχει έλλειψη;
    Για να δει ο κοσμος το Transalp απο κοντα και να το παραγγειλει αν του αρεσει. Μερικα ειναι και Test Ride.
    Mε θυμασαι ρε Πουστη?

  15. #795
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    πάντως το μπάσιμο στις ταξινομήσεις απο τον πρώτο μηνα διάθεσης δείχνει οτι το ελληνικό κοινό θα το πάει τρένο
    you rise you fall you're down then you rise again

Παρόμοια θέματα

  1. Φθηνά ανταλλακτικά για Honda Transalp 2004
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 13:45
  2. Προβολεις για Honda Transalp 04
    από gpapado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 14:17
  3. Honda Transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2005, 13:44
  4. honda transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 14:04
  5. Νέο Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 21:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF