Σελίδα 11 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112131415162161 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 1049

Θέμα: Honda XL750 Transalp 2023

  1. #151
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η αφρικα στο adventure ειναι tubeless, το απλο οντως δεν ειναι ακομα. τενερε δεν ειχα τσεκαρει, ειναι λίγο περιεργο να εχει ακομα σαμπρελα, πιστευω το τρανσαλπ σαν μοντελο 23 δεν θα εχει σαμπρελα. και να εχει δηλαδη εμενα δεν με χαλαει καθολου.

    πιο αργη περιστροφη ο τροχος, καλυτερη προσφυση και φρεναρισμα. ποιο μηχανακι ειναι για εκτος δρομου και δεν εχει 21? προφανω εξαιρω αυτα που εχουν 140 άλογα γιατι πιανουν 200+ οπότε ο 21 ειναι στα ορια της τρελλας.

    Πιο στενό λάστιχο, μικρότερη επιφάνεια ελαστικού που πατάει.

    Για να μην παρεξηγηθώ, προφανώς η 21 ζάντα μπροστά είναι ότι καλύτερο για το χώμα. Το ερώτημα είναι αν για μια μέση χρήση που περιλαμβάνει τα περισσότερα km στην άσφαλτο αξίζει η 21 έναντι της 19. Κατά τη γνώμη μου όχι για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω. Δυστυχώς το απλό Άφρικα και το Τενερέ έχουν σαμπρέλα και ακόμα πιο δυστυχώς αν η Χοντα αποφασίσει να βγάλει τελικά το Τρανσαλπ με ακτίνες είναι δεδομένο ότι θα είναι σαμπρελάτο καθαρά λόγω κόστους. Σκέψου τώρα πόσο έχει πάει το απλό Άφρικα και ακόμα βγαίνει με ακτίνες, σιγά μη βγάλουν μεσαίο με ακτίνες και Tubeless. Μόνο αν είναι με χυτές ζάντες θα είναι Tubeless (δε με χαλάει αν είναι ανθεκτικές, ούτως ή άλλως για σβέλτες διελεύσεις είναι στο χώμα όλα αυτού του τύπου on-off).
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #152
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πιο στενό λάστιχο, μικρότερη επιφάνεια ελαστικού που πατάει.

    Για να μην παρεξηγηθώ, προφανώς η 21 ζάντα μπροστά είναι ότι καλύτερο για το χώμα. Το ερώτημα είναι αν για μια μέση χρήση που περιλαμβάνει τα περισσότερα km στην άσφαλτο αξίζει η 21 έναντι της 19. Κατά τη γνώμη μου όχι για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω. Δυστυχώς το απλό Άφρικα και το Τενερέ έχουν σαμπρέλα και ακόμα πιο δυστυχώς αν η Χοντα αποφασίσει να βγάλει τελικά το Τρανσαλπ με ακτίνες είναι δεδομένο ότι θα είναι σαμπρελάτο καθαρά λόγω κόστους. Σκέψου τώρα πόσο έχει πάει το απλό Άφρικα και ακόμα βγαίνει με ακτίνες, σιγά μη βγάλουν μεσαίο με ακτίνες και Tubeless. Μόνο αν είναι με χυτές ζάντες θα είναι Tubeless (δε με χαλάει αν είναι ανθεκτικές, ούτως ή άλλως για σβέλτες διελεύσεις είναι στο χώμα όλα αυτού του τύπου on-off).
    90/90/21 και 100/90/19 είναι το ίδιο πατημα. το ενα εχει ελαχιστα μεγαλυτερο πλατος και το άλλο ελαχιστα μεγαλυτερο μηκος.
    ο χρονος θα δειξει αν θα ειναι 21 και αν θα ειναι tbls. εγω αν ειχα να επιλεξω αναμεσα σε 19 και 21 για το τρανσαλπ η το τενερε μου θα πηγαινα στο 21. οι περισσότεροι αναβατες ειμαι σιγουρος θα πηγαιναν στο 19. πιο σημαντικο ειναι το αν θα εχει χαμηλο βαρος παρα το λαστιχο. η αφρικα ειναι βαρια και στατικα το βαρος της ειναι βασανο. το τρανσαλπ ειναι καθημερινο μηχανακι, στα 220κιλα στεγνο τρωει ακυρο απο μενα.

  3. #153
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    90/90/21 και 100/90/19 είναι το ίδιο πατημα. το ενα εχει ελαχιστα μεγαλυτερο πλατος και το άλλο ελαχιστα μεγαλυτερο μηκος.
    ο χρονος θα δειξει αν θα ειναι 21 και αν θα ειναι tbls. εγω αν ειχα να επιλεξω αναμεσα σε 19 και 21 για το τρανσαλπ η το τενερε μου θα πηγαινα στο 21. οι περισσότεροι αναβατες ειμαι σιγουρος θα πηγαιναν στο 19. πιο σημαντικο ειναι το αν θα εχει χαμηλο βαρος παρα το λαστιχο. η αφρικα ειναι βαρια και στατικα το βαρος της ειναι βασανο. το τρανσαλπ ειναι καθημερινο μηχανακι, στα 220κιλα στεγνο τρωει ακυρο απο μενα.

    Εγώ που είχα κάνει τεστ το Άφρικα 1000 πάντως μου είχε φανεί ελαφρύ σχετικά. Και σε ένα κατηφορικό αδιέξοδο το γύρισα εύκολα. Δεν ξέρω όμως απο κάτω πόσο εύκολα σηκώνεται. Το Τενερέ 700 πάντως που το σήκωσα 2 φορές μου φάνηκε πολύ βαρύτερο απο τα 205 κιλά που ανακοινώνει. 2 άτομα σε ένα περίεργο σημείο το σηκώσαμε μεν, αλλά ο φίλος αν ήταν μόνος του δε θα το σήκωνε με τίποτα. Εγώ θα το σήκωνα αλλά είναι βαρύ σε αίσθηση. Για αυτό φωνάζω απο την αρχή για το μοτερ του NC που είναι οριζόντιο και απο τη μέση και πάνω είναι κούφιο. Μπορεί να βγει 220 κιλά όπως και το NC ειναι 218 αλλά είναι πολύ ελαφρύτερο σε αίσθηση λόγω κέντρου βάρους. Τα άλογα σίγουρα δείχνουν λίγα αλλά όπως είπα για αυτή τη χρήση που προορίζονται δε χρειάζονται περισσότερα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #154
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Εγώ που είχα κάνει τεστ το Άφρικα 1000 πάντως μου είχε φανεί ελαφρύ σχετικά. Και σε ένα κατηφορικό αδιέξοδο το γύρισα εύκολα. Δεν ξέρω όμως απο κάτω πόσο εύκολα σηκώνεται. Το Τενερέ 700 πάντως που το σήκωσα 2 φορές μου φάνηκε πολύ βαρύτερο απο τα 205 κιλά που ανακοινώνει. 2 άτομα σε ένα περίεργο σημείο το σηκώσαμε μεν, αλλά ο φίλος αν ήταν μόνος του δε θα το σήκωνε με τίποτα. Εγώ θα το σήκωνα αλλά είναι βαρύ σε αίσθηση. Για αυτό φωνάζω απο την αρχή για το μοτερ του NC που είναι οριζόντιο και απο τη μέση και πάνω είναι κούφιο. Μπορεί να βγει 220 κιλά όπως και το NC ειναι 218 αλλά είναι πολύ ελαφρύτερο σε αίσθηση λόγω κέντρου βάρους. Τα άλογα σίγουρα δείχνουν λίγα αλλά όπως είπα για αυτή τη χρήση που προορίζονται δε χρειάζονται περισσότερα.
    ισχύει. η αφρικα δεν τα δειχνει τα κιλα οταν την οδηγας αλλα στατικα τα κιλα ειναι κιλα. για πεσιμο δεν ξερω δεν το εριξα. εγω λογω υψους για να κανω πισω το στρομ μου βγαινει η παναγια, δεν θα ηθελα ξανα κατι τοσο βαρυ.

  5. #155
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ισχύει. η αφρικα δεν τα δειχνει τα κιλα οταν την οδηγας αλλα στατικα τα κιλα ειναι κιλα. για πεσιμο δεν ξερω δεν το εριξα. εγω λογω υψους για να κανω πισω το στρομ μου βγαινει η παναγια, δεν θα ηθελα ξανα κατι τοσο βαρυ.

    Δεν ξέρω ποιο V strom έχεις αλλά έχω την ίδια άποψη απο όταν είχα οδηγήσει φίλου μου (το παλιό σχήμα). Πιστεψέ με η διαφορά αίσθησης θα είναι μεγάλη αν το βγάλουν έτσι όπως λέω. Μπορεί να είναι και καλύτερη και με καινούργιο μοτέρ, δεν ξέρω. Πάντως τα νούμερα λένε τη μισή αλήθεια και στην πράξη τα πάντα αλλάζουν με ένα καλό ζύγισμα! Για να δούμε! Μου φαίνεται θα μείνουμε με την όρεξη και δε θα βγει τίποτα στο τέλος όπως γίνεται εδώ και 2 χρόνια!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    ειμαι 1.73 και 70 κιλα.
    Οδηγησα το αφρικα οταν πρωτοβγηκε. Ακομα και στατικα μου εκανε εντυπωση ποσο ευκολα την εκανα κουμαντο!
    Οδηγωντας μου φανηκε πατινι....
    Ισως ειναι το υψος σου που δεν βοηθαει!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  7. #157
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    ειμαι 1.73 και 70 κιλα.
    Οδηγησα το αφρικα οταν πρωτοβγηκε. Ακομα και στατικα μου εκανε εντυπωση ποσο ευκολα την εκανα κουμαντο!
    Οδηγωντας μου φανηκε πατινι....
    Ισως ειναι το υψος σου που δεν βοηθαει!
    στα ιδια ειμαστε ακριβως. πατινι δεν τη λες, ενα τρανσαλπ στα ιδια κιλα δεν θα το έπαιρνα.

  8. #158
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πιο στενό λάστιχο, μικρότερη επιφάνεια ελαστικού που πατάει.

    .
    Μεγαλύτερη διάμετρος μεγαλύτερη επιφάνεια ελαστικού που πατάει. Αντίστοιχα αποτελέσματα έχεις με την μείωση στην πίεση των ελαστικών.
    Κατά την γνώμη μου βέβαια 21 με 200 κιλά και 50+ άλογα μειώνει πολύ τις δυνατότητες στην άσφαλτο,
    ενώ δεν φαίνονται τα πλεονεκτήματά του στο χώμα την ώρα που παλεύεις με τα κιλά.

  9. #159
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Μεγαλύτερη διάμετρος μεγαλύτερη επιφάνεια ελαστικού που πατάει. Αντίστοιχα αποτελέσματα έχεις με την μείωση στην πίεση των ελαστικών.
    Κατά την γνώμη μου βέβαια 21 με 200 κιλά και 50+ άλογα μειώνει πολύ τις δυνατότητες στην άσφαλτο,
    ενώ δεν φαίνονται τα πλεονεκτήματά του στο χώμα την ώρα που παλεύεις με τα κιλά.

    έχω ένα NC700 που έχει μπροστινό λάστιχο 120-70-17 και ο φίλος μου ένα Τενερε 700 που φοράει 90-90-21. Ποιο απο τα δύο λάστιχα πατάει με μεγαλύτερη επιφάνεια στο έδαφος?



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kedros.jpg 
Προβολές:	385 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	436742
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #160
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Μαλλον εννοεί κατα το μήκος και οχι το φαρδος του ελαστικού. Λογικα θα πατάει 1-2εκ περισσότερο (σίγουρα το κανει πιο σταθερο σε ορθια οδήγηση σε αυτοκινητόδρομο).

    Αλλα ειναι μετρήσιμο αυτο όσων αφορα το κράτημα? Γιατι ολοι το μυαλό τους το φάρδος εχουν ως παράγοντας Χ.

  11. #161
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Μαλλον εννοεί κατα το μήκος και οχι το φαρδος του ελαστικού. Λογικα θα πατάει 1-2εκ περισσότερο (σίγουρα το κανει πιο σταθερο σε ορθια οδήγηση σε αυτοκινητόδρομο).

    Αλλα ειναι μετρήσιμο αυτο όσων αφορα το κράτημα? Γιατι ολοι το μυαλό τους το φάρδος εχουν ως παράγοντας Χ.
    Και μετρήσιμο είναι και η διαφορά γίνεται τεράστια με μεγάλα προφίλ και χαμηλή πίεση.
    Και στις μηχανές και στα αυτοκίνητα.

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Μαλλον εννοεί κατα το μήκος και οχι το φαρδος του ελαστικού. Λογικα θα πατάει 1-2εκ περισσότερο (σίγουρα το κανει πιο σταθερο σε ορθια οδήγηση σε αυτοκινητόδρομο).

    Αλλα ειναι μετρήσιμο αυτο όσων αφορα το κράτημα? Γιατι ολοι το μυαλό τους το φάρδος εχουν ως παράγοντας Χ.


    Θα πάταγε περισσότερο σίγουρα αν τα δύο λάστιχα ήταν το ίδιο λεπτά όμως σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει μεγάλη διαφορά σε φάρδος. Εμένα μου φαίνεται πως το πιο φαρδύ στην προκειμένη περίπτωση πατάει περισσότερο. Άλλωστε αυτό δε θέλουμε και στο χώμα ώστε να ''σκίζει'' τις λάσπες ενώ το φαρδύ κολλάει πολύ ευκολότερα?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #163
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.094
    Oι πρώτες φωτογραφίες του νέου Transalp;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220906_184634.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	438028

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220906_184649.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	106,1 KB 
ID:	438029

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220906_184845.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	104,7 KB 
ID:	438030

  14. #164
    Οχιιιιιιιιιιι

  15. #165
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Οχιιιιιιιιιιι
    πωπω χάλι....
    αντι για μικρο αφρικα φτιαξανε μεγαλο cb500x

Σελίδα 11 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112131415162161 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φθηνά ανταλλακτικά για Honda Transalp 2004
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 13:45
  2. Προβολεις για Honda Transalp 04
    από gpapado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 14:17
  3. Honda Transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2005, 13:44
  4. honda transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 14:04
  5. Νέο Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 21:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF