Σελίδα 15 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 5101112131415
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 225

Θέμα: Sym NH-Trazer 200cc -Ιανουάριος 2020-

  1. #211
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2021
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Φίλε Dilliger όταν είχα το sym NH-T ήμουν πολυ ευχαριστημένος από τις αναρτήσεις του.
    Η χρήση του ήταν 80% στην πόλη και 20% έξω από αυτή.
    Λοιπόν, επειδή βρέθηκα στην θέση σου.
    Όταν πήρα το NH-T μου έβαλαν υψηλές πιέσεις στα λάστιχα με αποτέλεσμα να χοροπηδάει σαν κατσικάκι σε κάθε λακούβα. Είχα μια ανασφάλεια στις στροφές. Με λίγα λόγια το μηχανάκι δεν πατουσε καλά στο δρόμο.
    Μόλις άρχισα να πειραματίζομαι με τις πιέσεις στα λάστιχα και αφού αφαίρεσα πολυ αέρα, όλα άλλαξαν.
    Περνούσε με άνεση τις λακούβες. Έφυγε η ασάφεια στις στροφές και το ένιωθα να πατάει στο δρόμο με σιγουριά και καλή πληροφόρηση.
    Dilliger το πρόβλημα με το κοπανημα έτσι το ειχα αντιμετωπίσει.
    Ρίξε τις πιέσεις και θα δεις <φώς>.
    Αν δεν κάνω λάθος, γιατί έχουν περάσει αρκετοί μήνες που έδωσα το NH-T , οι καλύτερες πιέσεις ήταν 1.7 bar στο μπροστά λάστιχο και 2 στο πίσω. Και όταν ήταν κατσικάκι νομίζω είχε βάλει ο μάστορας 2.5 bar μπροστά και 2.7 πισω.
    Οι πιέσεις είναι για ένα άτομο 75 κιλά.
    Ελπίζω να βοήθησα.

    Σορρυ για την αργοπορημένη απάντηση. Ευχαριστώ για το reply. Κατέβασα λίγο την πίεση στο πίσω από την εργοστασιακή (2 bar γράφει το manual) και βελτιώθηκε... κάπως.
    Σε κάποιες σύντομες βόλτες δικάβαλο έχει πολύ καλύτερη αίσθηση σε λακκουβες. που σημάινει πως είναι σετάρισμένο με σκληρή ανάρτηση. Τεσπα,θα δείξει.
    να ρωτήσω κ κάτι πιο γενικό. επειδή το πίσω φρένο δεν μου γεννάει κθλ εμπιστοσύνη, θέλει πολύ πίεση στην μανετα κ πάλι δεν είναι αρκετά δυνατό ούτε πιάνει αρκετά το πίσω abs ( αυτό βέβαια είναι προτιμότερο στο χώμα αλλά για πόλη που κυκλοφορώ, ειδικά με κακή ασφαλτο δεν το λες και ιδανικό), αν αλλάξω τακάκια σε κάτι επώνυμο θα βελτιωθεί η κατάσταση?

    Καλό Πάσχα!

  2. #212
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dilliger Προβολή μηνύματος
    Σορρυ για την αργοπορημένη απάντηση. Ευχαριστώ για το reply. Κατέβασα λίγο την πίεση στο πίσω από την εργοστασιακή (2 bar γράφει το manual) και βελτιώθηκε... κάπως.
    Σε κάποιες σύντομες βόλτες δικάβαλο έχει πολύ καλύτερη αίσθηση σε λακκουβες. που σημάινει πως είναι σετάρισμένο με σκληρή ανάρτηση. Τεσπα,θα δείξει.
    να ρωτήσω κ κάτι πιο γενικό. επειδή το πίσω φρένο δεν μου γεννάει κθλ εμπιστοσύνη, θέλει πολύ πίεση στην μανετα κ πάλι δεν είναι αρκετά δυνατό ούτε πιάνει αρκετά το πίσω abs ( αυτό βέβαια είναι προτιμότερο στο χώμα αλλά για πόλη που κυκλοφορώ, ειδικά με κακή ασφαλτο δεν το λες και ιδανικό), αν αλλάξω τακάκια σε κάτι επώνυμο θα βελτιωθεί η κατάσταση?

    Καλό Πάσχα!
    Με αλλαγή τακακιών συνήθως ναι, βελτιώνεται αισθητά. Με τα "επώνυμα" μην το δένεις και κόμπο. Στον Πήγασο που είχα, τα μαμά είχαν 50+ ευρώ και η αίσθηση ήταν κάπως.... Μου έβαζε ο μηχανικός "ημιτασιόν" (αν μπορούμε να τα πούμε έτσι) των.. 20 ευρώ και βρήκα το φως μου! Αίσθηση, δύναμη, τα πάντα όλα! Βέβαια τα φρένα αυτά είναι από τα κορυφαία της κατηγορίας. Θέλει δηλαδή λίγο ψάξιμο τι θα κάθεται καλύτερα σε σένα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #213
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    ποσα χλμ έχεις κάνει? έχει φτάσει τα 1000? αν οχι μη το πειράζεις θέλουν στρώσιμο
    αν έχεις πάνω απο 2000 πες τον μάστορα να σου αλλάξει τα υγρά φρένων και να συμπεριληφθούν στην εγγύηση
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #214
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Και γενικά μην περιμένεις να σταματάει το μηχανάκι με το πίσω φρένο. Το 25 με 30% από το φρενάρισμα σου είναι από το πίσω φρένο.

  5. #215
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2021
    Μηνύματα
    9
    Καλησπέρα κ πάλι.
    Μόλις συμπλήρωσα 1200χλμ. Έτσι κ αλλιώς θα περιμένω μέχρι το καλοκαίρι πριν κάνω κάτι, αλλά έχω αρχίσει να σκέφτομαι αλλάγη αν δεν δω βελτίωση. Κ για αυτό κ ρωτώ.
    Ναι το πισω φρένο ετσι κ αλλιώς δεν σε σταματάει από μόνο του αλλά ερχόμενος από (παλιά) πάπια είναι το πρώτο φρένο που πατάω έστω κ ασυναίσθητα. Κ μου κακοφαινεται!
    Καλό Πάσχα κ πάλι

  6. #216
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Μη κανεις τιποτα θελει στρώσιμο

  7. #217
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Και εσύ θες στρώσιμο. Μην περιμένεις να σταματήσει το μηχανάκι με πίσω φρένο. Οντως σε πολλά παλιά πάπια, το πίσω ήταν το βασικό τους φρένο. Το μπροστά όμως είναι το κυρίως φρένο σου και σε αυτό θα βασιστείς.

  8. #218
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2022
    Μηνύματα
    2
    Καλησπέρα παιδιά καινούριος στο άθλημα γενικά.
    Κάτοχος του nht-200 από τον Νοέμβριο έχοντας κάνει 4.500 χλμ(πρώτη μου μηχανή).Γενικά πολύ ικανοποιημένος αν και η ποιότητα κατασκευής σε εμένα χτύπησε κατευθειαν μου έβγαλε ένα θεματάκι "άνοιξε" εκεί που κουμπώνει η ντίζα του συμπλέκτη στο κινητήρα για να αλλάζει ταχύτητες και μου έφυγε η ντίζα,αστοχία κατασκευής του συγκεκριμένου ανταλλακτικού μου είπαν,ήταν πολύ λεπτό η αλήθεια είναι, μου φέρανε καινούριο ανταλλακτικό με την εγγύηση βέβαια αλλά δεν το άλλαξα γιατί θα έπρεπε να ανοιχτεί ο κινητήρας σε καινούριο μηχανάκι απλά έκανα πατέντα στο παλιό και πλέον κρατάει πιο καλά.
    Τώρα έχοντας φτάσει στα 4.500 χλμ μου τρίζει κάτι μπρόστα στο τιμόνι στις υψηλές στροφές σε χαμηλές ταχύτητες και κάτι κάτω στο κινητήρα στο ρελαντί (σαν να βρίσκουν πλαστικό με πλαστικό αυτό εννοώ τρίζει) πάει το μυαλό σας τι μπορεί να είναι?σφύξιμο στις βίδες η κάτι πιο σύνθετο?
    Επίσης έχετε κάποιο καλό εξουσιοδοτιμένο μηχανικό sym που να τον ξέρετε και να είστε ευχαριστημένοι να μου προτείνετε?
    Ευχαριστώ

  9. #219
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    δεν μπορεί να έχει ερθει το ανταλλακτικό ελατήριο για τον συμπλέκτη και εσύ να βολεύεσαι με την πατέντα σε καινουργιο όχημα με εγγύηση.....πρέπει να το πας να σου το φτιάξουν, αν δεν είσαι ικανοποιημένος βρες εξουσιοδοτημένο απο το δίκτυο τους (ιστοσελίδα sym)
    για τα πλαστικά επίσης (αν και είναι αναμενόμενο κάποια βίδα λάσκαρε απο τις δονήσεις και παρουσιάζει τριγμό), πρεπει να το υποδείξεις στο εξουσιοδοτημένο να σου το φτιάξουν
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #220
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2022
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    δεν μπορεί να έχει ερθει το ανταλλακτικό ελατήριο για τον συμπλέκτη και εσύ να βολεύεσαι με την πατέντα σε καινουργιο όχημα με εγγύηση.....πρέπει να το πας να σου το φτιάξουν, αν δεν είσαι ικανοποιημένος βρες εξουσιοδοτημένο απο το δίκτυο τους (ιστοσελίδα sym)
    για τα πλαστικά επίσης (αν και είναι αναμενόμενο κάποια βίδα λάσκαρε απο τις δονήσεις και παρουσιάζει τριγμό), πρεπει να το υποδείξεις στο εξουσιοδοτημένο να σου το φτιάξουν
    O μηχανικός μου το είπε ότι είναι κρίμα να ανοίξεις τον κινητήρα σε καινούριο μηχάνημα για κάτι τόσο ασήμαντο γιατί το είδα κι έγω με μια πένσα το πάτησε στην ουσία και το έσφυξε και μου φαίνεται και πιο γερό κι απο πριν δηλαδή από κατασκευής μου φαίνεται ελαττωματικό η κατασκευή του.Θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη όμως έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ θα ψάξω άλλους μηχανικούς γιατί αυτός που έχω δεν μου αρέσει καθόλου και νιώθω οτι δεν μου κάνει δουλεία.Το τρίξιμο δεν μου το έκανε τώρα ξεκινήσε έχει 100-200 χλμ μου είπαν οτι ψιλοβγαίνει στα 5.000 χλμ απλά αγχώνομαι γιατί δεν αναγνωρίζω τους θορυβούς λόγω απειρίας.

  11. #221
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Νταξει ντροπή του να λέει κάποιος ότι "ψιλοβγαινει το τρίξιμο εκεί γύρω στα 5κ χιλιόμετρα" και να μένει αναπάντητο. Πες του αφού ξέρει τι είναι τότε δεν χρειάζεται να ψάχνεται και να το διορθώσει.

    Γενικά μιλώντας σε αρκετούς φανταζομαι έχει τύχει να βγουν τριγμοί σε οχήματα. Ειδικά στους απαράδεκτους δρόμους που κινούμαστε καθημερινά. Υπάρχουν παλιότερα άρθρα εδώ για πατέντες σε πλαστικά ώστε να μην τρίζουν. Και σίγουρα σε οικονομικά οχήματα η ποιότητα δεν είναι πάντα στα επώνυμα των πιο ακριβών (αν και δεν ισχύει πάντα αυτό). Αν δεν είσαι ικανοποιημένος άλλαξε συνεργείο.

  12. #222
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    σιγά το άνοιγμα, το πολύ να ανοιξει το καπάκι του βολαν να ανοίξει, πάρε το ανταλλακτικό και οτι επικοινωνία έχεις και πήγαινε σε άλλον
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #223
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DiPO21 Προβολή μηνύματος
    O μηχανικός μου το είπε ότι είναι κρίμα να ανοίξεις τον κινητήρα σε καινούριο μηχάνημα για κάτι τόσο ασήμαντο γιατί το είδα κι έγω με μια πένσα το πάτησε στην ουσία και το έσφυξε και μου φαίνεται και πιο γερό κι απο πριν δηλαδή από κατασκευής μου φαίνεται ελαττωματικό η κατασκευή του.Θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη όμως έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ θα ψάξω άλλους μηχανικούς γιατί αυτός που έχω δεν μου αρέσει καθόλου και νιώθω οτι δεν μου κάνει δουλεία.Το τρίξιμο δεν μου το έκανε τώρα ξεκινήσε έχει 100-200 χλμ μου είπαν οτι ψιλοβγαίνει στα 5.000 χλμ απλά αγχώνομαι γιατί δεν αναγνωρίζω τους θορυβούς λόγω απειρίας.
    Ο μηχανικός σου βαριοταν να το κάνει γιατί είναι στην εγγύηση και δε θα πληρωθεί από σένα. Άμα ήταν εκτός εγγύησης μια χαρά θα το έκανε. Ένα καπάκι θα αλλάξει και τέλος. Δε θα κάνει γενική επισκευή. Να σου αλλάζει η εταιρία το ανταλλακτικό και εμεις να λέμε δε θέλουμε......μα ρε φίλε για αυτό είναι οι εγγυήσεις

  14. #224
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Σε σχέση με το nht 300 ποιες είναι οι διαφορές;
    Το 300 φοράει τον κινητήρα του citycom ; Αν ναι λογικά θα είναι πιο οικονομικός λόγω του ότι είναι μηχανή και όχι σκούτερ το nht.
    Σε σχέση με το voge 300 ποιο θεωρείτε καλύτερο;

  15. #225
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Σε σχέση με το nht 300 ποιες είναι οι διαφορές;
    Το 300 φοράει τον κινητήρα του citycom ; Αν ναι λογικά θα είναι πιο οικονομικός λόγω του ότι είναι μηχανή και όχι σκούτερ το nht.
    Σε σχέση με το voge 300 ποιο θεωρείτε καλύτερο;
    τα voge απ ολα σχεδον τα υπολοιπα κινεζικα (οσα εχουν ερθει Ελλάδα)ειναι μια εως πολλες κλασεις παραπανω.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 15 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 5101112131415

Παρόμοια θέματα

  1. SYM NH-X και NH-T 125
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2019, 13:26
  2. ΚΛΟΠΗ SYM Joyride 200cc ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ
    από effieee στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2009, 08:05
  3. Την << Sym >>βουλη Σασ
    από GAS-GAS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2006, 21:21
  4. beltiosh z 200cc
    από pearlman στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 16:25
  5. Εκδρομη για Scooter 50 - 200cc.
    από pavlaras1 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 04:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF