Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 72

Θέμα: Τροχαίο Παιανία.....

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Το ότι ηλικιωμένη κυρία παραβίασε το στοπ το ξέρουμε και το βλέπουμε.
    Αλλά εσείς τι κάνετε για να προστατέψετε τους εαυτούς σας?
    Παράλληλη πορεία ? Σοβαρά τώρα. Δεν ξέρουμε ότι είναι επικίνδυνο?
    Οι παρατηρήσεις κάποιου ο οποίος περνάει από εκεί δεν φτάνουν?
    Όταν εγώ φτάσω στα 60 ποίος είναι αυτός που θα μου υποδείξει τι είμαι ικανός να κάνω και πότε ? Ποίος είναι αυτός που θα πει ότι θα είμαι ανίκανος να οδηγήσω? Απλώς για να ξέρω ρωτάω.
    Το δίπλωμα να το παραδώσω ακριβώς την επόμενη ή θα μου αφήσετε 5-6 μέρες περιθώριο?

    Κοιτώντας προς τα πίσω την χρονιά που περνάει 5-6 παραλίγο στιγμές που είχα (και με το αυτοκίνητο και με το μηχανάκι ) καμία δεν ήταν από ηλικιωμένο.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι, ότι έχω δει εγώ αντιπροσωπεύει και ολόκληρο το σύμπαν.
    Ρε σύ τι είναι αυτά που λες,καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του αλλά η γιαγιά παραβίασε ΣΤΟΠ,τέλος.
    Δεν υπάρχει δικαιολογία.Φόνος εξαμελείας ας πρόσεχε και αυτή και η νομοθεσία που το 60 σίγουρα είναι υπερβολή αλλά
    έχει και κάτι περήφανα νιάτα 80+ που ξεκινάνε το καρούλι και όποιον πάρει ο χάρος.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.582
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Ρε σύ τι είναι αυτά που λες,καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του αλλά η γιαγιά παραβίασε ΣΤΟΠ,τέλος.
    Δεν υπάρχει δικαιολογία.Φόνος εξαμελείας ας πρόσεχε και αυτή και η νομοθεσία που το 60 σίγουρα είναι υπερβολή αλλά
    έχει και κάτι περήφανα νιάτα 80+ που ξεκινάνε το καρούλι και όποιον πάρει ο χάρος.

    θυμαμαι χαρακτηριστικα,ειχα μπροστα μου αμαξι χρεπι,και αρχιζει και περναει 3 σερι φαναρια κοκκινα ξερα χωρις καν να κοψει.φτανω διπλα και βλεπω 80χρονο+.του λεω στα κοκκινα να σταματαμε και γυρναει και με ρωταει:που ειχε κοκκινο????
    τον ακολουθησα μεχρι το σπιτι του και ειπα στους δικους του να το μαζεψουν.

    Στα του ατυχηματος τωρα,οτι μαλακια και να εκαναν με τα μηχανακια ΤΙΠΟΤΑ δεν θα γινοταν αν δεν παραβιαζε το στοπ η κυρια.ΤΙΠΟΤΑ απολυτος.απλα τα πραγματα.Εγω θα προσεχα παραπανω,αλλα δεν αλλαζει το γεγονος οτι για οτι εγινε ποιος εχει ευθυνη.ναι,αν πηγαινε πιο αμυντικα και φορουσε κρανος δεν θα ηταν στο φερετρο,αλλα και παλι,ΑΛΛΟΣ φταιει.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  3. #18
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    για να συμβεί ένα ατύχημα ,συνήθως χρειάζονται δυο άνθρωποι να κάνουν από ένα λάθος ο καθένας ταυτόχρονα!

    σίγουρα το λάθος του ενός είναι το μεγαλύτερο , το μοιραίο που λέμε.

    προσωπικά για να μην πέσω θύμα του λάθους του άλλου ανθρώπου ,προσπαθώ να προβλέπω συμβάντα σε περίεργες συνθήκες.

    στην συγκεκριμένη φάση πολύ λιγότερα χιλιόμετρα. όπως και στην διασταύρωση Μ. Μερκουρη με Λ. ηράκλειου ,οποίος μένει εκεί κοντά ξέρει...
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    540
    Ρε παιδιά τι συζητάμε τώρα. Το ότι δεν φόραγε κράνος το θύμα; Ακόμα και να φόραγε θα μπορούσε να μείνει παραλυτο. Μου χει τύχει και εμένα παρόμοια φάση φορώντας κράνος και το ατύχημα μου κατέστρεψε σχεδόν την ζωή.

  5. #20
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Φταίνε και αυτές κύριε δικαστά που ντύνονται προκλητικά ...
    υγ σκατόγρια,είδα και εγω μία να παραβιάζει στοπ και να σακατεύει πιτσιρικά με παπί,το είχα γράψει και εδώ.
    porca miseria.

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Δεν "παραβίασε στοπ" απλά. Ετοιμαζόταν να παραβιάσει και τη διπλή διαχωριστική. Κάθετα. Κακός ψόφος, χωρίς πολλά πολλά.

    Φυσικά, τεράστια βλακεία το να μη φοράς κράνος, αλλά αυτό δε σε καθιστά υπαίτιο.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 07/12/2019 στις 11:58.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Δεν έπρεπε να το συζητάμε καθόλου το ποιός φταίει και γιατί. Ένα παραπάνω εμείς που κινούμαστε σε 2 ρόδες τόσο συχνά.
    Για μένα το λιγότερο που πρέπει να πάθει η ηλικιωμένη είναι να τής αφαιρεθεί για πάντα το δίπλωμα (αν είχε κιόλας)και να δώσει στις οικογένειες των θυμάτων μία παχιά αποζημίωση.
    Άσε πού είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μόλις έρθει στά καλά της θα βγάλει και γλώσσα του τύπου ότι οί άλλοι έτρεχαν και έτσι όπως πήγαιναν δε τους ειδα...Αυτή τη νοοτροπία έχουν οί περισσότερες.Η γλώσσα πάνω πάνω.
    Όπως είπα και παραπάνω μία μάνα κλαίει το παιδί της. Όλα τά υπόλοιπα είναι στραγάλια για την όρεξη...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Καταρχήν το όριο των 60 είναι εντελώς αυθαίρετο και εντελώς λάθος. Γιατί 60 και όχι 50; Γιατί 50 και όχι 45; Εγώ λέω να παραδίδουμε, στο δεύτερο παιδί.

    Τι ανοησίες είναι αυτές; Στα 60, στην σύχρονη δυτική κοινωνία, οι άνθρωποι δεν είναι γέροι, και μια χαρά μπορούν να οδηγούν. Εκτός του ότι το νούμερο 60 είναι μια ανοησία, και σωστό να ήταν, πάλι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και έχει άλλο όριο, άλλη γήρανση και διαφορετικό ρυθμό. Άλλος δεν μπορεί να οδηγήσει στα 55 και άλλος οδηγάει στα 75 καλύτερα από το μέσο όρο.

    Αν θα έπρεπε να γίνει κάτι, δεν είναι ανόητα και φασιστικής κοινωνίας όρια, αλλά ΣΟΒΑΡΕΣ εξετάσεις ικανότητας, από μια ηλικία και μετά, κάθε ορισμένα χρόνια.

    Αυτό είναι το λάθος που δεν κάνουμε, οι σοβαρές εξετάσεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    γιατί είμαστε δικαστές να δικάσουμε ποιος φταίει και ποιος όχι??


    εμείς μέσω αυτού του μέσου που δίνεται ένα βήμα να πούμε κάτι είναι, για να μη θρηνούμε άλλα θύματα (βλέπεται πόσο αντιαισθητικό και άσχημο είναι να βλέπεις ένα σώμα 80κιλών να σωριάζεται κάτω σα σακι πατάτες), οφείλουμε τουλάχιστο όσοι οδηγούμε δίτροχο η τέλοσπάντων όχημα που η παθητική ασφάλεια του περιορίζεται στον εξοπλισμό αναβάτη να προσέχουμε και να προβλέπουμε αυτούς που παραβιάζουν κοκ
    Δε το κανεις? στα παπακια σου? μπορεί να μην μη γυρίσεις σπίτι...
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 07/12/2019 στις 08:01.
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Εμενα παντως το 2012 πηγε να με φαει τρωγοντας κοκκινο μια 20χρονη η Στεφανια που μετα ο πατερας της μου ελεγε οτι πιεζεται και δεν πρεπει να την ενοχλω οταν "ξεχασανε" να με συμπεριλαβουν στη δηλωση και το 2013 μια 45χρονη που βγηκε καθετα στον δρομο τρωγοντας στοπ.
    Και στις 2 φασεις ημουν οπως επρεπε με κρανος...μπουφαν...γαντια.

    Οι 60+ πρεπει να περνανε σοβαρες εξετασεις αν 3ετια να δειχνουν εμπρακτα αν μπορου να οδηγησουν.

    Βασικα ολοι μας... Αλλα αυτο ειναι αλλη συζήτηση

  11. #26
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    Αυτό είναι το λάθος που δεν κάνουμε, οι σοβαρές εξετάσεις.
    Αντε πάλι, ρε παιδιά αυτό που κάνει η κυρία δεν είναι μη ικανή διαχείριση, αλλά νεοελληνική νοοτροπία "πήρα λάθος στροφή και σιγά-σιγά θα σφάξω τον δρόμο στην μεση για να αλλάξω κατεύθυνση.. Αντί να οδηγήσω μερικά χιλιόμετρα παραπάνω για να αλλάξω απο επιτρεπόμενη πορεία το όχημα κατεύθυνση"

    οι περισσότεροι παπούδες ποσοστιαία που μαλακίζονται είναι λόγο κακης νοοτροπίας όχι λόγο ικανότητας (δεν λέω οτι δεν υπάρχουν και τέτοιοι).

    Η ηλίθια νοοτροπία διακατέχει καθημερινά όλες τις ηλικίες όχι μονο τους ώριμους ηλικιακά, οι παραβιάσεις γίνονται απο όλους.
    Και αν θέλετε να το παμε παρακατω, δείτε τα θανατηφόρα που παραδίδει καθε χρόνο η τροχαία θα δείτε ότι οι περισσότεροι εμπλεκόμενοι ποσοστιαία είναι μικρής-μέσης ηλικίας
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #27
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    γιατί είμαστε δικαστές να δικάσουμε ποιος φταίει και ποιος όχι??


    εμείς μέσω αυτού του μέσου που δίνεται ένα βήμα να πούμε κάτι είναι, για να μη θρηνούμε άλλα θύματα (βλέπεται πόσο αντιαισθητικό και άσχημο είναι να βλέπεις ένα σώμα 80κιλών να σωριάζεται κάτω σα σακι πατάτες), οφείλουμε τουλάχιστο όσοι οδηγούμε δίτροχο η τέλοσπάντων όχημα που η παθητική ασφάλεια του περιορίζεται στον εξοπλισμό αναβάτη να προσέχουμε και να προβλέπουμε αυτούς που παραβιάζουν κοκ
    Δε το κανεις? στα παπακια σου? μπορεί να μην μη γυρίσεις σπίτι...
    Ρε μαν, οδηγώ 35 κάτι χρόνια μοτοσυκλέτα, έχω γλυτώσει τα όσα λόγω εμπειρίας και προβλέπω την μ@λ@κι@ του άλλου, είδικα εδώ στην περιοχή που μένω η σήμανση (όχι ότι έχει και τόσο σημασία αλλά τέσπα....) είναι ανεπαρκής και όλοι μα όλοι αγνοούν το "ο δεξιά ερχόμενος έχει προτεραιότητα" (sic) και πάνε με όσα όπου νάναι. Μαζί και η γυναίκα μου και μάντεψε, ότι και όσα καντήλια και να της έχω κατεβάσει, χαμπάρι δεν παίρνει.... μια φορά κιόλας, κοντέψαμε να τρακάρουμε μεταξύ μας, με το αμάξι αυτή και την μηχανή εγώ! βγήκε λοξά από στοπ χωρίς να ελέγξει επαρκώς εγώ την είχα δει ομως και πήγα ίσια πάνω της και σταμάτησα 2 πόντους πριν ακουμπήσω το φτερό του αμαξιού. Τα έκανε πάνω της
    Όμως, στο θέμα μας.... τα μηχανάκια κινούνταν σε ΚΕΝΤΡΙΚΗ λεωφόρο με πολλή κίνηση, πόσο εύκολο είναι να προβλέψεις ότι θα βγει ηλίθιος/α, γέρος/ια, η ότι άλλο, χύμα και όπως νάναι, από παράδρομο;; το να είσαι με κράνος κ.λ.π. είναι εννοούμενο και δεν χρειάζεται ανάλυση.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Σπάνια είμαι μαγκωμενος όταν οδηγώ. Το συγκεκριμένο σημείο της Λαυρίου όμως(σαν ένα σημείο της Πεντέλης) με κάνει να νιώθω τόσο άσχημα που μερικές φορές κάθομαι και πίσω από τα αμάξια. Συλλυπητήρια στην οικογένεια του παιδιού και καλά ξεμπερδέματα στους τραυματίες.

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε μαν, οδηγώ 35 κάτι χρόνια μοτοσυκλέτα, έχω γλυτώσει τα όσα λόγω εμπειρίας και προβλέπω την μ@λ@κι@ του άλλου, είδικα εδώ στην περιοχή που μένω η σήμανση (όχι ότι έχει και τόσο σημασία αλλά τέσπα....) είναι ανεπαρκής και όλοι μα όλοι αγνοούν το "ο δεξιά ερχόμενος έχει προτεραιότητα" (sic) και πάνε με όσα όπου νάναι. Μαζί και η γυναίκα μου και μάντεψε, ότι και όσα καντήλια και να της έχω κατεβάσει, χαμπάρι δεν παίρνει.... μια φορά κιόλας, κοντέψαμε να τρακάρουμε μεταξύ μας, με το αμάξι αυτή και την μηχανή εγώ! βγήκε λοξά από στοπ χωρίς να ελέγξει επαρκώς εγώ την είχα δει ομως και πήγα ίσια πάνω της και σταμάτησα 2 πόντους πριν ακουμπήσω το φτερό του αμαξιού. Τα έκανε πάνω της
    Όμως, στο θέμα μας.... τα μηχανάκια κινούνταν σε ΚΕΝΤΡΙΚΗ λεωφόρο με πολλή κίνηση, πόσο εύκολο είναι να προβλέψεις ότι θα βγει ηλίθιος/α, γέρος/ια, η ότι άλλο, χύμα και όπως νάναι, από παράδρομο;; το να είσαι με κράνος κ.λ.π. είναι εννοούμενο και δεν χρειάζεται ανάλυση.
    βρε φίλε αν συμφωνήσω εδώ, θα μας φταίει το κράτος οι υποδομές η κακή νοοτροπία η κακή εκπαίδευση η κακή επανεξέταση θα αγκαλιαστούμε και τι ωραίοι ποου είμαστε και τι καλά που τα λέμε... και απο την αλλη μερια η ζωούλα σου.....και τι θα κάνεις για αυτήν

    ΝΑΙ πρέπει να έχεις το νου σου οτι θα σου έρθει μάρμαρο σοβατεπι απο κακοσυντηρημένη πολυκατοικία όταν περπατάς απο κάτω, δε λέω οτι φταις (οδικά και νομικά) είσαι ένοχος που σε σκότωσε κάποιος γιατί δεν πρόβλεψες την μηριαία παράβαση του.
    Λέω οτι πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό να το είσαι σοβαρά υποψιασμένος μπας και προβλέψεις την έσχατη μαλακία

    Και εγώ παθόν την έχω πατήσει απο κάτι που "δεν προβλεπόταν"(δεν είχε λογική) να γίνει ώσπου έγινε, παθών μαθών
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Αυτή η συζήτηση πάνω από το φέρετρο νέων συνήθως ανθρώπων δε θα σταματήσει ποτέ και είναι πάντα το ίδιο μακάβρια.
    Η προσωπική μου άποψη είναι η εξής:
    -Οι ποινές για τέτοιες εγκληματικές παραβάσεις του ΚΟΚ πρέπει να είναι πολύ σκληρότερες, ακόμα και αν ο/η οδηγός είναι ηλικιωμένος.Η αφαίρεση διπλώματος είναι "χάδι".
    Αυτό που διαπράττει η συγκεκριμένη (και πόσοι ακόμα κάθε μέρα) θα έπρεπε να ονομάζεται απόπειρα φόνου και φόνος με μόνο ελαφρυντικό ότι δεν είχε πρόθεση.
    -Οντως οι ηλικιωμένοι έχουν μειωμένα αντανακλαστικά αλλά δεν είναι λογικό να θεσπιστεί νόμος "τέλος η οδήγηση για όλους τους ανθρώπους άνω των 60", είναι ακραίο κατά την άποψή μου.Κανονικες και ενδελεχείς εξετάσεις για τους οδηγούς από μια ηλικία και πάνω, ανά τακτά διαστήματα. Όλοι έχουμε στο περιβάλλον μας 60-65ρηδες που είναι καλοί, έμπειροι και προσεκτικοί όδηγοι...δε φταίνε να πληρώσουν το τίμημα για τους χάρους που κυκλοφορούν εκεί έξω.
    -Από την πρώτη μέρα που πιάνουμε τιμόνι στα χέρια μας ξέρουμε ότι είμαστε εκτεθειμένοι στον καιρό, στο κακό οδόστρωμα, στη μαλακία του άλλου κτλ. Οφείλουμε και εμείς να προσέχουμε πώς οδηγούμε και να φοράμε εξοπλισμό...αν χτυπούσε αμάξι πάνω στην κυριούλα, ίσως να μην είχε ανοίξει ούτε μύτη.Το δίτροχο όμως είναι κάτι άλλο. Εκ των πραγμάτων θα υπάρξουν αναποδιές στις διαδρομές που διανύουμε, είναι στατιστικά βέβαιο.Οφειλουμε λοιπόν να οδηγούμε σαν να μην έχουμε πουθενά προτεραιότητα...δυστυχώς.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θανατηφόρο Τροχαίο
    από Gema22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 146
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2021, 12:51
  2. Τροχαίο και εγκατάλειψη
    από jarv στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 10:22
  3. Κι άλλο τροχαίο...
    από jtoros στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2004, 02:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF