Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΑ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2024
    Μηνύματα
    4

    ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΑ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.
    ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΝΑ ΜΚ2 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΣΑΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΑΥΤΗΣ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΕΙΧΑ ΕΝΑ GS 1100 ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.
    ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΑΛΛΑΖΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΕ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΥΨΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ {5000-6000} ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΡΑΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ , Η ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ,ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΞΥΡΙΣΩ ΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΤΟΥ ΣΑΣΜΑΝ.ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕ ,ΤΕΝΤΩΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ,ΒΑΛΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ ΠΙΣΩ.ΣΑΦΩΣ ΥΠΗΡΞΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΕ ΤΡΙΤΗ ΑΛΛΑ ΟΣΑΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΑ,ΠΑΛΙ ΣΤΙΣ ΥΨΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ .Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΔΗΛΩΣΕ ,ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΒΟΛΤΑ ΜΑΖΙ,ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΤΣΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΤΩΝ VARADERO ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΑΝ ΑΥΤΟΥ .ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BEBAMARA Προβολή μηνύματος
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.
    ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΝΑ ΜΚ2 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΣΑΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΑΥΤΗΣ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΕΙΧΑ ΕΝΑ GS 1100 ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.
    ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΑΛΛΑΖΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΕ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΥΨΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ {5000-6000} ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΡΑΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ , Η ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ,ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΞΥΡΙΣΩ ΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΤΟΥ ΣΑΣΜΑΝ.ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕ ,ΤΕΝΤΩΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ,ΒΑΛΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ ΠΙΣΩ.ΣΑΦΩΣ ΥΠΗΡΞΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΕ ΤΡΙΤΗ ΑΛΛΑ ΟΣΑΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΑ,ΠΑΛΙ ΣΤΙΣ ΥΨΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ .Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΔΗΛΩΣΕ ,ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΒΟΛΤΑ ΜΑΖΙ,ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΤΣΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΤΩΝ VARADERO ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΑΝ ΑΥΤΟΥ .ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ?
    Νομίζω πως αυτό που λες υπάρχει σε όλες τις μηχανές οχι μόνο στα varadero. Αν το κατάλαβα καλά δηλαδή. Σε κάθε περίπτωση αφού ο μηχανικός σου λέει πως είναι εντάξει γιατί έχεις δεύτερες σκέψεις και αν δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη ο μηχανικός γιατί δεν τον αλλάζεις;
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2024
    Μηνύματα
    4
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΜΟΥ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΡΩΤΑΩ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΗΧΑΝΕΣ ΜΕ ΑΛΥΣΙΔΑ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ GS ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΞΟΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΑ.ΚΡΑΤΑΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ.Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.339
    Είχα για 8 χρόνια gs1150 120.000 km στα χέρια μου. Τώρα έχω ένα xrv 750 Africa twin.

    Στο gs αν στην αλλαγή δεν έκλεινα γκάζι από 1η σε 2α πολλές φορές δεν την έπαιρνε ή ακουγόταν ένα καλό γκλανκ.

    Στο Άφρικα τώρα όταν τα λάδια έχουν δουλέψει ως τις 3.000 km κουμπώνει σαφώς πιο γλυκά με λίγες στροφές απ' ότι στο gs αλλά με περισσότερες κουμπώνει καλύτερα και χωρίς ηχητικά εφέ.

    Το ιξώδες και η μάρκα του λαδιού παίζουν σημαντικό ρόλο στην λειτουργία του κιβωτίου σε μοτέρ σαν του βαραντερο . Επίσης τσέκαρε την ντιζα του συμπλέκτη μη τυχόν έχει ξεχυλωσει και παίζει ρόλο η λίπανση και το τέντωμα της αλυσίδας.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.154
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BEBAMARA Προβολή μηνύματος
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΜΟΥ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΡΩΤΑΩ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΗΧΑΝΕΣ ΜΕ ΑΛΥΣΙΔΑ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ GS ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΞΟΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΑ.ΚΡΑΤΑΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ.Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    Καλημέρα και καλώς ήρθες.
    Θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις με κεφαλαία διότι αφενός είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται και από τους κανόνες του φόρουμ, αφετέρου.

    Ευχαριστώ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2024
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Είχα για 8 χρόνια gs1150 120.000 km στα χέρια μου. Τώρα έχω ένα xrv 750 Africa twin.

    Στο gs αν στην αλλαγή δεν έκλεινα γκάζι από 1η σε 2α πολλές φορές δεν την έπαιρνε ή ακουγόταν ένα καλό γκλανκ.

    Στο Άφρικα τώρα όταν τα λάδια έχουν δουλέψει ως τις 3.000 km κουμπώνει σαφώς πιο γλυκά με λίγες στροφές απ' ότι στο gs αλλά με περισσότερες κουμπώνει καλύτερα και χωρίς ηχητικά εφέ.

    Το ιξώδες και η μάρκα του λαδιού παίζουν σημαντικό ρόλο στην λειτουργία του κιβωτίου σε μοτέρ σαν του βαραντερο . Επίσης τσέκαρε την ντιζα του συμπλέκτη μη τυχόν έχει ξεχυλωσει και παίζει ρόλο η λίπανση και το τέντωμα της αλυσίδας.
    Οκ κατάλαβα.Θα τα τσεκάρω και αυτά .Σ ευχαριστώ πολύ.

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    ==> λάδια
    ==> το προτεινόμενο με το εργοστάσιο ιξώδες
    ==> ρύθμιση ντίζας συμπλέκτη (όπως είπε ο kordix)
    ==> και δισκάκια συμπλέκτη αν έγινε κάποια εργασία εκεί και και δεν έκλεισε / κούμπωσε / τοποθετήθηκε σωστά στο σημείο
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2024
    Μηνύματα
    4
    Σ ευχαριστω πολυ.Θα τα τσεκαρω.

Παρόμοια θέματα

  1. Κλωτσάει όταν πάω από πρώτη σε δευτέρα ταχύτητα.
    από lostregr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2021, 16:31
  2. αλλαγή απο 50cc σε 72cc 139QMB
    από cherepa1992 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2015, 07:09
  3. Αλλαγή από vstrom σε Bandit ή fazer
    από paulopoulos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2011, 10:34
  4. αλλαγη απο tuono σε s4rs?
    από sanguini στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2007, 12:40
  5. "Τρυπα στην αποδοση" απο 2000-4000 rpm σε GSX-R 750 '92
    από vvvippperrr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2006, 10:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF